Söz Konusu Sanat Blog

Müzik Aletleri İsimleri

Müzik aleti ve isimleri birçok kişi için istekle aranan ve takip edilen konular arasında yer almaktadır.

Özellikle enstrüman çalmak isteyen kişiler, kendileri için en uygun müzik aletleri hakkında bilgi almak için birçok internet sitesi ve müzik mağazası gezerler.

Müzik aletlerine aynı zamanda enstrüman ya da müzik enstrümanı da denilmektedir. İlkokul yıllarımızda yakıntan tanıştığımız bu çalgı aletleri kimimiz için bir hobi kimimiz içinse profesyonel bir kariyer için hayatlarımızda yer almıştır.

Müzik aletleri isimleri nelerdir ? ” diye merak eden kişiler için birçok enstrüman hakkında bilgi bulabileceğin kapsamlı bir yazı hazırladık.

Hangi yaşta olursak olalım etkili bir kafa dağıtma yöntemi, güzel bir hobi olan müziği ve onun çalgı aletlerini artık detaylı bir şekilde öğrenmenin zamanı geldi.[/vc_column_text][vc_message]Müzik aletleri ve isimleri hakkında bilgi almaya hazır ol.

Klasik, eski müzik aletleri ve listesi bu yazıda seni bekliyor. Ayrıca yazı içerisinde verdiğimiz bağlantıları da incelemeyi unutma.

Daha önceden hazırlanmış olan ayrı kategorilere bu bağlantıları kullanarak ulaşabilirsin.

Çalgıların Sınıflandırılması

Aynı zamanda müzik aletlerinin sınıflandırılması da diyebiliriz. 5 ayrı kategoride sınıflandırılan müzik aletleri isimleri listesini hemen öğrenin.

  1. Telli çalgılar ( gitar, bağlama, tanbur, arp vb )
  2. Vurmalı çalgılar ( zil, bateri, çan, timnapi, tef, darbuka )
  3. Nefesli çalgılar ( flüt, obua, klarnet, ney, trompet, trombon, zurna, kaval, saksafon, gayda)
  4. Yaylı çalgılar ( keman, viyola, çello, kontrbas )
  5. Tuşlu çalgılar ( piyano, org vb )

Tüm kültürlere ait popüler telli çalgılar hakkında detaylı bilgiler almak ister misin ?

Belki de aradığın bir bulmaca sorusunun cevabını bile hemen bulabilirsin.

Hemen incele ; https://sozkonususanat.com/telli-calgilar-nelerdir/

Gitar

Gitar denildiği zaman aklımıza ilk klasik gitar gelmektedir. Ancak bunun yanı sıra elektro, bas, akustik, perdesiz gitar çeşitleri de mevcuttur.

Standart olarak 6 telli olarak üretilen klasik gitar sap, perde, burgu, köprü, ses deliği, gövde ve tel olmak üzere 7 bölümden oluşmaktadır.

Gitar çeşidine göre değişmekle beraber 17-21 perde arasında üretilir.

Bağlama

Bir diğer eski müzik aleti de bağlamadır, halk arasında daha çok saz olarak bilinir. Ancak saz kelimesi Türkçe’de enstrüman anlamına gelmektedir. Yani klarnet, bateri gibi enstrümanlar da birer sazdır.

Türk halk müziğinde sıkça kullanılır. Hem parmakla hem mızrapla çalınabilir. Parmakla çalma tekniğinine şelpe denilir. Bir çok çeşidi vardır.

Bağlama çeşitleri ;

  • Cura, çöğür, tanbur, divan sazı, meydan sazı ve elektro sazdır.

 

Arp

Çoğunlukla klasik Batı müziğinde karşımıza çıkan arpın tarihi M.Ö 3400 lere dayanmaktadır.

Üzerinde birden fazla tel bulunmaktadır. Her telin uzunluğu birbirinden farklıdır. Aynı şekilde gerginlikleri de kendi içinde değişen bu teller, parmaklarla çekildiği zaman farklı tınılar ortaya çıkarır.

Genellikle üzerinde 47 tel bulunan arp daha çok orkestralarda kullanılır.

Zil

Müzik aletleri ve isimleri grubunun bir diğer üyesi de zildir.

Hem Türkler’in hem de birçok Orta Doğu ülkesininin kültüründe kullanılmaktadır. Yuvarlak yapıda olan zilin yapımında daha çok pirinç tercih edilir.

Birbirine vurularak ses elde edilir ve tam orta bölgelerinde tutuşu kolaylaştırmak adına ipten ya da deriden tutma yerleri bulunur. Mehter müziği icrasında çeşitli boylarda kullanılmaktadır.

Bateri

Dilimize Fransızca’dan geçen bateri kelimesinin anlamı vurmalı çalgıdır.

Ülkemizde hem davul hem de bateri olarak bilinir. Ancak davul daha çok asma davulu ifade ettiğinden stüdyoda ya da evde kullanılan versiyonları direkt olarak bateri diye adlandırılır.

Standart bateride 1 kick, 1 trampet, 3 tom 1 crash 1 de hi-hat bulunur. Ancak günümüz bateri setupları çok daha geniştir. İstenilen parça eklenebilir. Akustik ve dijital olmak üzere 2 çeşidi vardır.

Çan

Müzik aletleri isimleri listesinin bir diğer üyesi ise çandır. Tarihi çok eskiye dayanan bu çalgı aleti, sallanmaya başladığı sırada tokmakla vurularak ses çıkartılır.

Günümüzde kiliselerde hala kullanılmaktadır. Ancak artık elle yapmak yerine çanın sallanması için bir motordan yararlanılır.

En dolgun sesi elde etmek için içten tokmakla vurmak gereklidir, dışarıdan yapılan vuruşlar oldukça metalik ses çıkarır.

Timpani

3,4 davuldan oluşan, bir kişinin ucu keçeden yapılmış tokmak kullandığı orkestra çalgısıdır.

İlginç müzik aletlerinden biri olan timpani, bir kasnak üzerine oturtulan yarım küre şeklinde pirinç parçadan oluşur. Üzerinde sentetik membran gerili olan timpaniden elde edilecek tonun derinin gerginliğine ve tokmağın malzemesine bağlı olarak değişir.

Tef

Tef ya da diğer adı ile def, yuvarlak bir kasnak üzerine gerilmiş deriden oluşur.

Aynı zamanda yan boşluklarına zil ya da saçma takılabilir. Böylelikle elle ritim tutulurken zillerin birbirine çarpması ile beraber farklı tınılar da elde edilir. Daha çok tasavvuf müziğinde kullanılan müzik enstrümanlarından birisidir.

18.yüzyılda Osmanlı Devleti’inde mehter müziğinde de kendi yer edinmiş eski müzik aletleri isimleri listesinde yer almaktadır.

Darbuka

Milattan önceki dönemlerde Anadolu, Mezopotamya ve Orta Asya’da sıkça kullanılmıştır.

Zaman içerisinde o kadar çok yerde tercih edilen bir enstrüman olmuştur ki her bölge de farklı isimlerle anılır. ( tömbek, darbeki, debulak, deblek gibi )

Bir tarafı geniş diğer tarafı ise daha dar bir boru şeklindedir. Geniş kısım üzerine gerili hayvan derisi ya da sentetik deri bulunur. Kültürümüzde de popüler müzik enstrümanlarından birisidir.

Flüt

Üflemeli müzik aletleri ve isimleri grubunun bir üyesidir. Uç kısmında bir üfleme deliği bulunur.

Sol anahtarına bağlı çalınan bu enstrümanın birden çok çeşidi vardır. Orijinali flüt olsa da orkestrada yan tutularak çalınan çeşidine yan flüt denilmektedir.

Plastik, metal ve ağaçtan yapılan çeşitleri mevcuttur. Flüt çeşitleri hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsin ; https://sozkonususanat.com/flut-cesitleri-nelerdir/

Obua

Obua oldukça ilginç enstrüman isimlerine sahip çalgılardan birisidir.

Tarihi 1170’li yıllara dayanır. Fransa’da ortaya çıkan bu çalgı orijinal adı hautbois‘tir. Haut, yüksek sesli, bois ise ahşap üflemeli anlamına gelir.

Ağaç olarak abanoz, gül, şimşir ve sedir gibi sert ve dayanaklı olanlar tercih edilir. Oldukça pahalı bir enstrümandır.

Özel yapılan küçük kamışlar ile çalınır. Birçok obua sanatçısı kamışını kendi yapar.

Klarnet

Ağızlık, fıçı, üst gövde, alt gövde, baril ve kalak olmak üzere 7 parçadan oluşur. 9 çeşit klarnet tipi vardır.

Genellikle en popüler olanları si bemol ve sol klarnettir. Türk müziği icrası açısından sol klarnet tercihi yapılırken batı müziğinde si bemol kullanılır.

Başlangıç sesleri ve aralıkları değiştiği için kendilerine ait isimleri vardır.

Klarnet çeşitleri hakkında bu yazımızı okuyarak hemen bilgi alabilirsin ; https://sozkonususanat.com/klarnet-cesitleri-nelerdir/

Kaval

Üflemeli enstrüman isimlerinden birisidir. Halk arasında çoban çalgısı olarak da bilinir.

Bir halk inanışına göre çoban, üflediği kaval ile koyun sürüsüne yön vermektedir. Kaval üretimi bir standarda dayalı değildir, bu nedenle boyları 30 cm ile 80 cm arasında değişmektedir.

Genellikle erik ağacından yapılan bu enstrüman dilli ve dilsiz olmak üzere iki çeşide sahiptir. Önde 7 arkada 1 deliği bulunur.

Ney

Klasik Türk müziğinde ve tasavvuf  müziğinde en çok kullanılan çalgı aletlerinden birisidir.

Ney, 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar kamış, başpare ve parazvanedir.

Üflemesi, ses çıkarması oldukça zor bir enstrümandır. Diyafram nefesin çok etkili bir şekilde kullanmak gerekir.

Tasavvuf ilminin gelişimine paralel bir şekilde gelişen ney enstrümanı, birçok tekkede de kendini göstermiş ve yer edinmiştir.

Trompet

Üflemek için bir ağızlığı olan ve ağızlıktan çıkan metalin kendi üstüne kıvrılması ile hayat bulmuş bir müzik enstrümanıdır.

Enstrümanın yapımında ağırlık olarak bakır kullanılır. Ağızlık, boru, kalak ve piston olmak üzere 4 parçadan oluşur.

Birçok trompet çeşidi bulunmaktadır ancak en yaygın olarak kullanılanı do karar trompettir. 

3 pistonlu olan trompetin dışında Türk ezgilerini yakalamak için 4 pistonlu olanları da yaygın olmamakla beraber kullanımaktadır.

 

Trombon

Bakır üflemeli müzik aletlerinden birisidir. Ses aralığı oldukça geniş bir enstrümandır.

Orkestra, bando, caz ve pop müzikte kendine yer edinmiştir. Pistonlu ve sürgülü olmak üzere iki çeşit trombon vardır.

Günümüzde en çok kullanılan trombonlar ses aralığı nedeniyle bas ve tenor olanlardır. Oldukça zevkli olan bu enstrüman müzik aletleri isimleri listesinde kendine yer edinmiştir.

Zurna

Oldukça keskin bir sese sahip kültürümüze ait enstrümanlardan birisidir. Düğün, gelin çıkarma sırasında asma davul ve darbuka ile beraber sıkça kullanılır.

Yapımında genellikle erik ya da kiraz ağacı kullanılır.

7 deliğe sahip bu enstrümanda notaları elde ederken dudak sıkma, gevşetmenin yanı sıra delikleri kapatan parmakların açıklıkları da oldukça önemlidir. Türkiye’de sıkça kullanılan enstrüman isimleri nelerdir derse, zurna o liste de kesinlikle yer alacaktır.

Saksafon

Çoğunlukla yapımında pirinç kullanılan bu saksafon, şekil itibari ile s biçimindeki bir koniyi andırır.

Üretildiği ilk zamanlar klasik batı müziği ve askeri bandolarda yer alan bu enstrüman daha sonralarında pop ve caz müzikte de kendini göstermeye başlamıştır.

Aynı klarnet gibi büyük bir kamış yardımı ile çalınır. Alto, tenor, bariton gibi çeşitleri vardır ve her birinin tınısı oldukça güzeldir. Kolay öğrenilen üflemeli müzik aleti adları listesinde kendine ilk 3 içerisinde yer edinir.

Gayda

En popüler İskandinav çalgılarından birisidir. İçine havanın depolandığı bir kese ve üzerinde ona bağlı kamışlardan oluşur.

Sesi aşırı tiz olmakla beraber ilkel enstrümanlardan birisidir. Üzerinde 4 adet ses borusu bulunur.

Gayda koltuk altına sıkıştırılarak çalınır. Bir yandan içine belirli aralıklar hava üflenerek doldurulur ve sıkılarak enstrümandan ses çıkartılır.

Ülkemizde kullanılan tuluma oldukça benzemektedir. Çalması çok zor olmayan bir enstrüman olan gayda birçok film müziğinde de kullanılır.

Keman

Keman ya da diğer adı ile violin, keman ailesi grubunun en tiz seslere sahip üyesidir.

Dört tele sahip olan bu enstrümanın birden fazla akort sistemi mevcuttur. Türk müziğinde ve Batı müziğinde sıkça kullanılır.

Perdesiz bir enstrüman olmakla beraber arşe ya da yay denilen bir yardımcı elemanla çalınır. Sesin elde edilmesi için yaya kesinlikle reçine sürülmelidir.

Keman oldukça popüler bir enstrüman ve birçok insan zor olup olmadığını merak ediyor. Hemen hazırladığımız bu yazıyı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsin ; https://sozkonususanat.com/keman-calmak-zor-mu-kolay-mi/

Viyola

Keman ailesi üyelerinden bir diğeridir. Kemandan biraz daha büyüktür. Yaylılar için popüler müzik aletleri listesi çıkarmak gerekirse yine ilk 3 içerisinde kendine yer bulabilecek bir enstrümandır.

Birçok açıdan kemana benzemektedir. Sol elin işleyişi, yay teknikleri neredeyse aynıdır.

Ülkemizde çok fazla isim yapmış viyola sanatçısı yoktur. Bu nedenle orkestralarda daha rahat bir şekilde yer edinebilme şansı yüksektir.

Keman sol anahtarına bağlı çalınırken, viyola do anahtarı ile çalınır ve tam 5 li akort sistemine sahiptir.

Çello

Diğer adı viyolonseldir. Çellonun atası viyola de gambadır. Çelloya göre daha büyük, perdeli ve 5 telli bir yapıya sahiptir.

İlk örnekleri 16.yüzyıl içerisinde Fransa’da ortaya çıkmıştır ve zaman içerisinde gelişerek bugünkü formuna ulaşmıştır.

Orkestrada bas sesleri destekleyen bir yapısı vardır aynı zamanda solo performans olarak da sahnede kullanılmaktadır.

Kontrbas

Yaylı ailesinin en bas seslere üyesidir ve yaylı müzik aletlerinin isimlerinde son üyedir.

4 ve 5 tele sahip iki kontrbas çeşidi bulunmaktadır. Ortalama olarak boyu 180 cm civarındadır.

Parmakla ya da yayla çalınabilir. Her ikisinin de duyum hissiyatı farklıdır. Önceden sadece orkestrada kullanılan kontrbas günümüzde caz, sokak müziği, funk gibi birçok alanda da kullanılmaya başlanmıştır.

Piyano

Piyano dijital, akustik olmak üzere 2 temel grupta toplanır. Bu 2 grup kendi içerisinde ise onlarca ayrı alt başlığa ayrılır.

Genel olarak akustik piyano, her tuşa bağlı bir çekiç bulundurur. Tuşlara basıldığında çekiçler arkadaki tellere vurarak sesin ortaya çıkmasını sağlar.

Orkestranın vazgeçilmez enstrümanlarından biri olan piyano hem solo hem de eşlik olarak kullanılmaktadır. Piyano muzik aletlerinin ismi ve çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/piyano-cesitleri/

Akordeon

Akordeon müzik aletleri ismini nereden almıştır ?

Akordeon bir askılıkla çalınan bir enstrümandır. Körüğün hareketi ile seslerin elde edilmesi için gerekli hava elde edilir.

Ardından aynı piyanoda olduğu gibi tuşlara basarak melodiler elde edilir. Akordeon da aynı zamanda birçok düğme bulunur. Bu düğmeler piyano tuşları üzerinden melodileri oluştururken çeşitli alt yapı akorlarını basmamıza yardımcı olur.

İlk başlarda diatonik olarak yani diyez ve bemol içermeyen hali üretilmişse de zamanla yerini kromatik akordeon almıştır.

Kemençe

Genellikle diz üzerine konularak çalınan, perdesiz bir enstrümandır. Klasik kemençe ve Karadeniz kemençe olarak ikiye ayrılır.

Sesleri elde etmek için aynı kemanda olduğu gibi bir yay kullanılır. 3 telli müzik aletlerinden biridir.

Tırnağımızın kenarını tele dokundurarak da çalınabilir hatta buna tırnak kemençe adı verilir. Diğer kemençe türünde ise teller üzerine basılmaktadır.

Daha çok dut, kiraz ve ardıç ağacından imal edilir.

Doğu Karadeniz yöresi dışında çok fazla kullanılmamaktadır.

Melodika

Dünyadaki bütün müzik aletleri ve isimleri listesinde yer almaktadır. Sadece ülkemizde değil, yurt dışındaki birçok ülkenin okullarında da eğitimi verilmektedir.

Üflemeli ve tuşlu bir müzik enstrümanıdır.

Fa notası ile başlar do notası ile biter. Bir hortum yardımı ile içine hava üflenir. Sol el melodikayı tutarken sağ elle de piyano tuşlarına basılarak ezgiler oluşturulur.

Diatonik ve kromatik aralıklar içerir. Yani üzerinde diyez ve bemol bulundurur. Daha çok ilköğretim okullarında müziği sevdirme amaçlı kullanılır.

Mızıka

İtalyanca’da armonica kelimesinden türemiştir. Ülkemizde de mızıka ya da armonika olarak bilinir.

Nefes ve dil yardımı ile çalınan üflemeli çalgılardandır. Diatonik mızıka ve kromatik mızıka olmak üzere iki çeşidi vardır.

Diatonik çeşidi daha çok rock ve blues parçalarında kullanılır. Her parçanın tonuna göre uygun mızıka kullanmak gereklidir. Yani do majör bir parça için do karar mızıka tercih edilmelidir.

Kromatik mızıka da ise tek bir mızıka ile tüm parçalar çalınabilir. Diatonik modeline göre daha karışıktır.

Fagot

Ahşap üflemeli popüler müzik aletlerinin isimlerinden biri de fagottur.

Ses aralığı 3.5 oktava genişliğindendir. Ortalama uzunluğu 1.3 metredir. Yapımında akçaağaç tercih edilir ve üzerindeki diğer tüm aksamlar metaldir.

Kalak, çizme, bas ve tenor olmak üzere 4 parçadan oluşur.

Çift anahtarla çalınan bir müzik enstrümanıdır. Kalın sesler için fa anahtarını kullanırken ince sesler için dördüncü çizgi do anahtarını kullanmak gereklidir.

Oldukça pahalı bir enstrümandır. Ülkemizde de orkestralar dışında kullanımı çok yaygın değildir.

Korno

Bakır üflemeli müzik aletlerinden birisidir.

İtalyanca’da boynuz anlamına gelen corno dan türemiştir. Salyangoz gibi kıvrımlı bir yapısı vardır.

Korno oldukça zor bir enstrümandır. Flüt ya da klarnette olduğu gibi ses delikleri yoktur.

Ses tamamen üfleme sırasında dudağın sıkılmasından ya da gevşetilmesinden elde edilir. Dudaklar gergin tutulursa tiz gevşek bırakılırsa pes sesler elde edilir.

Alto, bariton ve tenor olmak üzere 3 tip korno vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu