Söz Konusu Sanat Blog

Keman Nasıl Seçilir : A’dan Z’ye Keman Seçme Rehberi

Eğer sen de keman çalmak istiyor ancak keman nasıl seçilir, nelere dikkat etmek gereklidir diyorsan bu yazımız tam sana göre !

Keman alırken nelere dikkat etmek gerekli, hangi yaş aralığına hangi keman daha uygun sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsin.

En popüler enstrümanlardan biri olan keman, başlangıç keman fiyatlarının da ucuz olması nedeni ile öğrenilmek istenen enstrümanlardan biridir. Tabi ki de kemanın sadece ucuz olması bu durumun başlıca sebebi değil.

keman nasıl seçilir
keman nasıl seçilir

Aynı zamanda birçok müzik türünde kullanılan keman, köken olarak Batı müziği çalgısı olsa da zaman içerisinde Türk müziği tarafından benimsenmiş ve birçok parçanın çalınmasında, icra edilmesinde kullanılmıştır.

Keman eğitimine yeni başladıysanız ya da bir araştırma içerisindeyseniz bu yazımızı kesinlikle okumalısınız ; kemana yeni başlayacakların bilmesi gerekenler

Yani aslında Türk düşünce yapısını, kültürünü rahat bir şekilde ifade etmesi, güzel bir sese sahip olması gibi nedenler keman çalmak isteyen kişilerin, bu enstrümana asıl yönelme sebebi olmaktadır.


Yeni başlayanlara keman önerileri

yeni başlayanlara keman önerileri
yeni başlayanlara keman önerileri

Yaylı ailesinin en küçük boyutlara sahip ferdi olan keman, bir çok müzik türünde aktif olarak yer edinmiş, geniş bir aileye sahip bir enstrümandır.

Keman çalmak isteyip kemanı olmayan kişilerin aklında en çok yer eden sorulardan biri de  keman nasıl seçilir? ” sorusudur.

Keman hakkında sık sorulan soruları ve cevaplarını öğrenmek istiyorsanız ; keman ile ilgili sorular yazımızı okumalısınız.

Keman satın almadan ve kurnaz satıcıların süslü cevaplarına kanmadan önce eğer ki keman çalan ya da kemandan anlayan bir tanıdığınız var ise mutlaka seçenekleri beraber değerlendirmenizi öneriyor ve bilgilerinizi bu yazıda yazanlar ile mutlaka desteklemenizi tavsiye ediyoruz.

Keman ile ilgili tavsiyelere ihtiyacınız varsa ; keman çalanlara tavsiyeler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazımızda bulabileceğiniz konu başlıkları şu şekilde;

  • Keman nasıl seçilir?
  • Keman hangi ağaçtan olmalı?
  • En iyi keman markası hangisidir?
  • El yapımı keman fiyatları nelerdir?

Keman Nasıl Seçilir

Keman satın almadan önce çalacak kişinin yaş aralığı ve bedensel gelişimi dikkatlice incelenmelidir. Bu aşamayı gerçekleştirebilmenin en kolay yolu sol elin kemanın salyangoz bölümüne kadar uzatılmasıdır.

kaliteli keman almak
kaliteli keman almak

Eğer ki bu bölüme ulaşmakta kolunuz zorluk çekmiyor ve rahatça keman üzerinde hakimiyet sağlayabiliyorsanız, alacağınız keman sizin beden ölçülerinize uygun demektir.

Kemanı oluşturan parçalar hakkında bilgi almak için ; kemanın parçaları 

Her enstrümanda olduğu gibi keman seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. İyi ve düzgün bir keman almanız, daha sonrasında bir pişmanlığınızın olmaması keman çalan kişiyi her zaman için mutlu edici durumlardan biridir.

Kemanın kalitesi daha çok keman alacak kişinin ayıracağı bütçe ile ilgilidir. Kemana yeni başlayanlar seri üretim, fabrikasyon keman seçebilirler. Çok ucuz ürünler alınmadığı sürece tonu tatmin edicidir.

Eğer keman konusunda kendinizi geliştirdiyseniz daha kaliteli markalar ya da el yapımı kemanlara bakabilirsiniz. Eğer çevrenizde keman alma konusunda yardım edebilecek biri yoksa, aşağıdaki maddeler yardımı ile ayırmış olduğunuz bütçe dahilinde en iyi kemanı alabilirsiniz.

Keman alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bağlantısına tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Kaliteli ve ucuza keman almak

Keman boyutları kaç cm

Öncelikle keman boyutuna karar verilmeli. Hangi kemanın boyu sizin için daha uygunsa onu tercih etmelisiniz. Aşağıda keman boyutu seçiminde size yardımcı olacak bir görsel ve ek açıklamalar mevcuttur.

Keman ailesinin 4 üyesi bulunmaktadır. Bu aile hakkında detaylı bilgi almak için ; keman ailesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Keman çalacak kişinin yapısına göre önerilen keman boyutu ile yaş uyuşmayabilir ancak yine de genel olarak keman boyutlarının istatistiği şu şekildedir;

keman boyutları
keman boyutları

Çeyrek Keman

Yaş aralığı dört ile yedi arasında değişen kişilere tavsiye edilen, kemanın en küçük boyutta bulunan halidir.

Yarım Keman

Bu keman çeşidinde yaş skalası ortalama olarak altı ile on yaş arasında değişiklik göstermektedir. Boyutları normal kemanın yarısı kadardır.

Üç Çeyrek Keman

Bu keman üç bölü dört keman olarak adlandırılmaktadır. Yaklaşık olarak dokuz ile on bir yaş arasındaki kişilerin boyutlarına uygun bir keman çeşididir.

Tam Keman

Dört bölü dört ifadesiyle adlandırılan bu keman, 11 yaş ve üzerinde bulunan kişilerin yapısal uygunluk taşıdığı keman çeşididir, artık bu aşamadan sonra ilerleyen yaşlar için farklı bir keman bulunmamaktadır.

Keman ağaç seçimi

Kaliteli keman kavramı işçilik ve kullanılan ağaç ile ilgilidir. Kaliteli kemanlarda alt kapak, sap kısmı ve yanlıklar akçaağaçtan yapılmaktadır. Akçaağaca halk arasında kelebek ağacı da denmektedir.

keman yapımında kullanılan ağaçlar
keman yapımında kullanılan ağaçlar

Üst kapak yapımında tercih edilen ağaç ise genellikle ladin veya köknar ağaçlarıdır. Kapak kalınlıkları çok fazla olmamalıdır.

Bu bahsettiğimiz bilgiler genellikle keman seçiminde, kaliteli kemanlarda kullanılan ortak özelliklerdir. Çok ünlü keman sanatçıları farklı ağaçlardan yapılan kemanları da kullanmaktadır. Bu biraz da sizin kemandan istediğiniz tona bağlıdır.

Keman tuşesi ve burguları nem tutma oranının iyi olması ve yüksek çekme kuvveti altında deforme olmamasından dolayı abanoz ağacından yapılmaktadır. Eğer abanoz ağacı seçenekleriniz arasında yoksa gül ağacını da deneyebilirsiniz.

Keman kuyruğu ve burguları

keman salyangozu
keman salyangozu

Burgu deliklerinin çok geniş olmaması gereklidir. Ağaçtan yapılan enstrümanlarda kaliteli ağaç ne kadar fazla miktarda kullanılırsa sustain denilen sesi uzama miktarı o kadar temiz olmaktadır.

Keman yayı seçimi konusunda dikkat etmeniz gerekenler için ; keman yayı nasıl seçilir 

Bu nedenle küçük burgu deliğine sahip kemanlarda daha çok ağaç kullanılmış olduğundan keman tonuna olumlu bir katkısı bulunmaktadır.

Deliklerde kullanılan ağaç miktarı ne kadar etkili olabilir ki demeyin ! En çok satılan keman markalarını inceleyin hepsi için aynı durum geçerlidir.

Keman tuşesi ve gövdesi

Kaliteli kemanların bir diğer özelliği ise tuşe ile keman gövdesi arası yükselti farkıdır. Bu fark kaliteli kemanlarda serçe parmağın kalınlığını geçmeyecek şekilde dizayn edilmiştir.

Bunun yanı sıra tel ve eşik yüksekliği yüksek olmamalıdır. Baskıların temiz çıkması adına bu çok önemli bir detaydır.

Keman cilası

keman cilası
keman cilası

Keman gibi diğer yaylı enstrümanlarda özel bir çeşit cila kullanılmaktadır. Gomalak adı verilen bu cila, doğal bir görünüm verirken aynı zamanda kemanın nefes almasını ve terleme yapmamasını sağlamaktadır.

Daha çok kaliteli ve el yapımı kemanlarda kullanılan gomalak cilası, keman tonu üzerinde olumlu etki yaratan bir diğer faktördür. Açık renkli ve doğal cilaları kullanılmış olması, keman seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Üstü ciladan parlayan, kontrplak kemanlar almanız hem ton hem de kullanılabilirlik açısından çok olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.

Kemanın tonu

Keman tonu kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimi insan daha buğulu tonlar severken kimisi kemanın bas bir sese sahip olmasını ister. Bu özellikler tamamen kişinin müzik zevkine bağlı sonuçlardır.

keman tonu
keman tonu

Böyle bir durumda bütçenizi belirledikten sonra yapabileceğiniz keman seçiminde en güzel tercihi, keman çalmayı bilmiyor olsanız dahi kemanda yay çekerek anlayabilirsiniz.

Sonuçta o enstrümanı siz çalacaksınız. Bu nedenle hangi kemanın tonu daha çok hoşunuza gidiyorsa onu seçmeniz sizin için en sağlıklı karar olacaktır.

En iyi keman markaları

Başlangıç kemanları arasında valencia keman, dominguez keman ve stentor keman markalarını inceleyebilirsiniz. Hemen hemen her bütçeye uygun kemanları bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra el yapımı keman fiyatları ortalama 1000 TL’den başlamaktadır. İstenilen kaliteye göre bu fiyat doğal olarak artacaktır.

Dilerseniz keman dersi sayfamıza bağlantıya tıklayarak ulaşabilir ve keman eğitimi ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu