Söz Konusu Sanat Blog

Kısa Bir Zamanda İyi Bir Kemancı Olmanın Yolları

Keman çalma konusunda artık kesin kararınızı verdiyseniz bu yazımı içerisinde sizlere vereceğimiz konu başlıkları hem sizlerin keman konusundaki bilgilerinin artmasına yardımcı olacak hem de daha iyi keman çalmak için yapmanız gereken her şeyi detaylı olarak biliyor olacaksınız.

Söz Konusu Sanat olarak tek yazı içerisinde topladığımız bu yazıları okuduktan sonra aklınızda keman ile ilgili en ufak bir soru işareti kalmayacak.

iyi bir kemancı olmak için yapılması gerekenler
iyi bir kemancı olmak için yapılması gerekenler

İnternette olan bilgi kirliliğinden uzak, kısa ve doğru cevaplara sahip bu yazımız içerisinde yok yok ! A’dan Z’ye detaylı bir şekilde hazırladığımız yazının geçelim !

En kapsamlı keman eğitimi yazısına hoş geldiniz !


A’dan Z’ye Keman İle İlgili Her Şey

Bu sayfadan en verimli şekilde faydalanabilmek için her bir konu başlığı ayrı ayrı olarak belirtildi ve konu içeriğini ifade eden bir görsel ile desteklendi.

keman öğrenme rehberi
keman öğrenme rehberi

Görsellerin altında kısa bir açıklama bulunmakta ve yazı sonunda ilgili içeriği linki belirtilmektedir.

Okumak istediğiniz içeriğe ulaşmak için yapmanız gereken tek şey bağlantıya tıklamak. Her bir içeriği 5 dakika içerisinde rahat bir şekilde okuyup kapsamlı bilgiler elde edebilirsiniz.

Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları bizlere her zaman için konuşma panelinden iletebilir ya da 0553 174 68 89 no’lu numaradan ulaşabilirsiniz. Eğer sitemizde mobilden girdiyseniz telefon numarasına üzerine basarak direkt olarak bize ulaşabilirsiniz.


Keman temizliği : İlk Günkü Kadar Temiz Keman

Gitar, keman, klarnet gibi ağaç kökenli enstrümanların bakımlarını ve temizliklerini düzenli bir şekilde yapmak gereklidir. Sıcaklık, nem gibi hava şartlarından kolaylıkla etkilenen bu enstrümanların sağlıklı bir biçimde kullanılmaya devam edilmesi için düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

keman temizliği ve bakımı
keman temizliği ve bakımı

Keman temizliği inanılmaz basit, her kullanımdan sonra yaklaşık 5 dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz bir işlemdir. Keman temizliğini günlük ve tel değişimi sırasında olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Yazımızın detaylarına ulaşmak için ; keman temizliği nasıl yapılır bağlantısını okuyabilirsiniz.


Kemanda Vibrasyon Yapmak : Basit Anlatım ile Vibrato Tekniği

Eğer kemanda sağ el tekniklerini güzel bir biçimde kullanabiliyorsanız ve aynı zamanda sol eliniz ile tuşe üzerinde notaları basarken herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsanız artık kemanın en eğlenceli çalışması olan vibrato tekniğini kullanabilirsiniz.

kemanda vibrato tekniği yapmak
kemanda vibrato tekniği yapmak

Vibrato tekniği, parçalarda duyguyu ifade etmek için kullanılan, sesin salınım hareketini değiştiren bir harekettir. Eğer keman üzerinde çok fazla hakimiyet kuramadıysanız ilk aşamada yaparken biraz zorlanabilirsiniz ancak korkmanıza gerek yok !

Yazımızda nasıl rahat bir şekilde bu çalışmayı yapabileceğinizi anlattık.

Yazımızı okumak için ; kemanda vibrato çalışması bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Keman ve Viyola Arasındaki Farklar : Kemanın Büyüğü

Keman ve viyola birbirine hem görünüş hem de çalım teknikleri olarak oldukça benzeyen, keman ailesinin en küçük iki üyesidir. Viyola için çoğu zaman kemanın büyüğü de denmektedir.

violin ve viola arasındaki farklar nelerdir
violin ve viola arasındaki farklar nelerdir

Ancak bu iki enstrüman her ne kadar birbirine benzese de birbirlerinden ayrılan temel farkları bulunmaktadır. Boyutları, hangi anahtar ile çalındığı, tellerdeki notaları yerleri gibi.

Bu iki enstrüman arasındaki farkı en iyi şekilde anlamak için ; keman ve viyola arasındaki farklar yazımızı okuyabilirsiniz.


Keman Yayına Reçine Nasıl Sürülür : Neden Reçine Kullanmalı

Eğer ki keman çalarken, keman yayını tellere temas ettirdiğiniz zaman güzel sesler gelmiyor, gıcırtı sesleri duyuyorsanız ya keman tellerinizi değiştirmeniz gereklidir ya da keman yayına reçine sürmeniz.

keman reçinesi nasıl kullanılır
keman reçinesi nasıl kullanılır

Reçine sürmek, bir dakikanızı bile almayacak oldukça kolay bir işlemdir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda hem reçine nasıl sürülür hem de hangi reçineyi tercih etmelisiniz konusunda yardımcı olmaya çalıştık.

Yazımızın detaylarına ulaşmak ; keman yayında reçine kullanımı bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Keman Nasıl Öğrenilir : Ne Yapmak Gerekli

Keman öğrenmenin kolay yokunu arıyorsanız bu yazımız aradığınız özelliklere sahip.

Nasıl keman çalınır konusunda size tavsiyeler vereceğimiz bu yazımızı tek bir solukta okuyabilirsiniz. Keman eğitiminin sabır istediği bir gerçek. Bu müzikal yolculuk boyunca canınızı sıkacak, yaparken zorlanacağız şeyler olacak.

keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir
keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir

Ta ki bu yazıyı okuyana dek ! Keman nasıl çalışılmalı mantığı detaylı bir şekilde incelenen bu yazımızı okumak için ; keman nasıl öğrenilir bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Kaliteli Keman Yayı : Keman Yayı Nasıl Seçilir 

Keman tonunu etkileyen iki önemli etken bulunmaktadır. Keman yapımında kullanılan ağacın kalitesi, işçilik ve keman yayıdır. Keman yayı tercihi özellikle kemana yeni başlayan kişiler tarafından bilinmese de kemandan elde edeceğiniz tonu doğrudan etkilemektedir.

kaliteli keman yayı
kaliteli keman yayı

Başlangıç keman setlerinde genellikle kutu içeriğine dahil olan keman yayı, el yapımı kemanlarda özellikle kişinin isteğine göre tasarlanmaktadır.

Hatta kaliteli bir keman sahibi olsanız bile daha sonrasında yine size özel bir keman yayı tercih edebilirsiniz.

Yazımızın detaylarına ulaşmak için ; kaliteli keman yayı bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Kemanda Melodi Oluşturmak : Gam Çalışması ve Solo

Eğer kemanda melodiler nasıl oluşturuluyor, hangi parçanın arkasına nasıl eşlik ediliyor merak ediyorsanız bu yazımızı kesinlikle okumalısınız.

keman gam çalışması
keman gam çalışması

Gam nedir, nasıl kurgulanır açıklamaları ile başlayan yazımız ilerledikçe çeşitli örnekleri barındırmakta ve bu çalışmaların nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlatmaktadır.

Yazımızı okumak için ; Kemanda gam çalışması bağlantısına tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


Keman ailesi hakkında bilgiler : 4 Üyeye Sahip Aile

Keman ailesi dört ana üyeden oluşur. Bunlar en küçük boyuta sahip olandan en büyük büyük boyuta sahip olana doğru violin, viyola, viyolonsel ve kontrbastır.

keman ailesi
keman ailesi

Bu yazımız içeriğinde her bir keman ailesi detaylı olarak incelenmiş olup birbirlerine göre farklılıkları belirtilmiştir. Örnek vermek gerekirse çello ” fa anahtarı ” , keman ” sol anahtarı ” , viyola ise ” do anahtarı ” kullanılarak çalınır.

Eğer yaylı ailesi üyelerinden birinin eğitimini almak istiyor ancak hala karar veremediyseniz bu yazımız karar vermenize yardımcı olacaktır.

Yazıyı okumak için ; keman ailesi bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Kemanda Sağ El Teknikleri : Videolu Anlatım

Güzel bir şekilde keman çalmanın yolu öncelikle keman yayı çalışmalarını düzenli yapmaktan geçiyor. Birçok keman tekniği bulunmakta ve bunları iyi bir şekilde yapılabilmesi için ciddi bir çalışma süresi gerekmektedir.

keman yay teknikleri
keman yay teknikleri

Bu keman yayı teknikleri içinde ; legato, detache, martele, spiccato ve pizzicato. Her anlatımın altına daha iyi kavramanız için videolar ve hangi parçalarda kullanıldığını ifade ettik.

Yazımızı okumak için ; kemanda sağ el teknikleri bağlantısına tıklayabilirsiniz.


60 Saniyede Keman Akordu Yapmak : Kullanılan Yöntemler

Çaldığımız enstrümandan güzel sesler elde edebilmek için doğru akort sistemi ile çalışmak gereklidir. Her enstrüman için akort işlemi uygulanmaktadır ve yine her enstrüman için farklı bir dizilim kullanılmaktadır.

keman akordu
keman akordu

Keman akordunu ya Batı müziğine göre ya da Türk müziğine göre ayarlarız. İki müzik türüne de rahatça adapte olabilen kemanın akordu ile ilgili detaylı bilgi almak için ; keman akordu yazımızı okuyabilirsiniz.


Keman Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekli : Merak Edilenler

Keman seçimini düzgün yapmak belki de en çok onu çalarken alacağınız keyfi arttıracaktır. Dolayısı ile kemana başlayan kişiler kendileri için en uygun ve doğru kemanı almak isterler.

keman alırken dikkat edilmesi gerekenler
keman alırken dikkat edilmesi gerekenler

Keman alırken yapıldığı ağaçtan tutun da keman üzerinde kullanılan cilaya kadar birçok önemli ve dikkat edilmesi gereken etken mevcuttur.

Yazımızı okumak için ; keman alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.


Keman Eğitimine Başlangıç Yaşı : Her Yaşa Uygun Eğitim

Küçük büyük onlarca kişinin ilgisini çeken keman eğitimi ile ilgili belki de en çok sorulan sorulardan biri de kemana başlama yaşıdır. Bu konu hakkında oldukça fazla telefon ve mail alıyoruz ve sizleri aydınlatmak için detaylı bir yazı hazırladık.

keman çalmaya başlama yaşı
keman çalmaya başlama yaşı

Yazının içeriğinde küçük çocuklar için katılım yaşından, yetişkinler için keman eğitimine kadar birçok konuda sizlere cevaplar vermeye çalıştık.

Yazımızı okumak için ; keman çalmaya başlama yaşı bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Kemanda Nota Basmak : Daha Kolay Yolu Olamazdı

Eğer kemanda yay çekmeye başladıysanız yakında güzel bir şekilde parmak hareketlerini öğreneceksiniz demektir. Keman perdesiz bir enstrüman olduğu için hangi notanın nerede olduğu ya da nereye basılması gerektiği ilk aşamalarda sıkıntılı olabiliyordu ancak artık öyle değil.

Keman nota yerlerini öğren
Keman nota yerlerini öğren

Sizler için sır gibi saklanan bu kolay keman çalışma metodunu paylaşma istiyoruz. Çok daha kısa sürede güzel bir şekilde keman çalmak artık mümkün !

Yazımızı okumak için ; kemanda nota nasıl basılır bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.


Arşe Nasıl Tutulur :  Güzel Keman Çalmak İçin İpuçları

Arşe tutuşu, güzel keman çalabilmek öğrenilmesi gereken ve üzerinde durulması gereken en en önemli çalışmalardan birisidir. Yanlış bir şekilde tekniği oturttuktan sonra değiştirmesi bir o kadar zahmetli olacaktır bu nedenle başlangıç aşamasında olabildiğince dikkatli bir şekilde çalışmak gereklidir.

keman yayı nasıl tutulur
keman yayı nasıl tutulur

Çeşitli keman yayı tutuşu görselleri ile birlikte desteklediğimiz bu yazımızı okuduktan sonra herhangi bir problem yaşamadan rahatlıkla keman yayı tutarak gayet akıcı bir biçimde yay çekmeye başlayacaksınız.

Yazımızı okumak için ; keman yayı nasıl tutulur bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.


Kemanın Kısımları : Bunları Bilmek Gerçekten Önemli

Keman almaya karar verdiğiniz zaman aslında bu kadar detaylı bir seçim yapacağınız aklınızın ucundan bile geçmez ama emin olun doğru kemanı almak için bilmeniz gereken bilgiler var.

keman parçalarının adları
keman parçalarının adları

Kemanın kısımları ve bu kısımların yapıldığı ağaçlar hakkında bilgi sahibi olmanız hem kemanın kalitesi hem de keman temizliği sırasında kullanmanız gereken malzemeler açısından sizlere kolaylık sağlamaktadır.

Yazımızı okumak için ; kemanın parçaları bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Ne Kadar Sürede Keman Öğrenilir : Kısa Sürede Başarının Yolları

Eğer ki keman çalmak konusunda kararlıysanız aklınızda ilk gelecek sorulardan birisi ” ben ne kadar sürede parça çalarım ” olmalıdır. Bu gayet doğaldır çünkü ister hobi ister okula hazırlık olsun herkes kısa sürede parça çalmak ister.

ne kadar sürede keman çalabilirim
ne kadar sürede keman çalabilirim

Bu yazımızın içinde sizlere ne kadar sürede parçala çalabileceğiniz ile ilgili çeşitli bilgiler vermeye çalıştık. Yapmanız gereken ve uzak durmanız gereken çalışmalardan bahsettik.

Yazımızın detaylarını merak ediyorsanız ; keman ne kadar sürede öğrenilir bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Keman Çalanlara Tavsiyeler : Bilmeniz Gerekenler

Keman öğrenmek sabır ve disiplin işidir. Bu süreç içerisinde sıkılmadan ilerlemek, kendinizi geliştirmek istiyorsanız aslında bu yazımız tam olarak sizin aradığınız şey !

keman çalmak isteyenlere tavsiyeler
keman çalmak isteyenlere tavsiyeler

Keman çalışma prensibi, keman çalışma programı önerilerinde bulunduğumuz bu yazıyı okuduktan sonra daha bilinçli bir şekilde keman çalabileceksiniz.

Yazımızın detaylarına ulaşmak için ; keman çalanlara tavsiyeler adlı bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.


Keman Çalmanın Zararları : Yanlış Okumadınız Zararları

Her ne kadar masum görünse de yukarıda başlık tam anlamı ile doğru değil. Keman çalmanın zihinsel açıdan ne kadar yararlı olduğunu, kas ve beyin gelişimi için önemini anlattığımız bu yazıyı aynı zamanda bilimsel araştırmalar ile de yazı sonunda video ile destekledik.

keman çalmanın zararları
keman çalmanın zararları

Keman çalmanın sinirsel zarara yol açtığı gibi boş söylemlerin olduğu yazılardan uzak durmanız için hazırladığımız bu yazıyı okumak için ; keman çalmanın faydaları bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.


Keman Hakkında Sık Sorulan Sorular : Hepsi Burada

Keman eğitimi almak isteyen ya da bu konuda bilgi sahibi olmak için araştırma yapan kişilerin aklında keman ve keman eğitimi ile ilgili onlarca soru bulunmaktadır.

keman hakkında sık sorulan sorular ve cevapları
keman hakkında sık sorulan sorular ve cevapları

Kemana başlama yaşı, yetenek bu iş için ne kadar etkili ya da keman fiyatları gibi…

Bu yazımız içerisinde sizlere keman hakkında en çok sorulan soruları ve cevapları listeledik. Yazımızı okumak için ; keman ile ilgili sorular bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Kemanı Yakından Tanıyın : Keman Nedir 

Kemanı yakından tanımak isteyenler için sıkmayan küçük özet bilgilerin bulunduğu bu yazı ile keman hakkında merak ettiğiniz birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

keman-nedir-keman-kursu-izmir
keman nedir

Kemanın tarihçesinden başlayan, kemanı oluşturan parçaları anlatan ve keman boyutları hakkında bilgi veren bu yazımızı okumak için ; keman nedir bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Keman Öğrenme Aşamaları : Ne Yapmak Gerekli Bu Kemanı Çalabilmek İçin

keman öğrenme aşamaları adı altında hazırladığımız bu yazı tamamen kendini kemanda profesyonel olarak geliştirmek isteyen kişilerin uygulaması gereken 5 adımdan oluşuyor.

keman öğrenme aşamaları
keman öğrenme aşamaları

Bir yandan hem pratik hem de psikolojik açıdan değerlendirdiğimiz keman yazımızın sonunda maddeleri uygulamaya başlarsanız ilk haftada itibaren sonuçları alacağınızı garanti ediyoruz.

Yazımızı okumak için ; keman öğrenme aşamaları bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.


Keman Satın Alacaklar Buraya  : Kaliteli Keman Almak

Eğer kaliteli keman almak istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Sadece bu yazıyı okumak !

keman nasıl seçilir
keman nasıl seçilir

Bu yazıyı okuduktan sonra keman alırken dikkat edilmesi gereken her türlü konuyu detaylı bir şekilde biliyor olacaksınız. Bu yazı kapsamında öğreneceğiniz bilgiler ile kemandan anlamasanız dahi keman alırken oldukça rahat edeceksiniz.

Yazımızın detaylarına ulaşmak için ; keman nasıl seçilir bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Keman Çalmak Nasıl Öğrenilir : Keman Çalmak Gerçekten Zor Değil

Bu yazıyı okuduktan sonra iddia ediyoruz ki keman çalışmanın aslında ne kadar kolay olduğunu ve yapmanız gerekenlerin ne kadar basit olduğunu fark edeceksiniz.

keman çalmak nasıl öğrenilir
keman çalmak nasıl öğrenilir

Gözünüzde dağ gibi büyüttüğünüz çalışmaların aslında ne kadar kolay olduğunu ve ne amaçla neden yapılması gerektiğini çok iyi kavrayacaksınız.

Sadece bunlarda değil, çalışma prensibi ile beraber kendinize keman çalışma programı oluşturabilecek bilgiye sahip olacaksınız.

Yazımızı okumak için ; keman çalmak nasıl öğrenilir bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.


Keman Hakkında Bilinmesi Gerekenler : 10 Temel Bilgi

Keman konusunda araştırma yapıyorsanız ve kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız keman hakkında sizler için tek bir yazıda topladığımız 10 bilgiye göz atabilirsiniz.

kemana yeni başlayanların bilmesi gerekenler
kemana yeni başlayanların bilmesi gerekenler

Bu yazıda kemanı oluşturan parçalardan, keman çeşitlerine, keman akort etmenin nasıl olduğuna, kemanın nasıl tutulduğuna ve daha onlarca konuya değindik.

Yazımızı okumak için ; kemana yeni başlayanların bilmesi gerekenler bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu