Söz Konusu Sanat Blog

Mikrofon Nasıl Tutulur?

Mikrofon Tutuş Teknikleri

Sahnede mikrofon kullanımı, kişinin kendini dinleyicilere doğru lanse edebilmesi açısından çok önemlidir. Ne kadar güzel şarkı söylerseniz söyleyin, eğer ki mikrofon hakimiyetiniz yeterli değilse dışarıya karşı kötü bir izlenim bırakırsınız. Çünkü mikrofon sesin iletimini dinleyicilere aktaran ilk ve en önemli araçlardan birisidir. Bu yüzden performans sergilerken aşağıda şan dersi İzmir eğitmenlerimizin belirtmiş olduğu maddeleri olabildiğince uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

* Mikrofonla Aranızda Mesafe Bırakın.

nasıl

Mikrofona ne yakın ne de uzak bir duruş sergileyin. Özellikle seslerin cızırtı yapmaması ve kötü bir ses ortaya çıkmaması açısından dudaklarınızın mikrofona temasını engelleyin. Ağzınızın mikrofona ortalama uzaklığı üç ya da beş parmak aralığında bulunmalıdır. Böylece hem daha doğru ve rahat bir performans ortaya koyabilir hemde kuvvetli frekansa sahip seslerin patlamasının önüne geçmiş olursunuz.

* Mikrofonu Doğru Şekilde Konumlandırın.

Performansınızı gerçekleştirirken mikrofonun size bakan oval kafa bölümünü ağzınıza paralel bir biçimde tutmaya özen gösterin. Böylelikle sesin karşı tarafa iletimini daha kaliteli ve daha kuvvetli şekilde sağlamış olacaksınız. Hareket halinde olsanız dahi aynı konumu çok fazla bozmamaya özen göstererek dikliği aynı şekilde devam ettirerek ağız ve kafa bölgenizin pozisyonunu korumaya dikkat edin.

* Kuvvetli ve Zayıf Seslerde Mikrofonunuzu Ayarlayın.

Söylediğiniz esere renk katacak nağme, süsleme ve çeşitli hareketleri mikrofonda üç parmak aralığının dışına çıkmadan yapın. Aksi halde bu ara süslemeler beklediğiniz etkiyi yaratmayacak ve algılanmayacaktır. Eğer ki bas seslerin iletimini güçlükle sağlıyorsanız mikrofonu en çok iki parmak aralığına getirebilirsiniz.

Ancak şu konu bilinmelidir ki eğer şarkı söyleyen kişi doğru bir ses eğitimi almış ise bas seslerin iletiminde herhangi bir problem yaşanmaz. Ayrıca güçlü yani volümlü sesler ifade edilirken, mikrofonun bir yumruk aralığındaki uzaklıkta bulunmasına özen gösterin.

* Pasif Kalmayın, Güvenli Şekilde Söyleyin.

Ne kadar çok tereddüt ederseniz o kadar heyecanlanırsınız ve heyecanlanmanız da sesinizin bir o kadar titremesine ve kaymasına sebep olur. Bu yüzden olabildiğince heyecanınızı kontrol altında tutmaya çalışın ve geri planda kalmaktan kaçının. Sahne kişilerin kendilerini ortaya koyabilmeleri açısından vardır. Bu yüzden hata yapma riskini göze alın ve önceden çalışmasını gerçekleştirdiğiniz her şeyi kendinize güvenerek sahnede gösterin.

* İyi Soundcheck Alınmayan Yerlerde Performans Sergilemeyin.

Kötü bir soundcheck hem sesinizin iletimi açısından hem de sağlığı açısından oldukça kötü olacaktır. Bu sebepten ötürü böyle yerlerde performans göstermenizi tavsiye etmiyoruz. Ancak illa ki performans sergilemeniz gerekiyorsa olabilen en iyi ayarları yaptırmaya çalışın ve sesinize aşırı yüklenmekten kaçının.

Ses eğitimi ve şan dersiyle ilgili detaylı bilgiler içeren ” Şan Dersinde Neler Öğretiliyor? ” adlı yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu