Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Kemanda Sağ El Teknikleri : En Detaylı Keman Yay Teknikleri

Güzel bir biçimde parçaları seslendirmek, melodileri aynı tatta verebilmek için kemanda yay çekme hareketlerini iyi bir biçimde uygulamak gerekmektedir.

İlk başlarda bu yay tekniklerini parça içinde kullanmak zor gelebilir ancak yapılan hata zaten bu keman tekniklerinin direk parça içinde öğrenilmeye çalışılmasından kaynaklanmaktadır.

keman yay teknikleri

keman yay teknikleri

Keman öğrenmeyi gerçekten istiyorsanız, bu teknikleri öncelikle etütler içinde çalışmanız gerekmektedir. Bu teknikleri nereden bulacağım, keman için kaynağım yok diyorsanız sizlere güzel bir haberimiz var. Aslında tüm keman tekniklerinin detaylı bir şekilde incelendiği kitaplar mevcuttur.

Sizlerin bu konuda yapması gereken şey İnternet üzerinde keman çalma teknikleri pdf, keman pdf gibi araştırmalar sonucunda ücretsiz bir şekilde bunları indirmek olmalıdır.

Keman ile ilgili özellikle yeni başlayanlar için oldukça faydalı yazımızı okumak için ; kemana yeni başlayanların bilmesi gerekenler

Daha iyi keman çalmak için kendinizi iki farklı şekilde eğitmeniz, geliştirmeniz gerekmektedir. Bunlardan biri kemanda sol el teknikleri iken diğer kemanda sağ el teknikleri ya da diğer adı ile keman yay teknikleridir. Biz bu yazımız içeriği boyunca sizlere keman yay teknikleri konusunda bilgi vermeye çalışacağız.


Kemanda Yay Teknikleri

keman teknikleri

keman teknikleri

Keman öğretmenlerimizin görüşleri doğrultusunda  hazırladığı bu makalemizde sizlere bahsedeceğimiz konu başlıkları en genel anlamda keman çalma tekniklerini içerecektir.

Kemanda kullanılan yay teknikleri nelerdir ? ”  ,  ” Kemanda sağ el teknikleri nasıl uygulanır ? ”  , ” Kemanda yay tekniklerinin önemi nedir ? ” gibi sorularınızın detaylı yanıtına ulaşabilirsiniz.

Yay teknikleri yazımızın devamına geçmeden önce bu yazıyı mutlaka okuyun ; keman öğrenme aşamaları

Aynı zamanda yazımızda açıkladığımız tekniklere çalışmanız durumunda kemana daha hakim olacak ve daha güçlü bir ifade tarzı yakalayacaksınız.


Keman çalma teknikleri

Kemandan doğru ve temiz bir ses çıkarmak için sadece doğru perdelere basmak yeterli olmayacak, aynı zamanda yayı da doğru bir teknikle kullanmak gerekecektir.

Bu yüzden doğru perdelere basmanın yanında keman yayının da doğru teknikle çekilmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı yay çalışmalarına öncelik verilmeli temiz ve doğru ses edilmesinin ardından gerekli yay tekniklerinin pratikleri yapılmalıdır.

keman sağ el teknikleri

keman sağ el teknikleri

Yay tekniklerinin çalışılması size hem daha güzel bir ton elde etmenizi sağlayacak hem de kemanda ki ifade gücünüzü kuvvetlendirmenizi sağlayacaktır.

Keman hakkında sık sorulan soru ve cevapları bulunduğu yazımızı okumak için ; keman ile ilgili sorular bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Keman çalmanın püf noktalarını sizlerle paylaşacağımız bu yazımıza öncelikle bizlere en çok iletilen sorulardan birini sizlere açıklayarak başlamak istiyoruz. ” Kemanda kesintisiz yay çalışması nedir ? ” sorusunu çok fazla duyuyoruz.

Kemanda kesintisiz yay çalışması aslında bir diğer adı ile sizlere birazdan anlatacağımız legato tekniği içerisinde yer almaktadır. Yay yönü değişmeden notaları birbirine bağlı çalınması anlamına gelir. Bu nedenle kesintisiz yay çalışması adı verilmektedir.


Kemanda Kullanılan Sağ El Teknikleri : Keman Yay Teknikleri

Kemanda Legato Yay Tekniği

kemanda legato tekniği

kemanda legato tekniği

Bu teknikte önemli olan notaların birbirleriyle bağlantılı olmasıdır. Notalar birbirine bağlı, araya sessiz süreler girmeden birbiriyle bir bütün gibi çalınmalı, kesik ifade olmamalıdır.

Legato örneği olarak sizlere Chopin’in  Nocturne in C # minor parçasını verebiliriz. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Legato parçalarda seri ya da yavaş biçimde kullanılan bir tekniktir. Yukarıdaki parçayı dinlediğiniz zaman nasıl hissettirdiğini çok daha iyi anlayacaksınız.

Bu yay teknikleri uyguladıktan ne kadar süre sonra keman çalmayı öğrenirim diyorsanız ; keman ne kadar sürede öğrenilir

Legato yay tekniğini düzgün bir şekilde kullanmak için öncelikle metronom çalışması yapılması gerekmektedir. Tekniği olabildiğince kusursuz kullanabilmek, istenilen duyguyu aktarabilmek adına kesinlikle yavaş bir şekilde metronom ile çalışma şart.


 Kemanda Detache Yay Tekniği

kemanda detache tekniği

kemanda detache tekniği

Legato ve detache tekniği uygulanış olarak birbirinden çok ayrı tekniklerdir. Legato tekniğinde bağlı bir çalım stili benimsenirken, detache de notalar birbirinden ayrı olarak çalınır ve notalar arasında bağlantı sağlanmaz.

Yay tekniklerini oturttuktan sonra vibrato çalışmalarına başlamak isterseniz ; kemanda vibrato yapmak adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kemanda en çok kullanılan tekniklerden birisidir. Seri çalıma çok uygun tekniklerden birisidir. Az önce bahsettiğimiz gibi legato tekniğinde notaları bağlı olarak kullanırken detache de yay çekme ve yay itme hareketleri arka arkaya kullanılmaktadır.

Yay tekniklerini güzel bir şekilde kullanmak için aynı zamanda kemanda notalara da doğru bir şekilde basmak gereklidir. Bu konu hakkında bilgi almak için ; kemanda nota nasıl basılır

Detaşe ne demek diye merak ediyorsanız artık kemanda en çok kullanılan tekniklerden biri olduğunu öğrendiniz.

Kemanda detache tekniğini izleyerek öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.


Kemanda Martele Yay Tekniği

kemanda martele tekniği

kemanda martele tekniği

Bu yay tekniğinde notalar keskin ve temiz sesle ifade edilmektedir. Martele tekniği kullanılırken sesin cızırtısız yani pürüzsüz olmasına çok dikkat edilmelidir.

Aksi takdirde teknik yanlış uygulanmış ve ortaya gürültü çıkmış olur. Aynı zamanda bu teknik yayın ‘’ üy ‘’ olarak simgelenen üst yay bölümün de icra edilir.

Bunun sebebi ise keskinliğin ve sesin temizliğinin en rahat sağlandığı bölüm olmasından kaynaklanmaktadır.

Kemanda martele tekniğini daha iyi anlamak için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.


Kemanda Spiccato Yay Tekniği ve Staccato Tekniği

spiccato ve staccato tekniği

spiccato ve staccato tekniği

Uygulanış bakımından martele tekniğiyle benzerlikler bulunduran bir yay tekniğidir.

Spicato tekniğinde yay her tele temas edişinde bir baskı uygular ve notanın bitmesiyle birlikte yay tele temasını sonlandırır.

Keman yay tekniklerini en güzel çalışma şekli gamlar ile yapılmaktadır. Gam nedir, nasıl çalınır diyorsanız ; kemanda gam çalışması yapmak bağlantısına tıklayarak ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

Bu teknikte marteleden farklı olarak yayın orta ve alt bölgeleri kullanılmaktadır. Tekniğin kullanılması sırasında arşe, zıplama hareketi yapar. Staccato tekniğinde ise yay kaldırılmaz ve kesik kesik çalmaya başlanılır.

Kemanda spiccato tekniğini izleyerek öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Kemanda Pizzicato Tekniği

kemanda pizzicato tekniği

kemanda pizzicato tekniği

Bu teknik diğerlerinden farklı olarak yay ile değil el ile uygulanmaktadır. Parmakla uygulanan bu teknikte en çok işaret parmağı kullanımına rastlanılsa da rahatlık oranına göre çeşitli parmaklarında kullanıldığı görülmektedir. Bu teknikte notalar parmakla çekerek tınlatılır.

Keman nasıl öğrenilir konusunda detaylı bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca farklı bölgelerde çekilmesine ve çekiş süratine bağlı olarak farklı tonlar elde edilebilmektedir.

Pizzicato tekniği tele vuruş olarak kullanılsa da diğer tekniklerle iç içedir. Örneğin bu tekniği kullanırken sol el ile çekme ve vurma teknikleri kullanılarak legato ile birlikte kullanılabilir.

Kemanda pizzicato tekniğini izleyerek öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Keman kursu sayfamıza ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soru için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89