Söz Konusu Sanat Blog

Keman Nasıl Çalınır

Birçoğumuz müzik aleti çalabilmeyi hayal ederiz. Hal böyle olunca hoşumuza giden performansları izler, gözlerimizi kapar ve o seviyede çaldığımızı düşünürüz. “Keman nasıl çalınır?” sorusu da aynen bu şekilde ortaya çıkıyor.

Aslında keman çalmanın diğer müzik aletlerinden çok fazla bir farkı yok. Doğru bir eğitmen ile, seviyeye uygun metotların takip edilmesi, disiplinli bir şekilde günü gününe çalışmak.[/vc_column_text][vc_message]Hatta daha önceden bir müzik geçmişin varsa keman öğrenmek senin için çok daha kolay olacaktır.

Ben müzikle hiç ilgilenmedim diyebilirsin. Bu durumda da korkmana hiç gerek yok! Keman nasıl çalınır konusunda kendini geliştirmen için sahip olman gereken tek şey istek! Evet keman çalanları izlemek inanılmaz keyifli ve büyüleyici bir deneyim, bunun farkındayız. Bu alanda peki sen ne yapabilirsin ? Doğru bir şekilde keman çalmayı öğrenmek için neler yapman gerekli ?

Keman Nasıl Öğrenilir ? Ne Yapmak Gerekli ?

Aslında keman nasıl öğrenilir sorusunun birkaç cevabı var. Bu cevapların her birini de iyice anlaman için sana bu yazımızda yardımcı olacağız.

  • Alanında uzman bir keman eğitimeni ile tamamen ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde eğitim almalısın.

Birçok kurumda standart metotlar takip edilir. Öğrencinin isteği arka plana atılır. Eğer sen Hatırla Sevgili gibi parçalar çalmak istiyorsan alt yapın buna göre oluşturulmalı ve ardından seni bu şekilde geliştirecek parçalar öğretilmelidir.

Eğer klasik müzikten keyif almıyorsan sürekli olarak bunun sana öğretilmesi yanlıştır. Tabi ki de öğrenmen gereken durumlar olacaktır. Keman nasıl çalınır sorusu kendi içerisinde onlarca teknik barındırır.

Eğer klasik müzikten bir parça çalışmak, tasarlanan ders içeriğinde sana yeni bir teknik öğretecek ya da mevcut tekniğini daha üst seviyeye çıkaracaksa elbette çalışmalısın. Ama bu sürekli olarak devam etmemeli, kişinin isteği de ön planda olmalıdır.

Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir ?

Keman çalmak, daha doğrusu bir müzik aleti çalmak notaları okuyup doğru yerlere basma ile ilgili değildir.

Bu şekilde en fazla enstrümandan ses çıkarabilirsin. Bu alanda gerçekten ilerlemek isteyen birisi, bunlardan çok daha fazlasını yapmalıdır.

Özellikle keman açısından bakacak olursak kemandan elde edilecek sesin kalitesi doğru yay basıncı ve geometrisi ile sağlanır. Yay teknikleri ve işleyişi olarak geçen bu konu keman nasıl çalınır merak edenlerin üzerinde titizlikle durması gereken aşamadır.

Keman öğrenme, çalma süreci boyunca kesinlikle sonu gelmeyecek bir kavramdır. Kemanı her çalıştığında daha da kendini geliştirebileceğin ve mükemmelliğe daha da yaklaşabileceğin, önü açık bir süreçtir. Keman çalmak zor mu kolay mı ? Bu ne kadar süren bir eğitim sürecidir. Bu konuları merak ediyorsan bu yazımızı hemen okumalısın ; https://sozkonususanat.com/keman-calmak-zor-mu-kolay-mi/ Alanında uzman, pedagojik formasyonunu tamamlamış bir keman öğretmeninden müzik kursu alarak, müziği yorumlayabilme, ses aralıklarını inceleme ve armoni sistemini öğrenme gibi birçok alanda kendini geliştirebileceksin.

Bu bilgilerin hepsi kemanı anlaman, teknikleri doğru yorumlaman açısından sana çok fazla katkı sağlayacaktır.

Keman Çalmanın Püf Noktalarını Öğrenin

Keman öğrenmek için el yapısının büyük ve parmakların uzun olması büyük bir avantajdır.

Ancak parmaklarının kısa olması da keman çalmanı zorlaştırmayacaktır! Çeşitli egzersizler ile parmak açma çalışmaları yapabilir ve rahat bir şekilde keman çalmayı öğrenebilirsin.

Eğer keman eğitimine sıfırdan başlayacaksan basit keman parçalarını çalmak çok kısa bir zamanını alacak.

Bu keman parçalarını çalmak hem senin motivasyonunu arttıracak hem de aslında sanıldığı kadar zor olmadığını fark edeceksin.Basit parçalar çalarak kendini geliştirmek ister misin ? Hemen bu yazımızı aç ve kemanını kap!

Melodisini bildiğin, çalmaktan keyif alacağız parçalar seni bekliyor.

https://sozkonususanat.com/yeni-baslayanlar-icin-basit-keman-parcalari/ Ayrıca 5 madde ile daha iyi bir kemancı olmak için bilmen gerekenleri bu yazımızda topladık.

Eksiğin olan konuları öğrenmek için incelemeni tavsiye ediyoruz ; https://sozkonususanat.com/keman-ogrenme-asamalari/

Keman Egzersizlerinin Önemi

Keman nasıl çalınır ne yapmam gerekli diyorsan, keman egzersizlerinin öneminden bahsetmek istiyoruz.

Keman öğrenme sürecini düzgün bir şekilde aşamalara ayırmak gereklidir. Burada öncelikli olarak yapmamız gereken bir parçaya başlamadan önce her zaman ama her zaman egzersiz yapmaktır.

Bu keman egzersizleri kasların ısınasına yardımcı olacağı gibi refleks hareketlerinin de gelişimine katkıda bulunacaktır.

Temelde yay egzersizleri ve gam çalışmaları olarak 2 aşamalı olarak düşünebiliriz. Gam çalışmaları parmak motor kaslarının gelişimini desteklerken yay egzersizleri ise tekniklerin daha doğru çalınmasına yardımcı olacaktır.

Yay hareketlerini daha iyi kavramak adına 3 aşamalı bir çalışma gerçekleştirin. Bunlar alt yay, üst yay ve bütün yay çalışmalarıdır. Buna yönelik çalışmalar Ömer Can keman metodu 1. kitapta bulunmaktadır. Takip etmeni ve kütüphanene koymanı tavsiye ederiz. Keman nasıl çalınır videolu anlatım arıyorsan keman tutuşuna dair tüm püf noktaları verdiğimiz bu yazımıza kesinlikle göz gezdirmelisin.

Ayrıca keman çalarken kaslarında ağrı oluşuyorsa bir şeylerin yanlış gittiğini düşünmen gerekli.

Keman nasıl çalınır resimli anlatım için bu yazı içerisindeki tüm maddeleri uygulayarak en verimli şekilde keman çalmayı öğrenebilirsin ;

https://sozkonususanat.com/keman-nasil-tutulur/ Ayrıca senin için mükemmel bir haberimiz var. Keman egzersizlerini yapabilmen için notaların yerlerini öğrenmeli ve bu notaların hızlı tekrarını yapabilmelisin.

Bunun için bona çalışmalarına ve bona kitaplarına ihtiyacın olacak. Aşağıdaki yazımızda sana ücretsiz bona kitaplarını veriyoruz. PDF olarak indirebilirsin.

https://sozkonususanat.com/bona-nedir/

https://sozkonususanat.com/kemanda-nota-nasil-basilir/

Keman Nasıl Çalınır Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aşağıda sık sorulan sorulara yönelik detaylı bir liste mevcut. Her birini okuyarak keman nasıl çalınır öğrenebilirsin!

Aklına takılan sorular için bizimle iletişime geçmeyi unutma.Keman eğitiminin sonu yoktur. Tamamen çalmak istediğin parça ve gelmek istediğin seviyeye göre değişir. Ancak ortalama olarak 2 aydan itibaren basit keman parçaları çalabilirsin.Keman öğrenmek için neleri bilmek gereklidir ?”]Keman eğitiminin ABC si basittir. Nota bilgisi, yay teknikleri ve sol elin mekanik işleyişi. Bu 3 kategori kendi içerisinde alt dallara ayrılır. Her birinde kendini geliştirirsen iyi bir keman sanatçısı olabilirsin.Keman çalmayı öğrenmek için öncelikle istekli olmak gereklidir. Genel olarak bir liste oluşturmamız maalesef imkansız çünkü kişiden kişiye göre değişecektir.

Kendin için verebileceğin en iyi karar uzman bir keman öğretmeni ile derslere başlamandır.Keman eğitiminde nota bilgisi verilir mi ? Elbette verilir. Notasız bir eğitim düşünülemez. Özellikle kendimiz bir parça çalmak istediğimiz zaman kulaktan bir yere kadar çıkarabiliriz. Parçaların trafiği bilmek, hatasız ilerlemek için nota öğrenmek gereklidir.

Notasız keman eğitimi veren kişi ve kurumlarla çalışmayın Çok zor değildir ama her enstrümanda olduğu gibi üzerine düşen, yapman gereken çeşitli çalışmalar vardır.

Bunları düzenli çalıştığın takdirde kesinlikle zorlanmadan rahat bir şekilde keman nasıl çalınır konusunda kendini geliştirebilirsin. Keman notalarını öğrenmede zorluk yaşıyorum ne yapabilirim ?”]Bunun temel nedeni bir anda sol anahtarındaki notaların yerlerini ezberlemeye çalışmaktır.

Bunun yerine yapacağın çalışmaları şu şekilde sınıflandırmaya çalış, hatta bu bahsedeceğimiz çalışma birçok keman metodunda da yer almaktadır.

1.pozisyonda tel üzerinde ilk 3 parmağının temas ettiği notaları öğren ve sol anahtarında bunların konumlarına bak. Ardından bir süre boyunca sadece bu 3 notayı içeren çeşitli egzersizler yap. Ardından sürekli olarak üzerine yeni notalar ekleyerek devam et.

Bir süre sonra gözlerin notaların yerlerine iyice alışacaktır.Evde keman öğrenmek kolay mı ? Kendi kendine yapacağın çalışmalar ile bir noktaya kadar keman öğrenebilir ve kendini geliştirebilirsin.

Bu nedenle evde keman öğrenmek, daha doğrusu sağlıklı bir şekilde öğrenmek çok kolay değildir. Dışarıdan bir gözün seni izlemesi, hatalarını anında söylemesi ve seni düzelterek motivasyonunu arttırması gereklidir. Evde keman öğrenmek kolay mı ? Kendi kendine yapacağın çalışmalar ile bir noktaya kadar keman öğrenebilir ve kendini geliştirebilirsin.

Bu nedenle evde keman öğrenmek, daha doğrusu sağlıklı bir şekilde öğrenmek çok kolay değildir. Dışarıdan bir gözün seni izlemesi, hatalarını anında söylemesi ve seni düzelterek motivasyonunu arttırması gereklidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu