Söz Konusu Sanat Blog

Keman Fix Ne İşe Yarar

Keman fix ne işe yarar ?” sorusu keman çalan kişilerin aklını kurcalamaktadır.

Özellikle ilk enstrümanını alacak kişiler internette keman modelleri hakkında yaptığı araştırmalarda bazı kemanların fixe sahip olduğunu bazılarınınsa olmadığını görmüştür. Keman fixlerini satın alıp sonradan da kemana kolayca takabilirsin. Ancak yine de aldığın ilk enstrümanın üzerinde olması işine yarayayacaktır. Keman fixi ne işe yarar ?

Kemanı akortlarken bildiğin üzere salyangoz kısmındaki burgulardan yararlanıyoruz. Bu burguların sıkılıp, gevşetilmesi keman akordunun yapılmasını sağlıyor.

Ancak akort her zaman tam olarak tutmaz. Keman fixleri yardımı ile küçük ayarlar yapılır ve doğru bir şekilde akort edilir.

Bunun içinde ;

  • Öncelikle keman burgular yardımı ile ilgili akort düzenine ne yakın olacak şekilde ayarlanır.
  • Ardından küçük sapmalar, farklılıklar keman fixleri yardımı ile ortadan kaldırılır.

Keman Fix Nasıl Takılır ?

Keman fix takılışı aslında oldukça kolaydır. Fixler temelde iki parçadan oluşur.

İlk parça keman tellerinin takıldığı kuyruk kısmına yerleştirilir ve alttan geçirilir. Yukarı doğru çıkan uç sonsuz vida biçimlidir.

İkinci parça ise keman akordunu fixle yapmamızı sağlayan daire şeklinde metal bir parçadır. Bu parça yukarı doğru çıkan uca oturtulur.

Aynı vida somun ikilisi arasındaki ilişki bu iki parça arasındada vardır. Bu daire gibi olan parça takılınca keman fixi kullanıma hazırdır.[/vc_column_text][vc_message]Küçük bir dipnot düşmemizde fayda var. Keman fixleri belirli bir noktaya kadar sıkılabilir bu nedenle sadece küçük akort işlemleri için kullanılmalıdır.

Her tel değişimi sırasında fixleri en gevşek konuma aldığımızdan emin olmalıyız. Böylelikle çok daha rahat akort yapabilir ve olası ses hatalarını ortadan kaldırmak adına fixi gevşetmeden daha çok kullanabiliriz.

Keman Akordu Fix İle Nasıl Yapılır ?

Fix yardımı ile keman akordunu gerçekleştirmek için, fixin üzerindeki kısımlara keman telinin ucunda yuvarlak bilye bulunan parça oturtulur.

Ardından diğer boştaki ucu keman burgusuna içten takılır.

Tüm teller için aynı işlem gerçekleştirilir ve burguların sıkılması ile ilgili akort düzenine kadar sesler ayarlanır.Keman fixlerini kullanmak için acele etme. Yeni tel takımlarını taktıktan sonra bir süre boyunca doğru bir şekilde akordu ayarlasan bile kaçacaktır.

30 dakika boyunca aralıklı olarak tekrar tekrar aynı işlemi yapın ta ki kaçma miktarı çok az olana dek.

En son adımda ise keman fixleri yardımı ile küçük ayarlamaları yapabilirsin ve kemanın artık kullanıma hazır. Fix takımı fiyatları oldukça değişkendir. Plastik, metal gibi birçok farklı malzemeden üretilen modelleri var. Ortalama olarak bir seti ( yani 4 lü ) 40 TL ye alabilirsin.

Fixler sadece kemanda mı var ? Fixler tüm yaylı grubunda bulunur. Sadece keman özgü aparatalar değildir. Çello, viyola, kontrbasta da fix vardır.Keman fixi, akortlama işlemini burgulardan tamamladıktan sonra küçük ayarları yaparak akordun doğru olmasını sağlar. Küçük kaçmaların önüne geçmemize yardımcı olur. Bilgilerini Geliştirmeye Ne Dersin ?

Bu yazılar ilgini çekebilir ;

Keman akordu nasıl yapılır ? https://sozkonususanat.com/keman-akordu-nasil-yapilir/

Game Of Thrones Keman Notaları https://sozkonususanat.com/game-of-thrones-keman-notalari/

Keman çalmak zor mu kolay mı ? https://sozkonususanat.com/keman-calmak-zor-mu-kolay-mi/

Keman kursuna kaç yaşında başlanır ? https://sozkonususanat.com/keman-kursuna-kac-yasinda-baslanir/

İzmir keman kursu sayfasına gitmek için hemen tıkla

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu