Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Klarnet Nasıl Akort Edilir?

Klarnet Akordu

Akort problemi çoğunlukla sıfır, kullanılmamış bir klarnette bulunmaz. Zaten klarnetlerin tamamı akortlu bir biçimde üretilir ve üretimden sonra tekrar akort edilmezler. Ancak alınan klarnetin kalitesi düşükse ve yapımında kalitesiz malzeme kullanılmışsa enstrumanda akort problemleri görülebilmektedir. Bir kıyaslama yapıldığında en çok akort sorununun fabrikasyon klarnetler de ortaya çıktığı görülmüştür. Bunun sebebi ise fabrikasyon klarnetlerin tuşelerinin gerekli kontrollerinin yapılmamasından ya da bu kontrollerin yeterli seviyede olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden eğer ki yeterli bir bütçeniz var ise kaliteli bir klarnet almanızı tavsiye ediyoruz.

Akortsuz Klarnetle Çalışırsam Ne Olur?

Kesinlikle akortsuz bir müzik aletinde pratiklerinizi yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Yanlış akortlanmış bir klarnette pratik yapmak çalan kişinin kulağının yanlış seslere adapte olmasını sağlayacak ve bu yanlış frekanstaki sesleri doğru olarak kabul etmesini sağlayacaktır. Yanlış sesler üfleme stiliyle düzeltilmeye çalışılsa bile doğru ses olması gerekenden farklı bir pozisyonda aranacağından yanlış bir çalım tarzı ve teknik öğrenimi gerçekleşir. Bu yüzden eğer klarnetinizin akordu problemli ise mutlaka ayarlarının yapılması için bir ustaya götürmenizi ve tam akortlu bir klarnetle çalışmalarınızı gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Klarnet Akordu Nasıl Yapılır?

Kullanım sıklığına bağlı olarak zamanla tuşeler gevşeyebilir ve bu tuşeler akort bozukluğuna sebep olabilir. Gevşeyen tuşelerin sıkma işlemi bir çalgı yapım ustası tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde konu hakkında fazla bir deneyimi bulunmayan kişiler, klarnet üzerinde geri dönüşü olmayan hasarlar oluşturabilirler. Klarnet akordu müzik kulağı iyi derece de gelişmiş kişiler tarafından, akort cihazı olmadan da yapılabilir. Ancak yine de bir cihazdan yardım almak kesin sonuçlara ulaşılması açısından faydalı olacaktır.

Akort bozukluğuna sebep olan etkenlerden biri de birleşme bölgelerinde yer alan mantarlardır. Bu bölümlerde yer alan mantarlar zaman içerisinde gevşeyip, parçalanıp, deforme olmaktadır. Bu bölgelerin gevşemesi ve yıpranması durumunda mantarlar yenileriyle değiştirilmelidir. Aksi takdirde klarnette fazladan hava çıkışı gözlemlenebilir. Böyle bir durumda verimli ve doğru bir ses elde edilemez ve güçlü bir ton yakalanamaz. Bu gibi sorunların önüne geçmek için belirli aralıklarla mantarlar kontrol edilmelidir.

Seri üretim olan fabrikasyon klarnetlerin tuşe ayarları belirli makineler tarafından yapılmaktadır. Ancak tuşelerin klarnet üzerinde hakimiyet sağlanabilmesi için elle özel bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Eğer ki tuşe olması gerekenden daha çok ya da daha az açılıyorsa yine akort problemiyle karşılaşılabilir. Tuşe ayarlarının yapılması akort sorununu çözecektir.

Bir diğer akort sorununun yaşanmasına sebep olabilecek bölüm klarnetin delik kısmıdır. Eğer delik yapılırken olması gerekenden küçük ya da büyük şekilde yapılmışsa, seste tez ya da pes çıkma durumu gerçekleşir. Bu problem deliğin ayarlanmasıyla birlikte sonlanır. Aynı zamanda klarnetin orantısız boyutu da akort sorununa yol açabilmektedir. Eğer ki enstruman yapılırken belirli bir parçası olması gerekene göre daha uzun yapılmış ise klarnette üflenilen seslerin pes çıkma durumu olacaktır. Bu sorun iç ya da dış bölgeden barelin boyunun ayarlanmasıyla sonlanır. Eğer ki tiz ses çıkıyorsa klarnetin 5 bölümünden bir parçasının kısa olduğu akla gelmelidir. Böyle bir sorunda ise direkt olarak parça değişimi sağlanarak, sorun çözüme kavuşturulur.

Klarnet çalanlar için hazırladığımız ‘’ Klarnet Bakımı ‘’ adlı detaylı içeriğimiz klarnetinizin bakımını yapmanız da size büyük kolaylıklar sağlayacak. Yazımızı mutlaka okumalısınız!

Söz Konusu Sanat * Klarnet Kursu İzmir Hatay

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89