Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman Nedir : Özet Bilgiler İle Kemanı Yakından Tanıyın

Eğer ki sende bu popüler yaylı enstrümana merak duyuyorsan doğru adrestesin. Keman nedir ve tarihçesi konusunda sizlere yardımcı olacağımız gibi aynı zamanda keman nota yerleri hakkında da bilgi vererek daha rahat kemanda nota basmanız için ip uçları vereceğiz.

keman nedir

keman nedir

Bu yazımızda keman nedir ? “ sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Aslında bu cevabını biliyoruz. Keman müzik aletleri arasında çok özel bir yere sahip olan, zahmetli olduğu gibi bir o kadar da çalması keyifli bir enstrümandır.

Sizler için hazırladığımız yazının geri kalanında keman nedir maddeler halinde gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eğer keman konusunda araştırma içerisindeyseniz bu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz ; keman başlayanların bilmesi gerekenler

Fakat keman nedir, kemanın özellikleri nelerdir sorusunun cevabı bu kadar kısa olamaz.  Bu kadar bahsedince aklınızda oluşan ‘’neymiş bu kadar bahsedilen keman merak ediyorum’’ gibi cümleler söylediğinizi duyar gibiyiz. O zaman gelin beraber derinlemesine inceleyelim. İncelemedeki konu başlıklarımız şu şekildedir;

  • Keman Nedir?
  • Kemanın özellikleri maddeler halinde dizimi.
  • Kemanın kısımları nelerden oluşmaktadır?
  • Keman tarihçesi nedir?

Keman Nedir – Viyola Nedir : Kısa Keman Tarihçesi

Keman, arşe olarak adlandırılan üzerinde kıl-misina bulunduran bir aparat aracılığıyla çalınan yaylı-telli çalgılar ailesine üye bir müzik aletidir. Keman, violin ailesi (keman, viyola, çello, kontrbas) olarakta adlandırılan keman grubunun en ufak boyutlu, ancak insan sesine en yakın tona sahip enstrümandır.

keman nedir - keman tarihçesi

keman nedir – keman tarihçesi

” Keman tanıtımı” diye sorulunca keman tarihçesine değinmemek olmaz. Kemanın kendine has görüntüsü 1700’lü yılların başında Avrupa’da oluşmaya başlamıştır. Keman ilk olarak İtalya’da ortaya çıkmış olmasına rağmen sonrasında Paris’ten gelen ustaların kendini geliştirmesiyle birlikte iyi keman yapımcıları Paris’ten çıkmaya başlamıştır.

Tabi ki de keman hakkında bilgi ve özellikler bu kadar da değil.

Bir taraftanda kemanın Türklerin ” Oğuz kemençesi ” adını koydukları bir müzik aletinden türediği varsayımlar arasında olmakla birlikte bir kaç kaynakta da kemanın Arap sazı olan Rebab‘tan ürediği belirtilmektedir, ancak bu yargıların hiç biri kesinlik taşımamaktadır. Keman günümüzdeki son görüntüsünü 4 telli ve perdesiz ve yaylı bir müzik aleti şeklinde almıştır.

5’li akort sistemi ile akort edilen bu enstrüman çeşitli müzik türlerinde kullanılmasına bağlı olarak farklı şekilde akort edilebilmektedir. Ancak kesin olarak kabul görmüş standart akort sistemi sol, re, la mi şeklinde kalından inceye doğru yapılan akorttur.

Ayrıca eğer keman hakkında sunum yapacaksınız ve bu kaynağı kullanmayı isterseniz sizlere yazının pdf halini gönderebiliriz.


Kemanın Parçaları : Keman kısımları

Kemanın bölümleri; ön yüz (göğüs), sırt (arka kapak), yanlık (sağ ve sol yan bölge),  çenelik (oval dayanak bölge) kısımları olarak adlandırılabilir. Genellikle çenelik dışında kalan bölgelerin üretiminde çoğu zaman aynı ağaç tercih edilirken, bazen de her bölge için farklı çeşitte ağaçlar kullanılabilmektedir.

Kemanın parçaları ve yapıldığı ağaçlar tonu büyük oranda etkilemektedir. Bu konu hakkında bilgi almak için ; kemanın parçaları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaliteli bir kemanda burgular, çenelik ve klayve çoğunlukla abanoz ağacından, üst göğüs bölümü ladin ya da köknar adı verilen ağaçtan, alt-sırt bölge bir diğer adı akça ağaç olan kelebek ağacından yapılmalıdır.

keman parçaları - keman kısımları

keman parçaları – keman kısımları

 

Kemanda Nota Dizilimi

Keman göğüs bölgesinin üzerinde standart olarak 4 tel bulunduran bir enstrümandır. Bu tellerin notasal olarak dizilimi pesten tize doğru incelendiğinde ‘’ Sol, Re, La, Mi ‘’ şeklinde dizilmektedir. Ancak bu sol, re, la, mi olarak belirlenen bu akort sistemi yöresel müziklerde farklılık gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse Türk Müziğinde kullanılan akort sistemi do, sol, re, la ya da la, re, la, re şeklindedir. Ancak dediğimiz gibi klasik akort düzeni evrensel iken çeşitli müzik türlerinde kullanılan farklı akort düzeni yöreseldir.

Keman akordu ile ilgili merak ettikleriniz için ; keman akordu nasıl yapılır bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Keman nota yerlerini çözmek yeni başlayan biri için ilk aşamada zor olabilir. Bu noktada işinizi kolaylaştırmak adına bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Kemanda nereye basmanız gerektiğini anlamak adına keman nota yerleri stickerlarını kullanabilirsiniz. Böylelikle keman notalarını öğrendikten sonra kemanda nota basmak çok daha kolay bir hal alacaktır.

Tabi ki de keman çalışmalarınızı sürekli olarak bu keman nota stickerları ile yapmamalısınız. Eğer düzenli çalışmaya vakit ayırabilirseniz bir süre sonra parmaklarınız zaten keman pozisyonlarını ezberleyecektir.

Bu bilgileri öğrendikten sonra pekiştirmek için ; kemanda nota nasıl basılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşağıda sizler için bir keman nota okuma tablosu oluşturduk. Dilerseniz aşağıdaki görselden yaralanabilirsiniz. Ya da kemanda nota yerleri forum aramaları yapabilir ve çeşitli keman kişilerin bu konu ile ilgili tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

keman nota yerleri resimli anlatım

keman nota yerleri resimli anlatım

 

Kemanın Boyutları : Keman boyutları kaç cm

Yetişkin kemanı olarak adlandırılan 4/4 kemanların standart göğüs uzunluğu 36 santim, genel uzunluk ölçüsü ise 60 santimdir. Ancak kişilerin yaş gruplarına uygun olarakta küçük boyutlu kemanlar mevcuttur.

Keman hakkında sık sorulan soru ve cevaplara ulaşmak için ; keman ile ilgili sorular

Bu kemanlar; üç bölü dört ( 3/4 keman ), yarım ( 1/2 keman ), çeyrek ( 1/4 keman ) olarak adlandırılmakta ve boyutları da oran azaldıkça küçülmektedir. Bu kemanların kullanımı tamamen kişinin fiziksel yapısına ve yaş aralığına göre değişmektedir.

Ancak sizde kendinize uygun tam keman boyutunu öğrenmek istiyorsanız, salyangoz bölümüne elinizi uzatmanız ve bu bölgeye tam denk gelen kemanı seçmeniz yeterli olacaktır.

Keman ailesi 4 üyede oluşmaktadır. Bu üyeler violin, viyola, viyolonsel ve kontrbastır. Keman çeşitleri hakkında bilgi almak için ; keman ailesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca birbirine çok benzeyen çoğu zamanda sıkça karıştırılan keman ve viyola arasındaki farklar yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

keman boyutları - keman ölçüleri

keman boyutları – keman ölçüleri

Kemanın Müzikteki Yeri

Keman neredeyse kulağımızın işittiği her müzikte ufakta olsa kendisine bir melodi ayrılan bir müzik aletidir. Bu kemanın yapısının bir çok müzik türüne uyum sağlamasından kaynaklanmaktadır. Ancak genelleme yapılacak olursa klasik müzik ve Türk müziği alanında keman ezgileri daha sık kullanılmaktadır. Buna karşın pop, caz, rock, blues tarzı müzik çeşitlerinde de keman aktif olarak tercih edilmektedir.

Ayrıca keman çalmaya heves edenler veya merak edenler için Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir?  başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Keman kursu İzmir hakkında bilgi almak için sayfamızı bu bağlantıdan okuyabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soru için konuşma panelinden bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89