Söz Konusu Sanat Blog

Klarnet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türk sanat müziğinin yapı taşlarından biri olan klarnetin bir çok farklı tonda çeşitleri bulunmaktadır. Ton farklılığı bulunan her klarnetin farklı bir işlevi vardır, zaten neredeyse her müzik türünde klarnetin bu kadar ön planda olması da bu çeşitlilikten kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klarnet satın almak isteyenler öncelikle çalmak istediği ve sevdiği müzik tarzlarını belirlemeli ve bu tarza uygun olan klarnet türünü seçmelidir. Klarnet seçiminin inceliklerine değindiğimiz makalemizde ” klarnet nasıl seçilir? ”, ” klarnet alırken nelere dikkat edilmeli? ”, ” klarnete yeni başlayanlar hangi klarneti almalı? ” gibi soruların yanıtlarına da ulaşabilirsiniz.

klarnet-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Klarnet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle alacağınız klarnet çeşidini belirleyin.
  Klarnetin aslında en bilinen 2 üyesi olan sol klarnet ve si bemol klarnetin dışında da bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bu klarnetin hepsi farklı alanlarda ve müzik türlerinde tercih edilmektedir. Sizde kullanım alanlarına göre klarnetleri inceleyip, alacağınız klarneti bu seçeneklere göre seçebilir ve daha doğru bir karar verebilirsiniz.
 • Klarnetin yapımında kullanılan ağaç türü tonda belirleyicidir.
  En kaliteli ve güzel tonlu klarnetler abanoz ağacından üretilmektedir. Ancak bu tür klarnetin fiyatları biraz dudak uçuklatıcı cinsten olabilmektedir. Sizde ilk kez klarnet çalmaya başlayacaksanız ve uygun fiyatlı ucuz klarnet arıyorsanız bu seçim sizin için uygun olmayabilir. Kalite sıralamasında ikinci sırayı gül ağacından yapılan klarnet almaktadır.Bu klarnet türlerine ekstra olarak ebonit, bakalit ve metal klarnetler de bulunmaktadır. Bakalit ve abanoz klarnetler görüntü açısından birbirleriyle büyük oranda benzerlik göstermektedir. Ancak yabancı üretim bakalit klarnetle, yerli yapım metal klarnet karşılaştırıldığında metal klarnet edinmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.
 • Alacağınız klarnet sıfır bile olsa almadan önce mutlaka her yerini kontrol edin.
  Fabrika çıkışlı bir klarnette dahi bazen problem ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ikinci el klarnet almayı düşünüyorsanız mutlaka her yerini kontrol etmenizi ve çatlak, kırık bir yer bulunmamasına çok dikkat etmenizi öneriyoruz. Sizin önemsiz olarak görebileceğiniz ufak bir çatlak bazen klarnetin tonunda geri alınamayacak problem ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden deneyimli biriyle klarnet seçmeniz daha faydalı olacaktır.
 • Aksamların sorunsuz çalıştığından emin olun.
  Klarnetteki bazı bölgeler zaman içerisinde kullanımdan dolayı ya da bakım yapılmamasından kaynaklı eskiyebilir ve işlevsellikte problemlere yol açabilir. Bu yüzden klarnet seçerken tüm tuşları üfleyerek kontrol etmenizi, güderi ve yayların görevini tam şekilde yapıp yapmadığını tespit etmenizi öneriyoruz.
 • Çalacağınız bek, güzel ve tatmin edici bir tını almanız açısından inanılmaz önemlidir!
  İyi bir bek klarnetinizi baştan aşağı değiştirebilir! Bu yüzden bek için klarnetin can damarıdır demek çokta yanlış bir ifade olmayacaktır. Hem daha kolay icra gerçekleştirip sesleri daha rahat üfleyebilmek adına hem de pürüzsüz sesler çıkarabilmek için kaliteli bir bek mutlaka almalısınız. Alacağınız bek ile klarnet uyumlu bir şekilde çalıştığında ortaya çıkan sesleri sizde keyifle dinleyebilirsiniz!

Ayrıca klarnetinizden aldığınız performansı %100 arttıracak bakım bilgileri için ” Klarnet Nasıl Temizlenir? ” adlı yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Klarnet icracısı Gövsun Çavdar’ın klarnet satın alacaklara tavsiyelerde bulunduğu videoyu da izlemeniz, klarnet alımında fikir edinmeniz açısından faydalı olacaktır. İşte video;

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu