Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Yaylı çalgılar ailesinin en hınzır ve en minik boyuta sahip müzik aleti olarak bilinen keman, etkileyici tonu ve kendine has çalım stiliyle en çok çalınmak istenen müzik aletleri arasından yer almayı başarabilmiştir.

Çağımızın en çok ilgi gören müzik aletleri arasında ilk sıralarda yer alan bu enstrüman, büyüklü küçüklü herkesin beğenisini kazanabilmiştir. Tabii ki kemanın bu kadar popüler bir enstrüman olmasıyla birlikte kemanla ilgili aklan gelen ilk sorulardan biri de ‘’ keman ne kadar sürede öğrenilir ? ’’ oluyor.

ne kadar sürede keman çalabilirim

ne kadar sürede keman çalabilirim

Siz de keman çalmaya heveslisiniz ama aklınızda ‘’ keman ne kadar sürede öğrenilir ?’ ’, ‘’ keman çalmayı öğrenmek ne kadar sürer ? ’’gibi sorular mı var ?

Keman hakkında bilgiler araştırmaya başladıysanız bu yazımızı kesinlikle okumalısınız ; kemana yeni başlayanların bilmesi gerekenler

O zaman keman kursu İzmir eğitmenlerimiz tarafından hazırlanmış bu yazımızı mutlaka sonuna kadar okumanızı öneriyoruz!

Yazımızın devamında keman öğrenme süresi ile ilgili geniş bilgilere ulaşabilir ve aklınızda oluşan ne kadar sürede keman çalabilirim sorusunun cevabına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Keman Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Keman öğrenimi düzenli çalışma ve istek gerektiren bir süreçtir. Dolayısıyla ne kadar çok pratik yaparsanız ve ne kadar bu yapılan alıştırmaları belli bir düzene oturtursanız o kadar hızlı keman öğrenebilirsiniz.

keman öğrenme süresi

keman öğrenme süresi

‘’ Keman şu kadar sürede öğrenilir ’’ dersek yanlış bir ifade kullanmış oluruz çünkü keman öğrenme süresi kemanda gelinmek istenilen noktaya, çalışma sıklığına, eğer ki kurs alınıyorsa derslere düzenli katılıma ve eğitmene bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Keman hakkında sık sorulan soru ve cevapları bu yazıda ; keman ile ilgili sorular

Net olarak belli bir süre verilemese bile hobi ve profesyonel anlamda keman öğrenmek isteyenlerin hedeflerine ulaşma süreleri birbirinden farklıdır.

Hobi amaçlı keman eğitimlerinde birkaç ay içerisinde istenilen noktalara gelinebilse de profesyonel keman derslerinde bu süreç minimum 1 yılla başlamaktadır. Bunun sebebi çalınacak eserlerin ve yapılacak etütlerin düzeylerinden ve hedeflerin farklılığından kaynaklanmaktadır.

Siz de keman öğrenme sürenizi net bir şekilde öğrenmek istiyor ve isteklerinize uygun, hesaplı ve kaliteli bir keman eğitimi arıyorsanız mutlaka keman kursu öğretmenlerimiz ile görüşmeli ve ücretsiz deneme derslerimize katılarak bilgi almalısınız.

Keman nasıl öğrenilir nasıl adımlar atmalı konusunda bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Keman öğrenmenin püf noktaları : Keman öğrenme süresini kısaltmak

Keman temel eğitimini sadece bir kaç ayda tamamlanabileceğini az önce sizlere belirtmiştik. Bu temel eğitim süresi içerisinde tabi ki de sıkıcı parçalar ya da etütler her zaman çalışılmıyor.

keman öğrenmenin püf noktaları

keman öğrenmenin püf noktaları

Kişiye özel hazırlanan müfredat dahilinde hem sizlerin kısa sürede keman üzerindeki hakimiyetini arttırmak hem de sevdiğiniz parçalar ile birlikte keman öğrenmenize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Daha kısa sürede daha iyi keman çalmak için yapılması gerekenler basit ! Detaylar yazımızda ; keman çalmak nası öğrenilir

Keman öğrenme sürecini kısaltmak, daha kısa sürede daha iyi keman çalmak için aslında yapılması gerekenler oldukça basit. Öncelikle keman çalışmanın mantığını çözmek gerekiyor.


Keman nasıl çalınır : Kolay keman çalışma notaları

Keman çalışırken motivasyonunuzu korumanız önemlidir bu nedenle bir anda zor parça çalma hedeflerinizden kurtulun. Basitten başlayarak ilerlemeniz ve zaman içerisinde bunları sürekli tekrar etmeniz durumunda birçok keman tekniğine hakim olacak seviyeye geleceksiniz.

keman nasıl çalınır

keman nasıl çalınır

Bunun yanı sıra keman çalışmalarını aslında bir kas geliştirme çalışması olarak görmeniz size fayda sağlayacaktır. İyi keman çalmanın püf noktası öncelikle iyi bir şekilde yay çekmekten geçer.

Keman öğrenme aşamaları hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yay çekme aşamalarını, yayın tam ortasında bir sticker koyarak şu şekilde adlandırın. Topuk kısmından orta noktaya kadar olan kısma alt yay, orta kısımdan üst noktaya kadar olan kısıma üst yay, topuktan en üst kısma kadar olan yere bütün yay adını verin. Zaten birçok keman pdf, keman egzersizlerinde bu belirtilir.

Çalışmalarınızda alt yay, üst yay ve bütün yay çalışmalarını ayrı ayrı yapın. Her telde sayı bazından çalışmalar yapın ve pürüzsüz, akıcı bir şekilde o notayı elde etmeye çalışın. Bu sayıyı sürekli olarak arttırmaya odaklanın.

Daha sonrasında bu çalışmaları metronom aracılığı ile yapmaya çalışın. Metronom hem yay kontrolü hem de sağ ve sol el arasındaki koordinasyonu sağlamak için bire bir cihazdır. Metronom ile çalışma yapmaya özen gösterin.

Özellikle klasik parçaları çalışırken parçanın temposunu orijinal hızından daha yavaş bir şekilde çalın. Parçadaki belirteçleri yerinde ve uygun bir şekilde kullanmaya özen gösterin.

Keman dersi sayfasına ulaşmak ve konu ile ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89