Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Klarnet Beki Nedir ve Klarnet Bek Hakkında Bilgi

Klarnetin Bölümlerinden Bek

Bek (ağızlık); Klarnetin ses çıkış noktası olup, ağız içinde kalan bölümdür. Klarnete yeni başlayan kişiler  çoğunlukla çok zorlandıklarını belirtiyorlar. Oysaki uygun bir klarnet beke sahip olmak böyle bir sorunu ortadan kaldıracaktır. Bek sesin klarnetten çıkış tonunun kalitesini sağlar, icrada üflemeyi  kolaylaştırır. Rahat ve kaliteli ses tonunun şartını bek oluşturur. Bekler “açık” ve “kapalı” olarak ikiye ayrılır.  Sol klarnet icrasında açık bek kullanılırken, Si Bemol klarnette kapalı bek kullanılır. Her bek, farklı açılarla seslendirme gerektiren icra tarzına göre üretilmektedir.

Eğer  konu sol klarnet ise türk müziğindeki  komalı sesleri ve nağmeleri verebilmek açısından her zaman açık bekler tercih edilmelidir. Bek`in kapalı olması, bu sesler ile oynanmasını kısıtlar ve dolayısı ile çok sade, düz bir çalım elde edilmesine neden olur. Komaları rahat verebilmek için bekin açık olması gerekir. Şuan en açık bek “Gırnata Bekler”dir. Hatta bazı klarnet icracıları açık olan beklerin uç kısımlarını daha da rahat çalabilmek için sıfır numara zımpara ile iyice açarlar, fakat bu çokta gerekli bir olay değildir. Klarnet bekleriyle ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz klarnet kursumuzu arayıp destek alabilirsiniz.

Birçok klarnetçi kapalı beklerle şahane eserler  çalabilirler. Bu kullanılan Bek`e alışmakla ilgili bir durum. Tabi bir de yetenekle ilgili bir konu olmaktadır. Gerekli çalışmaları ve tekrarları yaparak el ve klarnet tutuşunu alıştırırsanız, yeteneğini de geliştirebilirisiniz.

Açık bek ve kapalı bek arasındaki farkları öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/nasil-bir-bek-secmeliyim/

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89