Söz Konusu Sanat Blog

Klarnet Nedir : En Kapsamlı Klarnet Bilgileri Bu Sayfada

klarnet nedir kısa bilgi

 

Klarnet, üflemeliler ailesi içerisinde yer almaktadır. Dayanıklılık oranı yüksek ağaçlardan üretilen, görüntüsü bir boruyu andıran nefesli bir müzik aletidir. Ülkemizde oldukça popüler olan bu müzik aleti hakkında hepimizin az çok bir fikri vardır. Tam anlamıyla klarnet nedir konusunda eksiksiz olarak bilgiye sahip olanlarımızın sayısı oldukça sınırlı.

Klarnet çalacaklara bir rehber olması açısından sizler için bu yazıyı hazırladık.Aynı zamanda klarnet konusu hakkındaki yanlış bilinenleri düzeltmek için ”Klarnet nedir?” yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Yazımızın ilerleyen aşamalarında aşağıdaki konu başlıkları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz;

  • Klarnet nedir?
  • Klarnetin tarihçesi
  • Klarnetin diğer adı nedir?
  • Klarnetin parçaları nelerden oluşur?

Klarnet Nedir?

Klarnet, nefesle icra edilen üflemeli bir enstrümandır. Yapımında dış etkenlere karşı kuvvetli ağaçlar ya da ebonit, metal, bakalit gibi malzemeler kullanılmaktadır. Doğru seslerin dudak pozisyonu ve üfleme ile yakalandığı tuşlu mekanizmaya sahip bir müzik aletidir. Hem batı müziğinde hem de ülkemizde Türk müziğinde sıkça kullanılan popüler bir enstrümandır. Bu klarnetin tarihçesini, beraber inceleyelim ama öncesinde klarnetle ilgili sıkça merak edilen klarnetin diğer adı nedir sorusuna cevap verelim.

Klarnet yapımında da diğer enstrümanlarda olduğu gibi bir çok ağaç türü tercih edilmektedir. Bunlar arasında en popüleri Afrika’da yetişen Dalbergia melanoxylon’Am ağacından yapılan klarnettir. Bunun dışında metal ve seramik klarnetlerde bulunmaktadır ancak en çok tercih edilenler her zaman için ağaçtan yapılanlar olmuştur.

Genel klarnet yapısı iç çapı ortalama 1.6 santim olan ve uca doğru az bir miktar genişleyen kalak yani pavilion ile son bulur. Bek yapımında daha çok ebonit kullanılır ve bekin ucundaki çıkıntılı kısma kamış vidalı bilezik yardımı ile oturtulur.


Klarnetin Diğer Adı Nedir ?

Klarnet yabancı kaynaklarda clarinet Türkçe kaynaklarda kayıtlı olduğu şekilde gırnata adıyla anılmaktadır. Klarnetin diğer adı clarinet ve gırnata, klarnetin farklı iki ismi olup, klarnetten farklı bir enstrüman değil klarnetin ta kendisidir.

Klarnetin diğer isimleri nedir ile klarnetin diğer türleri nedir arasındaki farkı belirtmemiz gerekiyor. Çoğu kişi bu ikisi arasındaki ayrımı net olarak bilmemektedir. Klarnet isimlerini, klarnet çeşitlerine göre verilen ayrı ayrı isimler olarak düşünmektedir.

Klarnetin diğer ismi denildiği zaman az öncede belirttiğimiz gibi klarnetin hem kendi hem de diğer kültürlerdeki ismi kastedilmektedir. Klarnetin genel olarak ortaya çıkış ve tarihçesi hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak Mozart döneminden önce ortaya çıktığı ve bu enstrüman üzerine eserler yazıldığı bilinmektedir.


Klarnetin Tarihçesi Hakkında Özet Bilgiler


Klarnet, diğer bir çok müzik aleti gibi başka bir enstrümanın geliştirilmesiyle ortaya çıkmış bir enstrümandır. Klarnetin atası sayılabilecek Türkçe okunuşuyla ”şalümo” 1600’lü yılların sonunda neredeyse bütün orkestralarda kullanılmaktaydı. Denner isimli luthierin enstrüman üzerinde gözle görülür farklılıklar ortaya koymasıyla birlikte bugünkü klarnetin temelleri atılmış oldu.

Klasik müziğin hınzır çocuğu Mozart’ın da desteği ile orkestralarda daha da fazla çalınmaya başlayan bu enstrüman zaman içerisinde popülerleşmeye ve klasik müziğin yanı sıra diğer müzik alanlarında da kullanılmaya başlandı. Klarnetin günümüzdeki son halini alması ise 1900’lü yılları bulmuştur.

Chalumeau ; Kökenin Araplarda ortaya çıktığı düşünülen ve Fransa’da da kullanılan üflemeli bir çalgıdır. Fransız klarneti de denilen bu enstrümanda zaman içerisinde diğer enstrümanlar gibi geliştirildi.

Bir çok besteci tarafından kullanımı tercih edilen Chalumeau ile daha çok doğa ve köy hayatını ifade eden eserlerde kullanıldı. Tarihsel gelişimi hakkında malesef çok fazla bilgi olmasa da ülkemizde onlarca hayranı bulunan bir enstrümandır. Ülkemizdeki kullanımı kayıtlı tarihlere bakıldığı zaman 1820’li yılları başlangıcındadır. Klarnetin icadı ve klarneti kimin bulduğuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz; klarneti kim buldu?

Klarnet Hakkında Detaylı Bilgiler

klarnetin tarihçesi

Az önce adından söz ettiğimiz Denner, klarneti tasarlarken obuadan esinlendi. Obua yapısı itibari ile konik ve tek kamış ile çalınan bir halk çalgısıdır.

Tasarım sonucunda klarnet obuaya göre daha uzun bir enstrüman şeklinde son formunu aldı ve ses özelliği obuayı destekler nitelikteydi. Yani obuanın çıkardığı temel seslere, daha üst bölgeden çalarak yardımcı oluyordu.

Klarnet için yapılan yapılan besteler için Mozart’tan  döneminden önce ortaya çıktığını belirtmiştik. Klarnet için yazılan en eski belgelenebilir bestelere Amsterdamlı Roger’ın düzenleyip yayımladığı müzik kitaplarında rastlanmaktadır.

O zamanlar klarnet için iki farklı müzik anahtarı bulunmaktaydı ve kamış bilezik içerisinde yukarı çekilerek çalınırdı. Kamışın aşağı çekilerek çalınması 1800 lü yıllar içerisinde Almaya’da kullanılmaya başlandı. 1700 lü yılların ilk çeyreğinde çalgıya kalak yani en altta bulunan ucu genişleyen parça eklendi.

1750’li yıllarda klarnetin boyu uzatıldı böylelikle çok net elde edilemeyen tiz Si notası daha temiz bir şekilde elde edilmeye başlandı. 19. yüzyılın başlarında klarnet çeşitleri arttı ve La,Mi bemol ve Do klarnetler kullanılmaya başlandı.

1780’li yıllarda klarnet artık orkestralarda sıkça kullanılmaya başlandı. Günümüz klarnetlerinin formu ve şekli 1800’ü yıllar içerisinde son halini aldı. Ses kalitesi ve gür tınıyı daha rahat elde etmek için klarnetin çapı genişletildi.

Türkiye’de gelişmesi ise gazinolarda sahne alan fasıl grupları ile birlikte başladı. İlk klarnetçilerin çoğu bulunan bölgeye göre değişse de genelde Rumeli Çingeneleriydi.

Günümüzde ise klasik eserlerin seslendirilmesinin yanı sıra tüm Türk Sanat Musikisi altındaki parçalarda kullanılmaktadır.

Klarneti elinize ilk aldığınızda güzel sesler çıkartmakta zorlanabilirsiniz, klarnetten güzel sesler çıkartmanın inceliklerini bu yazıdan okuyabilirsiniz; klarnetten nasıl güzel ses çıkartılır?


Klarnetin Müzikteki Yeri

Klarnet ülkemizde ve dünyada çok fazla bilinirliği olan bir müzik aletidir. Eski dönemler ve günümüzde sıkça klasik müzik orkestralarında yer alan si bemol ve diğer batı klarnetleri dışında, sol klarnet gibi çeşidi ile de sıkça Türk ve pop müziğinde yer almayı başarabilmiştir.

Geniş bir aileye sahip olmasından dolayı neredeyse bir çok tarzda klarnet sıkça kullanılmakta ve si bemol ve sol klarnet dışında kalan diğer tüm çeşitleri de caz, rock, blues gibi farklı tarzlardaki müziklerde büyük bir boşluğu doldurmaktadır. Klarnetin bir çok çeşidi bulunmaktadır, ülkemizde en çok sol klarnet bilinse de bir sürü çeşidi bulunmaktadır, bu çeşitleri buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz; klarnet çeşitleri


Klarnetin Parçaları Hakkında Bilgi

Hangi enstrümanı çalıyorsanız o enstrüman hakkında, o enstrümanı oluşturan parçalar hakkında detaylı bilginizin olması oldukça önemli. Bu bilgilerin ışığında ;

  • Enstrüman temizliğinde hangi bölgenin ne ile temizlenmesi gerektiği
  • Enstrümanın tonunu etkileyen parçaların nasıl seçilmesi gerektiğini
  • Enstrümanı performanslı bir şekilde kullanmak için ne yapılması gerektiğini biliyor olursunuz.

Örnek vermek gerekirse klarnette tonu etkileyen en önemli faktörlerden biri bektir. Doğru bek yani ağızlık seçimi ile enstrümandan aldığınız tadı arttırabilirsiniz. Klarnetin her parçasını detaylı olarak incelemek isteyenler buradaki yazımızı okumalıdırlar; klarnetin parçaları ve sahip oldukları önem


Klarnetin Parçaları

Bek/Ağızlık 

Klarnette sesin meydana gelmesini sağlayan temel etken bektir. Bek bölümü ağız içerisinde yer alır ve buradan üfleme işlemi gerçekleştirilir.Ardından sıkışan hava klarnetten dışarı çıkar ve belli bir frekans aralığında ses oluşumu sağlanır. Klarnet ne kadar iyi olursa olsun eğer ki tam manasıyla güzel bir ses elde etmek isteniyorsa kaliteli bir bek muhakkak edinilmelidir.


 Kamış 

Bekten ses çıkarabilmek için gerekli çok ince bir katmana sahip tahta aparata kamış denilmektedir. Kamışların da kendi içerisinde numaralandırılmış olarak çeşitleri bulunmaktadır. Bu numaralar kamışların sertliğini ifade etmekle birlikte 1 numara en yumaşak 5 numara ise en sert kamış çeşidini ifade etmektedir.Bek ile kamış uyuşması da bekten istenilen verimin alınması için mutlaka gereklidir. Bu yüzden arada kalan fiyat farkına pek dikkat etmeden mavi kuşak, barre gibi kamış markalarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.


 Bilezik 

Kamışın yerleştiği bölgede sabitlenmesini sağlayan ve bekin yuvarlak yapısıyla sarmalayan metal aksama bilezik adı verilmektedir. Bileziğin kalitesinin etkisi tonda minimum seviye dahi olsa bu konuda deri ve metal malzemeden üretilen bilezikler mevcuttur.


Baril 

Klarnet zaten akortlu olarak üretilen bir enstrüman olsa da bazen diğer müzik aletleri ile uyuşması için minimal değişiklikler yapmak gerekebilir. Barilin görevi de tam olarak akort üzerindeki ufak değişiklikleri sağlamak ve klarnetin asıl akorduna destek vermektir.


Üst bölge 

Barilin hemen aşağısında yer alan ve icra esnasında sol elin aktif olarak hareket ettiği bölgeye üst bölüm denmektedir. Bu bölümde dört adet boşluk, bu boşlukların üzerinde metalden üretilmiş olan yüzük ve bu yüzüklerin etrafında farklı boyutlarda metal üretim perdeler yer almaktadır.


Alt bölge

Klarnetin son parçasından bir önce gelen aksam alt bölgedir. Alt bölgede üst bölümün tam tersine sağ el ile icra sağlanmakta ve bu bölümün ön yüzünde 3 boşluk bulunmaktadır. Ayrıca klarnetin ağırlığını yüklenebilmesi için başparmağımızın destek alanı da yine bu bölümde yer almaktadır.


Kalak/Pavilion

Bekte oluşan ses, tüm bölgeleri ziyaret ettikten sonra en son bu bölümden dışarı çıkıp, algılanabilir bir frekansa sahip olur. Klarnetin parçaları bu kadar, sırada klarnette notaların yerleri var. Klarneti sadece tanımak yetmez, klarnetin nasıl temizlendiğini de bilmelisiniz, klarnet temizleme rehberimizden her şeyi öğrenebilirsiniz; klarnet nasıl temizlenir


Klarnet üstündeki notaların yerlerini yazarak anlatmanın pek faydalı olmayacağını düşünerek, bu konuda klarnet çalanlara ya da çalmayı düşünenlere faydası dokunması açısından sol klarnette nota yerlerini gösteren bu videoyu koyduk, iyi seyirler.

Klarnet Nedir?” yazımızın sonuna geldik, umarız yazımız faydalı olmuş ve beğeninizi kazanmıştır. Ayrıca klarnete yeni başlamış ve ne yapması gerektiği konusunda yardıma ihtiyacı olanlar içinde şöyle bir içeriğimiz var; klarnete yeni başlayanlara tavsiyeler

Klarnet kursu İzmir hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayarak sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu