Söz Konusu Sanat Blog

Klasik Gitar Alacaklara Tavsiyeler : En Kapsamlı Gitar Yazısı

Gitar telli enstrüman ailesinin üyesi, parçaların iyi bir eşlikçisi ve atılan ritmlerle büyüleyici bir müzik aletidir. Eğer sen de gitar çalmak istiyor ancak nereden başlayacağın konusunda bir fikrin yoksa bu yazımız sana klasik gitar konusunda A’dan Z’ye bilgi aktaracaktır.

Dilersen eğlenceli bilgiler içeren gitar hurafeleri yazımızı bu yazıdan sonra bağlantıya tıklayarak okuyabilirsin.

Gitar çalıyor olsan da yeni başlamış olsan da tüm gitaristlerin aklında yeni başlayanlar için gitar önerileri sorusu belirmektedir. Böyle bir sorunun zihninde canlanması gayet doğal çünkü alacağın enstrümanın tamamen senin kişisel zevkine hitap etmesi gerekiyor.

klasik gitar alacaklara tavsiyeler
klasik gitar alacaklara tavsiyeler

Gitar konusunda titiz davranmak, iyice araştırmak senin iyi gitar çalmak için yapman gereken konulardan biridir. Sahip olduğun ya da sahip olacağın enstrümanın tamamen seninle uyumlu olması gerekmektedir.

Eğer gitar eğitimine yeni başlıyorsan gitar hakkında merak ettiğin onlarca şey olacaktır. Bu konuda bilgi almak için ; gitar ile ilgili sorular sayfasını inceleyebilirsin.

Bu yazımızın içeriği boyunca anlatmaya çalışacağımız konuların başlıkları ise şu şekilde ;

  • Klasik gitar tavsiyeleri
  • En iyi klasik gitar markaları sıralaması
  • Gitar fiyatları hakkında genel bilgi ve klasik gitar çeşitleri
  • Yeni başlayanlar için klasik gitar önerileri

Klasik Gitar Alacaklara Tavsiyeler

Bu yazımızın içinde siz değerli okurlarımız ile paylaşacağımız konu başlıkları, bizlere mail yolu ile iletmiş olduğunuz sorulardan oluşmaktadır. Hepsinin anlaşılır bir biçimde açıklanması ve istenilen bilgiye rahat bir şekilde ulaşmak için konu başlıklarını takip etmeni önemle rica ediyoruz.

klasik gitar seçimi
klasik gitar seçimi

Öncelikle biraz klasik gitar araştırması yaptıysanız dikkatinizi ilk çeken, çok fazla sayıda marka ve model olmasıdır. Bu skalanın genişliği, aslında bir yandan iyi bir yandan da kötüdür. İyi olma sebebi her bütçeye ve zevke uygun gitar bulunabilmesi, kötü yanı ise marka model fazlalaştıkça yani çeşit arttıkça bilmeyen birinin zor ve yanlış bir seçim yapabilmesidir.

En önemli şeylerden biri fiyat-performansın uyumluluğudur. “Ben devamlı araştırıyorum ancak bir türlü hangi gitarı almam gerekiyor bilemiyorum” cümlesini sıkça duymaktayız. Çevrede, marketlerde ve avm lerde çok düşük fiyatlara, gitar şeklinde olduğu için gitar zannedilerek alınan, rengarenk olunca sevimli veya havalı düşünülen, fazlaca hatalı üretim gitarlar vardır.

Başlangıçta çok üst seviye bir gitar almanıza gerek olmasa bile yinede orta seviye, hoş tonlu, görünümü siana hitap eden, sesi güzel olan ve kalitesi kötü olmayan en azından orta kalitede olan bir klasik gitarla başlamanızı yeni başlayanlar için gitar önerileri kısmına önemle not düşüyoruz.

Gitarı ilk defa alıyorsan, gitarını en verimli şekilde kullanmak için bakım ve temizliği yapmalısın.

Gitar bakımı için ; gitar bakımı nasıl yapılır

Gitar temizliği için ; gitar temizliği nasıl yapılır sayfalarını inceleyebilirsin.


Klasik gitar alırken nelere dikkat etmeliyim

Az önce de belirttiğimiz gibi günümüzde onlarca gitar marka ve modeli bulunmaktadır. Seçenek imkanı bu kadar çok olunca ve biraz da gitar hakkında araştırma yapıldıysa kişi kendine bilinçli bir şekilde ” klasik gitar alırken nelere dikkat etmeliyim ” sorusunu yöneltmektedir.


Klasik gitar fiyatları : Öncelikle bütçeni belirle

Klasik gitar fiyatları inanılmaz geniş bir aralıktadır. Öyle ki 100 TL ‘ye de gitar bulunabileceği gibi 10000 TL’ye de gitar bulunabilmektedir. Bu gitarlar arasında elbetteki işçilik, malzeme kalitesi gibi farklılar göze çarpmaktadır.

klasik gitar fiyatları
klasik gitar fiyatları

Ne alacağına daha karar veremediysen öncelikli olarak klasik gitara ayırabileceğin bütçeyi belirlemen güzel bir başlangıç olacaktır. Böylelikle alabileceğin gitar aralığı azalacak ve daha sağlıklı bir seçim yapabileceksin.

Bu bütçe belirleme işlemi yapıldıktan sonra kesinlikle aşağıda bahsedeceğimiz diğer başlıkları değerlendirmek daha rahat olacaktır.


Klasik gitar nereden alınır : Mağaza, internet alışverişi, luthierler

Luthier demek o enstrümanı üretebilen, bu konu hakkında fazlası ile bilgi sahibi olan ve enstrüman sorularını çözebilen kişi demektir. Luthierlerden alacağınız gitarlar fabrikasyon üretim olmayıp, kişiye özeldir. Nasıl bir ton, nasıl bir görüntü istiyorsan ve bu harcanacak emek için para harcamaya hazırsan tam senin isteğine uygun bir gitara sahip olabilirsin.

gitar nereden alınır
gitar nereden alınır

Müzik evleri hemen hemen her şehirde bulunmaktadır. Çeşitli dünya markalarını getiren müzik evleri olacağı gibi mahalle içinde de bazı markaları satan mağazalar olabilir. Böyle bir durumda bütçen dahilindeki gitarları deneme şansına sahipsin. Araştırmaların sonucunda kafanda beliren marka ve modeli söylemen ile o gitarı o an denemen hatta diğer gitarları da deneyerek bunları kıyaslaman istediğin gitarı alman konusunda sana yardımcı olacaktır.

İnternet alışverişi sırasında kullanabileceğin siteler mevcuttur. Bunlar arasında en popüler site sahibinden.com sitesidir. Eğer satıcı ile aynı şehirde yaşıyorsan gitarı deneme şansının olması ile beraber istediğin gitarın ikinci eline veya sıfırına bu site üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsin.

Tabi ki İnternet alışverişinde kullanabileceğin site bu değil. Mydükkan, Zuhal müzik gibi büyük müzik marketlerin sitelerine de göz gezdirebilirsin. İnternet alışverişi çoğu zaman mağazan yapılan alışverişe göre daha uygun ve avantajlı olabilmektedir. Aklında belirlediğin modelleri bu şekilde araştırabilirsin.


Bir bilen ile gitar seçimi yapın 

Eğer gitar seçimi konusunda yeterli tecrübeye sahip değilsen bir bilen arkadaşından ya da bizim gibi sanat eğitimi veren kurumlardan destek alabilirsin.

Gitar alırken detaylı bir inceleme yapmanız gerekmekte. Nelere dikkat etmeliyim diyorsanız ; gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler yazısını okumalısınız.

Böylelikle yüksek miktarlar ödeyerek hata yapmaktan kurtulabileceğin gibi bilmediğin onlarca marka ve model hakkında da bizimle irtibata geçmen sonucunda sana bu konuda destek sağlayabiliriz.

Bu tarz durumlarda gitar hayatı boyunca birden fazla marka ve model gitar denemiş kişilerle konuşmayı yapmak seni en sağlıklı sonuca ulaştıracaktır.


En iyi klasik gitarlar

En iyi klasik gitar markaları sıralaması  herkesçe değişiklik gösterebilen bir sıralamadır. Bu konuyla ilgili size bilinen markalardan bahsedebiliriz. Yamaha, Oscar Schmidt, Valencia, Takamine, Miguel Angela, Masterwork, Manuel Raymond, Cort gibi bir sürü klasik gitar markası vardır. Bu markalarında kendi aralarında modelleri ve fiyatları değişmektedir.

Almayı düşündüğünüz gitarın kalitesini ve tonunu en çok etkileyen etmenlerden biri de ağaçtır. Gitar yapımında oldukça önemli bir yer tutmaktadır ve her gitarın kendine has tonunun oluşmasına katkı sağlar.

Bu konuda bilgi almak için ; gitar yapımında kullanılan ağaçlar yazısına göz atmalısınız.

en iyi klasik gitar markaları
en iyi klasik gitar markaları

Öğrenci klasik gitarları, orta seviye klasik gitarlar ve profesyonel klasik gitarlar birbirleri arasında fiyat ve özellik farklılığı göstermektedir. Mutlaka yeni gitar alırken bir bilenden destek almanı öneriyoruz. Yok ben sıfır gitar almayayım, ikinci el gitar alayım diyorsan.

Yine iyi bir bilenden yardım almalısın. Hatta ikinci el gitar alırken de daha fazla desteğe ihtiyacın olacak. Sıfır gitar mı almalıyım ikinci el mi sorusuyla da karşılaşıyoruz. Bu sana kalmış bir seçimdir.

Gitardan düzgün ses alabilmek için öncelikle akordunu yapmalısın. Akort nedir konusunda bilgi almak için ; gitar nasıl akort edilir sayfasına göz atabilirsin.

Bazı insanlar sıfır eşyaları tercih eder, bazıları ise ikinci el daha iyi gitar bulurum aynı fiyata der. Bazen çok iyi markaların, iyi modellerini ikinci el, temiz ve uygun fiyata bulabilme şansımızda olmaktadır ancak bol araştırma yapmak gereklidir.

Bu sebeple model,fiyata göre ve duruma göre sıfır mı ikinci el mi almanız gerektiğine yanınızda bir bilenle karar verebilirsin. Gitardan anlayan bir kişinin size yardımı sandığınızdan da çok olacaktır.

Eğer klasik gitar çalmayı yeni yeni öğreniyorsan bu yazı acayip işine yarayacak ; klasik gitar nasıl tutulur

Aynı zamanda klasik gitar çalarken en çok zorlanılan bare ile ilgili bilgi almak nasıl basıldığını, nasıl daha kolay bare basılacağını öğrenmek için ; gitarda bare basmak yazısını okuyabilirisiniz.

Klasik gitar alacaklara tavsiyeler yazımızın sonuna geldik. Son olarak şunu da söyleyelim. Hemen gitar almak istiyorum ama benim bütçem düşük, biraz kullanırım sonra değiştiririm diyorsanız çok da kötü olmayan limon kasa diye tasvir ettiğimiz gitarları düşünebilirsiniz.

Gitarlar genellikle Çin menşeili veya endonezya üretimli markalardır. Eğer bütçen daha fazlaysa iyi bir ağaç gitar veya el yapımı gitar da düşünebilirsin.

Eğer gitarını ikinci el almayı düşünüyorsan gitar sap ayarı konusunda titiz davranmalısın. Sap ayarı nedir bilmiyorsan ; sap ayarı nasıl yapılır yazısını okumalısın.

Ayrıca gitar tamiri konusunda Söz Konusu Sanat sana mükemmel imkanlar sunuyor. Bilgi almak için gitar bakımı İzmir bağlantısına tıklayabilirsin.

Bunun yanında İyi markaların daha alt modellerini de değerlendirebilirsin. Gitarınızı seçerken sesine ve tonuna özen gösterin, tutuş rahatlığına bakın ve kullanım amacınıza en fazla işinize yarayacak gitarı seçin deriz.

Gitar kursu sayfasına ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu