Söz Konusu Sanat Blog

Keman Teli Nasıl Takılır

Yaylı, telli çalgıların hepsinde bildiğiniz üzere tel bulunur. Bu teller enstrümandan elde edilen tondan, sizlerin çalarken hissettiğiniz rahatlığa kadar birçok şeyi etkiler.

Bu yazımızda sizlere ” keman teli nasıl takılır ? ” konusunda detaylı bilgiler aktaracağız.

Enstrümanlarda tel değiştirme işlemi oldukça basit ancak keman telleri neden değiştirilir konusunda kısa bir bilgi verelim.

Keman teli neden değiştirilir ?

 • Eskiye tel tuşeyi çizmeye başlar
 • Kullanın ya da kullanmayın zamana bağlı tellerin oksitlenmesi kemana zarar verebileceği gibi elde edilen ton kalitesinde de düşüş yaşatır
 • Çalım esnasında deforme olan tel çalan kişiye gerekli konforu sağlamamaya başlar
Keman tellerinde konfor nasıl olur ? Satılan ürünleri dikkatli inceleyin. Yüksek, orta ve düşük tansiyon teller bulunmaktadır.

Bu tansiyon tipleri çalan kişinin parmakları altında teli hissetmesi ile ilgilidir. Ayrıca her birinin tonu da farklıdır. Size en uygun olanı bulmak için birçok markanın birçok farklı telini denemeniz gerekecektir.

Keman Teli Nasıl Takılır ? 5 Dakikada Sorunsuz Hallet

Keman teli nasıl takılır konusunda uygulamanız gereken sadece 5 adım bulunmaktadır. Hazırsanız bu maddelere başlayalım!

Keman teli nasıl takılır ? 1.Adım Kalıntıları Temizleyin

keman teli nasıl değiştirilir

Keman teli değiştirme düşünceniz bir ya da birden fazla telin kopması ile ile ilgili ise kesinlikle tel kalıntılarını temizlemeye çalışın.

Özellikle teller burgu etrafına sarılır ve koptuğunda geri kalan sarımın sökülmesi gereklidir. Kopan keman teli her ne kadar zarar vermeyecek kadar ince gibi görünse de kopan kısımlar jilet kadar keskindir.

İnce bir yan keski ile açık olan ucu tutun ve burguyu boşaltmaya başlayın. Birkaç dur daha çevirdikten sonra tel serbest kalacaktır.

Diğer yandan eğer tel kopmadıysa ancak yine de değiştirmek istiyorsanız, keman teli hem burguya hem de fikse sabitlenmiş bir şekilde durmaktadır. Önce burguları gevşetin ve telin üst kısmını çıkarın.

Ardından keman fiksine sıkıştırılan tel parçasını çıkarın. Böylelikle sorunsuz bir şekilde keman teli değiştirebilirsiniz.

Keman Teli Nasıl Takılır ? 2. Adım Telleri Burgulara Sırayla Sokun

keman teli değiştirme

Dikkat ettiyseniz keman tellerinin bir ucu renkli ve daha yumuşak bir yapıdadır. Bu kısımlar burguların içine sokulan ve burguları sıktığınız zaman etrafında dönerek saran kısımdır.

Tellerin bu renkli kısımlarını burguların delikleri içinden geçirin. Ucunu çok çıkarmayın ve çıkan ucu burgu üzerine basarak ezin ardından burguyu çevirmeye başlayın.

Ezme işlemini çok kuvvet uygulayarak yapmayın. Teli kırılmaması gereklidir. Ayrıca diğer bir dikkat etmeniz gereken konu ise bu işlem sırasında burguların kemana takılı olmasıdır.

Keman Teli Nasıl Takılır ? 3.Adım Tellerin Gerginliği Ayarlayın

keman burgusu nasıl sıkılır

Telleri rahatça takıp eşik üzerine yerleştirebilmeniz için belirli bir gerginliğe sahip olması gerekmektedir aksi taktirde fikse taktığınızda çıkacaktır.

Telleri burgulara yerleştirdikten sonra birkaç tur çevirdikten sonra alt kısımlarını fikse yerleştirmeniz yeterli. Çok gergin bir yapıda olmasına gerek yok. Sadece fikslerin telleri kavraması için biraz sıkmanız yeterli.

Keman fixi nedir ? Kemanda ne işe yarar merak ediyorsanız hemen okuyun ; https://sozkonususanat.com/keman-fix-ne-ise-yarar/

Keman teli takma sırasında dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de burguların saat yönünde çevrilmesi ile ilgilidir. Diğer yöne doğru sıkmamaya çalışın.

Keman Teli Nasıl Tıkılır ? 4.Adım Kemanda Alt Eşiğe Teller Nasıl Takılır ?

kemanda alt eşiğe teller nasıl takılır

Kemanda iki adet eşik bulunmaktadır. Bunlardan biri tellerin burgulara takıldığı yerde bulunan ve 4 ayrı çizgiden oluşan hafif yükseltidir.

Diğeri ise tellerin yükseltimesini sağlayan keman fixlerinin birkaç santim önündeki tahta parçasıdır.

Alt eşiği yani tahta parçasını takın ve telleri üzerindeki minik çizgilere oturtun. Ardından üst eşikteki çizgilerin içerisine telleri yerleştirin.

Tel yüksekliğini alt eşiğin öne ya da arkaya hareket ettirerek ayarlayabilirsiniz ancak genellikle konumu f deliklerinin tam ortasında çentiklerdir.

Aşağıda keman tel değişimi sırasında alt eşiğin yerini net bir şekilde görebilirsiniz.

kemanda alt eşiğin yeri

Keman Teli Nasıl Takılır ? 5. Adım Kemanın Akortlanması

kemanın akortlanması

Artık kemanı çalmaya hazırsınız. Yapmanız gereken son bir işlem daha kaldı o da tellerin akortlanması.

Keman akordu hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-akordu-nasil-yapilir/

Keman Teli Neden Kopar ?

Evet her şey güzelde keman telinin asıl kopma nedeni nedir ? Ne kadar sürede bir keman teli yenilemek gerekli ?

Ya da keman teli koptuğu zaman mı keman telini değiştirmek gerekli ?

 • Keman telleri çeliktendir. Bu nedenle sıcaklık farkına maruz kalırsa genleşebilir ya da sıkılaşabilir. Bu da telin zaman içerisinde sünmesine neden olur ve sonuçta da kopar.
 • Olabildiğince sabit sıcaklıkta ve mümkünse kutu içerisinde muhafaza edin.
 • Keman çalarken tırnaklarınız uzunsa zaten rahat edemezsiniz ancak tırnaklarınız tele dik bir şekilde baskı uygulayacağından deforme olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle olabildiğince tırnaklarınızı keserek keman çalın.
 • Akort yaparken burguları biraz bile çevirseniz sesler değişir. Ancak bilinçsiz bir şekilde gereğinden fazla çevirmek tellerin kopmasına neden olmaktadır.
 • Kullanmasanız bile sonuçta ömrü olan materyaller bunlar. Zamana bağlı oksitlenme tel ömrünü azaltmaktadır.

Keman Teli Nasıl Takılır ? Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

 • Tel değişimi sırasında karışıklık olmaması ve tekrar tekrar uğraşmamanız için telleri burgulara sırası ile takın ve sıkın.
 • Telleri kalından inceye ya da tam tersi inceden kalına doğru takın. Bu akordun büyük oranda kaçmasını engelleyecektir.
 • Teli sıkarak akortlamadan önce burgulara ve fixlere güzelce taktığınızdan emin olun aksi taktirde kopacaktır.
 • Akortlama sırasında burguların hepsini saat yönünde çevirdiğinizden emin olun.

Keman teli nasıl takılır artık biliyorsunuz. Kendiniz değişim yapmaktan korkmayın. Gerekirse çok uygun keman tellerinin takımlarını alarak bu işlemi kendiniz tecrübe edebilirsiniz.

Hemen Youtube sayfamıza abone olun, ücretsiz paylaşılan egzersizlere ilk siz erişin, nasıl çalınır videolarını izleyerek kendinizi geliştirin.

Keman Teli Nasıl Takılır Sık Sorulan Sorular

Aşağıdaki sorular aynı zamanda yazımızın geneli özetlediği gibi yazı içerisinde de detaylı olarak bahsetmediğimiz başka konuları da içermektedir.

Keman teli nasıl temizlenir ? Nelere dikkat etmeli ?

Keman teli temizliği için yukarıda paylaştığımız keman temizliği ve bakımı ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Keman teli nasıl seçilir ?

Bu aslında sizin elde etmek istediğiniz ton ve bütçenize göre değişmektedir. Kaliteli tonlarda elde etmek istiyorsanız şu telleri denemenizi tavsiye ediyoruz ;

D’Addario J810 4/4M Prelude

Thomastik Alphayue AL100

Keman telleri nasıl ayarlanır ?

Keman tellerinin ayarlanması büyük ölçüde alt eşiğe bağlıdır. Eğer telleriniz yüksekse ve ses elde etmek için gereğinden fazla basmanız gerekiyorsa törpülenmesi gerekebilir.

Bunun için bulunduğunuz ildeki keman luthierleri ile görüşebilirsiniz.

Kopan keman teli nasıl takılır ?

Telin nereden koptuğuna göre değişir. Eğer kopan tel boyu tekrar takıldığında işinizi görecek uzunluktaysa yukarıdaki adımları tekrarlayarak telinizi takabilirsiniz.

Keman telini ne kadar sürede bir değiştirmek gerekli ?

Ortalama olarak günde 30 dakika keman çalışıyorsanız, keman teli temizliğini düzenli yapıyor ve kemanınızı güzelce muhafaza ediyorsanız 4-6 ay da bir tel değişimi işinizi görecektir.

Kemanda kaç tel var ? Tek tel alarak kopan tel yerine takabilir miyim ?

Kemanda 4 adet tel bulunmaktadır. Kopan tel yerine tabi ki de tek tel alarak takabilirsiniz.

Ancak tel takımı ile aynı teli bulup tek alsanız bile ton farkı oluşacaktır. Bu tarz durumlarda çok kaliteli olmayan geçici olarak kullanabileceğiniz bir tel almanız daha sağlıklı.

Keman teli fiyatları nedir ?

Keman tellerinin fiyatları çok geniş aralıktadır. 30 TL ye de keman teli alabilirsiniz 1500 TL ye de. Bu tarz durumlarda özellikle hobi amaçlı ilgileniyorsanız yukarıda size tavsiye ettiğimiz telleri kullanabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu