Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Klasik Gitar Nasıl Tutulur : Klasik Gitar Tutuşuna Dair Püf Noktalar

Klasik müzik alanında gitar çalarken uyulması gereken birkaç teknik özellik ve kural bulunmaktadır. Bu kuralların asıl amacı karşı tarafa sesin en iyi ve verimli şekilde aktarılması ve çalım esnasında icracının yaşayabileceği zorlukları en aza indirgemektir.

Bu sorunların yaşanmaması açısında gitar tutuşuna, çalarken ellerin pozisyonuna ve duruşa dikkat edilmelidir. Gitar öğrenmek isteyen kişiler gitar tutuşunu oturma ve el pozisyonu olarak 2 kategoride inceleyebiliriz.

Klasik gitar nasıl tutulur

Klasik gitar nasıl tutulur

Klasik Gitarda Tutuş Pozisyonları

Aşağıda sizler için klasik gitar nasıl tutulur resimli anlatımlarını paylaşacağız.

Eğer klasik gitar konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Klasik gitar alma konusunda en iyi bilgilerin bulunduğu sayfaya ; klasik gitar alacaklara tavsiyeler bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Aşağıda klasik gitarın doğru tutuşunun sağlanabilmesi için yapılması gerekenleri sıraladık.

Klasik gitar tutma şekli

Klasik gitar tutma şekli

Oturma Pozisyonu

Klasik gitar çalarken tercih edilen sandalye, kolları engellememesi açısından kolsuz olarak tercih edilmelidir. Aynı zamanda otururken sandalyenin mümkün olduğunca uç kısmına doğru oturmamız, gitarı çalarken rahat denge kurmamız açısından faydalı olacaktır.

Gitar nasıl çalınır diye merak ediyorsanız bu konu ile ilgili ” Youtube “gibi çeşitli video sitelerinden performansları izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Aynı klasik gitarda olduğu gibi akustik gitarı da aynı şekilde çalabilirsiniz. Klasik parçaları icra ederken kullanabilirsiniz. Akustik gitara merak duyuyorsanız ; akustik gitar nasıl çalınır yazımızı okumalısınız.

Gitar çalışmalarını düzeltebileceğiniz bir çalışma biçimi de ayna karşısında çalışmaktır. Ayna karşısında çalışma yaparak oturma ve el pozisyonlarını daha rahat bir şekilde çözebilirsiniz. Bu nedenle hangi enstrümanı çalıyorsa olursanız olun çalışmaları ayna karşısında yapmaya çalışın.

klasik gitar ayak pedalı

klasik gitar ayak pedalı

Pedal (Ayaklık)

Klasik gitar çalarken sağ, sol elin birbiriyle uyumunun sorunsuz bir biçimde sağlanması için bu aparat muhakkak gereklidir. Bu aparat sayesinde sağ ve sol elin koordinasyonunun daha rahat sağlandığını ve çalım sırasında daha rahat bir pozisyon alındığının farkına varabilirsiniz.

Ayaklık aynı zamanda gitar oturuş pozisyonunu da etkilemektedir. Gitar ayaklığı kullanmanız durumunda gitar klavyesi üzerinde hareket eden eliniz için daha geniş bir hareket alanı oluşmaktadır. Böylelikle gitar tekniklerini uygularken elinizi kasmadan sesleri daha temiz bir şekilde elde edebileceksiniz.

klasik gitar oturuş pozisyonu

klasik gitar oturuş pozisyonu

Klasik Gitarla Oturma Pozisyonu

Klasik gitarın alt kısmında bulunan kıvrım,  tam olarak sol bacağımızın arasına yerleşecek şekilde oturtulmalıdır. Ancak gitarın oturtulmasının ardından bacakla gitarın arasında bir miktar boşluk bırakılmalıdır.

Bunun sebebi ise, vücudumuzun titreşimleri engelleyip, gitarın sesini kısmasından kaynaklanmaktadır.

Belinizi çok fazla kasmadan, öne doğru eğilmeden bir oturuş pozisyonu ile rahat bir şekilde ağrı çekmeden gitar çalabilirsiniz. Az önce de belirttiğimiz gibi çeşitli videolar izleyerek bu konu hakkında gitarda doğru oturuş pozisyonlarını inceleyebilirsiniz.

 

klasik gitar nasıl tutulur

klasik gitar nasıl tutulur

Baş Parmak Pozisyonu

Klasik gitar için baş parmağın görevi,  genellikle en üstte olan bas tellerinin (Mi-La-Re) çalımını gerçekleştirmektir. Baş parmağın tellere vurmasının ardından baş parmakta dairesel bir hareket gözlemlenmeli ve ardından parmak tekrar yukarı çıkarılmalıdır. Bu sayede baş parmağımızı en ergonomik şekilde kullanmayı başarmış oluruz. Bu ergonomik kullanım sonucu yine bas tellerinde gelebilecek diğer hareketlere karşı  baş parmağımız hazır bir  konum almış olur.

klasik gitar sol el pozisyonu

klasik gitar sol el pozisyonu

Sol Elde Bulunan Parmakların Pozisyonu

Sol elin parmaklarının dik olmalıdır önermesi, yanlış bir önermedir. Sol elin parmakları eklem kısımlarından kırık bir şekilde durmalı ve tuşeye teması dik bir biçimde gerçekleşmelidir.

Gitar çalarken sesler temiz gelmesine rağmen kulağınıza kötü geliyorsa akort problemi yaşıyor olabilirsiniz. Gitar akordu hakkında bilgi almak için ; gitar akordu nasıl yapılır sayfasına göz atabilirsiniz.

 


 

Gitar kursu hakkında daha fazla bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz bizi  takip etmeyi unutmayın.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89