Söz Konusu Sanat Blog

Müzik Öğretmenliği ve Konservatuar Arasındaki Farklılıklar

Konservatuar ile Müzik Öğretmenliği Farkı

Müzik öğretmenliği ve konservatuar arasındaki fark

Müzik kursu İzmir bölümlerinden mezun olan eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu içeriğimizde ” konservatuar ve eğitim fakültesi farkı ”, ”konservatuar ve güzel sanatlar arasındaki fark ”, ” konservatuar mezunları müzik öğretmeni olabilir mi? ” gibi sorularınızın vb. konuların detaylı yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Üniversitede müzik bölümünü seçmek niyetinde olan, müziği hobinin ötesine taşıyarak aynı zamanda bir iş olarak tercih etmiş ve hayatının her anında müzikle iç içe olmayı amaçlamış, liseyi bitirmiş bir bireyin önünde 2 tane temel alan tercihi mevcuttur. İlgili üniversitelerde 4 senelik bir programda lisans olarak işlenen konservatuar ya da müzik eğitmenliği bölümü.

Müzik Öğretmenliği Alanı

Müzik öğretmenliğinin kuruluş hedefleri, devlet üniversitelerine, liselerine, okullarına kısacası devletin faaliyet gösterdiği kurumlara ve kolej vb. eğitimler veren özel mekteplere müzik eğitmeni sağlamaktır. Müzik öğretmenliği bölümü dört senelik bir lisans eğitimi sürecini içermektedir ve bağlı oldukları ana bölüm eğitim fakülteleridir.

Müzik öğretmenliği öğrencileri, üniversite eğitimleri esnasında çeşitli müzik aletlerine yönelik dersler görmekte ve bunun yanı sıra bir tane temel enstruman eğitimi görmektedir. Çeşitli müzik eğitimlerinin yanında formasyon çatısı altında derslik idaresi, özel tedris metotları, muallim-muallime kariyerine başlangıç gibi çeşitli pedagojik derslerde görülmekte olup öğrencilere, ilgili alanlarda staj eğitimi verilmektedir.

Bu bölümün mezunları, üniversitedeki eğitimlerini tamamlamasının ardından müzik öğretmeni olarak atanmak için gerekli girişimleri yaparak kpss adı verilen sınava tabii tutulur ve alınan puana göre atanmaya çalışırlar. İstenilen sonucun alınamaması gibi durumlar da ya da atamanın uzaması gibi durumlarda bu bölümle ilgili çeşitli iş olanakları bulunmaktadır.

Müzik öğretmenliği mezunları kişisel özelliklere ve çalışmalarına bağlı olarak; kişisel eğitimler verebilir, farklı yerlerde gösteri yapabilir, bölümle ilgili makale, metot vb. yazarak eser besteleyebilir, devlete bağlı olmayan okullarda müzik eğitmeni olarak görev alabilir ya da akademisyen olma yolunda ilerleyerek kendini bu alanda geliştirebilir. Bu konuyla ilgili olarak kişinin kendi başarısına ve çabasına bağlı olarak bir çok farklı seçenek değerlendirmeye alınabilir.

Konservatuar Alanı

Konservatuarın varoluş hedefleri arasında profesyonel icracı yetiştirmek, mevcut orkestralara ya da kuruluşlara tam donanımlı müzisyen sağlamak, kısacası tam anlamıyla sanatçı yaratmak vardır. Konservatuar eğitiminin süreci de müzik öğretmenliğinde olduğu gibi dört seneyle sınırlıdır. Ancak müzik öğretmenliğine farklı olarak bu bölüm eğitim fakültelerine değil, direkt olarak rektörlüğe tabiidir.

Dört sene boyunca konservatuar eğitimi gören bir öğrenci, üniversite de seçmiş olduğu müzik aletiyle ilgili gerekli tüm teknik donanımlarla donatılarak, icra ettiği çalgıda en yüksek seviyede çalım yetisi kazanmaktadır. Kişi seçtiği müzik aletindeki hakimiyetinin sağlamak adına pek çok sınava tabii tutulur ve alanlıyla ilgili yoğun dersler görür. Bununla birlikte çok sayıda dinleti vererek bu dinletiler sayesinde konservatuar öğrencisi sahne hakimiyeti sağlamış olur.

Seçilen müzik aleti eğitiminin dışında öğrencinin bu alanda gelişimini tamamlayacak ve destekleyecek bir çok ders görülmekte ve bu eğitimi alan kişiler alanında tam donanımlı ve her türlü bilgiye sahip yetkin kişiler olarak yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Yine müzik öğretmenlerinde olduğu gibi kişisel yetilerine göre farklı iş alanlarında faaliyet gösterebilen bu kişiler müzik öğretmenlerinden farklı olarak KPSS’ye girememektedirler. Bu konservatuarlıların devlet müesseselerinde görev yapamayacağı anlamına gelmektedir. Eğer ki öğretmenlik yapılmak isteniyorsa devlet tarafından sağlanan hakla ilgili olarak kişiler ayriyeten formasyon alarak, KPSS’ye katılabilir ve böylece müzik öğretmeni olabilirler.

Ancak konservatuarlar için formasyon hakkı çeşitli dönemlerde birkaç seneliğine kapanmaktadır. Ancak kapansa bile bu bölüm mezunu kişiler, okulu bitirmiş olsalar dahi tekrardan formasyona başvuru yapabilmektedir. Bu yüzden formasyon hakkının her sene kontrol edilmesi ve bu konuyla ilgili öğrenci işlerinden detaylı bilgi alınması gerekmektedir.

Ayrıca Söz Konusu Sanat müzik dersi eğitmenlerimizin yazmış olduğu ‘’ Pop Müziğin Oluşumu ‘’ adlı bir diğer yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz!

Söz Konusu Sanat * Müzik Kursu İzmir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu