Söz Konusu Sanat Blog

Kolay Karakalem Portre Çizimi

Adım adım karakalem portre çizimini öğren!

Resim çizmeye başlayan birinin isteklerinden biri de en kısa sürede kara kalem portre çizimi gerçekleştirmektir.

Sanıldığı kadar zor olmayan bu durumun anlaşılabilir olması madde madde sizlere bu yazımızda kolay portre çiziminin nasıl yapıldığını anlatıyoruz.

Bir bütün olarak kara kalem portre çalışması ele alındığında ilk aşamada oldukça korkutucu olabilir. Ancak portre çizimlerinde uygulanması gereken adımlar oldukça kolaydır.

Bu yazımız içerisinde adım adım karakalem portre çizimi konusuna değineceğiz.

Ayrıca portre yüz çizimi nasıl yapılır konusu detaylı bir şekilde 4 madde içerisinde incelenecektir.

karakalem-portre-çizimi-video-anlatımı

Bu yazının sonunda sizler için bir sürpriz de var!

Karakalem, renkli portre çizimine ait video da yazının sonunda sizleri bekliyor olacak. Hızlandırılmış olan bu video, dikkat etmeniz gereken püf noktaları da içerecek.

Kolay karakalem portre çizimini anlatımlı olarak izleyebilecek ve tekrarlayarak kendinizi geliştirebileceksiniz.

Adım Adım KaraKalem Portre Çizimi

Portre çizimini kolay adım adım gerçekleştirebilmek adına bazı konularda ön bilgi edinmeniz bu süreci kolaylaştıracaktır.

Ortaokul portre çizimlerinizi düşünebilirsiniz. Neyi nasıl çizdiğinizi hatırlamaya çalışın.

Sonuç çok iyi değil miydi ?

Ya da bu alanda bir çalışma yapmadınız mı ?

Hiç sorun değil, bu yazı içerisinde kolay karakalem portre nasıl çizilir öğreneceksiniz.

  • Portre nedir ?

Çizimi yapılan kişinin belden üstünün resmedilmesi işlemine portre çizimi denilmektedir. Portre çizimlerinde ışık ve gölgelendirme işlemleri yapılan çalışmanın kalitesini belirleyen ana unsurların başında gelmektedir.

Portre Uygulamasına Geçmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

İnsan yüzünün simetrik bir ölçüye sahip olduğu düşünülür. Hatta bu ölçüler resim çizme sanatının mutlak kurallarından biri olarak kabul görür.

Tabi ki bu oranlar bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Burnun büyüklüğü, gözlerin iriliği bu durumu etkileyen faktörlerdendir.

Karakalem portre çizimi konusunda her şeyin simetrik olmayabileceğini düşünmeniz gerekir. Örnek çizimleri Google üzerinden bularak yapacaksanız büyük ihtimalle simetrik çalışmalara ulaşacaksınız.

Ancak diğer yandan kendiniz bir portre çizimi deneyecekseniz dikkatli bir şekilde çizeceğiniz yüzü incelemenizde fayda var.

Karakalem Portre Baş Modülü Örneği

karakalem-çizimi-baş-modülü

Karakalem çizimler sırasında simetrik ölçülerin daha iyi kavranmasında kullanılmaktadır.

Ön ve yan profilden bir insan baş modülüne uygulanmış oranları yandaki resimde inceleyebilirsiniz.

Bu bilgileri kara kalem portre çizimi sırasında oran hesaplamalarını yaparken kullanacağız.

Resim çizim türlerinden biri olan natürmort hakkında bilgi almak için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/naturmort-nedir/

Yukarıdaki 1-3 arası rakamların anlamları ise ;

1 – Saçın başlangıcı ve kaş arası mesafe

2- Kaş ve burun bitişi arası mesafe

3- Burun alt kısmı ve çene bitişi arasındaki mesafe

KaraKalem Portre Çizim Aşamaları

Kara kalem gerçekçi portre çizimi nasıl yapılır ? ” sorusunu basite indirgeyerek ilerlemek en sağlıklı yaklaşım olacaktır. Böylelikle her bir çizim aşamasında yapılması gerekenleri daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Kara kalem portre çalışmalarını genel hatları ile 4 önemli aşamaya ayırabiliriz.

1 – Yüzün Kağıt Üzerindeki Konumu

karakalem-portre-çizim-aşamaları

Yüzün kağıt üzerindeki yerleşimi ilk aşamada eskiz olarak çizilir. Bu aşamada HB kalem kullanılmaktadır. HB kalem kullanılmasının nedeni ise hem h hem de b serisine ait özellikleri taşımasıdır.

HB kalemin özelliği ; B serileri H serilerine göre daha yumuşak uçlu kalemlerdir. B ler daha çok çizim esnasında kullanılırken H serisi ise keskin çizgilerin kağıda aktarılmasında kullanılmaktadır.

Yüzün yerleşimini doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek adına kılavuz çizgileri bolca kullanmaktan çekinmeyin.

Çizilecek model detaylı bir şekilde inceledikten sonra hem dikey hem de yatay çizgilerin yardımı ile eskizi oluşturmaya başlayın.

Birinci, ikinci ve üçüncü çizgilerin ne anlama geldiğini yukarıda sizlere az önce ifade etmiştik. Saçın bittiği ve kaş arası, kaş ve burun altı, burun altı ve çene mesafelerini bu aralıklara oturtmakla işe devam edeceğiz.

2- İskeleti Oluşturarak Yerleşimi Sağlamak

karakalem-çizimleri

En önemli aşamalardan biridir. Portreye olan benzerliği bu aşamada sağlarız. Eğer ilk çizim doğruysa iskelet oluşturulduktan sonra sonuç olumlu olacaktır.

Karakalem portreyi çizerken saçları, gözleri, burnu ve ağzı doğru bir şekilde konumlandırdığınızdan emin olun. Benzerliği elde etmek açısından oranları olabildiğince doğru seçmemiz gerekmekte.

Tonlama aşamasına geçmeden önce bu aşamanın eksiksiz olduğundan emin olmalıyız ki ışık ve gölgelendirme ile işi bir üst seviyeye taşıyabilelim.

 

 

3- Kara Kalem Çizimi Detaylandırma

karakalem-çizim-ve-gölgelendirme

İlk olarak gözlerin çizilmeye başlandığı bu aşamada genel hatları ile gölgelerin nerede, nasıl kullanılması gerektiği konusunda adım atmamız gerekecektir.

Portrenin en yorucu kısımlarından biri olan detay ve ışık bu aşamada karşımıza çıkmaktadır.

İlk aşamada gözler üzerine çalışma yapılmasının nedeni ise kişiye olan benzerliğin en rahat ifade edildiği kısım olmasından kaynaklanmaktadır.

Enerjimizi en çok harcayacak kısımlara başlangıç aşamasında daha çok zaman ayırmak elde edeceğimizin sonucu da iyi yönde etkileyecektir.

Çizim sırası kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle göz, burun, ağız, kulak ve saç sıralaması en sağlıklı sonucu verecektir.

4- KaraKalem Çalışmayı Tonlamak

karakalem-çizim-örnekleri

Karakalem portre gölgelendirme teknikleri ise çizimimize en son uyguladığımız ve dokuları oluşturduğumuz aşama.

Tonlama, diğer adı ile gölgelendirme çalışmalarına koyu alanlardan başlamaya özen gösterin. Kara kalem portre çalışması yapan kişilerin belki de en çok sevdiği kısım tonlamadır.

Bu işlemin gerçekleştiği sırada, herbir gölgelendirme işleminde çizimin daha da açığa çıkması çizen kişiye inanılmaz bir haz yaşatmaktadır.

Gölgelendirme esnasında verimli sonuçlar elde etmek istiyorsanız 4B resim kalemi kullanabilirsiniz. Sonrasında ise açık alanlarda 2B ve HB kalemlerden yardım alabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ışığın her noktaya farklı bir açı ile düşmesidir. Bu nedenle gölgelendirme sırasında koyuluk, açıklık gibi alanları zihinde iyice tartmak gerekmektedir.

Işığın geliş yönüne ve yüz hatlarına bağlı olarak şekillendirmeyi unutmayın. Vurguları doğru yerlerde kullanın.

Portre yüz çizimi nasıl yapılır ? ” konusunda bu yazımızda sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Karakalem Portre Nasıl Benzetilir ?

Bunun bir anda olmasını beklemeyin. Zaman içerisinde hem ilk eskizi daha iyi yapmaya başladığınızda özellikle karakalem gölgelendirme konusunda da kendinizi geliştirdiğiniz zaman daha gerçekçi ürünler ortaya çıkarabileceksiniz.

Çekinmenize gerek yok. Bol bol deneyin. Eliniz açılsın, çizgilerin yumuşasın ve kendi tadını bulsun. Unutmayın bol pratik yapmak karakalem portre çiziminin temellerinden birisidir.

Sizlerde kendinizi resim alanında geliştirmek istiyorsanız İzmir’in en nitelikli resim kursu hemen kayıt olmalısınız.

%100 öğrenme garantili resim dersleri ile sadece birkaç haftada portre çizebileceğini biliyor muydun ?

Detaylı bilgi almak için resim kursu İzmir bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Karakalem portre siparişi vermek, güncel fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca karakalem portre çizim teknikleri pdf ini indirerek evinizde çalışmak için bizlere whatsapp üzerinden yazmanız yeterli.

Youtube sayfamıza abone olarak bizleri desteklerseniz çok seviniriz. Ekleyeceğimiz ücretsiz çalışmalara ilk siz ulaşın ve bol bol çalışarak kendinizi geliştirin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu