Söz Konusu Sanat Blog

Klarnet Nasıl Üflenir?

Klarnette Üfleme Tekniği

Klarnet kursu İzmir yazımızda klarnette doğru üfleme pozisyonu nedir? Klarnet üflerken nelere dikkat edilmeli? Nasıl bir üfleme tekniği kullanmalıyım? Klarnet üfleme tekniği ve doğru üfleme pozisyonu gibi ve daha fazla konuyla ilgili olarak, klarnet çalacaklar için eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu detaylı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Klarnet başta sanat müziği olmak üzere bir çok alanda aktif olarak kullanılan ve pek çok müzik türünde önemli bir yer edinmiş popüler bir müzik aletidir. Günümüzde hala popülerliğini sürdüren bu enstruman hem etkileyici tınısıyla hem de estetik yapısıyla üflemeli enstruman çalmak isteyenleri etkilemeyi başarabilmiştir. Bütçe olarak diğer müzik aletlerine oranla daha yüksek bir fiyata sahip olan klarneti alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle üfleme işlemini verimli bir şekilde tamamlayabilmek adına çok kısaca klarnetin bölümlerini tanıyalım.

Klarnetin Bölümleri

Klarnet fıçı(baril), ağızlık(bek), alt gövde, üst gövde ve kalak adı verilen 5 ana bölümden oluşmaktadır.Klarnetin Bölümleri

* AĞIZLIK (BEK)

Bek, klarnetin can damarı olarak adlandırılan bir bölümdür. Bu bölümde kamış yardımıyla sesi oluşturma işlemi gerçekleşir. Bu yüzden tercih edeceğiniz bek kalitesine mutlaka dikkat ediniz.

* FIÇI (BARİL)

Klarnetin akordunun sağlandığı bölgeye baril adı verilmektedir. Klarnet satın alındığında 68 ile 70 milimetrelik bariller verilmektedir. Tonun incelmesi için barilin kısalması, tonun kalınlaşması için ise barilin boyunun uzaması gerekmektedir.

* KALAK

Tona etkisi büyük olan ve klarnette tınının çıktığı bölgeye kalak adı verilmektedir. Kalak bölümünün gerekli bakımları aksatılmadan yapılmalıdır. Aksi takdirde klarnetin tonunda bozulmalar görülebilmektedir.

* ALT ve ÜST GÖVDE

Alt ve üst gövde sesin iletiminden sorumlu ve sesin iç kısımda iletimini sağlayan bölümlerdir. Bu bölümler içerisindeki birikintiler zaman içerisinde kuru ve hafif biz bezle silinmelidir.

Klarnette Ses Nasıl Çıkarılır?

Klarnet Nasıl Üflenir* Klarnette ses elde edimi bek ve kamış sayesinde gerçekleşmektedir. Öncelikle doğru bir tını elde edebilmek  adına bek ve kamış doğru bir pozisyonda konumlandırılmalıdır.

* Bek yerleştirildikten sonra alt dişlerin üzerine alt dudaklar düzgünce yerleştirilmelidir. Bu konuda bekin doğru yerleştirilmesi çok önemlidir.

* Ardından kamışın yerleştirilmiş olduğu bölüm, alt dudakların üstünü kaplayacak şekilde yerleştirilir. Bu esnada alt dudaklar kasılmamalı ve dişler sıkılmamalıdır.

* Kamışa alt dudakların yerleştirilmesiyle birlikte, üst dişler beke baskı yapmadan bekin üzerine yerleştirilmelidir. Üst dişler konumlandırılırken bek tutuşunun rahat olmasına ve bekin dişlenmemesine özen gösterilmelidir.

Bu aşamalar dikkatli bir şekilde oturtulduktan sonra zaman üfleme işlemi gerçekleştirilebilir. Üfleme konusunda verimli ses almak açısından bek ve kamışın ağzımızda doğru pozisyonda olup olmadığına çok dikkat edilmeli ve eğer ki yanlış bir tutuş pozisyonu izleniyorsa hatalar hemen düzeltilmelidir.

Klarnet Üflerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Klarnet üflerken rahat olunmalı ve ağız bölgesinde baskı oluşturulmamalıdır. Aynı şekilde beden rahatlığı sağlanmalı ve rahat bir pozisyon alınmalıdır.

* Nefes egzersizleri yapılmalı ve gerekli diyafram çalışmaları gerçekleştirilmelidir. Böylelikle daha uzun süreli ve verimli bir üfleme elde edebilirsiniz.

* Üfleme pozisyonunda ağız şişirildiğinde yanlardan hava boşlukları oluşmamalı ve dışarı hava kaçışı olmamalıdır.

* Ses elde edilemediğinde kamışa sıkma ve gevşetme işlemi uygulanmalı ve ses bu şekilde oluşturulmaya çalışılmalıdır.

* Aynı zamanda alt ve üst dişler beke ve kamışa çok fazla yük bindirmemeli, kamış ve bek ısırılmamalıdır.

Klarnetin akorduyla ilgili detaylı bilgere yer verdiğimiz ” Klarnet Akordu ” adlı makalemizi de mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz! Klarnetle ve klarnet kursuyla ilgili olarak aklınıza takılan her soru için sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Klarnet Kursu İzmir Hatay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu