Söz Konusu Sanat Blog
Trend

Kemanda Vibrato Çalışması – 5 Madde İle %100 Sonuç Al

Kemanda vibrato, kemana ilgi duyan birçok kişinin kısa sürede yapmak istediği keman teknikleri arasında yer almaktadır.

Oldukça sabır ve bol pratik isteyen kemanda vibrato tekniğini daha kolay nasıl yapabiliriz ? Hangi durumlarda kullanmak müzikal olarak bir fark yaratır ?

Sizler için hazırlamış olduğumuz ” vibrato nasıl yapılır ? ” yazımız içerisinde bu işi kolay yoldan nasıl öğrenebileceğinizi ve nasıl uygulamanız gerektiğinizi anlatacağız.

Vibrato sırasında notanın frekans salınımına müdahale edilir. Böyle bir durumda tekniği doğru kullanmak çok önemlidir. Aksi taktirde entonasyon sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Kemanda Vibrato Tekniği Nasıl Uygulanır ?

Bu tekniğin nasıl uygulandığına geçmeden önce tanımını yapmamız daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle nasıl bir etki uyandırarak yapmanız gerektiğini daha iyi anlayabileceksiniz.

Vibrato ne demek ?

Vibrato en temelde seslerin dalgalandırılması anlamına gelir. Uyguladığımız parmak hareketi yardımı ile titreşimli bir izlenim yaratacak şekilde kullanılmasıdır.

Vibrato tekniğinin bir diğer adı kemanda parmak titretme olarak geçer. Sadece kemana ait bir teknik değildir aynı zamanda gitar, flüt gibi enstrümanlarda da sıkça kullanılır.

Vibrato yaparken hayali bir çember çizmek önemlidir. Çalışmalar sırasında parmağınız bir noktaya baskı uygularken dokunan kısım etrafında bir ileri bir geri minik dönme hareketleri yapacaktır.

Kemanda vibrato tekniğini uygularken bu noktada çok dikkatli olmanız gerekli. Şöyle düşünün, parmağınızı bir ileri bir geri tam ayarında hareket ettirmek bu çemberi doğru yapmanızı sağlıyor. Ancak ileri ya da geri dönüş parmak titretmeleri tutarlı olmazsa bu çember bozulacaktır.

Bu da duyum açısından kulakta hoş olmayan bir etki yaratacaktır. En çok dikkat etmeniz gereken konu ileri ve geri salınım hareketlerinin eşit ve kararlı olmasında gizlidir.

Kemanda Vibrato Ne Zaman Öğrenilir ?

Bu tekniği öğrenmek için aceleci olmayın. Kemanda vibrato tekniğinde başarılı olmanız için öncelikle yay becerinizi geliştirmelisiniz.

Yayı doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Yay çekerken gıcırtılı sesler gelmemeli, seste en ufak bir kopukluk olmamalıdır. Vibratoyu doğru yapsanız dahil eğer seslerde kopukluk varsa yine güzel duyulmayacaktır.

Bunun için öncelikle boş tel çalışmalarına odaklanın. Sesi pürüzsüz bir şekilde elde etmeye çalışın. Ardından basit gam çalışmalarını gerçekleştirerek parmak motor kaslarınızı güçlendirin.

Kemanda vibrato yapmak için ortalama olarak en az 3 ay kadar bir ilerleme göstermeniz gerekli. Uygulamak için kesinlikle aceleci olmayın. Birçok enstrümanda olduğu gibi kemanda da teknikler birbirine bağlıdır.

 • Önce yay hareketleri, sonra sol el işleyişinin çözülmesi ve en sonda vibrato ekleme sırası ile çalışabilirsiniz.

Kemanda Vibrato Nasıl Yapılır ?

Kemanda vibrato çalışmasına geçilmeden önce basılan seslerin doğruluğundan kesinlikle emin olunmalıdır.

Aksi takdirde bozuk sese vibrato yapılması durumunda sesin doğruluğunu, yanlışlığını belirli oranda örtbas etmiş oluruz.

Bu davranış hem ses hem de el alışkanlığımızı kötü yönde etkiler. Bu yüzden entonasyonun doğru olması çok önemlidir. Bastığınız seslerin doğru olmaması durumunda kesinlikle vibrato çalışması yapmanızı önermiyoruz.

Eğer kemanda vibrato yapamıyorum diyorsanız aşağıdaki adımları tek tek uygulayın. Kesinlikle yapacağınızın garantisini veriyoruz.

Kemanda Vibrato Nasıl Yapılır

 • Keman tutuşunu gerçekleştirin ve duvara karşı dönün
 • Kemanın salyangoz kısmını duvara dayayın, çok fazla kuvvet uygulamanıza gerek yok
 • Kemanı duvara sabitledikten sonra kaymadığından kesinlikle emin olun
 • Bu duruşa alışmak ve kol kaslarınızı ısıtmak için boş tel çekme çalışmalarına başlayın
 • Önce işaret parmağınızı 1.pozisyonda en alt fa# notasına yerleştirin ve yay çekerken parmağınızı bir ileri bir geri oynatmaya çalışın
 • Aynı işlemleri orta, yüzük ve serçe parmaklarınızla da mutlaka çalışın. Tüm parmaklarınızı vibrato için eğitmelisiniz.
Kemanda vibrato nasıl yapılır sorusunun genel çalışma biçimi bu şekildedir ancak dikkat etmeniz gereken konular var.

Öncelikle vibratoyu parmağınızdan ya da kolunuzdan yapmamaya özen gösterin. Bilek vibratosu kullanmanız en sağlıklısı olacaktır. Öğretmeniniz ile bu konuyu konuşabilir ya da ders almıyorsanız Youtube gibi platformlarda bilek vibratolarının nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Vibrato Çeşitleri Nelerdir ?

Vibrato tekniği kendi içerisinde 3 gruba ayrılmaktadır. Bu tekniklerden istenilen uygulanarak vibrato yapmanız mümkündür.

Bu 3 vibrato çeşidinin seçimi tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Kullanım alanına göre, kulağınza hoş gelen tınıya göre seçim yapabilirsiniz.

Ancak ses kalitesini en iyi şekilde ortaya çıkarabileceğiniz çalışma bilekten yapılan vibratolarla oluşmaktadır.

Çalışmalarınızı buna göre organize etmeniz daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

* Kol Tekniği (Dirsek Tekniği)
* Bilek Tekniği
* Parmak Tekniği

Vibrato Çeşitleri Arasındaki Farklar

Kol bir diğer adıyla dirsek vibratosunda, kolun ileri geri gitmesiyle birlikte vibrato tekniği uygulanır. Ancak adından anlaşılacağı gibi parmak tekniğinde bu görevi basacağınız notanın parmağı üstlenmektedir.

Bu vibrato teknikleri arasından en çok tercih edilen bilekle vibrato tekniğidir. Bu teknikte bilek esnek olmalı ve vibrato hareketini (ileri, geri) bilek üstlenmelidir.

Ancak bilekle vibrato tekniğinde bileğin pozisyonunun bozulmamasına ve bilek rahatlığına dikkat edilmelidir.

Vibrato Çalışması Yapacaklara Öneriler

 • Hangi vibrato tekniğini tercih edecek olursanız olun ilk alıştırmalarınızı oldukça yavaş yapmaya özen gösterin.
 • Vibrato yaparken kemanın sarsılmamasına dikkat edin.
 •  Bilek, kol ve parmağınızın vibrato yaparken pozisyonunun bozulmamasına dikkat edin.
 • Bilek, parmak, kol rahatlığını ve yumuşaklığını sağlayın.
 • Bol tekrarın ardından yavaş yavaş metronumu arttırın ve uyguladığınız tekniği tek tek tüm parmaklarınıza uygulayın.
Kısa sürede kemanda vibrato yapmak istiyorsanız mutlaka metronom ile çalışmaya özen gösterin.

Kemanda Vibrato Ne Zaman Yapılır ?

Vibrato enstrümanlarda ve şan çalışmalarında kullanılan bir tekniktir. Parçaya anlam katmaya yarayan eşsiz bir uygulamadır.

Doğru yerde kullanıldığı zaman müziğe inanılmaz bir hava katacaktır. Eğer keman çalma konusunda kendinizi ilerlettiyseniz vibrato yapmak için eliniz istemsiz bunu yapmak isteyecektir.

Ancak genellikle nota değeri bazında üzerinde fazla durulan yerlerde, dinlenme noktalarında kullanılır. Ayrıca parçanın tonu ve arkaya oturan akorlarda bu konuda oldukça önemlidir. Genellikle standart tonun 1-3-5 seslerinde çok güzel bir duyum ortaya çıkarır.

Örnek vermek gerekirse mi minör akor alt yapısı üzerinde bir çalışma yapıyorsanız mi-sol-si seslerinde vibrato uygulamak kulakta çok zengin bir etki bırakacaktır.

Youtube ve Instagram hesaplarımızı takip ederek paylaşılan yeni etütler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu