Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Kemanda Vibrato Çalışması : En Kolay Yöntem

Keman çalan kişilerin en çok merak ettiği, yapmak istediği teknikler arasında belki de ilk sırada vibrato tekniği yer alır. Vibrato aslında kelime anlamı olarak ” vibrasyon ” kelimesinden türeyen ve seslerin dalgalı bir biçimde titreşmesi anlamına gelir.

Vibrato tekniğine aynı zamanda ” kemanda parmak titretme ” de denmektedir. İnternet üzerinde araştırma yaptığınız zaman karşınıza böyle bir sonuç çıkarsa şaşırmayın.

kemanda vibrato tekniği yapmak

kemanda vibrato tekniği yapmak

Aklınızda ” kemanda vibrato ne zaman öğrenilir ? “sorusu olabilir. Bu konuda aceleci davranmayın. Vibrato tekniğini iyi kullanabilmek için keman üzerinde özellikle sol el hakimiyetinizi iyice arttırmalısınız.

Bu yazımızın içeriğinde sizlere kemanda vibrasyon nasıl yapılır, kolay vibrato yapma teknikleri nelerdir konularında bilgi aktarmaya çalışacağız.


Vibrato Nedir | Vibrato Tekniği Nedir 

Vibrato tekniğinin çalışılmasından önce vibratonun kelime anlamı olarak anlaşılması, çalışma esnasında bize büyük artı sağlayacaktır. Vibrato kelime anlamı olarak titremeyi ifade eder.

kemanda vibrato tekniği nedir

kemanda vibrato tekniği nedir

Herhangi bir notanın yüksekliğinin pese ya da tize doğru geniş veya yavaş haraketlerle sallandırılmasına denir. Vibrato hem enstrumanlarda hem de insan sesinde uygulanabilen bir tekniktir.

Parçalara anlam katmaya yarayan, özellikle duygu patlaması yaşatan bir tekniktir. Doğru yerde kullanıldığı takdirde müziğinize inanılmaz bir hava ve tat katacaktır.

Eğer keman eğitime yeni başladıysanız ya da kısa bir süredir keman çalıyorsanız vibrato tekniğini çalışmak sizin için daha erken, bunu unutmamalısınız.

Vibrato tekniği, yapması çok kolay olmayan sabır isteyen ve aslında kemanda ilerledikten sonra yapabileceğiniz bir tekniktir. Bu tekniği uygularken baskı yaptığınız notayı bir yandan korumalı bir yandan ise ona vibrasyon verebilmelisiniz.

Bu nedenle sol el çalışmalarını olabildiğince iyi yapabilmek gereklidir.


Kemanda Vibrato Nasıl Yapılır ?

Kemanda vibrato çalışmasına geçilmeden önce basılan seslerin doğruluğundan kesinlikle emin olunmalıdır. Aksi takdirde bozuk sese vibrato yapılması durumunda sesin doğruluğunu, yanlışlığını belirli oranda örtbas etmiş oluruz.

Bu davranış hem ses hem de el alışkanlığımızı kötü yönde etkiler. Bu yüzden entonasyonun doğru olması çok önemlidir. Bastığınız seslerin doğru olmaması durumunda kesinlikle vibrato çalışması yapmanızı önermiyoruz.

kemanda vibrasyon tekniği

kemanda vibrasyon tekniği

Vibrato tekniği, parmağın, kolun veya bileğin ileri-geri hareket yapıp, ses üzerinde dalgalanma yaratmasıyla yapılmaktadır. Bu teknik yapılırken kemanın sarsıntıya uğramaması için salyongoz bölümü duvara yaslanmalıdır. Ancak salyangozun zarar görmemesi açısından bu bölüme bez konulmalıdır.


Vibrato Çeşitleri

Vibrato tekniği kendi içerisinde 3 gruba ayrılmaktadır. Bu tekniklerden istenilen uygulanarak vibrato yapmanız mümkündür. Bu 3 vibrato çeşidinin seçimi tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Kullanım alanına göre, kulağınza hoş gelen tınıya göre seçim yapabilirsiniz.

* Kol Tekniği (Dirsek Tekniği)
* Bilek Tekniği
* Parmak Tekniği

Vibrato Çeşitleri Arasındaki Farklılıklar

kol vibratosu - bilek vibratosu

kol vibratosu – bilek vibratosu

Kol bir diğer adıyla dirsek vibratosunda, kolun ileri geri gitmesiyle birlikte vibrato tekniği uygulanır. Ancak adında anlaşılacağı gibi parmak tekniğinde bu görevi basacağınız notanın parmağı üstlenmektedir.

Bu vibrato teknikleri arasından en çok tercih edilen bilekle vibrato tekniğidir. Bu teknikte bilek esnek olmalı ve vibrato hareketini (ileri, geri) bilek üstlenmelidir.

Ancak bilekle vibrato tekniğinde bileğin pozisyonunun bozulmamasına ve bilek rahatlığına dikkat edilmelidir.


Vibrato Çalışması Yapacaklara Öneriler

* Hangi vibrato tekniğini tercih edecek olursanız olun ilk alıştırmalarınızı oldukça yavaş yapmaya özen gösterin.
* Vibrato yaparken kemanın sarsılmamasına dikkat edin.
* Bilek, kol ve parmağınızın vibrato yaparken pozisyonunun bozulmamasına dikkat edin.
* Bilek, parmak, kol rahatlığını ve yumuşaklığını sağlayın.
* Bol tekrarın ardından yavaş yavaş metronumu arttırın ve uyguladığınız tekniği tek tek tüm parmaklarınıza uygulayın.

Ayrıca eğitmenlerimiz tarafından yazılmış kemanla ilgili bir diğer yazımız olan ” Keman Bakımı ve Temizliği” adlı detaylı makalemizi de mutlaka okumalısınız ; https://sozkonususanat.com/keman-temizligi-nasil-yapilir/

Ders içerikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için keman kursu bağlantısına tıklayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89