Söz Konusu Sanat Blog

Klarnete Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

 

Klarnet, hislerin üfleme yoluyla notaya aktarımının sağlandığı görkemli bir müzik aletidir. Bu yazımızda hem görüntüsüyle hem de çıkardığı sesle bizi hipnoz misali etkisine alan bu enstrümanı çalmak isteyenlere tavsiyelerde bulunduk. Sizde klarnet çalmak istiyorum, ancak biraz desteğe ihtiyacım var, bir kaç klarnet hakkında öneri lazım diyorsanız doğru klarnet yazısını okuyorsunuz demektir! :) Lafı uzatmadan klarnete yeni başlayanlara tavsiyeler ‘imizi açıklamaya başlayalım;

Klarnete Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

1.Tavsiye

Klarnet içerisinde bir çok ferdini barındıran geniş bir aile yapısına sahip, dolayısıyla klarnet alırken de seçim yapmak bir o kadar zor oluyor. Çünkü en iyi başlangıç klarneti diye bir şey yoktur. Alacağınız klarneti seçerken özellikle yapmak istediğiniz müzik türünü göz önünde bulundurun ve tercihinizi bu müzik türüne uygun klarnete göre yönlendirin. Yani Türk müziği çalmak istiyorsanız gidip mi bemol klarnet almayın, sol klarnet fiyatlarını araştırmaya başlayın. :)

2.Tavsiye

Bu konu zaman zaman es geçilse de, aslında klarnet çalan kişinin ilerleyen zamanda daha rahat performans sergileyebilmesi açısından oldukça önemli! Bu yüzden siz siz olun ben ses çıkarabildim, çıkarayım şuradan bir parça çalayım demeyin, bizden söylemesi :) Ne kadar doğru sesleri üflerseniz ve dudaklarınızı üfleme pozisyonlarına adapte ederseniz, ilerleyen zamanda o kadar kolay repertuar oluşturma çalışmaları yapabilirsiniz.

3.Tavsiye

Çaldığınız enstrümanla yakın ilişkiler kurmak sizin çalım stilinizi etkileyecek en önemli faktörlerden biri! Klarnet hakkında ne kadar bilgi edinir ve bilgi kaynaklarınızı çeşitlendirirseniz o kadar iyi bir icracı olursunuz. Gerek bakım-tamir ile ilgili makaleler, gerek çalan kişilerin videoların izlenmesi gibi bir çok faaliyeti bu alana ekleyebilir ve en kısa zamanda farklılığı gözlemleyebilirsiniz!

4.Tavsiye

Müziğin en önemli yapı taşlarından biri tempodur. Tempo müziği müzik yapan asıl etkenlerden biridir. Klarnete yeni başlayanlar için notalardan oluşan basit metodlar bulunmakta. İlk olarak onlarla başlayın. Seri pasajları bulunan parçaların üstesinden gelebilmenin en etkili yolu da metronomdan geçmektedir. Eserlere ya da etütlere çalabildiğiniz tempoda bir giriş yapıp ardından ağır ağır bu tempoyu yukarılara çekebilir ve zorlanmadan parmak alışkanlığı kazanabilirsiniz.

5.Tavsiye

İster kurs olsun, ister eğitmenle birebir ders hiç fark etmez! Önemli olan başlangıçta farkında olmadan yapabileceğiniz hataları önlemek ve bu hatalarla boş yere vakit kaybetmemek. Bu yüzden seslerin ve dudak pozisyonunun oturması aşamasında mutlaka uzman bir klarnet eğitmeninden ders almanızı öneriyoruz.

6.Tavsiye

Biri size 1 ayda klarneti öğretirim diyorsa bilin ki böyle bir şey mümkün değil. Her işin kendine göre bir zorluğu olduğunu ve istenilen yolda emek harcanması gerekliliğini unutmayın ve umutsuzluğa kapıldığınız zamanlarda ‘‘Ben yapamıyorum, klarnete yeteneğim yok!” gibi bahaneler üretmeden hemen başlama sebebinizi hatırlayın ve kendinizi motive ederek çalışmalarınıza ara vermeden devam edin! :)

Klarnete yeni başlayanlara tavsiyeler içeren yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Ayrıca sizler için yazmış olduğumuz Klarnet taksimi nedir?makalemizi de mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu