Söz Konusu Sanat Blog

Keman Kursuna Kaç Yaşında Başlanır ?

Keman kursuna kaç yaşında başlanır ?

Söz Konusu Sanat ailesi olarak hangi yaş grubu olursa olsun en güncel eğitim metotları ile keman öğrenmene, gelişimine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Okul öncesi, okul sonrası, profesyonel ya da hobi olarak bu eğitimi kendin, eşin ya da çocuğun için almak istiyorsan kesinlikle doğru adrestesin!

Hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde pedagojik açıdan ” keman eğitimi kaç yaşında başlar ? “,  ” keman öğrenme yaşı nedir ? ” gibi konularda oldukça önemli bilgiler aktaracağız.

Keman, dünya genelinde her dönem oldukça dikkat çeken, oldukça popüler olan ve günümüz gençleri açısından sıkça öğrenilmek istenilen enstrümanlar arasında ilk 3 de yer almaktadır.

Özellikle motor kas gelişimini ciddi bir seviyede desteklemesi, kendine özgü sesi ve tınısı ile beynin birçok bölgesini aktif olarak uyardığı ve geliştirdiği bilim insanları tarafından sıkça ifade edilmektedir.

Peki çocuğumuz için bu eğitimden kaç yaşından itibaren faydalanabiliriz ? Kemana kaç yaşında başlanır ?

5 Yaş Keman Kursu İçin Uygun Mu ?

Aslında bu noktada sadece kemana başlama yaşı olarak değil daha geniş düşünmemiz gereken bir konu var.

Keman metadolojisi çok küçük yaştan itibaren çocuklara bir refleks olarak öğretilebilmektedir.

Hatta bu alandaki en önemli çalışmalardan biri Suzuki keman metodu biçimi ile yaklaşım modelini almaktadır. Bu eğitim belgesine sahip kişiler için aslında kemana başlama yaşını şu şekilde ifade edilmektedir.

2 yaş müzik eğitimi olarak geçen bu süreçte temel düşünce çocuğun enstrümanı sevmesini sağlamak ve ona çeşitli refleksleri kazandırmaktır.

Peki buradaki refleks neyi ifade etmektedir ?

Öncelikle kemanın çok disiplinli bir şekilde çalışılması gereken bir enstrüman olduğunu biliyoruz. Keman tutuşu, yay hareketleri, sol elin keman üzerindeki işleyişi ve notaların elde edilmesi çok komplike bir sürecin birkaç aşamasıdır sadece.

İşte burada Suzuki eğitim metodu şunu ifade etmektedir : ” Bir çocuğun müzikle erken yaşta tanışması, eğilimlerini keşfetmesi yaşı itibari ile oldukça yalın ve en verimli olduğu zamandır. ”

Bu yaklaşım felsefesinde çocuğun müziği en doğal yolla tanıması, müziği bir zorunluluktan çıkarıp hayatının bir parçası yapma fikri vardır. Küçük yaştaki çocukların algılarının yüksek olduğunu ve olayları hemen anladığını hepimiz biliyoruz. Önemli olan doğal bir yaklaşımla kendi içinden geldiği gibi tekniklere bağlı kalmadan ortaya ürün çıkarabilmesidir.

Bu yaklaşım kendi içinde refleksi de barındırmaktadır. Yani hareketleri öğrenmesi ilerleyen zamanlarda profesyonel bir şekilde keman çalması için gerekli alt yapıyı en doğru şekilde oluşturmaktadır.

Bu eğitim herkes tarafından verilebilecek bir durum değildir. Özellikle bu alanda çalışma yapmış kişilerle çalışmak çocuğun gelişimini olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Aksi bir durumda ortaya yanlış oturan kavramların çıkacağını bilmelisin.

Söz Konusu Sanat alanında uzman ve pedagojik yaklaşım modelini derslerde en iyi uygulayan öğretmenlerle çalışmaktadır. Öğretmenlerimizin her biri her branş için Suzuki metodu öğretmenliği sertifikasına sahiptir.

Keman kursuna kaç yaşında başlanır ?

Aslında keman eğitimine az öncede bahsettiğimiz şekilde 2 yaşından itibaren doğru öğretmenlerle başlama durumu mevcut.

2 ile 5 yaş arası enstrüman algılaması ve ses çıkarmayı öğrenmesi, çeşitli reflekslerin kazanılması ile beraber oluşan alt yapı ardından 5 yaş ve sonrasında daha farklı akademik metotlara yerini bırakmaktadır.

Ancak üzülerek söylüyoruz ki genel müzik kurslarının yaklaşımı bu şekilde değil. Çünkü burada olay sadece kemanı öğrenmesi değil aynı zamanda bu eğitimi orff, ritmik algılama gibi diğer derslerle bir bütün olarak sunulmasıdır.

Keman Çalmaya Karar Verme Aşaması

Keman öğrenme yaşını en çok etkileyen konulardan birisi de bu sürecin nasıl yönetildiği ile ilgilidir.

Burada iki farklı model karşımıza çıkmakta. Bunlardan biri 3,4,5 yaş keman kursuna katılmak isteyen çocuğun kendi düşünceleri ikincisi ise ailenin bu konudaki yaklaşımı.

Yani bunu çocuğun isteyebileceği gibi ailenin yönlendirmesi ile de gerçekleşebilir. Peki aslında hangisi sağlıklı ?

Öncelikle çocukların artın internet çağında yaşadığı bir gerçek. Dolayısı ile bir bilgin olmadan bile kemana dair onlarca video izlemiş ve etkilenmiş olabilir.

Eğer kendisi böyle bir eğitim istiyorsa kesinlikle ona deneyimlemesi için bir şans vermelisin. Burada amaç direkt olarak ders almak değil. Daha önce kemanı tutmadı, yakından nasıl çalındığını izlemedi yani merak ettiği onlarca konu var aslında.

İşte bu noktada tepkisini ölçmek adına ücretsiz keman kursu deneme dersine katılması kemana olan ilgisini anlaması açısından çok önemlidir.

İkinci olan durum ise ailedeki bireylerin ” Biz çalamadık, çok istedik, vaktimiz, imkanımız olmadı ama onun çalmasını istiyoruz. ” şeklindeki yaklaşımıdır.

Bu noktada yine yapılacak en güzel şey direkt olarak kursa değil deneme derslerine katılmaktır. Herkes için bir işin yaşı aynı değildir. Doğru koşulların oluşması gereklidir. Doğru öğretmenle tanışması da en önemli etkendir.

Eğer kemana ilgi duymasını istiyorsan ona kemanla ilgili deneyimleyebileceği şeyleri göstermelisin. Örneğin güzel parçalar dinletmeli, videolar izletmelisin. Bu ilgisini çekecektir.

Ağaç yaşken eğilir diye boşuna dememişler. Küçük çocuklar aile bireylerinden, çevresindeki kişilerden etkilenir ve taklit etmeye çalışırlar. Bunu unutmamalısın!

Sen onun için bir rol modelsin!

Keman Dersine Kaç Yaşında Başlanır ?

Keman, perdesiz enstrüman ailesinde yer almaktadır ve kaliteli bir sonuç elde etmek için ciddi bir seviyede çalışma yapmak gereklidir.

Doğru öğretmenle, doğru teknik ve seviyeye uygun metot seçimleri ile bu süreç ciddi oranda kısalabilmektedir.

Keman derslerinden akademik düzeyde yararlanma yaşı ilkokul seviyesinde başlar ama bu yaşlarda öğrenci sıfırdan ilerleyecektir.

Eğer katılımcının ilkokul yıllarında daha donanımlı bir şekilde hobi ya da profesyonel hiç fark etmez, kaliteli ve bilinçli bir şekilde ilerlemesi isteniliyorsa 2 – 5 yaş arasında temelinin kesinlikle atılması gereklidir.

Bunu zevk alacakları bir aktivite olarak görmeleri çok önemli çünkü çocuklar zorunluluk, stres gibi durumlarda keman çalmayı istese bile vazgeçebilirler.

Küçük katılımcılarının olayları algılama, yorumlama seviyesi oldukça yüksektir. Bu nedenle küçük yaşlarda bu eğitime başlamak onun için müzikal anlamda oldukça güzel bir adım olacaktır.

Aynı zamanda odaklanma, hızlı okuma, algılama, yorumlama yeteneği keman çalma ile gelişecek ve küçük yaşta bilinçli bir birey olacaktır.

Peki benim için geç mi ?” , ” Keman çalmanın yetişkinler için yaşı nedir ? “diye merak ediyor olabilirsin.

Önemli olan istemen. Eğer keman çalmak, bu enstrümanı anlamak, ona vakit ayırmak istiyorsan yaşının hiçbir önemi yok. Herkes keman derslerinden faydalanabilir.

Kendini geliştirmek, yeni bir hobi edinmek istiyorsan bir adım atmanın zamanı geldi. Şimdi tam zamanı!

Bizimle hemen iletişime geç ve ücretsiz deneme derslerine katıl. Merak ettiğin tüm konuları öğretmenlerimizle konuş ve en sağlıklı cevaplarını öğren.

Bu sayfadaki tüm bilgilerin en özet hallerine aşağıdan ulaşabilirsin.

Kemana başlama yaşı hakkında merak ettiğin konular, sormak istediğin sorular varsa lütfen bizimle hemen iletişime geç!

Keman Öğrenme Yaşı Nedir ?

Keman öğrenme yaşı Suzuki metoduyla 2 yaşından itibaren başlayabilir. Orff ve ritmik çalışmalar ile desteklenmektedir. 2-5 yaş arası temel müzik eğitimi, motor kas ve refleks gelişimi gerçekleşmektedir.

Kemana Kaç Yaşında Başlanır ?

Kemana başlama yaşı küçük katılımcılar için 2-5 arası okul öncesi müzik eğitimi olarak gerçekmektedir. Bu yaş aralığında eğitimlere katılabilirler.

Ayrıca okul dönemi için gerekli olan alt yapı bu yaş aralığında sağlanmaktadır.Keman Çalmanın Faydaları Nelerdir ?Keman çalmanın faydaları saymakla bitmez. Peki bu bu faydalar nelerdir diyorsan ;

  • El ve göz koordinasyonu gelişimi
  • Nota okuma alışkanlığının kazanılması ile beraber hızlı okumanın gelişmesi
  • Motor kas gelişimi
  • Sabır
  • İnceleme ve yorumlama kabiliyeti artışı

Müzik Eğitimi Kaç Yaşında Başlar ? Okul öncesi erken müzik eğitimi 2 yaşında başlamaktadır. Akademik eğitim ise okul dönemi ile başlar.

Aradaki bu dönem çocuğun ilerleyen dönem için bilmesi, öğrenmesi gereken temel kavramlar ile desteklenmektedir. Sağlam bir alt yapı ile iyi bir keman sanatçısı olmak için tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 4 Yaş Müzik Eğitimi Nedir ? Deneme derslerinden sonra enstrümana olan ilgisi belirli bir düzeyde ise öğrencinin 4 yaş müzik eğitimi denilen yaklaşım uygulanmaktadır.

Kendi yaş gruplarından oluşan sınıflarda drama, orff ve ritmik eğitimler ile gelişimi gerçekleştirilmektedir.

Gerekli olan ritim algısı, rol model çalışmaları ile programlı çalışmalar yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu