Söz Konusu Sanat Blog

Keman Nedir : Özet Bilgiler İle Kemanı Yakından Tanıyın

Eğer ki sende bu popüler yaylı enstrümana merak duyuyorsan doğru adrestesin. Keman nedir ve tarihçesi konusunda sizlere yardımcı olacağımız gibi aynı zamanda keman nota yerleri hakkında da bilgi vererek daha rahat kemanda nota basmanız için ip uçları vereceğiz.

keman nedir
keman nedir

Bu yazımızda keman nedir ? “ sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Aslında bu cevabını biliyoruz. Keman müzik aletleri arasında çok özel bir yere sahip olan, zahmetli olduğu gibi bir o kadar da çalması keyifli bir enstrümandır.

Sizler için hazırladığımız yazının geri kalanında keman nedir maddeler halinde gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eğer keman konusunda araştırma içerisindeyseniz bu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz ; keman başlayanların bilmesi gerekenler

Fakat keman nedir, kemanın özellikleri nelerdir sorusunun cevabı bu kadar kısa olamaz.  Bu kadar bahsedince aklınızda oluşan ‘’neymiş bu kadar bahsedilen keman merak ediyorum’’ gibi cümleler söylediğinizi duyar gibiyiz. O zaman gelin beraber derinlemesine inceleyelim. İncelemedeki konu başlıklarımız şu şekildedir;

  • Keman Nedir?
  • Kemanın özellikleri maddeler halinde dizimi.
  • Kemanın kısımları nelerden oluşmaktadır?
  • Keman tarihçesi nedir?

Keman Nedir – Violin Nedir : Kısa Keman Tarihçesi

Keman, arşe olarak adlandırılan üzerinde kıl-misina bulunduran bir aparat aracılığıyla çalınan yaylı-telli çalgılar ailesine üye bir müzik aletidir. Keman, violin ailesi (keman, viyola, çello, kontrbas) olarakta adlandırılan keman grubunun en ufak boyutlu, ancak insan sesine en yakın tona sahip enstrümandır.

keman nedir - keman tarihçesi
keman nedir – keman tarihçesi

” Keman tanıtımı” diye sorulunca keman tarihçesine değinmemek olmaz. Kemanın kendine has görüntüsü 1700’lü yılların başında Avrupa’da oluşmaya başlamıştır. Keman ilk olarak İtalya’da ortaya çıkmış olmasına rağmen sonrasında Paris’ten gelen ustaların kendini geliştirmesiyle birlikte iyi keman yapımcıları Paris’ten çıkmaya başlamıştır.

Tabi ki de keman hakkında bilgi ve özellikler bu kadar da değil.

Bir taraftanda kemanın Türklerin ” Oğuz kemençesi ” adını koydukları bir müzik aletinden türediği varsayımlar arasında olmakla birlikte bir kaç kaynakta da kemanın Arap sazı olan Rebab‘tan ürediği belirtilmektedir, ancak bu yargıların hiç biri kesinlik taşımamaktadır. Keman günümüzdeki son görüntüsünü 4 telli ve perdesiz ve yaylı bir müzik aleti şeklinde almıştır.

5’li akort sistemi ile akort edilen bu enstrüman çeşitli müzik türlerinde kullanılmasına bağlı olarak farklı şekilde akort edilebilmektedir. Ancak kesin olarak kabul görmüş standart akort sistemi sol, re, la mi şeklinde kalından inceye doğru yapılan akorttur.

Ayrıca eğer keman hakkında sunum yapacaksınız ve bu kaynağı kullanmayı isterseniz sizlere yazının pdf halini gönderebiliriz.


Kemanın Parçaları : Keman kısımları

Kemanın bölümleri; ön yüz (göğüs), sırt (arka kapak), yanlık (sağ ve sol yan bölge),  çenelik (oval dayanak bölge) kısımları olarak adlandırılabilir. Genellikle çenelik dışında kalan bölgelerin üretiminde çoğu zaman aynı ağaç tercih edilirken, bazen de her bölge için farklı çeşitte ağaçlar kullanılabilmektedir.

Kemanın parçaları ve yapıldığı ağaçlar tonu büyük oranda etkilemektedir. Bu konu hakkında bilgi almak için ; kemanın parçaları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaliteli bir kemanda burgular, çenelik ve klayve çoğunlukla abanoz ağacından, üst göğüs bölümü ladin ya da köknar adı verilen ağaçtan, alt-sırt bölge bir diğer adı akça ağaç olan kelebek ağacından yapılmalıdır.

keman parçaları - keman kısımları
keman parçaları – keman kısımları

 

Kemanda Nota Dizilimi

Keman göğüs bölgesinin üzerinde standart olarak 4 tel bulunduran bir enstrümandır. Bu tellerin notasal olarak dizilimi pesten tize doğru incelendiğinde ‘’ Sol, Re, La, Mi ‘’ şeklinde dizilmektedir. Ancak bu sol, re, la, mi olarak belirlenen bu akort sistemi yöresel müziklerde farklılık gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse Türk Müziğinde kullanılan akort sistemi do, sol, re, la ya da la, re, la, re şeklindedir. Ancak dediğimiz gibi klasik akort düzeni evrensel iken çeşitli müzik türlerinde kullanılan farklı akort düzeni yöreseldir.

Keman akordu ile ilgili merak ettikleriniz için ; keman akordu nasıl yapılır bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Keman nota yerlerini çözmek yeni başlayan biri için ilk aşamada zor olabilir. Bu noktada işinizi kolaylaştırmak adına bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Kemanda nereye basmanız gerektiğini anlamak adına keman nota yerleri stickerlarını kullanabilirsiniz. Böylelikle keman notalarını öğrendikten sonra kemanda nota basmak çok daha kolay bir hal alacaktır.

Tabi ki de keman çalışmalarınızı sürekli olarak bu keman nota stickerları ile yapmamalısınız. Eğer düzenli çalışmaya vakit ayırabilirseniz bir süre sonra parmaklarınız zaten keman pozisyonlarını ezberleyecektir.

Bu bilgileri öğrendikten sonra pekiştirmek için ; kemanda nota nasıl basılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşağıda sizler için bir keman nota okuma tablosu oluşturduk. Dilerseniz aşağıdaki görselden yaralanabilirsiniz. Ya da kemanda nota yerleri forum aramaları yapabilir ve çeşitli keman kişilerin bu konu ile ilgili tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

keman nota yerleri resimli anlatım
keman nota yerleri resimli anlatım

 

Kemanın Boyutları : Keman boyutları kaç cm

Yetişkin kemanı olarak adlandırılan 4/4 kemanların standart göğüs uzunluğu 36 santim, genel uzunluk ölçüsü ise 60 santimdir. Ancak kişilerin yaş gruplarına uygun olarakta küçük boyutlu kemanlar mevcuttur.

Keman hakkında sık sorulan soru ve cevaplara ulaşmak için ; keman ile ilgili sorular

Bu kemanlar; üç bölü dört ( 3/4 keman ), yarım ( 1/2 keman ), çeyrek ( 1/4 keman ) olarak adlandırılmakta ve boyutları da oran azaldıkça küçülmektedir. Bu kemanların kullanımı tamamen kişinin fiziksel yapısına ve yaş aralığına göre değişmektedir.

Ancak sizde kendinize uygun tam keman boyutunu öğrenmek istiyorsanız, salyangoz bölümüne elinizi uzatmanız ve bu bölgeye tam denk gelen kemanı seçmeniz yeterli olacaktır.

Keman ailesi 4 üyede oluşmaktadır. Bu üyeler violin, viyola, viyolonsel ve kontrbastır. Keman çeşitleri hakkında bilgi almak için ; keman ailesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca birbirine çok benzeyen çoğu zamanda sıkça karıştırılan keman ve viyola arasındaki farklar yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

keman boyutları - keman ölçüleri
keman boyutları – keman ölçüleri

Kemanın Müzikteki Yeri

Keman neredeyse kulağımızın işittiği her müzikte ufakta olsa kendisine bir melodi ayrılan bir müzik aletidir. Bu kemanın yapısının bir çok müzik türüne uyum sağlamasından kaynaklanmaktadır. Ancak genelleme yapılacak olursa klasik müzik ve Türk müziği alanında keman ezgileri daha sık kullanılmaktadır. Buna karşın pop, caz, rock, blues tarzı müzik çeşitlerinde de keman aktif olarak tercih edilmektedir.

Ayrıca keman çalmaya heves edenler veya merak edenler için Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir?  başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Keman kursu İzmir hakkında bilgi almak için sayfamızı bu bağlantıdan okuyabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soru için konuşma panelinden bizler ile iletişime geçebilirsiniz.


Keman Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Keman ile ilgili bilgiler arıyorsanız aşağıdaki konu başlıklarını incelemenizi tavsiye ediyoruz. Yukarıda sizlere kemanın tarihçesi, tel dizimleri ve nota yerleri, boyutları hakkında birçok konuda bilgi verdik.

Şimdi de bizlere en çok iletilen soruları paylaşacağız. Soru cevap tarzında paylaşmayı istedik çünkü genellikle internet kullanıcıları araştırmalarını bu şekilde yapıyor. Hemen göz gezdirerek merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz. Keman hakkında bilgiler aşağıda sizleri bekliyor.

Keman ne demek

Keman, yaylı ailesinin en küçüğü olan perdesiz bir enstrümandır. Tarihsel gelişimi hakkında bilgilere yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Kemanın özellikleri

Kemanın özelliklerini anlamak için öncelikle hangi alanda araştırma yaptığınızı bilmemiz gerek. Örneğin kemanın parçaları hakkında bilgi arıyorsanız yine bununla ilgili bağlantı yukarıda mevcut.

Ancak ” el yapımı keman ile fabrikasyon keman arasındaki farklar, hangi keman boyutu sizin için daha uygun, elektro keman mı almalı yoksa akustik keman mı ? ” konularını merak ediyorsanız bu bilgilere şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-cesitleri/

Büyük kemanın adı nedir

Keman, keman ailesi üyelerinden biridir. Bu ailede 4 tane üye bulunmaktadır. Büyük keman denilen enstrüman viyoladır. Yapısı gereği kemana benzeyen, aynı şekilde omuza konulara çalınması insanların bu şekilde araştırma yapmalarına neden olmaktadır.

Keman kaç telli

Bizlere en çok iletilen sorulardan bir tanesi de ” kemanın kaç teli var ? ” dır. Standart bir kemanın 4 adet teli bulunmaktadır.

Keman çalan kişiye ne denir ?

Keman çalan kişinin adı yabancı literatürde violinist olarak geçer. Bizim dilimizde ise daha çok kemancı denilmektedir. Ancak doğru ifade keman sanatçısıdır.

Keman yayına ne denir ?

Keman yayına aynı zamanda arşe de denilmektedir. Birkaç çeşit arşe tipi vardır. Bunlar arasında kılları organik ya da sentetik kullanan markalar bulunmakla beraber arşe yapısında kullanılan ana madde kimilerinde ağaç, kimilerinde karbon fiberdir. Hatta dönemlerine göre arşe çeşitlerini de inceleyebilirsiniz. Barok döneme ait keman yayı ile modern müzikteki keman yayları birbirinden farklıdır.

Keman renkleri nelerdir ?

Normalde keman yapıldığı ağacın rengini ve karakteristiğini taşıyan bir enstrümandır. Koyu renkli olabileceği gibi açık renklileri de mevcuttur. Bunun yanı sıra fabrikasyon kemanlarda özellikle çocukların ilgisini çekmesi açısından pembe, mavi gibi değişik renk seçenekleriyle de üretilmektedir.

Keman ustaları kimlerdir ?

Keman ustaları, bu yolda ciddi mesai harcayan inanılmaz efor sarf edip birden fazla keman ekolünü inceleyerek kendilerini geliştiren kişilerdir.

Örnek verecek olursak ; İtzhak Perlman, Maxim Vengerov, Lisa Batiashvili dinleyebilirsiniz. Günümüz keman ustaları olarak geçerler.

Keman türlerinin en kalın sesli olanı hangisidir ?

Keman ailesinin en kalın sesli üyesi kontrbastır ancak keman ve viyola arasında tabiki de viyolanın sesi daha bas seslere yakındır.

Keman reçinesi nasıl sürülür ?

Keman reçinesi sürmek için öncelikle reçineyi açmanız gereklidir. Reçineyi açtıktan sonra bir anahtar yardımı ile üzeri bastırmadan kazınır ve reçine tozu elde edilir. Keman yayı sıkılarak teller üzerine reçine parçası sürülür.

Keman tellerinin isimleri nelerdir ?

Keman tellerinin isimleri en tizden en bas tele doğru. Mi, La , Re ve Sol’dür. Bu akort biçimi çok sesli müzik ( Batı müziği ) için geçerlidir. Türk müziğinde ise daha çok La, Re , Sol ve Do’dur.

Keman ne kadar sürede öğrenilir ?

Keman öğrenmek için belirli bir süre vermek yanlıştır. Gelmek istediğiniz seviye, çalmak istediğiniz parçalar ve bu parçaların içerisinde bulunan teknikler oldukça önemlidir. İnsanların bu işe ömrünü adadığı unutulmamalıdır. Yine de başlangıç seviyesinde güzel bir şekilde keman çalmak için minimum 1 seneye ihtiyacınız bulunmaktadır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu