Söz Konusu Sanat Blog

Klarnetle İlgili Sık Sorulan Sorular

klarnetle-ilgili-merak-edilenler

Klarnet dersi almaya başlayacak herkesin kursa başlamadan önce mutlaka aklını meşgul eden ve enstrümanla ilgili merak ettiği konular bulunmaktadır. Sizde klarnet çalmak istiyorsanız ama bunu geciktiren ve yapabilir miyim? sorusunun cevabı olarak sizi endişeye sokan cevaplar varsa, bu sorularınıza en kesin cevapları almak için klarnet kursu izmir yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz! :)

Klarneti herkes çalabilir mi?, klarnet eğitimi nasıl bir süreç?, klarnete başlama yaşı kaç olmalı? Ve benzeri tüm sorularınızın cevabına yazımızın devamında ya da ücretsiz deneme dersimizde ulaşabilirsiniz. Klarnet kursu İzmir ücretsiz deneme derslerine katılmak ve eğitmenlerimize aklınızda bulunan soruları sormak için; 0553 174 68 89 numaralı telefonu arayıp, randevu almanız yeterli olacaktır (:

Klarnet Hakkında Merak Edilen Sorular

 • Klarnet çalmaya sol klarnet ile mi yoksa si bemol klarnetle mi başlamalıyım?
  Si bemol ya da sol klarnet seçimini yapmak tamamen size kalmış bir durumdur. Eğer ki Türk müziğine ağırlık verip bu tarzda parçalar çalacaksanız sesleri daha rahat ifade edebilmeniz açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Ama yok ben Türk müziği değil Klasik Batı Müziği ile ilgileniyorum, çalacağım parçalarda bu tarz da olacak diyorsanız o zaman batı müziği aralıklarını daha iyi ifade eden si bemol klarneti tercih etmeniz daha yerinde bir karar olacaktır.
 • Klarnet çalmak için yaş sınırı var mıdır?
  Klarnet eğitimi alabilmek için kişinin dudak kaslarının gelişimini tamamlamış olması ve bedensel olarak gelişim sürecinin olumsuz etkilenmemesi gerekmektedir. Bunun için uzmanlarımızın tavsiye başlayacak kişinin en az 8 yaşında olması gerektiği yönündedir. Yani 8 yaş ve üstü herkes herhangi bir engel olmadan klarnet kursuna katılabilmektedir.
 • Klarnet öğrenmek istiyorum, ama zor diyorlar doğru mu?
  Zorluk kavramı herkesin algısına göre değişebilen bir kavramdır. Eğer ki klarnet öğrenmeye başlar ama klarnette ki çalışmalarınızı tekrar etmezseniz klarnet öğrenmeniz elbette zor olacaktır. Ancak çalışmalarınızı aksatmadan, pratiklerinizi bir düzene sokar ve istekli bir şekilde devam ederseniz klarnet öğrenme süreniz hem kısalacak hemde kolay bir hal alacaktır.
 • Klarnetle ne zaman parça çalmaya başlarım?
  Klarnette parça çalma süresi kişinin ders dışında yaptığı bireysel pratiklere, kurs alıyorsa klarnet eğitimlerine düzenli katılmasına bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak temel seviye parçaların çalınması yaklaşık olarak 9 hafta ile 12 hafta arasında değişebilmektedir, tabii ki bu haftanın daha az ya da daha uzun sürmesi tamamen kişinin performasına ve bu konudaki isteğine bağlıdır.
 • Klarnet hangi müzik türlerinde kullanılmaktadır?
  Klarnet farklı çeşitleriyle bir çok müzik türü tarafından rağbet gören bir müzik aletidir. Bu farklı klarnet türleri klasik, Türk Sanat Müziği, caz ve benzeri müziklerde sıkça tercih edilmektedir, klarnet için neredeyse müziğin her alanında tercih edilen bir müzik aleti olarak adlandırabiliriz.
 • Klarnet fiyatları pahalı mı?
  Klarnet sanıldığı kadar pahalı bir müzik aleti değildir. Ayrıca tercih edilecek klarnet türüne göre de fiyatlar değişiklik göstermektedir. Klarnet fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve başlangıç için doğru klarnet marka ve modelini tercih etmek için klarnet kursu izmir öğretmenlerimize başvurabilir ve ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu