Söz Konusu Sanat Blog

Kemanın Parçaları : Keman Parçalarının Adları ve Detaylı Bilgi

Keman çalan kişi, çaldığı kemanda zaman içerisinde oluşabilecek problemlerin ana kaynağına inebilmek ve bu problemlere çözüm üretebilmek adına mutlaka kemanın parçalarını yakından tanımalı ve kemanın parçalarının isimlerini ve görevleri bilmelidir. Bu bilgiler yalnızca enstrümanda oluşan sorunların çözümünde yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda keman çalan kişilerin farklı konulardaki işlemlerinde daha pratik olmalarına da yardımcı olacaktır.

keman parçalarının adları
keman parçalarının adları

‘’ Kemanın parçalarının adları ’’ diye soracak olursanız yazımızın ilerleyen bölümlerinde kemanın bölümlerinin adları ve işlevleri hakkında ayrıntılı açıklamalara ulaşabilir, keman parçaları isimleri ile ilgili işinizi kolaylaştıracak bilgilere erişebilirsiniz.

Bu yazımızı okuduktan sonra keman seçimi konusunda birçok bilgiye sahip olmuş olacaksınız. Ardından keman nasıl seçilir yazımızı okuyarak bilgilerinizi pekiştirebilir ve alacağınız kemanı daha rahat bir şekilde seçebilirsiniz.

Gelelim keman parçalarını ve bu parçaların görevlerini açıklamaya;


Keman kısımları nelerdir : kemanın parçaları

Kemanın bir araya getiren birçok parça bulunmaktadır. Bu parçaların yapıldığı ağaçlar, işçilik kalitesi gibi çeşitli etkenler keman kalitesini etkilemektedir.

kemanın parçaları
kemanın parçaları

Yazımız içeriğince sizlere kemanın kısımları görseller yardımı ile gösterilecek olup aynı zamanda bu keman parçasının yapımında hangi ağaçların kullanıldığı konusunda da bilgi vermeye çalışacağız.

Enstrümanın parçalarını yakından tanımanız, keman bakım ve temizliği konusunda da kullanabileceğiniz malzemelerin seçimine kadar sizlerin birçok konuda bilgi sahibi olmasına yardımcı olacak bir konudur. Bu nedenle bir enstrümanı öğrenirken asıl amacınız direk parça çalmak değil, enstrümanı yakından tanımak olmalıdır.


Kemanın Göğüs Bölgesi

kemanin-gogus-bolumuKemanın ön yüzeyi olarak ta adlandırılan bu bölgeye göğüs bölümü denilmektedir.  Çoğunlukla kemanın tonunun kuvvetli çıkabilmesi adına bu bölgenin üretiminde ardıç, ladin ve çam ağacı gibi ağaç çeşitleri kullanılsa da, farklı türlerdeki ağaçlara da rastlamak mümkündür.

Göğüs bölgesinde, birbirleriyle karşılıklı şekilde yerleştirilmiş ve kemandan çıkan sesin iletimini sağlayan ‘’f delikleri’’ yer almaktadır. Ayrıca kemanın yüzeyine uygulanan cila da kemanın tonunu belirleyen önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Bu cila daha çok organik yapıda olup kaliteli kemanlarda kullanımı tercih edilir. Halk arasında gomalak cilası olarak da bilinir. Asıl amacı kemanın nefes almasını sağlamaktır.


Klavye, Burgular, Salyangoz, Perdelik, Sap

salyangoz-ve-burgularKlavye, kemanın üst bölümünde bulunan siyah renkli olan ve notaların basılmasını sağlayan bölüme verilen addır. Klavyenin yapımında yapılacak bilecek en doğru tercih abanoz ağacı olacaktır.

Klavyenin bitiminde bulunan bölgeye ise sap adı verilmektedir. Sap bölgesi burgular ile bağlantıyı sağlar ve kemanın üst bölümüyle köprü görevi görür. Burgular kemanın tellerinin olması gereken frekansa getirilmesini sağlayan yardımcı elemanlardır.

İleri ya da geri çevirme işlemi uygulanarak kemanın akordu yapılabilmektedir. Kemanın parçaları arasında yer alan salyangoz bu adı tamamen gerçekçi görüntüsünden dolayı almıştır, bu bölüm kemanın en üst bölgesinde yer almaktadır.

Keman salyangozunda yine gergi kuvvetine dayanıklılık açısından abanoz ağacı kullanılmaktadır.


Kemanın  Arka Kapağı

keman-arka-kapagiKeman ön kapağının tamamlayıcısı olan bu bölge kemanın sırt yüzeyi olarak ta nitelendirilmektedir. Genellikle arka kapağın üretiminde en verimli tınıyı elde edebilmek açısından akçaağaç kullanılmaktadır.

Ancak farklı çeşitlemeler de yapmak elbette ki mümkündür. Ön kapaktan sonra arka kapaktan kemanın sesinin karakterini belirleyen önemli faktörler arasında yerini almaktadır.

Bu yüzden arka kapağın ağacı da mümkün mertebe kaliteli ağaçlardan yapılmış olmalıdır. Tabi ki bu tür kemanların fiyatları farklı ağaç kullanılan kemanlara göre daha pahalı olacaktır.


Kemanın Yanlıkları

kemanda-yanlik-bolumuAracı parça olarak işlevini gerçekleştiren bu bölüm kemanın parçaları olan üst ve alt yüzeylerinin birbirleriyle bağlantısı sağlamakla ve kemanın gövdesinin oluşumunun tamamlanmasıyla görevli bölümdür.

Yanlıkların üretiminde üst ya da alt kapağın ağaçlarından herhangi biri tercih edilmektedir. Ancak genellikle yanlıkların üretiminde arka kapakta tercih edilen ağaç türü kullanılmaktadır.


Kemanda Eşik, Kuyruk, Can Direği

esik-ve-kuyrukKemanın iç bölgesinde yer alan çubuğa can direği adı verilmektedir. Can direğinin asıl görevi göğüsün çökmesini engellemek ve kemandan çıkan sesin içeri bölümde yayılarak dışarı aktarılmasını sağlamaktır.

Eşik ise sesin bölümler arasında geçişini sağlayan köprü parçalardandır, asıl görevi çıkan sesin sapa ulaşmasını sağlamaktır. Kuyruk bölümü çenelik bölümüne bağlanan bir parçadır ve üzerinde kemanın akort edilmesini sağlayan fiksleri barındırmaktadır.


Keman Telleri ve Arşesi

teller-ve-arseBurgulara bağlanan ve kemanın bir ucundan diğer ucuna kadar olan dört adet metal, kemanın telleridir.

Arşe ise keman çalmaya yarayan çubuğa verilen isimdir. Arşenin kemanla temas eden bölgesinin üretiminde at kılı yahut misina kullanılabilmektedir. Teller de çeliğin türlerinden üretilmektedir, ancak eski zamanlarda hayvan bağırsağından yapılan teller daha günümüzde hala tok bir tını elde etmek için tercih edilmekte ve rağbet görmektedir.

Keman çubuğuna ne ad verilir tarzı sorularla karşılaşmaktayız. Artık siz de cevabını biliyorsun, keman yayı ya da arşe doğru cevaptır.


Kemanın Çenelik Kısmı

keman-ceneligiGünümüzde üretilen kemanların neredeyse tamamında çenelik eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentinin gerekliliği kemanın daha sağlıklı ve doğru pozisyonda tutuşunun sağlanabilmesinden kaynaklanmaktadır, tercihe göre çenelik olmadan da keman çalınabilmektedir. Ancak keman kursu İzmir olarak yapınız ne kadar uyumlu olursa olsun yine de çenelikten destek alarak keman çalmanızı tavsiye ediyoruz.

Kemanı daha yakından tanımak için keman nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Keman parçaları isimlerini ve keman parçalarının görevlerini ‘’kemanın bölümleri nelerdir?’’ konulu yazımızda aktarmaya çalıştık.

Keman kursu sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu