Söz Konusu Sanat Blog

Keman ve Viyola Arasındaki Farklar

Keman ve viyola arasındaki farklar, yaylı enstrümana başlamak isteyen ama bir türlü karar veremeyen kişilerin sıkça sorduğu sorular arasında yer almaktadır.

Keman ailesi üyelerinden olan bu iki enstrüman sıkça birbirine karıştırılmaktadır çünkü görünüşleri neredeyse aynıdır.

Ayrıca bu yazımızın devamına geçmeden dilerseniz keman ailesi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Keman ve çello arasındaki fark, viyolonsel ve çello arasındaki fark sorularının cevaplarını orada bulabilirsiniz.
Her ne kadar dış görünüşleri ve çalım teknikleri birbirine benzese de her ikisini de özel kılan farklılıklar vardır.

Bu yazımız içerisinde sizlere keman ve viyola arasındaki farkları maddeler halinde sunacağız. Her iki enstrümanı da yakından tanıyacak ve hangisini çalmak istediğinize daha rahat karar verebileceksiniz.

Öncelikle her iki enstrümanı da yakından tanıyarak başlayalım keman ve viyola arasındaki farkları öğrenelim.

Violin Nedir ?

Buna aynı zamanda ” keman nedir ? ” de diyebiliriz çünkü violin kelimesinin Türkçe karşılığı kemandır.

Keman ailesi grubundan olan bu enstrüman bildiğiniz üzere yaylı çalgılar grubunda yer alır. Perdesiz bir yapısı bulunan violin orkestralarda solo ve eşlik üzerine çalışmalar gerçekleştirir.

Violinin (keman) ana görevi genellikle orkestralarda ana melodiyi seslendirmektir.

Sadece orkestra dediğimize bakmayın aynı zamanda en popüler, en çok öğrenilmek istenilen yaylı çalgılardan da birisidir.

Keman ailesi grubunun en küçük üyesidir. Bu aile içerisindeki üyeler büyüdükçe ses aralıkları daha pes noktalara ulaşır. Bu nedenle keman ses aralığı bakımından hem orta ve tiz sesleri bünyesinde barındırır.

Batı ve Türk müziğinin önemli çalgılarından biri olan violini aynı zamanda popüler müzik içerisinde de bolca duyabilirsiniz.

Viyola Nedir ? ( Büyük Keman Nedir ?)

Kemana oldukça benzemektedir hatta  bu nedenle halk arasında büyük keman olarak da bilinir. Aynı keman gibi 4 telli bir müzik aletidir viyola.

Tabi ki de görünüş dışında da kemandan ayrılan önemli farkları vardır.

Keman ve viyola arasındaki farklardan birisi de tellerinin nota dizilimidir. Birazdan iki enstrüman arasındaki farkları ayrı başlıkta belirteceğiz.

Yine keman ailesi içerisinde yer alan bu enstrüman kemandan sonraki en küçük ikinci çalgıdır. Kemandan büyük müzik aleti olan viyola orkestrada solo ve eşlik amaçlı kullanılır.

Ancak üzerine yazılan solo eser sayısı sınırlıdır ve daha çok eşlik enstrüman olarak tercih edilir. 

Viyola ses genişliği kemana göre biraz daha farklıdır. Enstrümanın büyük olması nedeni ile ses aralığı orta oktavlar ve biraz daha üst kalın sesleri içerir.

Kemanın sesi çok tiz ben biraz daha kalın seslerden hoşlanıyorum diyenler için mükemmel bir tercihtir.

Orkestra dışında da popüler müzik içerisinde yine sıklıkla kullanılır. Bas seslerin kararlılığı ve buğulu havası oldukça etkileyicidir. Kemana göre sesi daha kadifemsi yapıdadır.

Kemanın bir büyüğü olan viyolanın hem orkestralarda kullanılmasını hem de öğrenilmesi en çok tercih edilen yaylı aletlerden biri olmasını şu müzisyenler sağlamıştır. Mozart, Brahms ve Haydn.

Viyola mı keman mı ? ” Bu sorunun en sağlıklı cevabını aşağıdaki keman ve viyola arasındaki farkları okuyarak karar verebilirsiniz.

Keman ve Viyola Arasındaki Farklar ( Tüm Maddeler )

  • Kemanın akort düzeni en kalın telden en ince tele doğru ; sol-re-la-mi şeklindedir
  • Viyola akort düzeni ise ; do-sol-re-la şeklindedir
Dikkat dikkat! Burada bahsedilen keman akort düzeni Batı müziği düşünülere yazılmıştır. Türk müziğinde kullanılan akort sistemleri değişiklik gösterir.

Bu konu hakkında bilgi almak için şu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-akordu-nasil-yapilir/

  • Her ne kadar iki enstrüman birbirine benzese de yan yana getirildikleri zaman viyolanın gözle görülür bir biçimde daha büyük olduğunu fark edeceksiniz.
  • Keman, viyola ses aralığı bakımından incelenirse keman ince ve orta aralıkta olduğu için soprano enstrüman olarak nitelendirilir.
  • Aynı şekilde viyola ise orta ve daha kalın sesleri bünyesinde barındırdığı için alto enstrüman olarak geçer.
  • Kemanda pozisyon geçişleri ve nota aralıkları klavyesinin daha küçük olması nedeni ile azdır. Ancak viyola klavyesi daha geniş olduğu için nota ve pozisyon aralıkları daha fazladır.
  • Her ikisinin tonu da oldukça canlıdır. Kemanın tizleri daha parlak iken viyolada daha puslu bir ton mevcuttur.
  • Yetişkin keman boyutları özel olarak sizine el ölçünüze göre yapılmazsa 4/4 standart boy olarak üretilir.
  • Viyola da ise yetişkin ölçüleri birden farklıdır. Çeşitli aralıklarda elinize uygun olanı temin edebilirsiniz.
  • Keman sol anahtarı ile çalınırken viyola 3.çizgi do anahtarı ile çalınmaktadır.
Notalar nasıl okunur bilmiyor musunuz ? Sol, fa ve do anahtarları hakkında bilgi almak için yazımızı hemen okuyun ; https://sozkonususanat.com/notalar-nasil-okunur/

Keman ve Viyola Arasındaki Farklar – Sık Sorulan Sorular

Aşağıdaki bilgiler hem yazı içerisine bahsetmiş olduğumuz temel farkları niteleyecek özet bilgiler içerir. Ayrıca konu ile bağlantılı diğer soru-cevaplara da ulaşabilirsiniz.

Keman çalan viyola çalabilir mi ?

İki enstrüman yay teknikleri ve tutuş açısından benzerdir. Violin çalan rahatlıkla viyola da çalabilir. Sadece nota aralıklarına adapte olunması için düzenli çalışma gerekir.

Keman mı yoksa viyola mı ?

Bu sorunun cevabı aslında tam olarak istediğiniz tınıya göre değişir. İki enstrüman da oldukça güzeldir.

Daha net karar verebilmek için Youtube’dan dinleyebilirsiniz. Ayrıca her iki enstrüman içinde ayrı ayrı deneme dersine katılıp ikisinide deneyimleyebilirsiniz.

Keman nota okumasını nasıl iyi hale getirebilirim ?

Nota okuma olayını geliştirmek istiyorsanız bol bol bona çalışmalısınız.

Ücretsiz bir bona PDF’ini de paylaştığımız yazımızı okuyarak bona hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/bona-nedir/

Do anahtarı nedir ? Ne işe yarar ?

Do anahtarı viyola gibi enstrümanların kullandığı bir anahtardır. 3 farklı tipi bulunur. Herbirinde notaların başladığı çizgiler farklıdır.

Do anahtarı nedir ? Bağlantısına tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Keman ve viyola nota dizilimi nedir ?

Kemanda pes telden tiz tele doğru sol-re-la-mi nota dizilimi kullanılırken viyolada do-sol-re-la kullanılır.

Keman ailesinin en kalın sesli üyesi kimdir ?

Keman ailesinin en kalın sesli üyesi kontrbastır.

Keman ailesi üyeleri içindeki ses kalınlıkları en pesten en tize doğru ; kontrbas, çello, viyola, violin şeklindedir.

Kemanın büyüğünün adı nedir ?

Keman ailesinin en küçük üyesi kemandır. Kemanın büyüğüne viyola denilmektedir.

Keman ölçüleri ve viyola ölçüleri birbirinden farklı mıdır ?

Her iki enstrüman içinde 1/8, 1/4, 2/4, 3/4, 4/4 ölçüler mevcuttur.

Ayrıca viyola için 4/4 ölçünün özel aralıkları da vardır. Marka ve modele göre değişiklik gösterir ancak elinize alıp denemeniz en sağlıklı seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Artık keman ve viyola arasındaki farkların hepsini biliyorsunuz. Eğer enstrüman kursu alacaksınız yine de okuduklarınız ile kalmayın, ikisini de deneyimleyin. Bu daha sağlıklı karar vermenizi sağlayacaktır.

Youtube sayfamızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın. Sanat ile ilgili son haberleri anında öğrenebilir ve tanıtım, enstrüman egzersizleri videolarını izleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu