Söz Konusu Sanat Blog

Klarnet Bakımı

Klarnet Bakımı Nasıl Yapılır?

Klarnet üflemeli bir müzik aleti olmasından dolayı sürekli bakım ve temizleme işlemi uygulanması gereken bir enstrümandır. Bu yüzden belli rutinlerle gerekli bakım ve onarımları yapılmalı, bu işlemler aksatılmamalıdır. Klarnet kursu İzmir tarafından hazırlanmış makalemizde klarnet bakımı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir ve klarnetin bakım işlemini kendiniz yapabilir hale gelebilirsiniz.

Klarnet Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Klarnet bakımı nasıl yapılır

5 temel parçanın bir araya gelmesiyle oluşan klarnet, nefesli ve üflemeliler grubuna üye bir müzik aletidir. Alt ve üst parça, varil, ağızlık ve kalak parçalarından oluşmaktadır. Bu aksamlar kullanıma bağlı olarak ya da olumsuz dış şartlardan dolayı zaman içerisinde aşınma yapıp, zarar görebilir. Bu tip problemlerin engellemesi adına klarnet bakımları yapılmalı ve bu bakım ve onarım işlemleri bir rutine bağlanmalıdır. Klarnet bakımı 3 aşama da incelenmektedir. Bunlar; günlük, aylık ve bek bakımlarıdır. Bunlar dışında bir de yıllık bakım türü bulunmaktadır. Ancak bu bakım tipi evde çalan kişi tarafından değil, profesyonel ve alanıyla ilgili bilgi birikimine sahip ustalar tarafından yapılmalıdır.

Günlük Klarnet Bakımı Nasıl Yapılır?

KGünlük klarnet bakımı nasıl yapılırlarnetin icrası esnasından klarnetin içerisine bir nefes akışı gerçekleşmektedir. Bu nefes girişi ve üflemeler klarnetin iç bölümlerinde soluk birikintisi oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu soluk birikintilerinin temizlenmemesi durumunda klarnette aşınmalar, aksamlar da problemler ortaya çıkabilir. Bu yüzden her çalışmanın ardından bir bezle klarnetin iç kısmı silinip, temizlenmelidir. Aynı zamanda gövde temizliği de klarnet bakımında önemli bir yer tutmaktadır. Bu bölümde oluşan tozların ve kalıntıların temizlenmesi için, klarnetin üzerinde yer alan vida ve perde bölümleri sökülmeli, gövde biz bezle silindikten sonra tekrar yerine takılmalıdır. Bu işlemlerin uygulanmasıyla birlikte günlük klarnet bakımı tamamlanmış olur.

Aylık Klarnet Bakımı Nasıl Yapılır?

Aylık klarnet bakımı nasıl yapılırBu bakım türü temizlikten ziyade onarım özelliği taşıyan bir bakımdır. Bu bakım günlük yapılması gereken bakımlardan ayrı olarak parça değişimlerini ve bu parçaların bakımlarının yapılmasını amaçlamaktadır. Klarnetin üzerinde bulunan yaylar, zaman içerisinde icraya bağlı olarak gevşeme gösterebilmektedir. Bu yayların gerekli bakımları eğer gerekli görülüyorsa da mutlaka değişimleri yapılmalıdır. Gerekli değişimler sağlandığında klarnette daha kolay bir performans sergilendiği açıkça görülecektir. Bu bölümlerin bakımında vazelin adı verilen madde kullanılabilir, eğer ki bu bakımlarda yeterli olmayacaksa güderi değişimleri yapılması gerekir.

Bek Bakımı Nasıl Yapılır?

Bek bakımı nasıl yapılırBek bölümünün temizliği klarnet için çok önemli bir yer tutmaktadır. Bek klarnetten ses çıkışını sağlayan, klarnet için çok önemli bir bölümdür. Bu yüzden bu bölgenin temizliğine ekstra dikkat ve özen gösterilmelidir. Bu bölümün bakımı diğerlerinden farklı olarak su teması ile gerçekleşir. Bekin temizlenmesi için sabunlu ve ılık bir su içerisinde bek, ortalama olarak 4-5 dakika kadar yıkanmalı ve yıkama işleminin bitmesiyle birlikte de durulama işlemi yapılmalıdır. Çalmadan önce kuruması beklenmeli ve bu bakım her gün uygulanmaya çalışılmalıdır.

Söz Konusu Sanat * Klarnet Kursu İzmir Hatay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu