Söz Konusu Sanat Blog

Keman Çeşitleri

Keman çeşitleri bakımından yaylı çalgılar grubunun bir üyesidir. Yoğun bir şekilde yay tekniklerinin kullanıldığı bu enstrümanda aynı zamanda yay yerine telleri parmakla çekerek de farklı tekniklerle eserleri icra etmek mümkündür.

keman-çeşitleri

Dört tele sahip sahip keman, keman ailesinin en popüler enstrümanlarından biridir. Bu aile içerisinde keman, viyola, çello ve kontrbas bulunmaktadır.

Keman çeşitlerinin, özelliklerinin detaylı bir şekilde anlatıldığı bu yazımızın devamını okumadan önce isterseniz keman ailesi hakkında bilgi alabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-ailesi/

Yukarıda anlatılan bu ailenin ortak özelliği perdesiz bir yapıya sahip olan enstrümanlardan oluşması ve çalım esnasında yay ve parmak tekniklerinin kullanılmasıdır. Temel farklılıkları ise boyutları, ses tınıları, enstrümanı çalarken takip edilen anahtarlardır.

Keman çeşitleri hakkında hazırladığımız bu yazıda bilgilerinizi pekiştirebileceğiniz konu başlıkları şu şekildedir ;

  • Keman çeşitleri ve isimleri nelerdir
  • Boyutlarına göre keman çeşitleri
  • Yapımına göre keman çeşitleri
  • Yapısına göre keman keman çeşitleri ve özellikleri

Keman Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir ?

Keman çeşitlerini 3 farklı kategoride rahatlıkla inceleyebiliriz. Bu alt başlıklar kemanın boyutları, kemanın yapımı ve son olarak da kemanın yapısıdır.

keman-çeşitleri-ve-isimleri

Eğer kendinize, çocuğunuza ya da başka bir nedenle keman almayı düşünüyorsanız ancak yeterli bilginiz yoksa bu yazımızda değineceğimiz konu başlıklarını takip ederek rahatlıkla güzel bir keman seçebilirsiniz.

Tabi ki bu aşamada yine de yardım almak isterseniz istediğiniz zaman bizleri arayabilir, sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz.


Boyutlarına Göre Keman Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Keman boyutları el yapısına, kullanacak kişinin yaşına göre değişiklik gösteren ve doğru karar verilerek alınması gereken bir konudur.

5 tip keman boyutu bulunmaktadır. Rahat bir şekilde yay kontrolünün sağlanması, parmakların tuşe üzerinde rahat bir şekilde hareket edebilmesi için el yapısı, kol uzunluğuna göre doğru keman çeşidini almak çok önemlidir.

boyutlarına-göre-keman-çeşitleri

Aşağıda size keman boyutları ve kaç yaş aralığına uygun olduğunu gösteren bir tablo vereceğiz. Ancak yine de buradaki bilgilere dayanarak hareket etmemek en mantıklısı. Herkesin, özellikle çocukların bedensel gelişimleri aynı olmamaktadır.

Kimi çocuk 5 yaşında daha uzun bir kol yapısı ve uzun parmaklara sahipken başka bir çocuğun daha kısa parmakları bulunabilir. Bu nedenle keman boyutlarını bir müzik mağazasını ziyaret ederek denemek oldukça sağlıklı olacaktır.

Keman Boyutları

  • 1/8 Keman ( Çeyrek kemanın çeyreği ) = 3 ile 6 yaş aralığına uygundur
  • 1/4 Keman ( Çeyrek keman ) = 6 ile 8 yaş aralığına uygundur
  • 2/4 Keman ( 1/2 Keman da denilir. Yarım keman ) = 8 ile 10, 11 yaş aralığı için uygundur.
  • 3/4 Keman ( Üç çeyrek keman da denilir ) = 10 ile 13 yaş arası için uygundur.
  • 4/4 Keman ( Tam keman ) = 13 yaş ve üzeri için uygun olan keman boyutudur.

Dikkat! Tekrar hatırlatmakta fayda var. Yukarıda sizler için bahsettiğimiz keman boyutları genel ölçüler içindir. En sağlıklı keman çeşitleri seçimini deneyerek yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konu hakkında da yardım almak isterseniz bizlere telefon etmeniz yeterli.


Yapımına Göre Keman Çeşitleri

Yapımına göre keman çeşitleri hakkında bilgiler aslında kısa gibi görünse de birçok etmene bağlıdır. Sizlere temel olarak iki alt kategoride bu durumu ifade edeceğiz. Ancak kemanın tınısını, kalitesini belirleyen durumlar mevcut.

elektro-keman

Bu yazımızın konusu olmadığı için aşağıdaki bağlantıları kullanarak konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yapımına göre keman çeşitleri incelendiği zaman fabrikasyon kemanlar ve el yapımı kemanlar olmak üzere iki kategoride toplanmaktadır.

Fabrikasyon Keman Hakkında Bilgiler

Fabrikasyon keman çeşitleri standart kalıplarda üretilen, seri üretime dayalı enstrümanlardır. Kaliteli ürünleri olduğu gibi çok alt seviyede bulunan ürünlerde bulunmaktadır.

Fabrikasyon kemanlar arasında fark genellikle keman yapımında ağaç ya da kontrplak kullanımı ve cila seçimidir. Ağaçtan yapılan keman çeşitleri doğal olarak daha yüksek ücrete sahiptir ve buna bağlı olarak kalitesi de daha üst seviyededir.

El yapımı ve yarı fabrikasyon olarak geçen el yapımı kemanlara göre daha alt segmentte bulunur. Başlangıç kemanları açısından idealdir ancak bu seçimi yaparken de en ucuza yönelerek gerçekleştirmemelisiniz. İşinizi görecek, sizi hiç olmazsa 2 sene idare edecek bir keman çeşidi seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

El Yapımı Keman Hakkında Bilgiler

El yapımı keman çeşitleri sizin isteğiniz ve ustanın yeteneği ile şekillenen kemanlardır. El Yapımı keman çeşitlerinin sesleri daha karekterlidir. Kullanılan ağacın yapısından tutun da, cilalama işlemine kadar kalitesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

El yapımı keman süreci uzundur. Kafanıza tasarladığınız keman için, keman ustası ile sıkı bir şekilde iletime geçmeli her aşamada kemanı incelemelisiniz. Böylelikle tasarladığınız kemanı yakalayabilirsiniz.

Keman çalma konusunda kendinizi geliştirdiyseniz ve bu işi profesyonel seviyede yapmayı düşünüyorsanız el yapımı keman çeşitleri ile çalışmak sizi daha çok mutlu edecektir.

El yapımı keman fiyatları ortalama olarak en az 1500 TL gibi ücretlerden başlamaktadır.

kemanla-ilgili-sorular

Kemanın parçaları ve kullanılan ağaçların etkisi hakkında bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/kemanin-parcalari/

Keman alırken hayat kurtaracak bazı bilgileri öğrenmeniz gerekli. Örneğin bir keman çeşidinin ağaçtan mı yoksa kontrplaktan yapıldığı mı ? Konu hakkında bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/keman-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

En iyi keman markaları ve daha ucuza kaliteli keman çeşitlerinden birini almak için bilmeniz gerekenler de bu yazıda ; https://sozkonususanat.com/keman-nasil-secilir/


Yapısına Göre Keman Türleri Hakkında Bilgiler

Yapısına göre keman çeşitleri de iki alt kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar aslında yakından bildiğiniz klasik kemanlar ve elektro kemanlardır. Her iki keman çeşidide birbirine benzesede bazı farklılıkları bulunmaktadır.

Klasik Kemanlar

Bu keman çeşidini diğerinden ayıran en temel özelliklerden biri akustik performans için kullanılmasıdır. Elektro kemanlara göre daha hafif olan bu kemanların üzerinde elektronik aksamları bulunmamaktadır. Tabi ki akustik klasik kemanlara da sonradan jak girişi yapılabilmektedir.

Ses oldukça şiddetli çıktığı için sürdin denilen keman susturucu yardımı ile sesi azaltılabilir. Eğer keman öğrenmeyi istiyorsanız öncelikli olarak klasik kemanla başlamanız ve ardından elektro kemana geçmeniz daha sağlıklıdır.

Elektro Kemanlar

Elektro kemanlar, klasik kemanlara göre daha ağırdır. Performans kemanı olarak da kullanılmaktadır.

Elektro keman çalmak istiyorsanız işiniz sadece kemanı alınca maalesef bitmiyor. Sesi ortaya çıkarabilmek adına bir amfi kullanmanız gerekmektedir. Sadece bu da değil. Dijital bir çalışma yaptığınız için farklı tatlar yakalamak adına pedal setleri de kullanabilirsiniz.

Elektro kemanın sesini azaltmak için bir sürdin kullanmanıza gerek yok. Üzerindeki volüme düğmelerinden bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca ortaya çıkan sesten rahatsız oluyorsanız kulaklık ile çalışmak gibi bir şansınızda var.

Keman çeşitleri ve isimleri ile ilgili olan yazımızın sonuna geldik.

Aklınıza takılan herhangi bir soru için sağ alt köşede bulunan konuşma panelinden bizlere ulaşmayı unutmayın. Keman çeşitleri ve fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz bütçeniz dahilinde araştırmasını birlikte yapabiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu