Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman Yayında Reçine Kullanımı : Reçine Ne İşe Yarar

Keman çalıyorsanız ya da keman eğitimine başlamayı düşünüyorsanız öncelikle enstrümanı yakından tanımalısınız. Keman, iki şekilde çalınabilen bir enstrümandır.

Yay kullanmadan, parmak ile yani pizzicato tekniği ile çalınabileceği gibi aynı zamanda yay kullanılarak da çalınmaktadır. Keman tellerine, keman yayı temas ettirildiğinde ses çıkması için öncelikle keman yayına reçine sürülmesi gereklidir.

keman reçinesi nasıl kullanılır

keman reçinesi nasıl kullanılır

Kemandan ses çıkmıyor diye bir sorununuz varsa muhtemel bunun temel nedeni keman yayı üzerindeki reçinenin yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır. Reçine, keman yayına sürüldüğü takdirde kıllar üzerinde bir katman oluşturur hatta reçinenin yapışkan özelliği sayesinde bu kıllar daha sıkı, birbirine yapışan bir hal alır.


Keman Yayına Nasıl Reçine Sürülür 

keman yayına reçine nasıl sürülür

keman yayına reçine nasıl sürülür

Keman yayına reçine sürmek oldukça basittir. Sadece birkaç saniye içerisinde arşeye reçine sürebilirsiniz. Yazımızın ikinci kısmında detaylı bir şekilde sizlere ” arşe nasıl reçine sürülür ? ” sorusunun cevabını vereceğiz.

Öncesinde ise reçine ile ilgili bilmeniz gerekenler konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağız. Reçine, birden fazla kalitede bulunan hatta bazı markaların ürettiği ürünleri çok pahalı bir üründür. Peki bu fiyat farkının nedeni nedir ? Keman reçine seçimi neden bu kadar önemlidir ?


Reçine Nedir

Ağaç özü olarak da bilinen, çoğunlukla kozalakların dışarı saldığı bir maddedir. Reçinenin ağaçtan dışarı çıktığı ilk anda sıvı bir şekilde olmasına rağmen, oksijen ile temas etmesi ile birlikte reçine de sertleşme işlemi başlar.

Bitkilerin bu maddeyi salgılamasının amacı oluşmuş bir yaranın dış etkilerden korunmasını sağlamaktır. Reçine, yapısı gereği ısı etkeniyle yumuşarken suda sertliğini korur, alkolde erimeye başlar.

keman reçinesi ne işe yarar

keman reçinesi ne işe yarar

Keman reçinesi neyden yapılır diye merak ediyorsanız ; farklı ağaçlardan üretilip, farklı şekillerde işlenmesine bağlı olarak bir çok farklı renkte çeşitleri bulunmaktadır. Reçinenin kullanımına müzik aletlerinde, mürekkep üretiminde, boyacılıkta sıkça rastlanılmaktadır.

Eğer kullandığınız kemana reçinesi çok sertse ya bunun nedeni reçineyi kapağı açık bir şekilde sürekli bekletmiş olmanız olabilir. Reçine sertleştikçe daha kırılgan bir yapıya sahip olmaktadır.

Eğer kullanabileceğiniz bir reçine yoksa ve reçine yerine ne kullanılır diye bir araştırma yapıyorsanız öncelikle bu konuda aceleci davranmayın. Keman yayı kılları ve oradan da keman tellerine temas edecek bir madde, hem keman yayı hem de keman tellerinin ömrünü kısaltabilir.

Bu konuda yapmanız gereken şey keman reçinesi temin etmektir. Keman reçinesi nerede satılır diye merak ediyorsanız, eğer tercih ettiğiniz veya bildiğiniz bir ürün varsa İnternet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz ya da bizim gibi müzik marketlere uğrayarak keman reçinesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


Arşeye Reçine Nasıl Sürülür

arşeye reçine nasıl sürülür

arşeye reçine nasıl sürülür

Keman icrasına başlamadan önce her seferinde mutlaka yapılması gereken şeylerden biri de reçine kullanımıdır. Kemandan iyi ve gür bir ton elde etmek amacıyla çalmaya başlamadan önce mutlaka reçine sürülmesine dikkat edilmelidir.

Eğer ki reçine ilk kez kullanılıyorsa, reçinenin tozuna ulaşabilmeniz açısından üst bölümünü zımparalamanız gerekmektedir.

Zımparalanıp reçinenin açılmasının ardından yay orta sıkılığa getirilir ve reçine yayın üzerinde aşağı-yukarı doğru gezdirilir.

Yayın aşağı-yukarı hareketinde sonra reçine yayın her tarafına yedirilmeli ve düzgün bir biçimde sürülmelidir.

Yayın üzerinde toz kalıntıları oluşumu reçine sürülmesinden sonra çok sık rastlanılan bir olaydır. Bu yüzden reçine kullanımınızı bitirdikten sonra yayı hafifçe sallayıp üzerindeki tozları temizleyebilir ve ahşap bölüme yapışan birikintileri de bir kuru bir bez yardımıyla alabilirsiniz.


Keman reçinesi tavsiye : Bütçenize uygun keman reçineleri

Keman reçinesi tercihi kişiden kişiye göre değişmektedir. Olabildiğince farklı markalardan farklı reçineleri zaman içerisinde kendiniz denerseniz kendiniz için en sağlıklı tercihi vermiş olursunuz.

Bu süreçte sizlere yardımcı olmak adına ucuz keman reçinelerinden pahalı olan keman reçinelerine kadar önerilerde bulunacağız.

keman reçinesi tavsiyesi

keman reçinesi tavsiyesi

Valencia keman reçineleri uygun fiyata sahiptir. Fiyatları yaklaşık olarak 5 TL – 10 TL arasında değişmektedir.

Daddario keman reçineleri ortalama fiyatlara sahiptir. Fiyatları yaklaşık olarak 10 TL – 30 TL arasında değişmektedir.

Dominguez keman reçineleri de ortalama fiyata sahip reçineler arasında yer alır. Fiyatları 30 TL – 50 TL arasında değişmektedir.

Gustave Bernardel keman reçineleri üst seviye keman reçineleri arasında yer almaktadır. Fiyatları 70 TL’den başlamaktadır.

En kaliteli keman reçineleri arasında ise Planetwaves Krddbx modeli bulunmaktadır. Fiyatı 540 TL’den başlamaktadır.

Bu yazımız içerisinde verilen keman reçinesi fiyatları dolar ve euro kuruna göre değişiklik göstermektedir.

Aklınıza takılan her türlü soru için konuşma panelinden bizlere ulaşabilirsiniz. Keman kursu ders içerikleri ile ilgili bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89