Söz Konusu Sanat Blog

Keman Öğrenme Aşamaları : İsteyen Herkes Keman Çalabilir

keman öğrenme aşamaları
keman öğrenme aşamaları

Keman öğrenmek konusunda isteğin var ancak yapamayacağından mı çekiniyorsun ?

  • Keman çalmayı öğrenmek gözünü mü korkutuyor ?

Aklında bu sorular varsa bu yazımız tam olarak senin isteklerine cevap verecek cinsten !

Peki keman çalmak konusunda öncelikle neye gereksinim var, neye sahip olmalısın ? Bu sorunun tek bir cevabı var, tabi ki de isteğe sahip olmalısın. Keman perdesiz bir enstrüman olduğu için diğer müzik aletlerine göre özellikle perdeli üflemelilere göre daha çok çalışma disiplini istemektedir.

Kendinizi keman konusunda geliştirmek istiyorsanız bu yazımızı okumalısınız ; kemana yeni başlayanları bilmesi gerekenler

daha iyi keman çalmak
daha iyi keman çalmak

Bu durumun temel nedeni ise perdesiz bir enstrümanda notaların yerini ancak çok çalışma ile çözülmesidir. Tabi bununla da bitmiyor aynı zamanda yay hareketleri konusunda da kendini geliştirmeli ve bunlara göre çalışmalar yapmalısın.

Özellikle günümüzde bir müzik aleti çalmak, sanatın bir dalı ile uğraşmak gerçekten çok önemli. İş yerinin sıkıcı temposundan kurtulmak, trafikte çekilen çileden uzaklaşmak belki de canını sıkan bir durumu o an kafandan atmak için, sanat eğitimi bize bu konuda oldukça yardımcı oluyor.

Keman öğrenme aşamaları sonucunda daha iyi keman çalmak için nelere ihtiyacın olduğunu öğreneceksin. Bu öğrendiğin bilgileri güzel bir şekilde çalışarak işlersen, kısa sürede mükemmel seviyede keman çalabilirsin.

Keman hakkında merak ettiğiniz soruları sizler için tek başlık atlında topladık. Keman ile ilgili sorular bağlantısına tıklayabilirsiniz.


5 maddede daha iyi keman çalmanın püf noktaları

Öncelikle bazı sorulara cevap vermemiz gerekiyor. Bu sorular arasında aslında kemana eğitimine yeni başlayan kişileri sıkça karşılaştığı sorular.

Keman çalmayı bu 5 madde ile çözebilirsiniz ancak keman çalmaktan zevk almak için iyi bir seçimi yapmalısınız. Keman nasıl seçilir yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse ;

  • Keman çalmak istiyorum ancak keman çalarken parmak boyunun etkisi ne kadar önemlidir
  • Keman çalmak için gerekenler özellikler nelerdir

Keman çalmak istiyorum

Eğer keman çalmak istiyorsan bu işin en az %40 ını halletmişsin demektir. Hangi enstrüman olursa olsun öncelikle istek çok önemlidir. Sevmediğin bir enstrümanı çalmak, ona zaman ayırmak sana işkence gibi gelmemeli, gerçekten istediğin için keman çalmalısın.

keman çalmak için el yapısı
keman çalmak için el yapısı

Keman çalmak için el yapısı ve parmak boyunun hem avantajı vardır hem de aslında herhangi bir avantajı yoktur. Nasıl mı ?

Öncelikle parmak uzunluğu herhangi bir enstrüman için önemli bir ayırıcı etkendir. Parmakları uzun olan kişiler pozisyon geçişlerini rahat yapar ve daha rahat bir şekilde enstrüman çalarlar.

Keman çalmak nasıl öğrenilir adlı yazımızı, bu yazıyı okuduktan sonra okumanızı tavsiye ediyoruz.

keman öğrenmenin püf noktaları
keman öğrenmenin püf noktaları

Peki parmakları kısa ya da tombul olan kişiler keman çalamaz mı ? Tabi ki de çalabilir. Bir eğitimci olarak şundan bahsetmek istiyorum. Eğer parmaklarınız kısa ise ki hiç önemli değil, yapılacak çeşitli çalışmalar ve egzersizler sonucunda rahat bir şekilde enstrüman çalabilecek duruma geleceksiniz. Müzikte parmak ısındırma ve esnetme, açma hareketleri mevcuttur,aynı sporda olduğu gibi.

Enstrüman çalmayı da spora benzetebiliriz. Yapılacak düzenli çalışmalar ile parmak kontrolünü üst seviyeye çıkararak rahat bir şekilde keman çalabilirsin.


Keman çalmak için gereken özellikler

Keman çalmak için sarışın, esmer, erkek ya da kadın olmanın hiçbir önemi yok. Gerçekten keman çalmak istiyorsan aslında az öncede dediğimiz gibi işin büyük bir kısmını halletmişsin demektir.

keman çalmak için gereken özellikler
keman çalmak için gereken özellikler

Keman çalmak için yapılması gerekenler başında aslında istek gelmektedir. İstek var olduktan sonra hangi enstrüman olursa olsun çalınabilir. Tabi ki bunun yanında çalışma disiplini de gereklidir.

Keman açısından çalışma disiplinini şu şekilde özetleyebiliriz. Günü gününe, sıkı bir tempo ile çalışma.

Beynin sağ ve sol yarım küresini aktif şekilde çalıştıran bu enstrümanın yararlarını okumak isterseniz ; keman çalmanın faydaları

Enstrüman, çalışıldığı takdirde aynı şekilde karşılık vermektedir. Eğer sen keman için bir adım atıyorsan emin ol o senin için en az üç adım atıyor. Fakat bu durumun tersi de mevcut eğer sen kemanı 1 gün çalışmazsan belkide 2 gün pratik olarak geriye atacak ve o arayı kapamak için daha çok çalışman gerekecek. Enstrüman güzeldir ancak aynı zamanda da nankördür, ilgi ister şefkat ister. Eğer bunları ona verebilirsen senden iyi kemancı olmaz !


Gelelim o önemli 5 maddeye. Nedir bu maddeler ;

5 maddeie daha iyi keman çalmak
5 maddeie daha iyi keman çalmak

Keman yay egzersizleri

Daha iyi keman çalmanın ilk koşulu aslında yayı geliştirmekten geçiyor. Yay üzerinde hakimiyet ne kadar fazla kurulursa o kadar akıcı ve güzel melodiler elde edilmektedir.

keman yayı egzersizleri
keman yayı egzersizleri

Kemanda yay çalışmaları temelde 3 e ayrılır. Keman yayının ortasına bir nokta koyduğumuzu düşünelim. Topuz kısmından orta kısma kadar olan parçaya alt yay, orta kısımdan üst kısıma kadar olan parçaya üst yay, topuzdan en üst kısma kadar olan parçaya ise bütün yay denmektedir.

Çalışmalarını yaparken ki bu çalışmalar sadece yay çekme de olabilir ya da çeşitli teknikleri uygulayacağın mesela staccato çalışmalarda olabilir, kesinlikle 3 kısımda çalışılması gerektiğidir. Alt yay, üst yay, bütün yay.

Keman yayı çekmek için siz okurlarımıza önerebileceğimiz çalışma aslında az öncede bahsettiğimiz spor salonu örneğine benziyor. Kemanı eline aldığın gibi hemen parça çalmaya başlama. Öncelikle kol kaslarını ısıt. Bunun içinde sayı bazında çalışmalar yap ve bu sayıları gün geçtikçe arttır. Örneğin bugün 10 ar tane alt,üst ve bütün yay çalışmaları yap.

Keman konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ; keman çalanlara tavsiyeler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Robot gibi keman çalma ! Yaptığın çalışmanın farkında ol

Keman çalarken yapılan en büyük hatalardan biri de sürekli çalıştığın bir şeyde otomatiğe bağlamaktır. Mesela birinci pozisyonda parmak egzersizi yapıyorsun.

keman çalan robot
keman çalan robot

Bunu sürekli tekrarlayabileceğin bir egzersiz olarak görmen normal ama biraz daha dikkatli bakarsan orada kendini daha da geliştirmek için bir fırsat var.

Örneğin o hep çalıştığın egzersizde kullandığın yay tekniğini değiştir, düz çalıyorsan kesik kesik çal ya da metronom ile hızlandır ya da parmak ile çalmaya çalış. Yaptığın çalışmanın olabildiğince farkında ol !

Güzel keman çalmak için yapman gerekenler konusunda bilgi sahibi olmak için ; keman ne kadar sürede öğrenilir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Güzel keman çalmak için güzel nota okumak gerekli

Kesinlikle bir kalem ile çalıştığın parçanın, etüdün üzerine notaları yazma. Gözünü alıştır ve hızlı okumayı dene, tartımları içinden düzgün söyle !

nota bilgisi
nota bilgisi

Notaları çok yavaş okuyorum diyorsan üzülmene hiç gerek yok, zaman içerisinde çalıştıkça rahat bir şekilde nota okuyabilirsin. Bunun biçin bir bona ya da solfej kitabı alıp yararlanabilirsin.

Kemanda nota yerlerini kesinlikle unutmamak için çalışmalısın, zaten düzenli zaman ayırıyorsan kesinlikle hafızana kazınır. Notaların üzerinde yazan parmak numaralarına bakmayın, notaları okumaya çalışın. Bir süre sonra keman pozisyonlarını kullanmaya başladığında bunlar çok işine yarayacak.

Keman çalmak istiyorsan unutmaman gereken bir şey keman nota ile çalınır !

Nota okuyarak keman nasıl çalışılır, kemanda nota yerleri nerededir diyorsanız ; kemanda nota nasıl basılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Kemanı güzel çalmak için yavaş çalmayı alışkanlık haline getirin

Hangi enstrümanı çalıyor olursan ol müzikteki en büyük düşmanın aslında hız ve hızlı çalma isteğidir. Hızlı çalmak için önce temiz bir şekilde çalmak gereklidir.

keman çalmak
keman çalmak

Eğer sen yavaş çaldığın halde temiz bir şekilde sesleri elde edemiyorsan hızlı çalmaya çalıştığında kesinlikle dinleyenler odayı terk eder !

Bunun için yavaştan baby step dedikleri bebek adımlarını atarak bu işe başlamalısın. Sen zaten metronom ile düzenli bir şekilde çalışırsan istemesen dahi bir süre sonra inanılmaz hızlı keman çalıyor olacaksın.

Herkes hızlı çalmak istiyor ancak unutma ! Hızlı keman çalmak için önce yavaş çalmayı ve yavaş çalarken temiz çalmayı öğrenmek gereklidir.

Kemanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız öncelikle gam çalışması yapmalısınız. Gam nedir, nasıl çalışılır sorularının cevapları için ; kemanda gam çalışması bağlantısını okuyabilirsiniz.


Yapamam diye düşünme ! İstersen Olur

Benim yeteneğim yok yapamıyorum demek sadece bahane üretmektedir. Emin ol ki bu işe gönül veren kimse kemanı eline aldığında çılgınlar gibi güzel çalmadı.

isteyen herkes keman çalabilir mi
isteyen herkes keman çalabilir mi

Bocaladı, yapamadı belki de bıkma noktasına geldi ve kemanı kenarı fırlattı  ama daha sonra eline tekrar aldı ve tekrar tekrar çalıştı. O kişide bu çalışma isteği vardı, kemanı güzel bir şekilde çalmak istiyordu !

Keman öğrenme süreci ve daha fazlası hakkında bilgi almak için ; keman nasıl öğrenilir bağlantısını okuyabilirsiniz.

Ya sen ? Sen de istiyor musun ? O zaman yapman gereken şey bahane üretmekten vazgeçmek, düzenli bir şekilde çalışmak. Yapamadın mı ? Bırak ve derin bir nefes al, 10 dakika sonra tekrar dene, denemekten vazgeçme !

Söz Konusu Sanat keman kursu İzmir sayfası tarafından hazırlanan bu yazımızda sadece kemanda değil bir enstrümanda başarılı olmanın püf noktalarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bağlantıya tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu