Söz Konusu Sanat Blog

Kemanda Nota Nasıl Basılır : En Kolay Nota Basma Yöntemi

Kemanın üzerinde perde bulunmamasından dolayı, keman nota yerlerini bir anda basmak kolay olmayacaktır. Zaman içerisinde yaptığınız çalışmalar ile müzik kulağınız gelişecek ve parmaklarınız yine yaptığınız egzersizler sonucunda aralıkları ezberleyecektir.

Çok kısa bir süre sonunda da eğer düzenli çalışmaya vakit ayırabilirseniz ilk ayın sonundan itibaren çeşitli parçaların ezgilerini çalabilecek seviyeye geleceksiniz.

kemanda nota yerleri - kolayca keman çalmak
kemanda nota yerleri – kolayca keman çalmak

Keman öğrenmek isteyen kişilerin ilk aşamalarda direkt olarak doğru frekanstaki sesi bulabilmesi zordur. Kemanda doğru notayı basmak, zaman ve pratik gerektiren bir iştir. Bu yüzden kemanda parmak yerlerini doğru olarak tespit edebilmek ve temiz sesi elde edebilmek için bol bol parmak egzersizleri yapılmalı ve bu etütler uzun sesler olarak çalışılmalıdır.

Keman notalarını çalışmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken ilk durum hangi akort düzenini ile çalışma yaptığınızdır. Eğer Türk Sanat Müziği ile ilgili bir çalışma yapıyorsanız keman tellerinin dizilimi Do – Sol – Re – La olacaktır.

Eğer Batı Müziğine ait eserleri çalışacaksınız bu sefer keman tellerinin dizilimi ise Sol – Re – La – Mi olacaktır.

Her iki durumda da farklı bir ses düzeni kullanıldığı için keman tuşesi üzerinde notaların yerleri değişecektir. Aşağıda bu konu sizlere detaylı bir şekilde aktarılacak.


Keman Notalarını Öğren : Notaları Latin Harf Karşılıkları

İnternet üzerinden rahatlıkla parçaların notalarına erişebilirsiniz. Bazı durumlarda porte üzerinde sadece notalar ve değerlerini görebilirken bazen de bu notaların altlarında harflerle karşılaşabilirsiniz.

notaların latif harf karşılıkları
notaların latif harf karşılıkları

Dünya genelinde kabul etmiş bu sistemde keman teli notalarını do re mi… gibi yazmak yerine bu notaların harf karşılıkları kullanılmaktadır.

Yandaki tabloda notaların harf karşılıkları sizler verilmiştir. İlk aşamada aklınızda tutmak zor olabilir ancak sürekli olarak gözünüzün önünde olan bir yere bu notaları yazabilir ve gün içinde bir kaç saniyelik göz gezdirmeler sonucunda hepsini aklınızda tutabilirsiniz.

Müziğin evrensel oluşu ve kendisine ait bir dili olması nedeni ile bulacağınız parçalara ait notaların altlarında bulunan bu harfleri de çalışırken hiçbir sıkıntı çekmeden dilediğiniz parçayı rahat bir şekilde seslendirebilirsiniz.

Keman eğitimine yeni başladıysanız ve keman ile ilgili bilgilerinizi arttırmak istiyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz kemana yeni başlayanların bilmesi gerekenler adlı yazımızı mutlaka okuyun ; https://sozkonususanat.com/kemana-yeni-baslayacaklarin-bilmesi-gereken-10-sey/


Keman telleri ve nota yerleri : Kolay Nota Bama Yöntemi

Hangi akort düzenine göre çalışacağınızı artık biliyorsunuz ve ayrıca notaların hangi harflerle gösterildiğini öğrendiğiniz. Bir dip not olarak düşmek gerekirse yukarıdaki harfler aynı zamanda kemanı akort ederken de işinize yarayacaktır.

Söz-Konusu-Sanat-Whatsapp-İletişim
Söz-Konusu-Sanat-Whatsapp-İletişim

Dijital cihazlar ya da telefona kuracağınız bir uygulamada genellikle bu harfler kullanılmaktadır.

Aklınıza takılan soruları sormak için 0553 174 68 89 numaralı telefonu, bu yazımızı mobilden okuyorsanız dokunarak arayabilir ya da sol taraftaki görsele dokunarak sorularınızı direkt olarak whatsapp üzerinden gönderebilirsiniz.

Keman nota yerleri hakkında yaptığınız araştırmalar sonucunda bazı bilgiler öğrenmişsinizdir. Şimdi sizlere kemanda kolay nota nasıl basılır, basit keman notalarını keman tuşesi üzerinde daha kolay çalmanın bir yolu var mıdır konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Bu yöntem son dönemlerde oldukça popüler bir hal gelmiştir. Bundan yıllar önce keman öğrenmek isteyenlerin malesef böyle bir şansı yoktu çünkü piyanodan duydukları sesi doğru bir şekilde basmak zorundaydılar. Tabi ki bu çalışma yönteminin zor olması beraberinde çalışma yapan kişiye başka avantajlarda sağlamaktaydı ve bunların en önemlisi müzik kulağının gelişimiydi.

Aşağıdaki yöntemle doğru sesleri yine piyano yardımı ile bulacaksınız bundan hiçbir şüpheniz olmasın. Yine yapılan çalışmalar müzik kulağının gelişimini olumlu etkileyecektir. Tek fark keman üzerinde el pozisyonunda parmakların doğru yerleri görmesi ve aralıkların ezberlenmesidir.

Bu çalışma yöntemi ile kısa sürede keman pozisyonları arasındaki geçişlere adapte olabileceksiniz.

Keman nota yerlerini öğren
Keman nota yerlerini öğren

Kemanda nota basma aşamasında acele edilmemeli ve tam doğru ses sağlanana kadar keman notaları öğrenmeye devam edilmelidir. Az önce bahsettiğimiz gibi eğer keman eğitimine yeni başladıysanız keman notalarını öğrendikten sonra tuşe üzerinde göstermek biraz zor olacaktır ancak bu işi tam dersine çevirmek mümkün !

keman parmak klavuzu
keman parmak klavuzu

Kemanda nota yerlerini rahat bir şekilde basmanın yolu keman parmak klavuzundan geçiyor ! Peki nedir bu keman parmak klavuzu ?

Keman üzerine yerleştirilen ve keman nota yerlerini gösteren bu sisteme aynı zamanda fingerless fretboard adı da verilmektedir. Perdesiz bir enstrümanı öğrenmeyi kolaylaştıran bu sistem ile keman çalmak artık daha kolay !

Başlangıç aşamasında işinizi kolaylaştıracak bu sistem ile kemanda hem nota yerlerini hızlı ve rahat bir şekilde öğrenecek hem de kısa süre içerisinde parça çalmaya başlayacaksınız. Nota yerleri konusunda özellikle parmaklarınız geliştikten ve alıştıktan sonra çıkarıp çalışmanızda fayda bulunmaktadır.

Keman çalanlara tavsiyeler adlı yazımızda keman temizliğinin öneminden, daha iyi keman çalmak için yapılması gerekenlerden ve keman ile ilgili çeşitli kaynak kitap araştırmalarından bahsediyor olacağız.

Yazımızı okumak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-calanlara-10-tavsiye/


Kemanda Nota Yerleri ve Uygulanışı

Eğer ki doğru ses bulunmadan bir diğer perdeye geçilir ise basılan diğer seslerde birbirleriyle bağlantılı olacağından diğer notalardan da yanlış ses elde edilecek ve çalınan eserlerde detone ve kötü sesler ortaya çıkacaktır.

Bu nedenle keman notaları yerlerini iyice öğrenmek, parçaları daha güzel çalmak ve sizlerinde bu müzikal yolculuk sırasında motivasyonunuzu sürekli yüksek tutmanızı sağlayacaktır.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında keman boş tel notalarına göre birinci pozisyon üzerinde nota diziliminin nasıl yapıldığı konusu açıklayıcı bir şekilde sizlerle paylaşılacaktır.

Bu yazımızı bitirdikten sonra yapmanız gereken tek şey artık sesleri duymaya çalışarak keman çalışmak olmalıdır. Aceleci davranmadan, sesleri yakından tanıyarak ve mümkünse metronom ile çalışmalarınızı sürdürmeniz keman klavyesinde nota yerlerini rahat bir şekilde kavramanıza yardımcı olacaktır.

keman notaları nasıl basılır
keman notaları nasıl basılır

Keman çalan bir kişinin güzel bir çalıma sahip olduğunu gösteren en büyük göstergelerden biri bastığı seslerin doğruluğu ve temizliğidir. Bu yüzden kemanda nota basma aşamalarını kesinlikle eksiksiz olarak tamamlamanızı öneriyoruz.


Kemanda Notalar Nasıl Basılır 

Yazımızın geri kalanında keman notaları öğrenmek adına gerekli bilgilere ulaşabilir ve ” kemanda notalar nasıl basılır ? ” Sorusunun detaylı açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

Kusursuz bir şekilde tuşe üzerine parmaklarınızı yerleştirseniz bile sesler güzel gelmeyebilir. Bunun temel nedenlerinden biri de yay çekme konusunda sıkıntı yaşanmasıdır. ” Keman yayı nasıl tutulur, doğru yay nasıl çekilir , nasıl egzersizler yapmalıyım ? “diye düşünüyorsanız bu bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-yayi-nasil-tutulur/

Az önce sizlere kemanda nota basmanın sanıldığı kadar zor olmadığını belirtmiştik. Eğer keman tuşeniz üzerine keman nota yerleri stickerı yapıştırdıysanız aşağıdaki çalışmaları yapmaya başlayabilirsiniz.

Unutmayın keman nota stickerları sadece ilk aşamada kendinizi daha hızlı geliştirmeniz için tasarlanmış bir uygulamadır. Parmaklarınız kemanda nota aralıklarını ezberledikten sonra çıkarıp çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kılavuz kullanmasanız bile keman klavyesi üzerindeki tüm notaları nasıl olduğunu öğrenmek isterseniz, bu bağlantıdaki keman nota şablonunu inceleyebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-nedir/


Keman sol telindeki notalar

keman sol telindeki notalar
keman sol telindeki notalar

Keman notalarını öğrenmek isteyenler için sol telindeki nota dizilimi şu şekildedir ;

Klavyenin başlangıcında ortalama olarak iki parmak mesafe bırakın ve ilk nota olan 1. Parmak ‘’la’’ notasını seslendirin, yine iki parmak aralık bırakarak 2. Parmak olan ‘’si’’ notasını basın ve 3. Parmağı da 2. Parmağın yanına hiç boşluk kalmayacak şekilde konumlandırın, 3. Parmağın adı da bu sıralama doğrultusunda ‘’do’’ notası olacaktır.

Nota yerlerini sticker kullanmadan basmaya çalışıyorsanız telefona kuracağınız bir akort cihazı ile seslerin ne kadar doğru olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Sol telinde çalışmalarınızı gerçekleştirirken aceleci olmayın, olabildiğince akıcı bir şekilde yay çekerken notaları elde etmeye çalışın.


Keman re telindeki notalar

keman re telindeki notalar
keman re telindeki notalar

Keman klavyesi üzerindeki notaları öğrenmek isteyenler için re telindeki nota dizilimi şu şekildedir ;

1. Parmağı basarken klavyenin baş bölümünden itibaren yaklaşık iki parmak aralık bırakın. Bu şekilde basılan nota size ‘’mi’’ sesini verecektir. Yine bıraktığınız aralık kadar 1. ve 2. Parmak arasında da boşluk bırakarak ‘’fa diyez’’ notasını elde edin.

Ardından yüzük parmağını, orta parmağın hemen dibine yerleştirerek ‘’sol’’ notasını elde edebilirsiniz.

Fark ettiyseniz 3. parmağınız bir üst telin boş notasını vermiş olduk. Bu aynı zamanda kemanda kulaktan akort yaparken kullanılan yöntemlerden birisidir. Diğer teller içinde aynı durum geçerlidir. Yani bir alt tel olan la telinde 3.parmağınız re notasını verecektir.

Bu çalışmaları yaparken metronom ile çalışırsanız daha kısa sürede daha çok yol alabilirsiniz.


Keman la telindeki notalar

keman la telindeki notalar
keman la telindeki notalar

Keman nota yerlerini öğrenmek isteyenler için la telindeki nota dizilimi şu şekildedir ;

Sol ve re telinde olduğu gibi aynı oranda boşluk bırakarak 1, 2 ve 3. Parmaklar basılır. Bu parmakların sırasıyla adı ‘’si’’, ‘’do diyez’’, ‘’re’’ şeklinde olmaktadır.

İlk üç telde yapılan çalışmanın aynı yapılmıştır. Genellikle yay çekme egzersizleri kitaplarını inceleme fırsatınız olursa kitaplarda da aynı şekilde çeşitli tellerde parmak pozisyonları ile keman eğitimine giriş yapılır.

La telindeki notaları çalarken aynı diğer tellerde olduğu gibi ezbere değil bir yandan dizek üzerindeki keman notalarına bakmaya çalışın. Gözlerin alışması sonucunda keman notaları nasıl okunur sorusu tamamen tarihe karışacaktır.


Keman mi telindeki notalar

keman mi telindeki notalar
keman mi telindeki notalar

Keman notalarının yerlerini öğrenmek isteyenler için mi telindeki nota dizilimi aşağıdaki gibidir ;

La, re, sol tellerindeki gibi iki parmak mesafeyi klavyenin başlangıcından itibaren ayarlayıp, parmaklarınızı bu doğrultuda konumlandırın. Ancak 3. Parmağı hemen 2. Parmağın dibine yerleştirme kısmına dikkat edin. Parmaklar bu şekilde basıldığın 1. Parmak ‘’fa diyez’’, 2. Parmak ‘’sol diyez’’, 3. Parmak ‘’la’’ notasını ifade edecektir.

Bu çalışmaları o kadar çok tekrarlamalısınız ki parmaklarınız bu aralıkları ezberlemeli. Kemanı he elinize aldığınızda bu çalışmayı 30 dakika süre ile yapmanız inanın çok hızlı yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Kemanda nota nasıl basılır adlı yazımızın sonuna geldik. Umarız ki siz değerli okurlarımız için faydalı bir yazı olmuştur. Yazı boyunca kemanda 1.pozisyon anlatılmıştır. Eğer diğer pozisyonların çalışmaları nasıl olacak diye merak ediyorsanız aslında aynı şimdi yaptığınız çalışmanın devamını yapmanız gerekecektir.

Keman kursu ile ilgili sayfamıza ulaşmak ve ders içerikleri ile ilgili bilgi almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-kursu/


Keman Nota Yerleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kemanda nota yerlerini kavramak ne kadar zaman alır ?

Keman perdesiz bir enstrüman olduğu tam nota yerlerine alışmak biraz zaman alacaktır. Özellikle ilk pozisyonda ilk 3 parmağınızı rahatça koyabilirsiniz. Burada sorun doğru sesleri bulabilmektedir.

Zamanla yapacağınız çalışmalar ve sesleri doğru dinlemeniz ile birlikte keman nota yerlerini kısa sürede kavrayabilirsiniz.

Keman nota yerleri sticker çalışmaları sağlıklı mı ?

Keman nota yerlerini öğrenirken, kemanın perdesiz bir enstrüman oluşundan dolayı basılacak yerleri ilk aşamada net bir şekilde kavramak zor olabilir.

Bu noktada işi kolaylaştırmak, parmaklara notaların yerlerini öğretmek adına keman stickerları tercih edilebilir. Ancak uzun süreli kullanımlarda ezber yarattığından dolayı sadece parmakları alıştırmak için kullanılması sağlıklıdır.

Keman tellerinde nota yerlerini akılda nasıl tutabiliriz ?

Keman tellerinde nota yerlerini öğrenmek için uzunca bir süre pozisyon çalışmalarını gerçekleştirmelisiniz. Keman telleri nota yerleri için her bir tel ve her bir pozisyonda yapacağınız uzun soluklu çalışmalar zaten siz istemeseniz dahi öğrenmenizi sağlayacaktır.

Batı müziği ve Türk müziği nota yerleri nasıl anlaşılır ?

Keman nota yerleri Batı müziğinde ve Türk müziğinde farklılık gösterir. Bunun en temel nedeni ise tellerin akortlanma biçimidir. Batı müziği olarak geçen çok sesli müzikte teller sol, re, la, mi olarak kullanılırken Türk müziğinde do, sol, re, la olarak kullanılır.

Türk sanat müziği nota yerleri ve tsm nota yerleri aynı kavramı ifade etmektedir. Keman notaları ve yerleri için disiplinli bir şekilde çalışmayı unutmamalısınız.

Keman notalarını öğrenmek için neler yapmalı ?

Keman notalarını keman üzerinde sol anahtarı üzerinde öğrenmeniz güzel bir şekilde keman çalmanız için şarttır. Keman üzerinde çalışmalar yaparak bunu kavrayabilirsiniz.

Sol anahtarı üzerinde kendinizi geliştirmek istiyorsanız elinizde keman olmadan, notaları alıp okumalısınız. Bona kitapları alarak da bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu