Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman Nasıl Öğrenilir : Keman Çalmak Zor Değildir

Keman en popüler yaylı çalgılardan biri. Orkestrada hem solo hem de eşlik enstrümanı olarak kullanılan keman son dönemlerde de hobi amaçlı öğrenilmek istenilen enstrümanların başında gelmektedir.

Keman eğitimi almak, keman öğrenmek istiyor ancak nereden nasıl başlayacağınız konusunda bir fikriniz yoksa hazırlamış olduğumuz keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir yazısı aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderecektir.

keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir

keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir

Merak ettiğiniz keman ilgili her türlü sorunun cevabının bulunduğu, keman öğrenme aşamalarından bahsettiğimiz ve daha kısa sürede daha iyi nasıl keman çalınır hakkında sizlere bilgi verdiğimiz bu yazıyı sadece 5 dakikanızı ayırarak okuyabilirsiniz.


Keman Nasıl Öğrenilir : Öğrenmenin Kolay Yolu

keman nasıl çalınır - keman öğrenmenin kolay yolları

keman nasıl çalınır – keman öğrenmenin kolay yolları

Keman eğitimi en çok sabır isteyen, bol bol pratik ve azim gerektiren bir süreçtir. Bu yüzde öğrenme sürecinde asla pes etmemeli ve vakit ayırabildiğiniz süre boyunca keman egzersizlerini aksatmadan yapmalısınız.

Eğer kendi kendine öğrenmek konusunda çalışmalar yapılıyorsa keman eğitim kitapları ve keman egzersizlerine sahip olmanız gerekmektedir. Bu egzersizleri nereden bulacağım diye düşünüyorsanız İnternet üzerinde su araştırmaları yapabilirsiniz ;

Basit keman egzersizleri

  • Kemana yeni başlayanlar için en temelden başlayan ve kolay, sizi yormayacak ancak bir yandan geliştirecek çalışmalardır. Melodik parçalar çalabileceğiniz ve keman çalma isteğinizi arttıracak, sizi motive edecek etütlerdir.

Keman için parmak açma egzersizleri

  • Parmaklarım kısa diye üzülmenize gerek yok ! Kemanda parmak açma çalışmaları yapabileceğiniz bu egzersizler ile keman pozisyonları arasında rahatça geçiş yapabilir seviyeye gelebilirsiniz. Bu çalışmaları yaparken keman notalarının her birini tam ve doğru bir şekilde basıldığından emin olun.

Keman alıştırma notaları ve keman notaları

  • Keman çalarken parmak numaralarını ezberleyerek çalışmayınız. Daha sağlıklı bir müzikal ilerleme için notaları iyice öğrenmeniz daha faydalı olacaktır. Keman notalarını çalışmak, akılda tutmak sanıldığı kadar zor değildir. Tamamen göz alışkanlığı ile ilgilidir, düzenli bir çalışma ile 1 hafta içerisinde rahat bir şekilde nota okuyacak seviyeye geleceksiniz.

Keman egzersiz planı

  • Belki de keman çalarken sizi en çok geliştirecek olan çalışma kendinizi disiplin etmeniz ile ilgilidir. Düzenli bir keman çalışma programı oluşturarak hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız.
  • Bunun için öncelikle hedeflerinizi belirlemeli ve eksiklerin ne olduğu not edilmelidir.
  • Örneğin kemanda 4.parmak olan serçe parmağınızı akıcı bir şekilde kullanamıyorsanız kemanda 4.parmak çalışmalarına ağırlık vermeniz iyi olacaktır. Ya slide denilen kemanda parmak kaydırma konusunda doğru notayı elde edemiyorsanız bu konu üzerinde daha çok çalışmalısınız.

Yukarıdaki maddeler hem kendi kendine keman öğrenmek hem de bir keman kursundan eğitim alan kişilerin ders dışı yapması gereken çalışmaları içermektedir.

Ne kadar düzenli çalışırsanız, az önce de bahsettiğimiz gibi kendinize bir keman egzersiz planı oluşturursanız çok daha rahat bir şekilde keman çalma konusunda istediğiniz seviyeye ulaşabilirsiniz.

keman çalışma planı

keman çalışma planı

Keman perdesiz bir enstrüman olduğu için çalması neredeyse imkansız ya da zor gibi gelebilir ancak emin olun böyle bir durum söz konusu değil. Eğer gerçekten keman çalmak istiyorsanız ve keman çalmaya vakit ayırabilirseniz ilk ayın sonundan itibaren bu işi başarabilirsiniz.

Unutmayın ki gösterdiğiniz sabrın ve emeğin karşılığını yavaş yavaş almaya başlayacak ve gelişiminizi fark edilir bir biçimde göreceksiniz. Keman kursu öğretmenlerimizin de görüşlerinden yararlanarak hazırladığımız makalemizde keman öğrenme aşamalarında neler yapmanız gerektiğini madde madde listeledik


Keman Öğrenmenin Püf Noktaları : Keman Nasıl Çalınır

keman nasıl çalınır

keman nasıl çalınır

İlk başlarda çıkan sesler ne kadar kötü olursa olsun, unutmayın ki bu kötü sesler

pratik yaparak zaman içerisinde düzelecek.

Bu yüzden olabildiğince vakit ayırarak pratik yapmaya özen gösterin. Çevrenizdeki insanlar için rahatsız edici olsa da sizi motive etmelerini isteyin.

Asla moralinizi bozmayın, enstrümanı ilk öğrenme aşaması biraz sancılı olabilir ancak sabrederseniz işin eğlenceli kısmı çok kısa bir sürede sizi bekliyor olacak.


Parmak Rahatlığına Önem Verin

keman nasıl tutulur

keman nasıl tutulur

Algı küçük yaştayken daha rahat oturabilse de kesinlikle yaşım başlamak için çok mu geç şeklinde düşünmeyin. İstekli olduktan sonra her şeyin başarılabileceği herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Bu yüzden keman çalarken sürekli parmak egzersizleri yapın ve parmaklarınızı kasmadan kullanmaya özen gösterin.

Kemanı doğru tutmak, yayı doğru bir şekilde çekmek için çalışmalarınızı ayna karşısında yapın. Hatalarınızı daha rahat görmeniz konusunda size yardımcı olacak bir çalışmadır.


Vakit Dağılımınızı Yapın

keman çalışma programı

keman çalışma programı

Keman çalmaya vakit ayırmanız özelliklerle ilk başlarda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Unutmayın ki temeli sağlam adımlarla attığınızda zorlaşan yerlerde ilerlemeniz daha kolay olacaktır.

Bu yüzden kesinlikle yılmayın ve enstrümana olabildiğince vakit ayırmaya özen gösterin.

Yukarıda bahsettiğimiz keman çalışma planı tam olarak da bu aslında ! Vakit oluşturmalı sürekli olarak düzenli bir biçimde enstrümana zaman ayırmalısınız.

Keman kursu sayfamıza ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Akılınıza takılan her türlü soru için konuşma panelinden sorularınız bize istediğiniz zaman iletebilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89