Söz Konusu Sanat Blog

Klarnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KlarnetTürk Halk Müziği’ndeki adı ‘’gırnata’’ : Tek kamışlı, nefesli enstrumanlardandır .Klarnet adı latincede ‘’parlak ve aydınlık’’ anlamına gelen clarus/clara kelimesinden gelmektedir. 17.yüzyılın sonlarında Almanya’nın Lürenberg kentinde ‘’Johann Denner ‘’adlı bir Alman Luthier tarafından  ilk klarnetin yapıldığı bilinmektedir. Daha sonraki yıllarda çok gelişme gösteren klarnet 10’u aşkın çeşidi ile geniş bir aile olmuştur. Bugün kullanılmakta olan beş çeşit klarnetten 4’ü orkestralarda ve bandolarda , 5. olan sol klarnet ise dizisi ve tonu itibariyle Türk Müziğine çok uygun olması nedeniyle Türk Müziği’nin her türünde kullanılmaktadır.

Klarnet Hakkında Genel Bilgi ve Tarihçe

19. Yüzyılın başlarına kadar klarnet 13 perdeden oluşan bir saz iken, 1843 yılında Bohem tarafından farklı diziler uygulanarak çalgı bugünkü şeklini almıştır. Türk Müziği’ne klarnetin girişi 19. Yüzyılın başlarlarına rastlamaktadır. 1800’lü yılların başlarında Klarnet İbrahim Efendi tarafından kullanıldığı bilinmektedir.  En kıymetli olanları abonozdan ağacından yapılmış klarnetlerdir. Ayrıca bakalit, bakır, pirinç,  alpaka, gümüş gibi kıymetli metallerden de yapıldığı bilinmektedir.  Fakat ağaçtan yapılan klarnetlerin tonu diğerlerinden daha kalitelidir.

 

 

Klarnetin Parçaları

Klarnet birbirine ekli 5 parçadan oluşur. Bu parçaların yukarıdan aşağı doğru şu şekilde sıralanır; kamış takılıp üfleme yapılan kısma ‘’bek’’ adı verilir. Onun altındaki bulunan bölüme ‘’barille’’ 3. kısımda bulunan kısıma medium, 4. kısma salomo, 5. kısıma ise pabillon adı verilmektedir.

Perdeleri metalden yapılan klarnetin ses yerleri, bu perdeler açılıp-kapatılarak elde edilir. Yaklaşık 3.5 oktav ses aralığına sahip olan bu çalgı hem solo hemde orkestra içinde performanslarında önemlendirilmiş ve yaygınlaşmış bir çalgıdır.  Geleneksel Türk Halk Müziği’nde Elazığ, Diyarbakır, Urfa, Zara incesaz olarak kullanılmaktadır.

Klarnet kursu hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz bizi instagram ve facebook hesaplarımızda takip etmeyi unutmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu