Söz Konusu Sanat Blog

Klasik Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitara yeni başlayanlar kadar uzun süredir gitar çalan kişilerinde aklını kurcalayan sorulardan birini ele almak istedik. Klasik gitar alırken dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağımız bu yazı içerisindenki bilgiler hayatınızı kurtaracak.

Sadece birkaç maddede klasik gitar alırken dikkat edilmesi gereken konuları ve hangi hususlara dikkat etmelisiniz öğrenecek, en önemlisi ise hiç bilginiz olmasa dahil rahatlıkla yorum yapabilecek seviyeye geleceksiniz.

Klasik gitar almadan önce kendinize bazı sorular sormalısınız. Bunları cevapladığınız takdirde klasik gitar seçimini daha rahat yapabilirsiniz.

 • Hobi amaçlı mı çalmak istiyorsunuz yoksa daha profesyonel bir adım atmak mı istiyorsunuz ?
 • Klasik gitarda kaliteyi işçilik ve malzeme belirler bu da doğal olarak ücrete yansır. Klasik gitar alırken ayırabileceğiniz bütçe nedir ?
Gitardan elde edilen tonu en çok etkileyen durum hangi ağaçtan yapıldığıdır. Bu konu hakkında bilgi almak yazımızı hemen okuyun ; https://sozkonususanat.com/gitar-yapiminda-kullanilan-agaclar/

Klasik Gitar Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Aslında dikkat etmeniz gereken 5 ana unsur bunlara da bağlı alt başlıklar bulunmaktadır. Aşağıda her bir maddedenin detaylı açıklamasını görebileceksiniz.

Böylelikle klasik gitar alırken dikkat edilmesi gereken her konu hakkında bir fikriniz olacak. Hazırsanız başlayalım.

Klasik Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Bütçe Planını Yapın

Klasik gitar almadan önce mutlaka bu iş için ayırabileceğiniz bütçeyi belirleyin. Klasik gitarla çok geniş fiyat aralıklarında bulunmaktadır.

30 Dolara öğrenci gitarı denilen başlangıç seviyesi gitarlar da alabilirsiniz 250 Dolara orta profesyonel gitarlar da. Hatta bu iş için ciddi bir miktar ayırmak ve kalitenin farkını yaşamak isterseniz binlerce dolar vererek de klasik gitar alabilirsiniz.

Tabi ki gitar fiyatlarının birbirinden farklı olması aynı zamanda sizlere bol seçenek fırsatı da sunuyor ancak gitar seçimi sırasında ;

 • Bir ürünü internetten alacaksanız bile kesinlikle fiziksel olarak bir müzik markette deneyin.

Gitarların klavyelerinin kalınlığı birbirinden farklıdır. Hangisi sizin elinize daha rahat oturur, daha konforlu hissederseniz denemeden bilemezsiniz.

Bunun dışında eğer parmaklarınız kısa ise tam boy gitarla yerine yani 4/4 gitarlar yerine 3/4 gitar tercihi yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise tam boy gitarlarda perde aralıklarının daha küçük olduğu gitar çeşitleridir.

İşte en temel bu nedenler yüzünden gitarı denemeden almanız ileride sıkıntılar yaşamanıza, beklediğiniz tadı alamamanıza ve enstrümandan soğumanıza neden olabilir.

Klasik Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Nereden Alacağınıza Karar Verin

Klasik gitar alırken nereden gitar alacağınız konusu da aklınızı kurcalayabilir. En güvenilir şekilde gitar almak, gitar alım sürecinde size yardımcı olabilecek yerler şunlardır ;

 • Enstrüman satışı yapan müzik marketler
 • Luthirler
 • İnternetten alışveriş imkanı
 • 2. el klasik gitar almak

Aldığınız bir ürünün eğer hala garanti kapsamında olmasını istiyorsanız 2.el almak dışında tüm seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bunun dışında yukarıda bahsetmiş olduğumuz müzik marketlerden kastımız sokak arasında enstrüman satan yerler değil. Do Re, Zuhal, Yamaha gibi sadece bu iş ile uğraşan ve birçok markanın distribütörlüğünü yapan kurumlardan almanız daha iyi olacaktır.

Luthierler enstrüman yapan kişilerdir. Bakımlarından anlarlar ve onarımlarına yardımcı olurlar. Bu kişilerden alacağınız gitarlar genellikle el yapımı ürünler olacaktır.

Klasik gitar alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de el yapımı ve fabrikasyon ürünlerdir.

El yapımı ürünler sizin için özel olarak tasarlanır. Fabrikasyon gitarlara göre daha çok kalitelidir ancak satmak istediğiniz zaman alıcı bulmakta zorlanabilirsiniz. Fabrika yapımı gitarlar kadar elinizde hızlı çıkarmak zor olacaktır.

İnternetten klasik gitar almak aslında oldukça rahat bir durumdur. Ayrıca bazı artıları da vardır. Örneğin birçok gitarın internette fiyatı daha uygundur. Bu nedenle internetten gitar almayı düşünebilirsiniz.

Yine de almak istediğiniz gitarı öncesinde denemeniz daha sağlıklı karar vermenize yardımcı olacaktır.

Tabi ki de gitarın kalitesi nasıl anlaşılır konusu da gündeme gelmektedir ?

Bu tarz durumlarda kozmetiğe aldanmayın. Yapıldığı ağacı sorun, işçiliğini inceleyin. Bunlar fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

2. el gitar almak ise değerlendirebileceğiniz bir başka seçenek. 2. el klasik gitar alırken mağazadan alma durumuna göre daha avantajlı olabilirsiniz.

Özellikle istediğiniz ürünleri daha ekonomik fiyatlarla temin edersiniz ancak gitarın sağlığını kontrol etmeniz gerekir. Ekonomik gitar buldum diye sevinirken aslında işinize yaramayacak bir ürün de almış olabilirsiniz.

Aşağıda 2. el klasik gitar alırken dikkat edilmesi gerekenlere de değineceğiz.

İkinci el enstrümanları alırken şu sitelerden yararlanabilirsiniz ; https://www.sahibinden.com/ ve https://www.letgo.com/tr-tr

Klasik Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Gitar Sapı

Klasik gitar seçerken en çok dikkat etmeniz gereken yerlerin başında gitar sapı gelir. Çünkü gitar çalarken alacağınız zevk, bu güzel deneyim burada gizlidir.

İlk başta markalara takılmayın, bol bol deneyin. Her bir gitarın klavyesini tuttuğunuzdaki farklı farklı konforu anlamaya çalışın.

 • Gitarda perlerin meydana gelmesine yardımcı olacak metal çubuklar vardır. Bunlara fret adı verilir.
 • Gitar seçiminiz sırasında fretlerin pürüzsüz olmasına dikkat edin.
 • Eğer multiscale bir gitar almayacaksanız ki klasik gitarlarda çok tercih edilmez, fretlerin düz bir şekilde gitar klavyesine çakıldığından emin olun.
 • Fret boyları gitar klavyesi kadar olmalıdır. Gereğinden fazla uzun fretleri fark ederseniz ve bu gitarlardan uzak durun çünkü işçilik kalitesi çok düşüktür.
 • Bunu anlamak için gitar klavyesini tutun ve elinizi üzerinde gezdirin. Elinizde takılma hissine neden olacak çıkıntılar varsa bilinki bu uzak durmanız bir gitar türüdür.

Klasik Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Tel Yüksekliği

Gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde 2.sırada tel yüksekliği yer alıyor. Alacağınız gitarın telleri ne çok yüksek olmalı ne de çok alçak.

Yüksek teli bulunan gitarlarda telleri klavyeye bastırmak için gereğinden fazla kuvvet uygularsınız. Bu hem çalım kalitesini düşürür, hem yorgunluk yapar hem de tat vermez.

Eğer teller çok alçak olursa bu seferde gitardan cızırtılı ses duyarsınız. Hatta bazı durumlarda perdelere bassanız bile birçok yerde aynı ses çıkacaktır.

Klasik gitarda tel yüksekliğini belirleyen 2 nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri üst eşik diğeri ise alt eşiktir.

Bu iki parçada değiştirilebilir ve daha alçak ya da daha yüksek eşikler kullanabilirsiniz.

Gitarda tel yüksekliği nasıl ayarlanır merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-tel-yuksekligi-nasil-ayarlanir/

Klasik Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Akort Kontrolü

Akort, enstrümanlar için olmazsa olmazdır. Seslerin doğru bir şekilde çıkması için yapılması gereken bir işlemdir.

Ancak gitar akordunu sürekli yapmanıza rağmen gitar akort tutmuyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Bunun iki nedeni olabilir ;

 • Eğer taktığınız tel takımı yeniyse belirli bir süre akort kaçıracaktır. Çalmadan önce ve çalım süresi boyunca düzenli olarak akort yaparak tellerin oturmasını sağlayabilirsiniz.
 • İkinci neden ise can sıkıcıdır. Gitar burguları telleri tam kavramıyor ya da yuvalarına tam oturmadığı için akort kaçırıyor olabilir.

Bu tarz durumlarda yapılabilecek en güzel şey eğer gitarı 2. el aldıysanız yeni burgu seti almaktır. Eğer bu durum sıfır gitar aldığınız zaman başınıza denk geldiyse gitarı aldığınız yere götürerek durumu ifade etmeniz yeterli olur.

Gitar akordu ile ilgili öğrenmek istedikleriniz varsa bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-nasil-akort-edilir/

Klasik Gitar Tavsiyeleri

Aşağıdaki markaları tercih edebilirsiniz. Canınızı sıkmayacak, sizi üzmeyecek bir gitar markası arıyorsanız ;

 • Cort
 • Fender
 • Cordoba
 • Bolero
 • Valencia
 • Strauss
 • Rodriguez

Klasik gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda artık her konuyu biliyorsunuz. Gitar seçimi sırasında bunlara dikkat etmeniz kendiniz için en sağlıklı gitarı almanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca Youtube kanalımıza abone olabilir, en son eklenen ücretsiz derslere ilk siz erişebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

İzmir’in en iyi gitar kursu sayfasına ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu