Söz Konusu Sanat Blog

Kemençe nasıl çalınır

Kemençenin akort düzenine göre çok güzel bir çalım türü vardır. Kemençenin akort düzeninde teller sırası ile mi – la – re notalarından oluşmaktadır.

Kemençe çalınırken kullanılan akort düzeni ne olursa olsun çalım esnasında dörtlü sesler kullanılmaktadır. Bu kavram başlangıç sesinin üstten mi yoksa alttan mı alındığına göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse ;

  • Mi – La notaları kısmından bakıldığı zaman 4 lü ses yapan kemençe aynı şekilde La – Mi kısmından incelenirse tam 5 li ses yapmaktadır.

İki farklı şekilde de yorumlanan kemençenin bu yönü aslında inanılmaz bir müzikal ziyafet ortaya çıkarmaktadır. Genele bakıldığında ise kemençe çalan çoğu kişi bunu bilmeden uygulamaktadır.

Kemençenin çalım şekli ise ayakta çalma yani horon çalanlar için geçerlidir. Ayakta çalmanın eksilerine bakacak olursak çeşitli vibrasyon ve kaydırma tekniklerini yapmak oldukça zordur.

Kemençenin bir diğer çalım şekli olan oturarak çalma da ise dizlerden yardım alınmaktadır. Böylelikle kemençeye daha çok hakim olunmakta ve az önce bahsettiğimiz vibrasyon, kaydırma teknikleri rahat bir şekilde uygulanabilmektedir.

Çalım esnasında ki bu sadece kemençe için geçerli değildir, hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun rahat bir şekilde oturmalı ve kemençeyi rahat bir şekilde kavramalısınız.

Yay hareketinin ileri geri ya da tam tersi geri ileri atılması durumunda, kemençe yayı tellere temas edecek ve böylelikle notalar elde edilmiş olacaktır. Sol el parmakları da teller üzerine baskı uyguladığı takdirde çeşitli notalar rahatlıkla elde edilmiş olacaktır.

Kemençe nasıl tutulur

Kemençeyi tutarken biraz yan olacak şekilde tutmak sizi olabildiğince rahatlatmakta ve parmaklarınızın kemençe üzerinde hareketini kolaylaştırmaktadır.

Kemençe tutuşunda bir diğer dikkat edilecek nokta ise kemençenin boynunun iyi kavranması gerektiğidir. Elimizden kaçmaması oldukça önemlidir.

Çalım esnasında kemençe yayının ve parmakların seri bir şekilde kullanıldığı için kemençe güzel bir şekilde tutulmazsa elden rahatlıkla kaçabilmektedir. Bu noktada ise kemençeyi dengeleyici parmak olarak baş parmağı kullanmak gerekmektedir.

Kemençede nasıl nota basılır

Kemençede ki baskı tekniklerinden bahsedecek olursak asıl amacımız tellerin klavyeye değmesini sağlamak ve oradan doğru sesi almaktır. Böylelikle yanlış nota elde edilmeden çalınmaktadır.

Kemençe perdesiz bir enstrüman olduğu için tabi ki de ilk aşamalarda dilediğiniz gibi sesleri temiz alamayabilirsiniz, bu normal bir durumdur. Bunu aşmak için yapmanız gereken tek şey yavaş ve günü gününe çalışmaktır.

Bunun yanı sıra sadece kemençede değil aynı zamanda birçok enstrümanda da sıkça kullanılan çarpma ya da çarptırma tekniği kemençe çalan kişilerin en çok kullandığı teknikler arasında yer almaktadır.

Çarptırma tekniğinin amacı tele dokunmak ve susturmaktır. Özellikle horon çalan kişiler bu tekniği gerçekten çok fazla tercih etmektedir.

Kemençe çalarken parmakları dik tutmak ve aynı şekilde basmak gereklidir. Bunun yanı sıra yay çekme hareketlerinin de olabildiğince akıcı olmasına özen gösterilmelidir.

Kemençede nota yerleri

En kalın telin boş hali Mi notasına karşılık gelmektedir. Kalın telin birinci parmağı Fa, ikinci parmağı Sol notasıdır.

Orta telin boş hali La notasına karşılık gelmektedir.  Orta telin birinci parmağı Si, ikinci parmağı ise Do notasıdır.

En ince telin boş hali Re notasına karşılık gelmektedir. En alt telin birinci parmağı Mi, ikinci parmağı ise Fa notası, üçüncü parmak Sol ve dördüncü parmak La notasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu