Söz Konusu Sanat Blog

Gitar Nasıl Tutulur ? (Püf Noktalar İçerir)

Klasik gitar nasıl tutulur ? ” sorusu gitarla ilgilenen birçok kişi için oldukça önemli bir konudur. Her enstrümanın kendine has, teknikleri rahat bir şekilde kullanabilmemiz için bir tutuş şekli vardır.

Tabi ki de buna sadece teknik açısından bakmak doğru olmaz. Doğru gitar tutuşu aynı zamanda kas ağrılarının da önüne geçer. Böylelikle egzersiz yaparken, bir parça çalarken kendimizi sakatlama ihtimalini de ortadan kaldırırız.

Unutmayın! Enstrüman tutuşu sağlık açısından çok önemlidir. Ayrıca hiçbir enstrüman çalım esnasında kaslarınızı gereğinden fazla zorlayacak şekilde tasarlanmamıştır. En ufak bir zorlanma hissettiğiniz takdirde ara verin, bir şeyleri yanlış çalışıyor olabilirsiniz.

Doğru Gitar Tutuşunun Avantajları Nelerdir ?

Sıfırdan gitar çalmak, bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilerin mutlaka uygulaması gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Doğru gitar nasıl tutulur ? Bunun bizim için artıları nedir diyorsanız ;

  • Teknikleri rahat uygulayabileceğimiz için sesler temiz çıkacaktır
  • Bedenimizi kasmadan gitar çalacağımız için kesinlikle daha az yoruluruz
  • Kısa süreli çalımlarda bir şey fark etmeyebiliriz ancak uzun süreli gitar çalımlarında bel, kol, bilek, boyun ağrısı çekmeyiz
  • Yanlış gitar tutuşundan kaynaklı ve ileride ortaya çıkacak ortopedik rahatsızlıklardan kendimizi korumuş oluruz
  • Ayrıca gitar nasıl tutulur konusunda kendimizi geliştirirsek, görsel olarak da oldukça profesyonel bir duruş sergileriz.
Bu yazımız içerisinde sizlere “klasik, akustik, bas, elektro gitar nasıl tutulur ?” konularının herbiri için detaylı bilgiler vereceğiz. Ayrıca konunun daha iyi anlaşılması için gitar nasıl tutulur resim anlatımı ile bilgilerimizi pekiştireceğiz.

Klasik gitar nasıl tutulur konusunu iki farklı aşamada incelemek en sağlıklısı olacaktır.

Bu aşamalardan ilki pop gitar çalan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir tutuş. Diğeri daha çok klasik müzik eserlerini çalan kişilerin uyguladığı bir gitar tutuş tekniğidir.

Bu ayrımın nedeni ise daha çok çalınan parçalar ve içerdiği tekniklerle ilgilidir. Yazımızın içerisinde bunlardan bahsedeceğiz.

Klasik Gitar Nasıl Tutulur ? Gitar Tutuş Pozisyonları

Klasik gitar nasıl tutulur resimli anlatımını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Öncelikle az önce ifade ettiğimiz farklılığın nedenini açıklayalım. Pop gitar ritim ağırlıklı olduğu için sol el teknikleri çok fazla kullanılmaz ve parmakları gitar üzerinde çok açmanıza gerek yoktur.

Ancak klasik müzik eserlerinde parmaklar çok geniş açılabilir. Aynı zamanda sol el tekniklerini de yoğun bir şekilde işler. Hem sağ hem de sol elin rahat bir şekilde hareket edebilmesi için doğru gitar tutuşu oldukça önemlidir.

Klasik müzikle ile uğraşan kişiler klasik gitarı nasıl tutmalı ? Aşağıdaki görsellerle beraber inceleyelim.

Gitar Nasıl Tutulur – Oturma Pozisyonu

klasik-gitar-nasıl-tutulur– Oturmak için ne çok yüksek ne de çok alçak bir sandalye seçin

– Çalım esnasında rahat olmanız için mutlaka kolçaklarının bulunmamasına özen gösterin

– Olabildiğince öne doğru gelin arkaya yaslanmayın

– Otururken mutlaka dik durun! Gitarın üzerine eğilerek kamburunuzu çıkarmayın.

– Sağlaklar sol ayaklarının altına, solaklar ise sağ ayaklarının altına bir ayaklık koyup bacağını yerden yükseltmelidir.

Eğer gitar bacağınızdan kayıyorsa, kasanın bacağınıza oturduğu yere bir bez koyabilirsiniz. Ardından ayaklarınızı açın ve gitar bacaklarınla beraber çok sıkmadan tutun.

Gitarın klavyesin kesinlikle görseldeki gibi yukarı bakmalıdır. Bunun temel nedeni ise parmaklarımızı perdelere daha rahat basmak ve zor pozisyonları daha kolay çalabilmektir.

Klasik Gitar Doğru Tutuş Pozisyonu

klasik-gitar-doğru-tutuş-pozisyonu– Ayalıkla ayağımızı yükselttikten sonra 45 derecelik bir açı yakalamız gerekiyor

– Şunu belirtmemizde fayda var. Bu kişiden kişiye değişebilir, üst beden uzunluğunuz, kol uzunluğunuz bu açıya etki eder.

– Kimi gitaristler daha dik bir şekilde gitar klavyesini kaldırırken kimi gitaristler daha aşağıda tutar. Kendiniz için en dengeli pozisyonu denemenizi tavsiye ediyoruz.

– Gitar klavyesini görmek için kesinlikle gitarı kendinize çekmeyin ya da siz öne eğilmeyin. İlk çalışmalarınızda bu pozisyon garip gelecektir ancak kısa bir süre içerisinde alışacağınızı garanti ediyoruz.

Klasik Gitar Tutuşunda Baş Parmak Pozisyonu

  • Rahat bir çalım için parmağınızı gitar klavyesinin tam ortasında merkeze koyun
  • Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise parmağızın düz olmalı ve yukarıyı göstermelidir. Baş parmağın pozisyonu diğer parmakların hareket kabiliyetini doğrudan etkiler. Bu nedenle olabildiğince düz tutun
  • Parmak pozisyonunu ayarlarken baş parmağın tellere paralel şekilde yanda durmasına özen gösterin.
  • Baş parmak tellere paralel olmalıdır.
  • Aynı şekilde avucunuzun içinde hayali bir top düşünün ve diğer parmaklarınızı tellere bu şekilde yerleştirin. Yandan bakıldığında eliniz C harfi formunda görünmelidir.

Klavye üzerine basan parmakların pozisyonu

Sol elin parmaklarının dik olmalıdır önermesi, yanlış bir önermedir. Sol elin parmakları eklem kısımlarından kırık bir şekilde durmalı ve tuşeye teması dik bir biçimde gerçekleşmelidir.

Bu şekilde alt telleride kapamadan dik bir şekilde gitar klavyesine basabilirsiniz.

Artık gitar nasıl tutulur konusunda çok önemli bilgileri öğrendiniz. Asıl Dikkat edilmesi gereken konu ise bunun düzenli bir pratiğe ihtiyaç duymasıdır.

Bu zamana kadar ki tüm bildiklerinizi bir kenara bırakıp yeni bir form denediğiniz için size değişik hissettirecektir ancak düzenli çalışma gitar nasıl tutulur konusunda kendinizi geliştireceksiniz.

Pop Gitar Nasıl Tutulur ?

pop-gitar-nasıl-tutulurPop gitar tutuşu klasik gitar gibi değildir. Tabi ki de sizlerde bu şekilde tutarak pop gitar çalabilirsiniz.

Ancak daha çok akorları kullanacağınız için yandaki görselde bulunan form daha kullanışlı gelecektir.

Pop gitar çalarken yine dikkat etmemiz gereken bir konu varsa o da oturduğumuz sandalyenin kolçaklarıdır.

Ritim atarken bize zorluk çıkarmaması ve sol elimizi klavyede daha rahat kullanabilmemiz açısından kolçaksız sandalyeler tercih edin.

Dilerseniz kasanın oturduğu ayak için, örneğin resimde sağ bacağa oturmuştur. Sizler de ayaklık kullanarak daha konforlu bir çalım şekline geçebilirsiniz.

Gitar Ayalığı Ne İşe Yarar ?

Klasik gitar çalarken sağ, sol elin birbiriyle uyumunun sorunsuz bir biçimde sağlanması için bu aparat muhakkak gereklidir.

Bu aparat sayesinde sağ ve sol elin koordinasyonunun daha rahat sağlandığını ve çalım sırasında daha rahat bir pozisyon alındığının farkına varabilirsiniz.

Ayaklık aynı zamanda gitar oturuş pozisyonunu da etkilemektedir. Gitar ayaklığı kullanmanız durumunda gitar klavyesi üzerinde hareket eden eliniz için daha geniş bir hareket alanı oluşmaktadır.

Böylelikle gitar tekniklerini uygularken elinizi kasmadan sesleri daha temiz bir şekilde elde edebileceksiniz.

Youtube sayfamıza hemen abone ol son paylaşılan eğlenceli içerikleri ilk sen izle!

Gitar Nasıl Tutulur Konusunda Sık Sorulan Sorular

Akustik gitar nasıl tutulur ?

Yukarıdaki görselde pop gitar tutuşuna dair bilgiler verilmiştir. Akustik gitar çalmak isteyen kişiler de rahatlıkla bu şekilde gitar tutabilir

Bas gitar nasıl tutulur ?

Bas gitar tutuşu aynı akustik gitarda olduğu gibi gerçekleşir. Kesik kısım bacağa oturtulur. Ardından eğer sağlaksanız sağ el baş parmağı manyetik üstüne oturtulur ve işaret, orta parmak yardımı ile tellere vurulur.

Elektro gitar nasıl tutulur ?

Elektro gitar tutuşu kişiden kişiye göre değişir. Klavyesi klasik gitara göre küçük olduğu için parmaklarınızı kolayca açabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullandığınız kasa tipi de oldukça önemlidir. Les Paul kasa kullananlar bacaklarının arasına alarak da gitarı çalabilir pop gitar görselindeki gibi de. Ancak v kasa gitar kullanan kişiler bacağının arasına alarak çalmalıdır.

Gitar klavyesi nasıl tutulur ?

Gitar klavyesini tutarken baş parmak merkezde ve yukarıyı gösterecek şekilde durmalıdır. Kırmadan bir çubuk gibi arka tarafta konumlanmalıdır. Buna bağlı olarak diğer parmaklarda son eklem yerlerinden kırılarak tellere dik bir şekilde basmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu