Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Klarnet Nasıl Temizlenir?

Klarnet Temizliği Nasıl Yapılır?

Verimli bir kullanım için müzik aletlerinin temizliği çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle söz konusu klarnet olduğunda temizlik konusunda çok daha fazla özen gösterilmeli ve sık aralıklarla bu enstrumanın temizlik ve bakımı yapılmalıdır. Klarnet kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu makalemizde klarnet nasıl temizlenir? Klarnet temizlik ve bakımı nasıl yapılır? Klarnet bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar vb. konular hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Klarnet temizliği ve bakımı 3 kademeli olarak değerlendirilebilir. Bu bakımlar sırasıyla; günlük, aylık ve bek bakımı olarak adlandırılmaktadır.

klarnet

* Klarnetin Günlük Bakım ve Temizliği

Adından da anlaşılacağı gibi her klarnet çalışmasının ardından ardından uygulanması gereken bakım türüdür. Eğer ki günlük bakımları yaparsanız müzik aletinizin kullanım koşulları daha iyi olur ve uzun süreli bir kullanım sağlarsınız. Klarnetin nefesli-üflemeli bir enstruman olmasından dolayı çalımdan sonra iç bölümlerde nefes kalıntıları oluşmaktadır ve bu kalıntılar zaman içerisinde müzik aletinde zarara yol açmaktadır. Bu yüzden içeride oluşmuş kalıntıların temizlenmesi için yumuşak yapıya sahip bir bezle beki çıkardıktan sonra iç bölgenin temizliğini yapabilirsiniz. Metal aksamlar üzerinde toz birikintileri oluşmuşsa bu bölgeyi de hafif nemli bir bezle silebilirsiniz.

* Klarnetin Aylık Bakım ve Temizliği

Bu bakım çeşidi günlük bakım ve temizliğe göre daha çok onarım özelliği  bulundurmaktadır. Enstrumanın aksamlarında sorun oluşmaması için günlük işlemden sonra ayda 1 mutlaka bu bakım türünün uygulanması tavsiye edilmektedir. Aylık bakım ve temizlik işlemi güderi değişikliklerini ve gevşemiş yaylarım bakım ve onarımını içermektedir. Klarnet çalarken yayların gevşediği çalan kişi tarafından da algılanabilir. Böyle bir durumda yayların sıkılması ve yağlanması gerekmektedir. Aynı zamanda gerekli gözüküyorsa güderilerde değişim işlemi de yapılabilir.

* Klarnetin Yıllık Bakım ve Temizliği

Klarnette yıllık bakım ve onarım işlemleri dalında profesyonel çalgı bakım onarım ustalarınca yapılmalıdır. Yılda ortalama olarak bir kere yapılması yeterli olan bu işlem, ihtiyaca göre yılda iki kezde gerçekleştirilebilir. Genellikle yıl içerisinde sorun çıkarmış ve eskimeye başlamış parçaların yenilenme ve bakım işlemi bu bakım ve temizlik çeşidinde yapılmaktadır. Eğer ki bu yıllık bakım önemsenmez ise klarnette çok büyük zararlar meydana gelebilir, bu yüzden yıllık bakım kesinlikle atlanmamalıdır.

* Bekin Bakımı ve Temizliği

Bek, klarnetin en önemli bölgelerinden biridir. Klarnetin gövde bölümü bilindiği üzere su temas etmeden temizlenmektedir. Ancak bek temizliği gövde bölümünden farklı olarak yıkanarak sağlanmaktadır. Sabunlu ve ılık bir su içinde ortalama olarak beş dakika yıkanan bek, çıkarıldıktan sonra durulanmalıdır. Sağlık ve hijyen açısından bekin temizliği çok önemlidir. Bu yüzden her performanstan sonra bekin temizliğinin yapılmasına özen gösterilmelidir. Kurumasıyla birlikte tekrar bek yerine takılarak çalma işlemi gerçekleştirilebilir.

Ayrıca klarnet seçimi yapmanıza çok yararı dokunacak ” Klarnet Çeşitleri Nelerdir? ” adlı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89