Söz Konusu Sanat Blog

Klarnet Çeşitleri Nelerdir : Hangi Klarneti Almalı

Kullanım açısından çok geniş bir yelpazeye sahip olan klarnet, bu geniş alandaki isteklerin her birine cevap verebilmek için farklı modellerde üretilmektedir.

klarnet çeşitleri - klarnet türleri
klarnet çeşitleri – klarnet türleri

Farklı müzik türleri, farklı melodik oluşumlar için en uygun klarneti seçebilmek için öncelikle ” klarnet çeşitleri nelerdir , klarnet türleri nelerdir ” sorularının yanıtlarını öğrenebilmek gerekmektedir.

Az öncede bahsettiğimiz gibi birçok alanda kullanılan klarnetin en çok tercih edilen türleri aşağıda verilmiştir.

Yazımızın tamamını okuduktan sonra aklınıza takılan soruları sağ alt köşede bulunan konuşma panelinden bizlere iletebileceğiniz gibi aynı zamanda bu yazımızı mobilden girerek okuyorsanız 0553 174 68 89 numarasına dokunarak bizleri direkt olarak arayabilir ve merak ettiğiniz soruları iletebilirsiniz.

Kampanya sayfamızı inceleyerek klarnet eğitimini daha hesaplı nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/kampanyalar/


Klarnet Türleri : 9 Farklı Klarnet Çeşidi Hakkında Bilgi

Klarnet çeşitleri, tüm müzikseverlere uyum sağlayabilecek şekilde geniş bir çalım alanına sahiptir. Klasik batı müziğinden arabeske kadar kullanım alanı bulunan klarnet, günümüzün en popüler müzik aletlerinden birisidir.

klarnet ailesinin üyeleri
klarnet ailesinin üyeleri

Klarnetin farklı türlerinin bulunması ton ve yapımında kullanılan malzemelerden kaynaklanmaktadır. Bu farklılıklardan dolayı farklı türleri bir çok müzik tarzında sıkça tercih edilmektedir.

Klarnet çeşitleri için literatürde yer alan bilgiler mevcuttur. Bu bilgiler arasında hangi enstrümanın nerede ve ne amaçla kullanıldığı da belirtilmektedir.

Birçok müzik türüne adapte olabilen klarnetin 9 farklı çeşidi bulunmaktadır. 9 farklı ses aralığına sahip anlamına gelen bu durum müzik icrası sırasında özellikle orkestra çalışmalarında ortaya mükemmel bir armoni yani uyum çıkarmaktadır.

Klarnet ile ilgili en kapsamlı yazılmış yazıyı bu bağlantıdan okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/klarnet-nedir/

Fakat bu 9 farklı klarnet çeşidi arasından 6 tanesi popüler olarak kullanılmaktadır. Popüler olarak kullanılmak ile ifade etmeye çalıştığımız durum daha çok hobi amaçlı olarak tercih edilen klarnet türleridir.

Geri kalanları ise müzik okullarında öğrenilen ve orkestra dışında çalımı çok yaygın olmayan klarnetlerden oluşmaktadır.

Bu yazımız içeriği boyunca sizlere en popüler 6 klarnet çeşidi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.


6 Farklı Klarnet Çeşidi Hakkında Bilgiler : En çok tercih edilenler

Kullanımı en yaygın olan klarnetlere devam etmeden önce sizlere ortalama klarnet fiyatları, yeni başlayan birisi için en iyi başlangıç klarneti konularında yardımcı olmak istiyoruz.

Klarnete yeni başlayanlar için tavsiyeler arıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız ; https://sozkonususanat.com/klarnete-yeni-baslayanlara-tavsiyeler/

Whatsapp İletişim Hattı
Whatsapp İletişim Hattı

Enstrüman seçimi konusunda özellikle üflemeli çalgılarda sıfır ürün mü yoksa ikinci el araştırdığı mı tamamen kişisel tercihidir. İkinci el üflemeli enstrümanların daha uygun uygun olduğu bir gerçektir ancak saklanma koşulları, düzenli bakımının yapılıp yapılmadığı oldukça önemlidir.

Bir diğer önemli etken ise steril olup olmamasıdır. Söz Konusu Sanat olarak özellikle üflemeli çalgılarda sıfır ürün tercih etmenizin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Ortalama klarnet fiyatları 650 TLden başlamaktadır ancak bu fiyatların döviz kuruna göre değişiklik göstereceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle bütçeniz dahilinde en iyi klarneti satın almak istiyorsanız, bilgi almak için bize danışabilirsiniz.

Alanında uzman klarnet öğretmenlerimizin görüşlerini sizlerle paylaşarak en sağlıklı tercihi yapmanızı isteriz.

Bilgi almak için sol tarafta bulunan görsele tıklayarak sorularınızı direkt olarak whatsapp üzerinden bize ulaştırabilirsiniz.

Aldığınız zaman sizleri en az 2 yıl idare edecek klarnet fiyatları ise 1100 TL – 1500 TL arasında değişmektedir. Özellikle ikinci el üflemeli enstrüman satmanın zor olduğu düşünülürse alacağınız ilk klarnet için bütçenizi biraz daha zorlayarak bu fiyat aralığında bir ürün almanız sonucunda hem daha kaliteli ton hem de uzun süre çalışabileceğiniz bir klarnet tercih etmiş olursunuz.

  • Bu fiyat aralığında schobert, bonson klarnet, zeff klarnet tercihlerinde bulunabilirsiniz.

Bir kere alayım ömürlük bir klarnet olsun diye düşünüyorsanız bir klarnet luthieri ile çalışma yapabilir ve istekleriniz doğrultusunda bir klarnet yaptırabilirsiniz ya da amati acl 340s gibi bir ürün tercih edebilirsiniz.

Klarnet hakkında aklınızda birçok soru olabilir. Klarnet hakkında sık sorulan sor ve cevaplar adlı yazımızı bu bağlantıdan okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/klarnetle-ilgili-sik-sorulan-sorular/


Klarnet çeşitleri hakkında bilgiler : Hangisi sizin isteğinize uygun

notaların-latif-harf-karşılıkları
notaların-latif-harf-karşılıkları

Gelelim en çok merak ettiğiniz, sizlerin isteklerini karşılayacak doğru klarneti tercih etmenizi sağlayacak kısıma. Yazımızın geri kalanını okumadan dikkat etmeniz gereken önemli bir şey söylemek istiyoruz.

Klarnet çeşitleri ile ilgili bilgiyi aldıktan sonra mutlaka çeşitli müzik sitelerinden ya da youtube gibi video platformlarından klarnet ile ilgili videoları izleyin, imkanınız varsa gidip deneyin. Sonuçta aldıktan sonra uzun süreli olarak kullanılacak bu enstrüman için başlangıç aşamasında doğru kararı verebilmek oldukça önemli.

Klarnet isimleri aynı zamanda notaların Latin harf karşılıkları ile de ifade edilir. Yukarıda bulunan tablodan gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

Klarnet bakımı ile ilgili bilgiler almak isterseniz bu yazımızı ; https://sozkonususanat.com/klarnet-bakimi/


Si Bemol Klarnet ( Bb Klarnet )

Si bemol klarnet - Bb klarnet
Si bemol klarnet – Bb klarnet

Batı müziği ile özdeşleşen bir klarnet çeşididir. Daha çok caz gruplarında ya da orkestralarda kullanılır. Hemen hemen 4 oktavlık bir ses aralığına sahip olan si bemol klarnet ile birçok müzik çalınmaktadır.

Kişinin tercihine bağlı olarak Batı müziği eserleri rahatlıkla icra edilmektedir. Ülkemizde aynı sol klarnet gibi ilgi duyulan bir diğer klarnet çeşididir.

Si bemol klarnetin adı, bu klarnette üflenen do notasının frekansı piyanoda si bemol ile eş olduğu için bu isimle anılmaktadır.

Klarnet tonunu etkileyen en önemli faktörlerden biri de bektir. Klarnet beki ile ilgili bilgi almak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/klarnet-beki-nedir-ve-klarnet-bek-hakkinda-bilgi/


Sol Klarnet ( G Klarnet )

Sol Klarnet - G Klarnet
Sol Klarnet – G Klarnet

Ülkemizde en çok tercih edilen klarnet çeşididir. Bir diğer adı Türk klarnetidir. Değerlerimizi, kültürümüzü sol klarnetin ses aralığı ve tonu ile rahatlıkla ifade edebildiğimiz için bu isim verilmiştir.

Bir diğer neden ise yapısının, ses aralığının Türk Halk ve Türk Sanat Müziği için oldukça uygun olmasıdır.

Geçmiş yıllara gidilirse Türk Müziğinde bu enstrümanı ilk defa icra eden kişi  “ Klarnet-i İbrahim Efendi ” olmuştur. Ayrıca yine çok merak edilen ve araştırılan sorulardan biri olan ” Hüsnü Şenlendirici hangi klarneti çalıyor ? ” un cevabı sol klarnettir.

Bu klarnette üflenen do notası frekansının piyanoda sol notası frekansına karşılık geldiği için sol klarnet adı verilmiştir.


Mi Bemol Klarnet ( Eb Klarnet )

Mi bemol klarnet - Eb klarnet
Mi bemol klarnet – Eb klarnet

Klarnet ailesi içinde yer Mi bemol klarnet, bu 9 farklı klarnet çeşidi arasında en küçük olanıdır.

Kısa olmasından kaynaklı tiz ve parlak bir sese sahiptir. Daha çok orkestralarda ve bandolarda tercih edilmektedir.

Bu klarnet üflendiğinde elde edilen do notasının frekansı piyanoda mi bemol notasının frekansına karşılık geldiği için bu isimle anılmaktadır.

Seslendirilen parçalarda bütünlüğü yakalamak adına si bemol klarnetle birlikte icra edilmektedir. Tiz seslerin devamlılığını sağlamak ve si bemol klarnete destek olmak Eb klarnetin görevidir.


La Klarnet ( A Klarnet )

La Klarnet - A Klarnet
La Klarnet – A Klarnet

Kendine daha çok senfoni orkestralarında yer bulan bu klarnet özellikle si bemol klarnete göre biraz daha uzundur. Bu uzunluk nedeni ile daha yumuşak, kadife bir tona sahiptir.

Balkan ve Yunan ( Grek ) müziklerinin seslendirilmesinde sıkça kullanılır. Ülkemizde çok olmasa da dünya genelinde la klarnet çalan çok fazla kişi bulunmaktadır.

La klarnet üflendiğinde elde edilen do notası frekansı piyanoda la notası frekansına karşılık geldiği için klarnete bu isim verilmiştir.

Boyut olarak si bemol bas klarnette küçük, si bemol klarnetten büyüktür. Ses aralığı ve çalım stili bakımından si bemol klarnetle tamamen aynıdır. Bu nedenle çoğunlukla si bemol klarnet ve la klarnet birbiri yerine kullanılabilmektedir.


Si Bemol Bas Klarnet ( Bb Bas Klarnet )

Si Bemol Bas Klarnet - Bb Bas Klarnet
Si Bemol Bas Klarnet – Bb Bas Klarnet

Bas klarnet si bemol tonunu vermektedir. Tını ve oktav olarak si bemol klarnetin bir alt oktavıdır.

Diğer klarnetlere oranla daha büyük ve ağır olmasından dolayı bir ayaklık yardımı ile dengelenerek çalınmaktadır.

Genel olarak kullanımına geniş müzik topluluklarında rastlanmaktadır. Tek kullanımına çok fazla rastlanmasa da si bemol bas klarnet için yazılmış özel eserler bulunmaktadır.

Klarnet ekibinin en pes ses aralığına sahip türüdür. En uyumlu olduğu enstrümanlar bas tınıya sahip olanlardır.


Mi Bemol Alto Klarnet ( Eb Alto Klarnet )

Mi Bemol Alto Klarnet - Eb Alto Klarnet
Mi Bemol Alto Klarnet – Eb Alto Klarnet

Mi bemol klarnet tonunda olduğu için bu isim verilmektedir. Ses tınısı ve oktav olarak mi bemol klarnetin bir oktav altıdır.

Çok yaygın olmayan bu klarnet türü genellikle küçük topluluklarda tercih edilmektedir.

Klarnet Kursu sayfamıza ulaşmak ve ders içerikleri hakkında bilgi almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/klarnet-kursu/

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu