Söz Konusu Sanat Blog

Klarnete Başlama Yaşı

Klarnet, geniş kitlelere hitap eden farklı ses tonuyla ve diğer üflemeli enstrümanlardan ayrılan üfleme pozisyonlarıyla başta fasıl olmak üzere tüm müzik türlerinin aranan enstrümanı olmayı başarabilmiştir. Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı ve Tolga Akşit gibi klarnet üstatlarının ortaya çıkmasıyla birlikte popülerliğini daha da arttıran bu müzik aletine olan öğrenme talebi, son dönemlerde iyice artmıştır.

Klarnete çalmayı düşünüyorsunuz ancak aklınızda klarnet ile ilgili sorular var, acaba geç mi kaldım?, hala öğrenebilir miyim? gibi sorularınıza ve klarnete başlama yaşı, klarnet öğrenme yaşı, klarnet çalmaya başlama yaşı ve klarnet öğrenmenin yaşı konularına doğru yanıtları arıyorsunuz. Merak etmeyin doğru yerdesiniz, cevaplar için klarnet kursu izmir yazımızı son bölümlerine kadar okumanızı öneriyoruz! :)

Klarnet Çalmaya Başlama Yaşı Kaçtır?

klarnete-baslama-yasiKlarnet kesinlikle şu yaşta çalınmalıdır, bu yaştan sonra klarnet öğrenilmez demek çok yanlış bir ifadedir. Öncelikle kesinlikle bu tarz önermeleri dikkate almamanızı ve kendinizi gereksiz yere demoralize etmemenizi tavsiye ediyoruz, çünkü klarnet öğrenmenin yaşla bir ilgisi yoktur yalnızca çalışma ile ilgisi vardır. Dolayısıyla başkasının yapamaması sizin de yapamayacağınız anlamına gelmemektedir. Yeterli seviyede çalışırsanız sizde mümkün olan en kısa süre de istediğiniz seviyeye ulaşabilirsiniz.

Klarnete başlama yaşı için her ne kadar kesin bir ifade kullanılmasa bile her şeyde olduğu gibi bu müzik aletinin de erken öğrenilmeye başlanması bir takım artı yönleri beraberinde getirecektir. Eğer ki hedef profesyonel bir klarnet icracısı olmak değil, hobileriniz ile mutlu olmak ise istediğiniz yaş aralığında klarnet çalmaya başlayabilirsiniz. Yok ben profesyonel bir icracı olacağım diyenler içinde elbetteki yaş bir problem değil, fakat bu hedefin yoğun çalışma gerektirdiği de unutulmamalıdır.

Klarnete çalmaya başlama yaşı üst yaş gruplar için pek önemli olmasa da küçük yaş çocuk gruplarının derslere katılabilmesi için belirli bir yaşı doldurmuş olmaları beklenmektedir. Eğer ki dudak kaslarının gelişmemesi, kol ve genel olarak bedensel gelişimin tamamlanmaması durumunda kişi bir çok kas problemiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu tip sorunların önüne geçmek amacıyla eğitmenlerimiz tarafından tavsiye edilen klarnete başlama yaşı 9’dur.

Kısacası eğer ki 9 yaşın üstündeyseniz klarnet öğrenmenin yaşı ile ilgili daha fazla araştırmanıza gerek yok, daha fazla ertelemeden hemen ücretsiz klarnet kursu izmir deneme derslerine katılın ve klarnette neler yapabileceğinize tanıklık edin! Ertelediğiniz her dakika zaten geç kalmıyor musunuz? O zaman karar verip, bir kursa yazılmanın tam zamanı :) 0553 174 68 89 numaralı telefondan bize ulaşabilir ve hemen ücretsiz deneme dersi için randevu oluşturabilirsiniz!

Klarnetle ve klarnet öğrenme yaşı ile ilgili yazımız hakkında aklınıza takılan soruları bize mail yoluyla gönderebilir ve sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Ayrıca ”Klarnetle İlgili Sık Sorulan Sorular” adlı yazımızı da okumanızı öneriyoruz! :)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu