Söz Konusu Sanat Blog
Trend

Klarnet Beki Nedir ve Klarnet Bek Hakkında Bilgi

Klarneti daha rahat çalmak ve istediğiniz tonu yakalamak için doğru klarnet beki kullanmalısınız. Bu yazımız içerisinde çok fazla merak edilen ” klarnet beki nedir ? ” ve klarnet bekinin özelliklerine yer vereceğiz.

Klarnetin tonu üzerinde büyük bir etkiye sahip olan klarnet beki seçiminde nelere dikkat etmek gerekir ? Ayrıca klarnet açık bek, kapalı bek seçimi neye göre yapılmaktadır ?

Klarnet Beki Nedir ?

Bek (ağızlık); Klarnetin ses çıkış noktası olup, ağız içinde kalan bölümdür. Üzerine yerleştirilen bir kamış, klarnet bek kelepçesi ile sıkıca oturtulur. Kamış ile bek arasında kalan boşluktan üfleme gerçekleştirilir ve sesler elde edilir.

Klarneti yeni aldıysanız ve üflemekte zorlanıyorsanız bek değiştirmek, bek açtırmak gibi işlemler daha rahat üflemenize yardımcı olacaktır. Ancak bunu tek başınıza değil klarneti bilen, tanıyan hatta ders alıyorsanız öğretmeninizle çözüme ulaştırmanız en sağlıklısı olacaktır.

Klarnet Bekinin Önemi Nedir ?

Bek sesin klarnetten çıkış tonunun kalitesini sağlar, icrada üflemeyi  kolaylaştırır. Rahat ve kaliteli ses tonunun şartını bek oluşturur.

Bekler “açık” ve “kapalı” olarak ikiye ayrılır.  Sol klarnet icrasında daha açık bek kullanılırken, Si Bemol klarnette kapalı bek kullanılır. Her bek, farklı açılarla seslendirme gerektiren icra tarzına göre üretilmektedir.

Yukarıda tanımlama genel olarak kullanılmıştır. Sol klarnet çalan biri de elbette ki kapalı bek ile çalışma gerçekleştirebilir. Bekin açık durumu üfleme tekniğini de değiştirmektedir.

Açık bek ile Türk müziğine ait nağmeler daha rahat yapılabildiği için genellikle Türk müziği ile uğraşanlar zaman içerisinde bek açıklıklarını arttırmaktadır. Ya buna göre yeni bir sol klarnet beki temin edilir ya da mevcut bek üzerinde açma işlemleri uygulanır.

Eğer konu sol klarnet ise Türk müziğindeki  komalı sesleri ve nağmeleri verebilmek açısından her zaman açık bekler tercih edilmelidir.

Bekin kapalı olması, bu sesler ile oynanmasını kısıtlar ve dolayısı ile çok sade, düz bir çalım elde edilmesine neden olur. Komaları rahat verebilmek için bekin açık olması gerekir.

Şu an en açık bek “Gırnata Bekler”dir. Hatta bazı klarnet icracıları açık olan beklerin uç kısımlarını daha da rahat çalabilmek için sıfır numara zımpara ile iyice açarlar, fakat bu çokta gerekli bir olay değildir.

Klarnet Beki Nasıl Açılır ?

Bek açma işlemi, daha önceden bir bilginiz yoksa tek başınıza yapmamanız gereken bir durumdur.

Kamış yerleştirildikten sonra üfleme kısmı ile bek arasında kalan mesafe bek açıklığını temsil eder. Eğer klarnette açık bek istiyorsanız bu aralığın artmasını istediğiniz anlamına gelir.

Bek almayı düşünüyorsanız yaptığınız araştırmalar sonucu klarnet bek numaralarını görmüş olmalısınız. Burada en büyük değer açıklığın fazla olduğunu ifade etmektedir.

Bek açma işlemi sırasında daha çok zımpara kullanılır. Adım adım açma işlemi yapılır ve klarnette denenir, kısa bir süreç değildir.

Klarnet beki nasıl ayarlanır ?

Bekin doğru açılması, kamışı düzgün kavraması, sesi düzgün vermesi için milim düzeyde talaş kaldırılır ve ardından sürekli olarak denenir.

Birçok klarnetçi kapalı beklerle şahane eserler  çalabilirler. Bu kullanılan beke alışmakla ilgili bir durum. Tabi bir de yetenekle ilgili bir konu olmaktadır.

Gerekli çalışmaları ve tekrarları yaparak el ve klarnet tutuşunu alıştırırsanız, yeteneğinizi de geliştirebilirisiniz.

Açık bek ve kapalı bek arasındaki farkları öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/nasil-bir-bek-secmeliyim/

Klarnet Beki Hakkında Sık Sorulan Sorular

Klarnet bek açtırma fiyatlar nelerdir ?

İstediğiniz açıklığa göre değişmekte olup en fazla 150 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekebilir. Ustanın yaptığı iş kalitesine göre daha dah artabilir.

Hangi bek markalarını tercih etmeliyim ?

En iyi klarnet bekleri Amati ya da Remsey markaları olup bu bekler gerçekten iyidir. Kullandığınız zaman sizi üzmez ve uzun süre tat alarak parça çalabililirsiniz.

Klarnet bek kapağının kullanım amacı nedir ?

Beke ve özellikle kamışa zarar gelmemesi için kullanılır.

Bek nasıl takılır ?

Beki takmadan önce kamışı çıkarın, kırılma ihtimali vardır. Ardından klarnet üzerindeki bekin geçeceği mantarlara az miktarda vazelin sürülür ve hafif sağa sola çevirilerek işlem tamamlanır.

Klarnet bek dişliği neden kullanılır ?

Klarnet çalarken üst dişlerimiz beke bastırır. Bu hissi yumuşatmak adına dişlik kullanılmaktadır.
Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak onlarca kişiye ulaşmasına yardımcı olun.

İzmir’in en kaliteli klarnet kursu sayfasını ziyaret etmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/klarnet-kursu/

Dilerseniz Youtube sayfamızı ziyaret ederek klarnet öğretmenimizin performanlarını izleyebilir, eğitim videolarına bakabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu