Söz Konusu Sanat Blog

Müziğin Depresyona Etkileri

Müzik bir çok alanda kullanılan, insanın hayatına yerleşmiş, insanla tam anlamıyla bütünleşmiş bir parçadır. Gerek rahatlamak için gerek keyif için müziğe hayatımızda hep yer veririz ama müziğin terapide de kullanıldığını söylesek ne düşünürsünüz, harika olurdu değil mi? O zaman bizden size iyi bir haber var! Uzman doktorların tespitlerine göre müzik depresyonu yenme konusunda da en büyük yardımcılarımızdan biri.

Peki her müzik depresyona iyi gelir mi? Hayır, eğer ki bu tarz bir müzik arıyorsanız biraz seçiçi olmanız ve bu doğrultuda bir tercih yapmanız gerekmektedir. Kişi acı hissini beynin sağ ön, canlılık-hareketlilik hissini de beynin sol ön lobunda hissettiği saptanmıştır. Dolayısıyla sizde sol ön lobunuzu aktif edecek, bu bölgenin hareketliliğini sağlayacak bir müzik dinlerseniz, modunuzdaki değişimi hissedebilirsiniz. Peki ama nasıl bir playlist oluşturmayalım? İşte cevabı;

Depresyonun Azaltacak Müzikler Nasıl Seçilir?

1-) Canlı ritmler ve majör tonda yazılmış parçalar mutluluk hissi veren bölgeyi uyarır. Bu dizilime uygun parçalar seçin.
2-) İlk önceliğiniz enstrümantal müzikten yana olsun, ancak sözlü müzikten yana tercih yapacaksanız içeriğinde acının, hüznün geçtiği sözler olmamasına dikkat edin.
3-) Eğer ki dinlenecek parça klasik ise allegretto ve yukarısı metronomlar, eğer ki dinlenecek parça Türk müziği ise düyek, aksak, eyfer gibi daha canlı usuller tercih edilmelidir.
4-) Eserler karmaşık bir yapıda değil, daha sade, akılda kolay yer edinen bir yapıda bulunmalıdır. Böyle melodileri hafızamıza daha rahat alırız ve eserin karmaşık yapısında boğulmayız.
5-) Minör tonlar insan psikolojisinde daha çok hüznü, majör tonlarda insan psikolojisinde canlılığı, hareketliliği ifade eder. Bu yüzden minör dizilimden ziyade majör tona uygun parçalar seçin.

Genel olarak playlistinizi bu yönergelere uyarak seçerseniz, modunuzu daha çok yükseltecek ve bir nebze depresyonun etkilerini kendinizden uzaklaştırmış olabileceksiniz. Keyifli bir yaşam dileğiyle.. :)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu