Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman Nasıl Tutulur?

Güzel keman çalabilmenin öncelikli yolu, doğru keman tutuşunu yakalamaktan geçer. Eğer ki ilerleyen zamanlarda hızlanmada, doğru sesleri çıkarmada problem yaşamak istemiyorsanız bu aşamaya önem vermenizi tavsiye ediyoruz.

Keman nasıl tutulur konusunda, başlangıç aşamasında ne kadar dikkatli ve titiz davranırsanız keman tutuş tekniğiniz o kadar sağlıklı oturacaktır.

Eğer gereken özeni göstermezseniz ilerleyen aşamalarda bu durumu değiştirmek sandığınızdan daha zor olacaktır. Alışkanlık kazandığınız yanlış tutuşu pozisyonundan tekrar zaman ayırarak kurtulmak yerine keman eğitimi başlangıcında bunu kavramak daha sağlıklı olacaktır.

keman nasıl tutulur

keman nasıl tutulur

Peki keman nasıl tutulur? Bu konudaki tartışmalara son verecek nitelikteki yazımızı sonuna kadar okumanızı ve keman eğitmenlerimiz tarafından yazılmış tavsiyelerimizi uygulamanızı öneriyoruz. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde şu bilgilere de ulaşabilirsiniz;

 • Keman tutuş şekli
 • Keman nasıl tutulur?
 • Keman tutuşu
 • Doğru keman tutuşunun avantajları
 • Yanlış keman tutuşunun dezavantajları

Keman Nasıl Tutulur?

Keman yastık adı verilen bir aparat ile çalınmaktadır. Bu aparatın kullanımı hem çalan kişinin işini kolaylaştırmakta hem de doğru keman tutuşunu yakalamanızda yardımcı olmaktadır. Bu yüzden mutlaka yastığın geniş bölümünü sağa gelecek şekilde kemanın arkasına takın ve omzunuza yerleştirin.

Kemanı taşırken omzunuz ve çenenizden destek alın. Kemanı bu bölgede konumlandırdıktan sonra düşmemesi için hafifçe baskı uygulayın, ayrıca çenelik bölgesine yanağınızın değil çenenizin denk gelmesine mutlak suretle özen gösterin ve kemanı sabit tutmaya dikkat edin.

Sol elinizin tutuşunu sıkça kontrol etmeye çalışın. Sapı tutan baş parmağın klavyenin üstüne çıkmamasına ve parmakların rahat kullanılabilir bir konumda olmasına özen gösterin, tabii ki bunları uygularken bileğin bükülmediğin de emin olmanız gerektiğini de unutmayın.

Başparmak keman sapının asıl destekleyicisidir, bu yüzden kemanı tutarken çok önemli bir rol üstlenmektedir. Başparmağın sapı tutarken düz durmasına ve kıvrılmamasına dikkat edin. Ayrıca yine başparmağın keman klavyesinin ne üstünde ne de aşağısında durmasını engelleyerek birebir hizalama yapın.

Tellere basacak olan sol elin parmaklarının klavyeye yapışık bulunmamasına dikkat edin, özellikle uçlarının tellere dik olarak gelmesine özen gösterin. Parmaklarınız bu duruşa alıştıktan sonra bu sayede daha kolay bir şekilde hızlanabilir ve keman tutuşundaki kontrolünüzü eksiksiz olarak tamamlayabilirsiniz.


Doğru Keman Tutuşunun Avantajları

 1. Uzun soluklu çalışmalarda kolay kolay yorulmaz ve daha uzun süreli performans sağlarsınız.
 2. Kaslarınıza uygun pozisyonu sağladığınız için herhangi bir doku zedelenmesi yaşamazsınız.
 3. Hızlı eserler icra ederken daha kolay hızlanabilir ve herhangi bir engelle karşılaşmazsınız.
 4. Entonasyon (doğru ses basma) konusunda bir problem yaşamazsınız.
 5. En önemlisi keman üzerinde tam hakimiyet sağlayıp, öğrenme sürenizi hızlandırabilirsiniz.

Yanlış Keman Tutuşunun Dezavantajları

 1. Çalışma süresi uzadıkça daha kolay yorulur ve zorlanırsınız.
 2. Kaslarınıza uygun olmayan bir pozisyonda bulunduğunuz için kas ağrıları ve benzeri problemler yaşabilirsiniz.
 3. Temposu yüksek parçaları çalarken kısıtlı bir pozisyonda bulunduğunuz için zorlanabilirsiniz.
 4. Elin yanlış konumundan dolayı notaların yerini tam olarak tutturamayabilirsiniz.
 5. Keman üzerinde zayıf bir hakimiyet sağladığınız için çalarken tam verim elde edemezsiniz.

Keman kursu İzmir sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Öğrenmek, bilgi sahibi olmak istediğiniz tüm konular için konulma panelinden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89