Söz Konusu Sanat Blog

Klarnet Nasıl Akort Edilir?

Hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun doğru sesleri elde etmek için akortlanmış enstrümanlar çalmalısınız. Bu yazımız içerisinde üflemeli enstrümanlar için sıkça sorulan ve merak edilen ” klarnet akordu nasıl yapılır ? ” konusunda bilgiler aktaracağız.

klarnet-nasıl-akort-edilir

Klarnetler, genellikle ilgili marka ve modelin belirli standartlar içerisinde ürettiği müzik enstrümanlarından bir tanesidir. Her ne kadar belirli standartlara bağlı üretilse de bu enstrümanlar, sıfır ya da ikinci el hiç farketmez çeşitli akort sorunu yaşatabilmektedir.


Klarnet Akordu Nedir ?

Akort, belirli bir enstrüman için belirlenen ses dizisini kullanma işlemi olarak tanımlanabilir. Klarnet akordu açısından ise uyumlu, doğru sesi vermesi için yapılan ayarlama işlemleridir.

Her ne kadar fabrika üretimi kaliteli bir klarnet kullanıyorsa olsanızda bir tuner yardımı ile üflediğiniz sesleri kontrol edersiniz birçok sesin yanlış frekansta tınladığını göreceksiniz.


Klarnette Dudak Pozisyonunun Önemi

klarnet-dudak-pozisyonu

Bunun temel nedeni ilk başta dudak pozisyonudur. Dudağın beki ve kamışı kavramaya alışması için belirli bir süreye ihtiyacı bulunmaktadır.

Bunun bir kas gelişimi olduğu göz önünde bulundurulursa ne kadar çok çalışma yaparsanız o kadar kısa sürede doğru üfleme tekniğine adapte olursunuz.

Bir akort cihazı açıp tek ses üfleme çalışmaları yaparak bu durumu hızlandırabilirsiniz. Her bir notanın her oktavı için dudak çalışması yapabilirsiniz. Tek ses üfleme çalışması olarak geçen bu süreç aynı zamanda kendi tonunuzu bulmanız açısından oldukça yararlı olacaktır.

Böylelikle dudak yapınızı geliştireceksiniz. Aynı şekilde klarnet akort probleminin de önüne geçebilirsiniz.


Kamış ve Bekin Ayarlanması

klarnet-kamış-ve-bek-seçimi

Klarnette akort sorunu ortadan kaldırmanın bir diğer çözümü kamış ve bek pozisyonunun ayarlanmasıdır. Her dudak yapısı bir olmadığı için öncelikle kullandığınız bekin açıklık ve kapalılık durumu üfleme sırasında entonasyonu etkileyen faktörlerden birisidir.

İlk aşamada, özellikle kendinizi geliştirme aşamasında kapalı bek ile çalışmak dudak kaslarının daha rahat gelişmesini sağlayacaktır. Daha sonrasında beki değiştirip daha açık bir bek kullanabilir ya da mevcut kullandığınız beki açtırabilirsiniz. Bek açma işlemine daha sonra değineceğiz.

Ancak unutulmamalıdır ki mevcut bir bekle çalışmaya başladıysanız dudağınız ona alışmış olacağından çok da değiştirmenize de gerek yoktur. Nasıl alışırsanız o şekilde gidecektir.

Kamış içinse başlangıçta 1 numara ile ilerlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Kapalı bir bek kullanıyorsanız 1.5 numara da kullanabilirsiniz. Eğer kamış kalın gelirse maket bıçağı veya su zımparası ile inceltilebilir. Kamış beke sıfır hizada takılmalıdır. Eğer kamış ince ise birkaç milim yukarıdan yerleştirilebilir.


Klarnet Barilinin ve Kalağının Ayarlanması

Bildiğiniz üzere klarnetler kutusundan iki tane baril ile çıkmaktadır. Bir tanesi 68 mm kısa baril, diğeri ise 70 mm uzun barildir.

klarnet-baril-seçimi

Klarnet pes ise 68 mm kullanılarak klarnet akort işlemi yapılabilmektedir. Eğer klarnet tiz ise 70 mm kullanılarak bir diğer şekilde akort ayarlanabilmektedir.

Eğer bu iki barilden birini kullanıyor olmanıza rağmen sesler hala yanlış geliyorsa barilin birleşme noktası yukarıya doğru çekilebilir.

Eğer 68 mm kullanılmasına rağmen sesler hala sorunluysa yeni bir baril yaptırmak en kalıcı ve sağlıklı çözüm olacaktır.

Eğer alt gövdede bir tizlik söz konusu ise kalağı aşağı çekerek uygun sesi elde edebilirsiniz. Böylelikle klarnet ton ayarını yapmış akort sorununu gideriş olabilirsiniz.


Akortsuz Klarnetle Çalışırsam Ne Olur ?

Kesinlikle akortsuz bir müzik aletinde pratiklerinizi yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Yanlış akortlanmış bir klarnette pratik yapmak çalan kişinin kulağının yanlış seslere adapte olmasını sağlayacak ve bu yanlış frekanstaki sesleri doğru olarak kabul etmesini sağlayacaktır.

Yanlış sesler üfleme stiliyle düzeltilmeye çalışılsa bile doğru ses olması gerekenden farklı bir pozisyonda aranacağından yanlış bir çalım tarzı ve teknik öğrenimi gerçekleşir.

Bu yüzden eğer klarnetinizin akordu problemli ise mutlaka ayarlarının yapılması için bir ustaya götürmenizi ve tam akortlu bir klarnetle çalışmalarınızı gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

İzmir’in en nitelikli klarnet kursu ile ilgili bilgi almak için bağlantıya tıklayabilir, aklınıza takılan soruları bizlere sağ altta bulunan konuşma panelinden yazabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu