Söz Konusu Sanat Blog

Keman Temizliği Nasıl Yapılır : Cillop Gibi Yepyeni Keman

Çaldığımız enstrümandan daha çok zevk almanın ve maksimum performansı elde etmenin yolu bakımları düzenli gerçekleştirmekten geçmektedir. Bu yazımız içerisinde ” keman temizliği nasıl yapılır? ” konusunda sizlere geri bildirimlerde bulunacağız.

Özellikle ağaç kökenli enstrümanlar, keman, gitar gibi temizliğinin özenle yapılması gerekmektedir. Ağacın tonunu koruması, herhangi bir çatlak oluşmaması adına nemden uzak tutulması hayati önem taşımaktadır.

Peki keman temizliği, keman bakımı nasıl yapılır ?

Aslında sadece birkaç dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz bu işlem günlük, aylık, yıllık keman temizliği ve bakımı olarak ayrılmaktadır.

Keman bakımı sırasında kullanılması gereken bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Bunlardan birisi de keman temizleme solüsyonu.

Birçok müzik mağazasından temin edebileceğiniz keman bakım ve temizlik solüsyonu uzun süreli bir üründür. Bir kere alırsınız, bozulmayan yapısı ile uzun süreler kullanırsınız.

Keman bakımı ve keman temizliği nasıl yapılır ? Kemanınızı alın ve aşağıdaki maddeleri uygulayarak enstrümanınızı ilk günkü ihtişamına kavuşturun.

Keman Bakımı Nasıl Yapılır ?

Keman, bir çok müzik aleti gibi ağaçtan üretilen, hassas bir müzik aletidir. Dolayısıyla bütün müzik aletleri gibi kemanda ara ara bakımının yapılmasına ihtiyaç duyar.

Eğer ki keman temizliği yeteri kadar önemsenmez ve ertelenir ise ilerleyen dönemlerde kemanın ses verimliliğinde problemler ortaya çıkabilir.

Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak adına makalemizi okuyarak evde kendiniz kemanınızı temizleyebilir ve gerekli basit işlemleri ücret ödemeden kendiniz uygulayabilirsiniz.

” Keman temizliği, bakımı nasıl yapılır ? ” konusunda sizlere aktaracağımız bilgiler sadece enstrümanın temizlenmesini içermemektedir. Ayrıca keman tellerinin ve keman yayının bakımı hakkında da bilgiler vereceğiz.

Keman Temizliği Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilir ?

Keman bakımı 4 ana başlığa ayırabiliriz. Bu başlıklar kemanın iç temizliği, dış temizliği, tel temizliği ve arşe (yay) temizliğidir.

Günlük kullanım sonrası ve tel değişimi sırasında detaylı olarak bu temizlik işlemlerini yapmanız daha uzun süre verimli bir şekilde keman kullanmanızı sağlayacaktır.

Keman bakımı ve keman temizliğide kullanılan malzemeler ;

Badem yağı, makine yağı, bol pamuk, viol (keman temizleme sıvısı), pamukçuk bırakmayan fiber bez, pirinç ve bebek pudrası.

Günlük Keman Temizliği Nasıl Yapılır ?

Keman çalan kişilerin yakından bildiği bir durum varsa o da zaman içerisinde enstrümanın ne kadar pis görünebileceğidir.

Yaya sürülen reçineden kaynaklı bu toz her enstrüman çalımında f deliklerinin orada toplanır. Reçine tozlarının zamanında temizlenmesine özen gösterilmelidir çünkü bir süre sonra katılaşarak olduğu yere yapışacaktır.

Bu tozlar kemanın sadece görüntüsünü kötü etkilemez. Aynı zamanda tonun belirgin bir şekilde kötü olmasını sağlar. Yapışan tozları çıkarmak için kazıdığınız zaman ise keman yapısına zarar verirsiniz

Bu nedenle keman bakımına gereken önemi vermenizi tavsiye ediyoruz.

Günlük keman temizlik aşamaları ;

 1. Fiber bez yardımı ile kemanın dış temizliği yapılır. Pamukçuk bırakmaması ve keman yüzeyini çizmemesi çok önemlidir.
 2. Eğer ki reçine tozları normal silme ile geçmiyorsa bezi çok az bir şekilde nemlendirerek ilgili bölgeyi temizleyebilirsiniz.
 3. Keman temizliği için fiber beziniz yoksa alkolsüz ıslak mendil kullanabilirsiniz. Ancak tercihinizi fiber bezden yana kullanmanızı tavsiye ederiz.
 4. Tabi ki temizlik yaparken tüm tozları bez ile almamız mümkün olmayacak. Keman burgularının araları, f deliklerinin olduğu yerler kuyruğun altı gibi yerleri kulak temizleme çubukları ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
Temizlik sırasında mendili mutlaka alkolsüz kullanın çünkü alkol kemanın üzerindeki cilayı aşındırmaktadır.

Keman oldukça hassas bir müzik aletidir. Özellikle üst kapak bölümüne çok dikkat etmelisiniz. Temizlik sırasında gereğinden fazla kuvvet uygulamayın aksi takdirde kapak çatlayabilir, ezikler oluşabilir.

Aylık Keman Bakımı Nasıl Yapılır ?

Eğer günlük temizlik yapılıyorsa aylık kemanı bakımını 1-3 ay aralıklarında yapabilirsiniz. 3 aylık süreyi geçirmemeye çalışırsanız kemanın performansında en ufak bir düşüş yaşamazsınız.

Aylık keman bakımı aşamasında yukarıda vermiş olduğumuz listedeki tüm malzemelere ihtiyacınız olacak.

Aylık keman bakım aşamaları ;

 1. Pamuk üzerine birkaç damla badem yağı damlatın ve ardından kemanın tüm ahşap yapısına ön ve arka olacak şekilde sürün. Bu işlemi yapmanız durumunda ilerleyen süreçte kemanın sesini daha da güzelleştirecektir. Ayrıca badem yağı kemanın tozdan arındırılmasına yardımcı olacaktır.
 2. Kemanın iç bölgesini göremiyoruz belki ama kemanın en çok pislenen ve nemlenen bölgesidir. Burayı temizlemek için f deliklerinden içeri bir avuç pirinç atmanız yeterli, ardından birkaç dakika boyunca sağ sol şeklinde sallanmalıdır. Bu işlem aynı zamandan kemanın nem dengesini korumaktadır.
 3. Son olarak f deliklerinden kemanı hafifçe sallayarak pirinçleri çıkarın.
 4. Keman akordunun doğru bir şekilde ayarlanması fikslere bağlıdır. Keman fiksleri kullanıma ve toz birikimine bağlı zaman içerisinde sertleşir ve rahat dönmez. Fiksleri söktükten sonra hem fiks hem de takıldığı yere bir iki damla makine yağı damlatabilirsiniz.
 5. Son olaraksa keman akordunun yapılmasına yardım eden bir diğer eleman burgulardır. Burgularda zaman içerisinde delikte durma kabiliyetini kaybeder ve akort kaçırır. Burguları yerinden söktükten sonra bebek pudrası ile etrafını temizleyip tekrar takabilirsiniz.
Kemanın nem dengesini tamamen korumasını istiyorsanız pirinçleri içine yerleştirdikten sonra bir iki gün kadar bekleyin.
Makine yağının keman yüzeyi ile temas etmemesine dikkat edin. İçerisindeki kimyasal maddeler kemanın ağaç yapısında bozulmalara yol açacaktır. Herhangi bir sıçrama ihtimaline karşılık keman yüzeyini bezle örtün.

Yıllık Keman Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yıllık keman temizliği ve keman bakımı usta kişiler (luthier) tarafından yapılmalıdır. Yıllık gerçekleştirilecek bakım ve onarım işleri ile kemanınızı uzun süreler boyunca performanslı olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yıllık bakım içerisinde neler yapılır ?

 • Keman yayındaki kıl değişimi
 • Keman yüzeyindeki kırık ve çatlakların onarımı
 • Keman tuşesindeki aşınmalar için tesviye işlemleri
 • Kemanın cilalanması ve parça değişimleri

Keman Teli Nasıl Temizlenir ?

Kemandan elde ettiğimiz tonun kalitesini etkileyen unsurlardan birisi de keman telidir. Genel olarak kalitesiz teller 1-3 ay, kaliteli telleri ise 6-8 ay aralığında değiştirmeniz gerekmektedir.

Tabi ki de bu süreleri uzatmak sizin elinizde. Keman telinin düzenli bakımının yapılması hem daha uzun süre kullanmanızı sağlayacak hem de maliyet açısından rahatlatacaktır.

 • Teller sürekli olarak keman yayı ile temas halindedir ve zaman içerisinde üzerinde reçine tozları birikir. Bu tozlar kemandan gıcırtı, cızırtı gelmesine neden olur ve ses kalitesini olumsuz etkiler.
 • Telleri hafif nemli fiber bezle sildikten sonra yine kuru bir fiber bezle kurulayın. Teller üzerine pamukçuklar yapışmasın. Üzerindeki reçine kalıntıları gidene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Keman Yayı Nasıl Temizlenir ?

Keman yayı üzerindeki kıllar nedeni ile sürekli olarak ciddi bir kuvvet altındadır. Bu da zamanla keman yayındaki ahşap bölgenin eğrilmesine neden olmaktadır.

Aşağıdaki maddeler ile keman yayının ömrünü uzatmak elinizde.

Keman yayı temizliği nasıl yapılır ?

 • Keman çalışmalarınız bittiğinde arşenin en altındaki metal topuzu gevşetin. Bu işlem hem arşe sapındaki eğrilmelerin önüne geçecek hem de kılların ömrünü uzatacaktır.
 • Keman kılındaki kararmalar içinse kılları arşeden çıkararak sabunlu suda bekletebilirsiniz. Ardından kurumaya bırakın ve iyice kuruduğundan emin olduğunuz zaman tekrar takın.
 • Eğer çok fazla kirlenme varsa ve kullandığınız kıllar sentetikse yenisini takmayı düşünebilirsiniz.
 • Arşe topuzundaki vida zamana ve kullanıma bağlı olarak sertleşebilir ve döndürmekte zorlanabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için parçayı oradan çıkararak makine yağı ile yağlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Son olarak da her keman çalışması öncesi yaya reçine sürmeniz hem daha kaliteli ses almanıza yardımcı olacak hem de yayın ömrünü korumasını sağlayacaktır.

Keman temizliği ve keman bakımı hakkında artık birçok bilgiye sahipsiniz. Hemen kemanınızı ilk günkü haline getirin, ses kalitesinde artış yakalayın ve çalarken keyif alın.

Youtube sayfamızı ziyaret edin onlarca faydalı içeriğe erişme şansını yakalayın.

İzmir’in en iyi öğretmenlerinden keman dersi almak için ; https://sozkonususanat.com/keman-kursu/
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu