Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Klarnet Nasıl Çalınır?

Klarnete yeni başlayan arkadaşlarımız henüz dudak ve yüz kasları gelişmediği için klarnet üflerken ilk etapta bazı zorluklar ile karşılaşması mümkündür. Bu zorluklar ise doğru ses frekansını verememek, iyi bir ton çıkaramamak gibi sorunlar olabilir. Bu yüzden önce uzun ses üfleme çalışmalarınız gerekir. Ancak gerekli sesi alabilmek için klarnetimizi ağzımıza uygun bir pozisyonda yerleştirme ve bu pozisyonu çalışılması gerekir.

Klarnet ağızlığını (Beki) dudağa yerleştirme çalışması için; Bekin üst kısmına üst dişlerimiz destek alınacak şekilde oturtulur ve alt dudak hafifçe içeri doğru bükülüp , bekin ağzımızda kalan kısmı yaklaşık bir cm olacak şekilde alt dişlerin üzerine yerleştirilir. Ses frekansını ve kaliteli bir tonu çıkartabilmek için mutlaka uzun ses çalışması yapmak zorundayız. İyi bir ton üretebilmek için ”tü” hecesi telafuz edilerek dilin kısa bir hareketiyle yeterli bir hava enstrümanın içine doğru üflenmelidir. Pes sesler-alçak tonlar üflenirken dudaklar daha serbest olup , kamışa fazla baskı gerekmez. Tiz sesler yüksek tonlarda daha çok baskı gerekir ve kamış o oranda alt çene ve dudak yardımı ile sıkılıp gerekli baskı verilir.

İyi bir klarnetçi olabilmek için; nota bilmek, enstrüman notasıyla icra etmek, tonun güzelliği ile dilin hafifiliğine sahip olmaktır.Ton çalışmaları gerekli ölçüde yapılıp, oturduktan sonra klarnet hakimiyeti için gerekli parmak hızlandırma çalışmalarına geçilmelidir.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89