Söz Konusu Sanat Blog

Klarnet Taksimi Nedir?

Klarnet Taksimi Hakkında

Klarnet, klasik, caz, pop demeden neredeyse tüm müzik tarzlarında aktif olarak yer alan ve ülkemizde özellikle Türk müziği alanında icra edilen, nefesli bir enstrümandır. Klasik müzik ve ilgili alanlarında klarnet genellikle eşlik görevi için orkestralarda yer alsa da Türk müziği icrasında neredeyse tamamen soloya dönük bir performans yapısına sahiptir. Klarnet taksimi‘de solo performans gerektiren, içsel bir olgudur. Sizde yazımızın devamında aşağıdaki konular ile ilgili ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz;

* Klarnet taksimi
* Klarnet taksimi nedir?
* Taksim nedir?
* Kısaca klarnet taksimi nasıl yapılır?

Klarnet Taksimi‘nin ne olduğu klarnet çalmayı öğrenmeye başlayan ya da başlayacak olan herkesin merak ettiği bir konudur. Klarnet taksimini açıklamaya geçmeden önce kısaca ‘Taksim nedir?‘ konusunu ele alalım;

Taksim klasik müzikteki doğaçlama ya da improvisation adı ile bilinmektedir. Taksim; kişinin içinden gelen şekilde sesleri gelişi güzel biçimlendirmesine denilmektedir, taksimin adının doğaçlama olmasının sebebi klasik müzikteki tonlardan değil, Türk müziğindeki makamların – hicaz makamı gibi – kullanılarak yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Peki Klarnet Taksimi Nasıldır?

Klarnet taksimi, çalan kişinin belli bir makam yapısına uygun olarak içinden gelen sesleri makamla harmanlayıp dışarı aktarmasıdır. Tıpkı keman taksimi gibidir. Klarnet taksimi icrasında genellikle bir makam tercih edilirken, farklı makamda bulunan bir parçaya geçilecekse klarnet taksiminde de birden fazla makam kullanılıp, makamlar arasında geçki yapılabilir.

Genellikle parça öncesinde seslendirilen taksimler yerine göre parçaların sonunda da icra edilebilir. Klarnet taksiminin genel amacı icracının enstrümana olan hakimiyetini göstermesi ve dinleyenlerin kulağının müziğe adapte olmasını sağlamaktır.

Klarnet taksimi çoğunlukla parça çalınmadan hemen önce yapılmaktadır, ancak fasıl tarzı gruplarda hareketli şarkı geçişlerinde de sıkça taksim geçişi yapılmaktadır. Sizde en güzel şekilde klarnet taksimi yapabilme yolunu öğrenmek istiyorsanız hemen 0553 174 68 89 numaralı telefondan bizi arayın ve ücretsiz klarnet kursu izmir deneme derslerimize randevu alın! :)

Ayrıca;

Sol ve Si bemol Klarnet Arasındaki Farklar ” adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

                                                       BİZİ TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu