Söz Konusu Sanat Blog

Keman Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Eğer keman çalmaya başladıysak hayalimiz en kısa sürede parça çalmak olacaktır. ” Keman ne kadar sürede öğrenilir? ” sorusu da bu nedenle enstrümana başlayan kişilerin aklını kurcalamaktadır.

ne kadar sürede keman çalabilirim

Sizler için hazırladığımız bu yazıda keman ne kadar sürede öğrenilir? Keman ile ne kadar zamanda parça çalarım? Gibi soruları cevaplayacağız.

Ayrıca keman çalma süresini kısaltmanıza yardımcı olacak birkaç tüyoyu da yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Hadi artık başlayalım!

Keman Ne Kadar Sürede Öğrenilir? Tüm Detaylar

Keman öğrenimi düzenli çalışma ve istek gerektiren bir süreçtir. Dolayısıyla ne kadar çok pratik yaparsanız ve ne kadar bu yapılan alıştırmaları belli bir düzene oturtursanız o kadar hızlı keman öğrenebilirsiniz.

İşin özü aslında çalışma disiplininiz ile bağlantılı bir şekilde ilerliyor. Keman çalmayı öğrenme süresi sizin kemana ayırabileceğiniz vakit ile birlikte değişmektedir.

keman öğrenme süresi

‘’ Keman şu kadar sürede öğrenilir ’’ dersek yanlış bir ifade kullanmış oluruz çünkü keman öğrenme süresi kemanda gelinmek istenilen noktaya, çalışma sıklığına, eğer ki kurs alınıyorsa derslere düzenli katılıma ve eğitmene bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

Ayrıca hangi amaçla keman çaldığınız çok önemlidir. Hobi mi yoksa profesyonel olarak mı kendinizi geliştirmek istiyorsunuz? Bu sorunun cevabı da keman ne kadar sürede öğrenilir konusunda sizlere fikir verecektir.

Çünkü hobi amaçlı bu alanda ilerleyen kişinin amacı sıkılmadan kısa sürede iyi kötü sesler çıkarmak olacaktır.

Ancak profesyonel olarak baktığınızda sizleri çok ciddi yay egzersizleri, gam çalışmaları ve entonasyon çalışmaları beklemektedir.

Yani hobi eğitiminde amaç eğlenceli vakit geçirmek iken profesyonel eğitim performans sanatçısı yetiştirmeye yöneliktir.  Bunun sebebi çalınacak eserlerin ve yapılacak etütlerin düzeylerinden ve hedeflerin farklılığından kaynaklanmaktadır.

Keman Öğrenmenin Püf Noktaları – Ne Yapılabilir ?

Keman temel eğitimini sadece bir kaç ayda tamamlanabileceğini az önce sizlere belirtmiştik. Bu temel eğitim süresi içerisinde tabi ki de sıkıcı parçalar ya da etütler her zaman çalışılmıyor.

keman öğrenmenin püf noktaları

Kişiye özel hazırlanan müfredat dahilinde hem sizlerin kısa sürede keman üzerindeki hakimiyetini arttırmak hem de sevdiğiniz parçalar ile birlikte keman öğrenmenize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Daha iyi keman çalmak, kısa bir sürede iyi bir kemancı olmak için yapmanız gereken kaliteli bir eğitim almak. Bu işi en kısa sürede kavramak istiyorsanız mutlaka bir öğretmen ile çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Keman ne kadar sürede öğrenilir? Aslında bu soruyu detaylı incelerseniz sizleri bekleyen aşamaları ve kendinizi geliştirmeniz gereken alanları düşünebilirsiniz ;

  • Nota okumanın gelişmesi
  • Yay tekniklerinin gelişmesi
  • Seslerin temiz elde edilmesi
  • Düzenli gam çalışmaları yapılması
  • Sesler temiz elde edilmeye başlandıktan sonra parça çalımına geçilmesi

Aslında süreç sadece birkaç maddeden ibaret. Ancak bunun uzun mu yoksa kısa mı süreceği tamamen sizin ilginize bağlı.

Çok değil. Özellikle ilk aşamada günde 30 ar dakikalık çalışmalar eğer hobi amaçlı düşüyorsanız keman öğrenme süresini kısaltmanızda büyük rol oynayacaktır.

Keman Ortalama Ne Kadar Sürede Öğrenilir ?

Az öncede dediğimiz gibi hobi mi yoksa profesyonel olarak mı ilerlemek istiyorsunuz? Öncelikle bu sorunun cevabını vermelisiniz.

Eğer hobi amaçlı bir şekilde keman öğrenmek istiyorsanız 3-6 ay arasında notaların yerlerini, keman üzerindeki çeşitli pozisyonları öğrenmiş ve parça çalabilecek düzeye gelebilirsiniz.

Ancak hobi eğitimlerinde süreç çok daha uzundur. Yani insanların bu işe ömrünü adadığı düşünülürse ilk bir sene sonundan itibaren seslerin çoğunu temiz basmaya ve az hatalı bir şekilde teknikleri icra etmeye başlarsınız.

Keman teknikleri, keman çalma ne kadar sürede öğrenilir sürecini etkiler mi ?

Elbette etkiler. Parçaların tam hissiyatını yansıtmak için teknikleri doğru uygulamamız gereklidir. İşte bu noktada sizlerin kesinlikle teknikleri aksatmadan çalışmanız gerekir.

En basitinden en zoruna doğru yavaş yavaş ama istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam etmelisiniz.

Hızlı Keman Öğrenmek İçin Yapılması Gerekenler

Keman çalışırken motivasyonunuzu korumanız önemlidir bu nedenle bir anda zor parça çalma hedeflerinizden kurtulun.

Basitten başlayarak ilerlemeniz ve zaman içerisinde bunları sürekli tekrar etmeniz durumunda birçok keman tekniğine hakim olacak seviyeye geleceksiniz.

keman nasıl çalınır

Bunun yanı sıra keman çalışmalarını aslında bir kas geliştirme çalışması olarak görmeniz size fayda sağlayacaktır. İ

yi keman çalmanın püf noktası öncelikle iyi bir şekilde yay çekmekten geçer.

Yay çekme aşamalarını, yayın tam ortasında bir sticker koyarak şu şekilde adlandırın.

Topuk kısmından orta noktaya kadar olan kısma alt yay, orta kısımdan üst noktaya kadar olan kısıma üst yay, topuktan en üst kısma kadar olan yere bütün yay adını verin. Zaten birçok keman pdf, keman egzersizlerinde bu belirtilir.

Çalışmalarınızda alt yay, üst yay ve bütün yay çalışmalarını ayrı ayrı yapın. Her telde sayı bazından çalışmalar yapın ve pürüzsüz, akıcı bir şekilde o notayı elde etmeye çalışın. Bu sayıyı sürekli olarak arttırmaya odaklanın.

Daha sonrasında bu çalışmaları metronom aracılığı ile yapmaya çalışın. Metronom hem yay kontrolü hem de sağ ve sol el arasındaki koordinasyonu sağlamak için bire bir cihazdır. Metronom ile çalışma yapmaya özen gösterin.

Özellikle klasik parçaları çalışırken parçanın temposunu orijinal hızından daha yavaş bir şekilde çalın. Parçadaki belirteçleri yerinde ve uygun bir şekilde kullanmaya özen gösterin.

İzmir keman kursu öğretmenlerinin sizler için hazırlayacakları özel öğrenme programları ile zevk alarak keman çalmayı öğrenin.

Keman ne kadar sürede öğrenilir adlı yazımızın sonuna geldik. Ancak biliyoruz ki öğrenmek istediğiniz onlarca konu var. Aşağıdaki bağlantıları takip ederek dilediğiniz konu hakkında bilgi alabilirsiniz ;

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu