Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Mikrofon Tutma Teknikleri

Mikrofon Tutuşu Neden Önemlidir?

Sahnede sesimizi  dinleyicilere duyurabilmek ve sesin dağılımını sağlayabilmek adına en büyük yardımcımız mikrofondur. Eğer ki doğru bir mikrofon kullanma tekniğiniz yoksa sahnede işiniz oldukça zorlaşacak ve verimli ses iletimi gerçekleşmeyecektir. Eğer ki seslendirdiğiniz eserde sesinizin inceldiği ve giderek forteye doğru çıktığı yerlerde  mikrofonu ağzınıza yaslarsanız büyük bir ses kirliliğine sebep olabilirsiniz.

Aksi durumda sesinizin pesleştiği ve daha piano söylemeniz gereken durumlarda mikrofonu ağzınızdan uzaklaştırırsanız bu sefer de sesin verimli iletimi sağlanamayacaktır. Bu yüzden mikrofon tutma tekniklerine oldukça önem vermeli, çalışmalarınızı bu doğrultuda gerçekleştirmelisiniz.

Mikrofon Nasıl Tutulur?

Mikrofon Tutma Teknikleri* Bir eser seslendirirken mikrofonla aranızdaki mesafeyi mutlaka koruyun. Unutmayın ki mikrofona yakın olmak güzel ses çıkarmak anlamına gelmez. Eğer ki mikrofon dudaklarınıza temas ederse sözcükler anlaşılmaz ve silik çıkacaktır. Bu yüzden mikrofon ile ağzınızın arasında ortalama olarak üç ila beş parmak arasında mesafe olmasına özen gösterin.

* Mikrofon kullanıyorsunuz diye şarkının gidişatında olan nağme, süsleme ya da gırtlak hareketleri gibi çalışmaları yapmaktan kaçınmayın. Bu hareketleri yaparken mikrofonun üç parmak mesafesinden uzaklaşmadığından emin olun, eğer ki bu hareketler bas seslerde ise ve duyurmakta güçlük çekiyorsanız aradaki mesafeyi maksimum olarak iki parmağa kadar indirin. Eğer mikrofonu yeteri kadar yakınınızda tutmazsanız tınıların algılanmaması durumu ortaya çıkacaktır.

* Mikrofonunuzun daha verimli ve fazla ses alabilmesi adına üzerinde bulunan dairesel bölgenin, ağız bölgenize paralel olarak gelmesine dikkat edin. Eğer ki parça seslendirirken mikrofonda hareketlilik söz konusu ise paralelliği bozmadan ağzınızı ve başınızı da dik bir pozisyonda aynı şekilde hareket ettirin.

* Soundcheckin sağlıklı bir şekilde yapılmadığı yerlerde sahne almayın. Bu hem sesinizin sağlığı için hem de performansın verimliliği için zararlı olacaktır. Unutmayın ki akustik sahne yapmamanız, mikrofonla sahne almanız sizin sesinizin yıpranmasını engellemez. Bu durumlarda sahne almak zorunda kalıyorsanız, en azından yukarıda belirttiğimiz maddeleri uygulamanız bir nebze de olsa faydalı olacaktır.

Söz Konusu Sanat * Şan Dersi İzmir Hatay

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89