Söz Konusu Sanat Blog

Keman Yayı Nasıl Tutulur : Yay Tutuşu Hakkında Merak Edilenler

Keman, ses oluşumunu yay ile sağlayan ve üzerinde perde bulundurmayan, günümüzde de bir enstrüman çalmak isteyenler tarafından sıkça tercih edilen müzik aletleri arasında yer almaktadır.

Kemanda notaların sese dönüşmesini sağlayan ana yardımcı elemana ‘’arşe’’ adı verilmektedir. Arşe ya da diğer adı ile keman yayının doğru kullanımı kemandan doğru ses elde edebilmek için, çalınan parçanın, etüdün yada müzik eserinin doğru etkiyi verebilmesi için ve keman tekniklerinin düzgün ifade edilebilmesi için mutlaka olmazsa olmaz bir faktördür.

keman yayı nasıl tutulur
keman yayı nasıl tutulur

Bu yüzden keman yayı tutuşuna özen göstermeli ve eğer hatalı olduğumuz bir nokta varsa bu problemi ortadan kaldırmadan çalma kısmına geçmemiz gerekmektedir. Eğer ki keman yayı tutuşuna gereken önemi vermezseniz, ilerleyen zamanlarda hızlı parçaların icrasında zorlanabilir, müzik eserlerinin ifade etmek istediği duyguyu tam anlamıyla aktarmada sorun yaşayabiliriz.

Keman konusunda detaylı araştırma yapmaya başladıysanız bu yazımız kesinlikle okumalısınız ; kemana başlayanların bilmesi gerekenler

Bu tip sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına yazımızın devamında ‘’ keman yayı nasıl tutulur ? ’’ sorusunun en sade ve en anlaşılır yanıtlarına ulaşabilir ve keman arşe tutuşu hakkında aklınızda oluşan soruların cevabına ulaşabilirsiniz.

Gelelim ‘’ keman yayı nasıl tutulur ? ’’ sorusunun aşamalarını açıklamaya;


Keman Yay Tutuşu

Keman yay tutuşunu düzgün bir şekilde oturtmak için yapılması gerekenleri sizler için 4 maddede topladık. Arşe tutuşunu aşağıdaki gibi yapmanız durumunda kemanı daha güzel çalabilirsiniz.

Yazımızın geri kalanına geçmeden önce daha iyi keman çalmak yapmanız gerekenler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz ; keman öğrenme aşamaları

keman yayı nasıl çekilir
keman yayı nasıl çekilir

Keman çalmak isteyenlerin araştırdığı ve duyduğu en önemli şeylerden biri keman yayı çalışmalarıdır. Güzel bir şekilde keman çalmanın yolu aslında akıcı bir şekilde keman yayı çekmekten geçmektedir.

Yazımızın ikinci kısmında, yani keman yayı nasıl tutulur konusunu sizlere anlattıktan sonra kemanda yay nasıl çekilir konusuna da değineceğiz ve sizlere bu konuda işinizi inanılmaz kolaylaştıracak birkaç keman egzersizi vereceğiz. Böylelikle kemanda yay tekniklerini çok daha rahat uygulayabileceksiniz.


Adım adım keman yayı tutmak : Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte sizlere bahsettiğimiz o 4 madde. Bu maddeleri okurken aynı zamanda elinize bir keman yayı almanızda fayda vardır. Okuduklarınızı aynı zamanda arşe üzerinde de denemeye çalışın.


Keman yayı tutuşu : Elinizi asla kasmayın

Yayı tutmadan önce yapılması gereken ilk işlem elin rahatlığının sağlanması aşamasıdır. Arşe tutuşu sağlanırken keman yayına ekstra baskı uygulanmamalı ve el, doğal rahatlığında bulunmalıdır.

keman yayı tutuşu
keman yayı tutuşu

Eğer ki elin rahatlığını sağlarsanız hem daha uzun süre performans gösterebilir hem de kasılmaları önleyebilirsiniz. Bu çalışma sırasında, özellikle keman eğitimine daha yeni başladıysanız özellikle baş parmağınız ve bileğiniz kasılabilir, bu gayet normal bir durumdur.

Kaliteli bir keman yayı nasıl seçilir diye merak ediyorsanız bu yazımızı kesinlikle okumalısınız.

Keman yayı tutuşu çalışmaları yaparken bir yanda da kendi tekniğinizi geliştirmeye başlarsınız. Konserlerde ya da videolarda keman sanatçılarını izlediyseniz aslında her birinin kendine has, kendini rahat hissettiği şekilde durduğunu fark etmişsiniz.

Bu bir anda olacak bir şey değil, uzun süre keman çalışarak kendiniz için en rahat en güzel olanı bulmaya çalışacaksınız. Bu temel keman yay tutuşu çalışmalarını yaptıktan 1 hafta, 1 ay sonra bakacaksınız ki kendinize özel bir tarz oluşturmuşsunuz.


Keman yayı tutuşu : Başparmağın pozisyonu

keman yayı baş parmak pozisyonu
keman yayı baş parmak pozisyonu

Başparmağın arşe tutuşundaki yeri siyah deri bölgenin hemen altında olan boşluk bölümüdür. Başparmak buraya konulurken kırık bir pozisyon benimsenmeli ve parmağın düzleşmesi engellenmelidir. Ayrıca parmağın karşı bölümden çıkmamasına da dikkat edilmelidir.

Baş parmak pozisyonunda dikkat edilmesi gereken durumlardan biri kemanın alt topuzu olan yani kıllar ile keman yayı tahtasını birbirine bağlayan siyah noktada gerçekleşmektedir. İçi ” c ” harfinde olan bu siyan parça içine kesinlikle parmağınızı sokmamalısınız.

Eğer baş parmak pozisyonunda yanlışınız varsa hemen değiştirmek için çaba harcamalısınız. Aksi takdirde zaman geçtikçe bu alışkanlıktan kurtulmak zor olacak ve parmak pozisyonu yanlış olduğu için keman yayını akıcı bir şekilde kullanamayacaksınız.

Kemanda yay çekme konusunda sıkıntınız yoksa vibrato tekniği ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Kemanda vibrato nasıl yapılır ?


İşaret, orta ve yüzük parmaklarını yayın üzerinde konumlandırın

keman yayı nasıl tutulur resimli anlatım
keman yayı nasıl tutulur resimli anlatım

İşaret parmağı yayın başlangıç noktasının biraz ilerisinde bulunan siyah deri bölümünün üstünde ve burayı kavrar bir yapıda bulunmalıdır. Orta ve yüzük parmaklar ise arşenin karşıya bakan ahşap bölümündeki noktayı kapatmalı ve buradan kaydırılmamalıdır.

Parmaklar yerleştirilirken hafif bir eğim sağlanması gereklidir.

İşaret parmağı hafif bükülerek siyah kauçuk deri üzerine yerleşmelidir. Ortak ve yüzük parmaklar ise keman yayını, parmakların ilk boğumları ile hafif bir şekilde kırarak tutmak gerekir. Parmaklar genel olarak, tutuş pozisyonunda yeri dik olarak görmektedir.

Arşeyi, keman tellerine sürterken cızırtılı sesler çıkıyorsa arşeyi temizleyebilirsiniz. Keman temizliği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.


Serçe parmağı metal bölgenin üzerine koyun

keman yayı tutuşu resimli anlatım
keman yayı tutuşu resimli anlatım

Arşenin tutuşundaki en önemli alanlardan biri de serçe parmağın yerleştirildiği bölgedir. Bunun sebebi ise yayın denge noktasının o metal alan olmasından kaynaklanmaktadır.

Serçe parmak metal alan üzerinde hafif kırık ama dik bir pozisyon benimsemeli, parmağın buradan kayması ve düzleşmesi kesinlikle engellenmelidir.

Orta ve yüzün parmağında olduğu gibi son eklem yerinen kırılarak metal parça üzerine dik bir şekilde basmalıdır.

Kemanda güzel bir şekilde yay çekmenize rağmen sesler kulağınıza rahatsız edici geliyorsa enstrümanın akordunu yapmayı düşünebilirsiniz. Keman akordu yapmak yazımızı okuyabilirsiniz.


Keman yay çekme egzersizleri : Keman çalmanın püf noktası

Kemanda yay egzersizlerini spor salonuna gidip vücut çalışmaya benzetebiliriz. Sizin buradaki asıl amacınız keman çalarken aktif olarak kullanacağınız kol kaslarını geliştirmektir.

keman yay çekme egzersizi
keman yay çekme egzersizi

Spor salonunda herhangi bir aleti bir set bir sayı üzerinden çalışırız. Keman çalışırken de aynı mantığı oturtmaya çalışalım. Peki nasıl yapacağız ?

Yayı güzel çekiyorum ne kadar sürede parça çalarım diyorsanız ; keman ne kadar sürede öğrenilir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Öncelikle keman yayını tam olarak ortak ikiye böldüğümüzü düşünelim hatta bu noktaya dikkatimizi çeksin diye bir sticker yapıştıralım. Kemanın alt topuzundan bu stickera kadar olan kısma alt yay, stickerdan en üst noktada olan yere üst üst ve alt topuzdan en üst noktada olan kısma bütün yay adını verelim.

Şimdi sayı bazından kemanın her teli için sırası ile alt yay, üst yay ve bütün yay egzersizlerini yapalım. Her gün bu sayıyı arttırarak çalışmaya devam edelim. İlk haftadan fark edeceksiniz ki yay kontrolünüz artacak ve daha akıcı bir şekilde keman yayı çekmeye başlayacaksınız.

Keman kursu sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soruyu bizlere konuşma panelinden, whatsapp ya da mail yolu ile iletebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu