Söz Konusu Sanat Blog

Keman Eğitimi Hakkında Sık Sorulan Sorular : Merak Edilenler

Keman her daim gözde olmayı başarabilmiş, her dinletide yer edinmeyi başarmış bir müzik aletidir. Eğer keman eğitimi almak istiyorsan aklında birçok sorunun olması normal. Bu yazımızda sizler için keman öğrenmek isteyenlere, akıllarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına keman hakkında en çok sorulan sorulara yer verdik.

Keman ile ilgili araştırmalara yeni başladıysanız bu yazımız size yardımcı olacaktır ; kemana başlayanların bilmesi gerekenler

Aşağıdaki sorular dışında merak ettiklerini bize mail,whatsapp ya da konuşma paneli üzerinden gönderebilirsin. Keman kursu öğretmenlerimizin profesyonel görüşlerini en geç bir kaç dakika içerisinde sizlerle paylaşabiliriz.

keman hakkında sık sorulan sorular ve cevapları
keman hakkında sık sorulan sorular ve cevapları

Keman ile İlgili Merak Edilen Sorular

İşte keman ile ilgili en çok merak edilen soruların cevapları ;

Keman çalmak zor mu

keman çalmak zor mudur
keman çalmak zor mudur

Keman herkesin gözünde zor bir müzik aleti imajı çizmiştir, halbuki keman çalmak gözlerde büyütüldüğü kadar zor bir iş değildir. Güzel şekilde keman çalabilmek için düzenli olmak ve yapılacak pratikleri aksatmamak yeterlidir.

Keman çalmak nasıl öğrenilir diyorsan bağlantıya tıklayabilirsin.

Keman kursu İzmir’de keman çalmak doğru programla kesinlikle zor değildir !

Kişiye özel oluşturulan keman müfredatı ve ders içerikleri ile birlikte, sıkıcı ezbere keman dersleri yerine tamamen sizlerin çalmak istediği parçalardan oluşan eğlenceli dersler sizleri bekliyor.


Keman çalmaya başlama yaşı nedir

yetişkinler keman çalabilir mi
yetişkinler keman çalabilir mi

Keman kursuna katılmak için 6 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Bu yaşın 6 olarak belirlenmesi de daha alt yaş gruplarının kas gelişimlerinin yeterli seviyeye gelmemesinden kaynaklanmaktadır. Yetişkinler keman öğrenebilir mi ? Elbette rahat bir şekilde keman öğrenebilirler.

Kemana başlama yaşı konusunda yazdığımız yazımızı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ancak 6 yaş üstü herkes bir sınır bulundurmadan keman eğitimi almaya başlayabilir. Yine de 6 yaş ve altı bir katılımcının keman eğitimi alması isteniyorsa en sağlıklı çözüm ücretsiz deneme derslerine katılmanız olacaktır.

Bu ücretsiz deneme dersi sayesinde keman eğitimi almak isteyen kişi,öğretmenimiz ile bir tanışma dersi yapacaktır. Ders sonucunda bulunduğu yaşın keman çalmaya uygun olup olmadığını sizlere daha sağlıklı bir şekilde söyleyecektir.

Keman çalmanın hiçbir zararı yoktur ! Keman çalmanın yararları bağlantısına tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


Keman çalmak için nota öğrenmek gerekli mi

keman çalmak için nota eğitimi gerekli mi
keman çalmak için nota eğitimi gerekli mi

Hayır, elbette ki derslerimizde nota eğitimi zorunlu tutulmamaktadır, ancak notayı öğrenmeniz ve bunu enstrümanınıza empoze etmeniz sizin daha hızlı ve daha sağlıklı şekilde ilerlemenize öncülük edecektir.

Güzel bir şekilde keman çalabilmek için kesinlikle nota bilmelisiniz. Kemanda notalar nasıl basılır adlı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yüzden şart olmasa bile en azından ücretsiz temel seviye nota derslerimize katılmanızı tavsiye ediyoruz. Nota eğitimi aslında korkulacak bir şey değildir ve olabildiğince basittir.

Notalı eğitimi almanın en büyük artılarından biri daha sonrasında, özellikle öğretmeniniz yanınızda değilken istediğiniz parçanın İnternet üzerinden notalarına erişip onu çalabilmenize olanak tanır. Nota eğitimi her enstrüman için kilit bir noktadır. Bu nedenle keman derslerinin nota eğitimi ile verilmesi daha sağlıklıdır.


Keman çalmak için yetenek gerekli mi

keman çalmak için yetenek gerekli mi
keman çalmak için yetenek gerekli mi

Merak etmeyin yetenekli yeteneksiz diye bir ayrım yok tek ayrım yapılan nokta pratiklerini düzenli ve yapmayan kişiler arasında mevcut. Eğer ki yeteneğim düşündüğüm seviye de değil ama pratik yapabilirim diyorsanız, hiç kaygılanmanıza gerek yok!

Emin olun düzenli pratik belli bir zaman sonra yeteneğin önüne geçiyor.

Yetenek gereğinden fazla abartılan bir durumdur. Hiç kimse bir konuya yeteneği olarak doğmaz. Bulunduğu çevre, etkileşim içinde olduğu insanlar ilgi alanı üzerinde belirleyici bir rol oynar.

Bu noktada yapmanız gereken tek şey istemek ! Eğer gerçekten keman çalmak istiyorsanız önünüzde hiçbir şey duramaz.


Ne kadar sürede keman çalabilirim

ne kadar sürede keman ile parça çalabilirim
ne kadar sürede keman ile parça çalabilirim

Keman da parça çalmak belli bir çalışma temposu gerektirmektedir. Eğer ki siz size verilen yay çalışmalarını ve ses alıştırmalarını hızlı bir şekilde geçebilirseniz, çok kısa süre de parça çalmaya başlayabilirsiniz.

Kemanı güzel bir şekilde çalabilmek için sizlere 10 altın tavsiye veriyoruz ; keman çalanlara tavsiyeler

Aslında keman eğitiminin temeli 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Bu temel keman eğitimini tamamladıktan sonra birçok parçayı çalıyor olabilirsiniz.

Bu süreci ne kadar verimli geçireceğiniz tamamen size bağlı. Eğer disiplinli bir şekilde çalışırsanız daha kısa sürede daha iyi kemana çalabilirsiniz. Sonrasında ise seviyenizi ilerletmek, kendinizi geliştirmek adına daha zor parçalar ve diğer önemli keman tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Ne kadar sürede kemana çalabileceğiniz tamamen yaptıklarınıza bağlı ! Detaylı bilgi almak için ; keman ne kadar sürede öğrenilir bağlantısını okuyabilirsiniz.


Keman çalmak için parmak boyu ne olmalıdır

keman çalmak için parmak boyu önemli mi
keman çalmak için parmak boyu önemli mi

Parmaklarım çok kalın ya da ince keman çalabilir miyim ?

Parmaklarım çok hassas kemanda nota basarken zorlanır mıyım ? Gibi sorular aslında tamamen hurafelerden ibarettir.

Keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir adlı yazımız tam sana göre !

Tabii ki aşırı büyük bir el yapısına sahipseniz bu konuda bir miktar zorluk çekebilirsiniz ama bu yine de keman icracısı olamayacağınız demek değildir.

Keman çalmak için parmak boyu nasıl olmalıdır sorusu bir çok kişi tarafından bizlere sorulmakta. Keman zaten çok büyük bir enstrüman olmadığı için hemen hemen herkes rahat bir şekilde keman notalarını basabilir.

Uzun parmaklı olmanın keman çalmaya avantajı bulunmaktadır ancak parmakları kısa olan biri de düzenli çalışma sonucu uzun parmaklı biri ile aynı seviyede keman çalabilir.


Kemanda nota nasıl basılır ve  Kimler keman çalabilir

Keman perdesiz bir enstrüman olduğu için kemanda nota yerlerini başlangıç aşamasında öğrenmek zor olabilir. Bu nedenle keman nota yerleri sticklerını kullanarak daha rahat bir şekilde keman çalabilirsiniz.

herkes keman çalabilir mi
herkes keman çalabilir mi

Kemanda nota basmak için ilgili telde belirlenen yere parmak ile baskı uygulanır. Vurma ve çekme teknikleri kullanılabileceği gibi aynı zamanda yay çekerek de bu notanın sesini duyabilirsiniz.

Kısa sürede daha iyi keman çalman için yapman gerekenler ; keman öğrenme aşamaları adlı yazımızda.

Keman çalmak için herhangi bir ek özelliğe ihtiyacınız yok. Düzenli vakit ayrılması durumunda, eğer gerçekten keman çalmak istiyorsanız rahat bir şekilde keman öğrenebilirsiniz.

Perdesiz bir enstrüman oluşu, kemanın zor olarak algılanmasına neden olmaktadır. Her enstrüman temelinde aslında zordur ancak çalışmayan kişi için.

Keman çalmak isteyen birinin aşamayacağı zorluklar bulunmamaktadır.

Keman kursu İzmir sayfamızı ziyaret etmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları bizlere her zaman iletebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu