Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman Temizliği Nasıl Yapılır : Cillop Gibi Yepyeni Keman

Çaldığımız enstrümandan daha çok zevk almanın ve maksimum performansı elde etmenin yolu bakımları düzenli gerçekleştirmekten geçmektedir.

Özellikle ağaç kökenli enstrümanlar, keman, gitar gibi temizliğinin özenle yapılması gerekmektedir. Ağacın tonunu koruması, herhangi bir çatlak oluşmaması adına nemden uzak tutulması hayati önem taşımaktadır.

keman temizliği ve bakımı

keman temizliği ve bakımı

Keman temizliği aslında oldukça kolay, sadece birkaç dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz bir işlemdir. Keman bakımı sırasında kullanmanız gereken belli başlı keman temizlik malzemeleri ve bu malzemeler ile uygulamanız gereken çalışmalar bulunmaktadır.

Söz Konusu Sanat olarak hazırladığımız bu yazıda sizlere keman bakımı yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.


Keman bakımı : Dikkat Etmeniz Gerekenler

keman bakımı nasıl yapılır

keman bakımı nasıl yapılır

Keman, bir çok müzik aleti gibi ağaçtan üretilen, hassas bir müzik aletidir. Dolayısıyla bütün müzik aletleri gibi kemanda ara ara temizlik yapılmaya ihtiyaç duyar.

Eğer ki keman temizliği yeteri kadar önemsenmez ve ertelenir ise ilerleyen dönemlerde kemanın ses verimliliğinde problemler ortaya çıkabilir ya da kullanılan aksamlar zamanla işlevini yitirebilir.

Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak adına makalemizi okuyarak evde kendiniz kemanınızı temizleyebilir ve gerekli basit işlemleri ücret ödemeden kendiniz uygulayabilirsiniz. ” Keman Temizliği Nasıl Yapılır ? ” adlı makalemizin devamında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Keman Temizliği Nasıl Yapılır?

keman temizliği nasıl yapılır

keman temizliği nasıl yapılır

Keman bakımı 4 ana başlığa ayırabiliriz. Bu başlıklar kemanın iç temizliği, kemanın dış temizliği, keman teli temizliği ve keman arşe temizliğidir.

Günlük kullanım sonrası ve tel değişimi sırasında detaylı olarak bu temizlik işlemlerini yapmanız daha uzun süre verimli bir şekilde keman kullanmanızı sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz başlıklara aşağıdan ulaşabilirsin. Aklınıza takılan, keman bakımı ve temizliği konusunda merak ettiğiniz, sormak istediğiniz soruları konuşma panelinden bizlere her zaman iletebilirsiniz.


Kemanın iç temizliği

1-) Kemanın iç temizliğinin periyotları 1-3 ay arasında değişmektedir.
2-) İç temizlikte keman gövdesinin aşağısında kalan alanı ile ilgili uygulamalar yapılmaktadır.
3-) Kemanın iç bölgesinde zaman içinde toz ve kir kalıntıları birikmektedir, bu birikintilerin kemanda kalıcı yer etmemesi açısından keman temizliği mutlaka gereklidir.
4-) Bir avuç pirinci elinize alıp kemanın f boşluklarından deliklerinden içeri dökün ve kemanı bir kaç dakika boyunca iyice sallayın, böylelikle kemanın içerisine yapışmış bütün toz kalıntılarını temizleyebilir ve ayrıca keman içerisinde bulunan nemin emilimini sağlayabilirsiniz.


Kemanın dış temizliği

1-) Dış temizliğin uygulanması için belli bir periyot bulunmamaktadır, ancak her çalım sonrası yapılması tavsiye edilmektedir.
2-) Aynı iç bölge gibi kemanın dış yüzeyi de sürekli olarak toza maruz kalmaktadır, bunun dışında yine keman yayı üzerine sürülen reçine de keman gövdesine zamanla yapışmaktadır. Bu yüzden bu kalıntılar iyice kurumamış ise keman temizleme bezi yardımı ile silinebilir. Keman temizleme bezi yoksa mikrofiber, pamukçuk bırakmayan bezler kullanabilirsiniz.
3-) Eğer ki artık kirler yalnızca keman temizleme bezi yardımıyla çıkmıyorsa bir pamuk üzerine bir ya da 2 damla gelecek kadar viol gibi keman temizleme sıvısı damlatılıp, kemanın yüzeyi bastırmadan silinebilir. Viol, müzik marketlerde satılan keman temizliği için kullanılan özel bir malzemedir, bu yüzden kirlerin zorlanmadan çıktığını gözlemleyebilirsiniz.


Keman teli temizliği

1-) Tel temizliğinin de aynı dış temizlikte olduğu gibi gibi belli bir süresi yoktur. Ancak keman her çalındıktan sonra yapılması kemanın olumlu performans sergilemesi açısından daha faydalı olacaktır.
2-) Reçine adı verilen madde arşenin tellere temasıyla birlikte, tellerin üzerinde kalıntılar bırakmaya başlar. Bu kalıntılar tellerin sağladığı asıl performansı tam olarak yansıtmamasına ve tel üzerinde zedelenmelere sebep olur. Bu yüzden teller alkolsüz ıslak mendil yardımıyla hafifçe silinerek bu kirlerden arındırılabilir.

Eğer ki keman tel temizliği yapılıyor olmasına rağmen sesler güzel çıkmıyorsa, tonda bir kayıp mevcutsa en kısa sürede keman telini değiştirmenizi öneriyoruz.


Keman yayı temizliği

1-) Arşe üzerinde bulunan kıllar belirli bir kullanım süresine eriştikten sonra yavaş yavaş kopmaya ve renk değiştirmeye başlar.
2-) Renk değiştirmesinin sebebi zamanla elimizin terinin arşeye geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple arşede kılların olduğu bölüme özellikle elimizin değmemesine özen göstermeliyiz. Kılların kendini salmaması ve daha fazla kopmasını engellemek içinse kullanımdan sonra arşeyi vida kısmından gevşetebiliriz.

Son maddemizle birlikte keman yayı nasıl temizlenir konusu da ele almış olduk, ” keman temizliği nasıl yapılır? “makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler!

Keman kursu sayfamıza ulaşmak içi bu bağlantıdan yararlanabilirsiniz. Merak ettiğiniz, aklınıza takılan soruları bize iletmeyi unutmayın !

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89