Söz Konusu Sanat Blog

Klarnet Nasıl Çalınır?

Üflemeli enstrümanlardan biri olan klarnete merak sardıysanız ve bu alanda eğitim alarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız cevabını merak ettiğiniz onlarca soruyu düşündüğünüzü biliyoruz.

Bunlardan biri de ” klarnet nasıl çalınır ? ” Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde sadece klarnet nasıl çalınır değil aynı zamanda iyi bir şekilde klarnet çalmak için neler yapmalısınız bunları da anlatacağız.

Klarnet Nasıl Çalınır ? Bilinmesi Gereken Konular

Öncelikle çaldığımız enstrüman üflemeli sazlar ailesinde yer almaktadır. Bunu söylüyoruz çünkü birçok kişinin atladığı bir konu var bu da diyafram çalışmaları.

Klarnetten güzel sesler elde edebilmek ve Hüsnü Şenlendirici gibi çalmak istiyorsanız bu enstrümana zaman ayırmanın yanı sıra aynı zamanda diyafram çalışmalarına yönelmelisiniz.

Peki bu nasıl yapılır ? Klarnet nasıl çalınır konusunda diyafram çalışmalarının sizin açınızdan faydaları şunlardır ;

  • Nefesim yetmiyor, çalamıyorum gibi düşüncelerden sıyrılmanıza yardımcı olur
  • Pasajları çalarken rahat edersiniz
  • Panik yapmaktan kurtulur ve parça boyunca sesleri doğru enstonasyon ile verirsiniz

Peki diyafram çalışmaları klarnete yeni başlayanlar için nasıl olmalıdır ?

Diyafram çalışmaları ve egzersizleri bu yazımızda bulabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/diyafram-nefesi-nasil-alinir/

Yazımız içerisinde 3 tane önemli diyafram egzersizi verdik. Her gün 10 dakika çalışmanız durumunda bile ilk hafta sonundan itibaren nefesinizi daha rahat kontrol edebildiğinizi fark edeceksiniz.

Klarnet nasıl çalınır konusunda ise yapacağınız ikinci çalışma diyafram kasından faydalanabileceğiz bir etüt içeriyor.

Klarnet Nasıl Çalınır Kısaca

Klarnette yapacağınız ikinci egzersiz tek ses çalışmalarıdır. Bu çalışmalar hem doğru entonasyonu yakalamanıza yardımcı olacak hem de diyafram açısından sizi geliştirecektir.

Yapmanız gereken her bir oktav için notaları tek tek uzun olarak üflemek. Bunu yaparken diyafram nefesi aldığınızdan emin olun.

Ayrıca üfleme sırasında sesleri veriken herhangi bir titreme ya da bozulma olmamasına dikkat edin. Bu şekilde çalıştığınızda ;

  • Sesleri bozuk olmadan sabit bit tınıda verebileceksiniz
  • Diyafram kasınızı daha da geliştireceksiniz
  • Dudak pozisyonunu daha iyi kavrayacaksınız
Klarnet nasıl çalınır konusunda yine dikkat edilmeyen bir diğer konu da dudak pozisyonudur. Dudağın bek üzerine doğru yerleşimi, klarnetten elde edeceğiniz sesi doğruda etkiler.

Bu nedenle tek ses çalışmaları ile her bir ses için oktav oktav çalışma yapmalısınız.

Dikkat ederseniz birinci oktavda notaları üflerken dudaklarınız daha gevşektir. İkinci hatta üçüncü oktava çıktığınız zaman dudaklarınızı daha da büzmeniz gerekecektir.

Bunun doğru kavranması ve uygulanması için mutlaka ama mutlaka tek ses çalışmaları yapılması gereklidir.

Klarnet Kolay Öğrenilir Mi ?

Klarnet çalımı kolaydır. Üflemeli ve kamışlı enstrümanlar ( klarnet, saksafon gibi ) üfleme açısından nefesinizi idareli kullanabileceğiniz ve daha rahat ses çıkarabileceğiniz bir tasarlanmıştır.

Bu nedenle klarnet çalarken yaşayacağınız zorluklar çok fazla değildir. Makamsal çalışmalar ilerleyen aşamalarda belirli düzeyde belki zorluk çıkarabilir.

Ancak bu da beklenen bir şeydir. Yeni öğrendiğimiz her alanda ilk önce bebek adımları atmak daha sonrasında koşmak gereklidir.

Yeni Başlayanlar İçin Klarnet Seçimi Oldukça Önemlidir

Klarnet nasıl çalınır konusu ile klarnet seçiminin ne tarz bir ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Aslında çok fazla ilgisi var.

Eğer siz Türk müziği yapmak istiyorsanız sol klarnet ile başladığınız zaman notaların dizilimi, perde aralıkları ve koma çalışmalarına yöneleceksiniz.

Ancak çok sesli müzik yani Batı müziği alanında çalışma yapmak istediğiniz zaman notaların dizilimi değişecek, daha küçük bir yapıda olan si bemol klarnette perde aralıkları size farklı gelecek. Belki de en önemlisi ise kesinlikle koma çalışması yapmayacaksınız.

Bunun nedeni ise ;

  • Batı müziği yarım ses aralıklar üzerine kurulur ancak Türk müziğinde bu aralık dokuza bölünür.
  • Klarnette bunu yakalamak içinse dudaklarımızı üflerken sıkarız ya da gevşetiriz.
Bu yazıyı okuyarak kendiniz için en sağlıklı klarnet seçimini yapabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/sol-ve-si-bemol-klarnet-arasindaki-farklar/

Tabi ki sadece doğru klarnet seçimi de sizleri iyi bir klarnetçi yapmaz. Sistematik çalışmayı öğrenmelisiniz.

Bize en çok sorulardan birisi de ne zaman “klarnette parça çalarım ?” ya da “ne zaman hızlı klarnet çalarım ?” olmaktadır.

Olay tamamen ilerlerken kullandığınız metot ve egzersizleri çalışma biçiminize göre şekillenir.

Bir eğitmen ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Klarnet kursu almak istiyorsanız aslında bu oldukça yerinde bir kara çünkü özellikle ilk aşama biraz bunaltıcı olabilir.

Notaların okunması, klarnet üzerindeki yerleri ve çalarken yaşadığınız sıkıntıları öğretmen gözetiminde rahatlıkla aşabilirsiniz.

Tabi ki de illa bir eğitmen ile çalışmanız gerekmiyor. Klarnet dersi ile ilgili videolar izleyebilirsiniz ancak böyle bir durumda da karşılaştığınız sorunların çözümü bulmak tamamen sizin elinizde.

En azından temel eğitim süresi boyunca bir klarnet öğretmeni ile çalışmanız klarnet nasıl çalınır yolcuğunda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Youtube sayfamıza hemen abone olun. Ücretsiz eklenen eğitimler ile kendinizi geliştirin. Aklınıza takılan her türlü soru için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu