Söz Konusu Sanat Blog

Mikrofon Tutma Teknikleri

Şarkı söylemek ile ister hobi ister profesyonel olarak uğraşın doğru mikrofon tutma tekniklerini uygulamazsanız sahnede ya da karaoke yaparken tam performansınızı gösteremezsiniz.

İyi bir seviyede çıplak ses ile şarkı söyleseniz bile işin içine dijital bir alet olan mikrofon girdiği zaman işler istediğiniz zaman gitmeyebilir.

Daha doğrusu gitmeyebilirdi. Bu yazıda öğreneceğiniz mikrofon tutma teknikleri ile tam performans gösterin, şarkıları kusursuz okuyun.

Mikrofon Tutma Teknikleri Nelerdir ?

Mikrofon tutma teknikleri, her ne kadar mikrofon ile şarkı söylüyor olsanız bile çıplak sesiniz ile yaptığınız hareketlerden kendinizi kısıtlamadan uygulamanız gereken şeyler içerir.

Kısacası mikrofon tutma teknikleri ;

 • Mikrofon ile aranızdaki mesafenin korunması, nağme ve süsleme anlarında mikrofonu uzaklaştırma ya da başınızı çevirme, mikrofonun ses alan kısmının ağız bölgenize paralel gelmesi ve doğru bir potans, tonlama ayarları ile ilgilidir.

Gelin lafı çok uzatmadan mikrofon tutma tekniklerini inceleyelim. Ardından ise mikrofon tutuşunun neden bu kadar önemli olduğunu sizinle paylaşalım.

Mikrofon Tutma Teknikleri – Mikrofon Nasıl Tutulur ?

 • Bir eser seslendirirken mikrofonla aranızdaki mesafeyi mutlaka koruyun. Unutmayın ki mikrofona yakın olmak güzel ses çıkarmak anlamına gelmez.
 • Eğer ki mikrofon dudaklarınıza temas ederse sözcükler anlaşılmaz ve silik çıkacaktır. Bu yüzden mikrofon ile ağzınızın arasında ortalama olarak üç ila beş parmak arasında mesafe olmasına özen gösterin.
 • Mikrofon kullanıyorsunuz diye şarkının gidişatında olan nağme, süsleme ya da gırtlak hareketleri gibi çalışmaları yapmaktan kaçınmayın.
 • Bu hareketleri yaparken mikrofonun üç parmak mesafesinden uzaklaşmadığından emin olun, eğer ki bu hareketler bas seslerde ise ve duyurmakta güçlük çekiyorsanız aradaki mesafeyi maksimum olarak iki parmağa kadar indirin. Eğer mikrofonu yeteri kadar yakınınızda tutmazsanız tınıların algılanmaması durumu ortaya çıkacaktır.
 • Mikrofonunuzun daha verimli ve fazla ses alabilmesi adına üzerinde bulunan dairesel bölgenin, ağız bölgenize paralel olarak gelmesine dikkat edin.
 • Eğer ki parça seslendirirken mikrofonda hareketlilik söz konusu ise paralelliği bozmadan ağzınızı ve başınızı da dik bir pozisyonda aynı şekilde hareket ettirin.
 • Soundcheck işleminin sağlıklı bir şekilde yapılmadığı yerlerde sahne almayın. Bu hem sesinizin sağlığı için hem de performansın verimliliği için zararlı olacaktır.
 • Unutmayın ki akustik sahne yapmamanız, mikrofonla sahne almanız sizin sesinizin yıpranmasını engellemez. Bu durumlarda sahne almak zorunda kalıyorsanız en azından yukarıda belirttiğimiz maddeleri uygulamanız bir nebze de olsa faydalı olacaktır.

Mikrofon Tonlama ve Potans Ayarları – Önemli İpuçları

Mikrofon ile şarkı söylemeyi şan eğitiminde yaptığınız çalışmalara benzetebilirsiniz. Yani söylediğimiz her bir söz anlaşılır ve net olarak çıkmalıdır.

Bu nedenle mikrofondan elde edeceğimiz sesin arkamızda çalan müzik grubundan düşük olması bizi sıkıntıya sokacaktır. Aynı şekilde sizin sesinizin de aşırı ve patlayarak çıkmaması gereklidir. Dikkatli bir ton ayarlaması yapılmalıdır.

” Ben sadece şarkı okuyorum bu kadar çok şey bilmem gerekir mi ? ” diye düşünebilirsiniz.

Ancak emin olun tonmaister denilen yani ön ayarlamaları yapan kişiler bu konularda maalesef yeteri kadar bilgili değil ülkemizde. Bu nedenle sizin tam olarak ne istediğini bilmeniz ve karşı tarafa ifade etmeniz gerekmektedir.

 • Mikrofon ile şarkı söylerken mikrofona çok yakın durmamaya çalışın. Özellikle ilk aşamada tonmaister tarafından ayar yapılırken de mikrofonu dudaklarınıza götürerek prova almayın. Mutlama 3-5 parmak mesafede olsun dudaklarınız.
 • Bu durumun temel nedeni p, ç, t, k gibi sert ünsüzlerin gereksiz patlamasının önüne geçmektir.
 • Mikrofonu şarkı sırasında kendinize en fazla 2 parmak kadar yakınlaştırın.
 • Aynı şekilde kuvvetli sesleri vereceğiniz zamanda 5 parmak mesafede uzaklaştırmaya çalışın.
 • Tabi ki de bu bahsedilen konulardan tam verim alabilmeniz için kesinlikle ön ayarların doğru yapılması gereklidir.

Mikrofon Tutuşu Neden Önemlidir ?

Sahnede sesimizi  dinleyicilere duyurabilmek ve sesin dağılımını sağlayabilmek adına en büyük yardımcımız mikrofondur.

Eğer ki doğru bir mikrofon kullanma tekniğiniz yoksa sahnede işiniz oldukça zorlaşacak ve verimli ses iletimi gerçekleşmeyecektir. Eğer ki seslendirdiğiniz eserde sesinizin inceldiği ve giderek forteye doğru çıktığı yerlerde  mikrofonu ağzınıza yaslarsanız büyük bir ses kirliliğine sebep olabilirsiniz.

Aksi durumda sesinizin pesleştiği ve daha piano söylemeniz gereken durumlarda mikrofonu ağzınızdan uzaklaştırırsanız bu sefer de sesin verimli iletimi sağlanamayacaktır. Bu yüzden mikrofon tutma tekniklerine oldukça önem vermeli, çalışmalarınızı bu doğrultuda gerçekleştirmelisiniz.

Mikrofon tutma tekniklerine artık hakimsiniz. Konu ile ilgili görüşleriniz bizim için çok önemli, lütfen aşağıya yorum yaparak düşüncelerinizi bize bildirin.

Youtube sayfamızı takip ederek şan dersleri ve çeşitli egzersizler ile ses sağlığınızı nasıl güçlendireceğiniz konusunda bilgiler öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu