Söz Konusu Sanat Blog

Nasıl Bir Bek Seçmeliyim?

Klarnet Bekinin Açıklığı Nasıl Olmalıdır?

nasıl bir bek seçmeliyimBeki, klarnetin can damarı olarak tanımlamak çok yerinde bir ifade olacaktır. Ses çıkarmak için üflenildiğinde nefes öncelikle bek kısmından geçer ve ardından diğer bölgelere uğrayarak notaya dönüşür. Bu yüzden klarnet için bekin önemi yatsınamayacak kadar büyüktür. 2 çeşit bek mevcuttur. Bunlar; açık ve kapalı bek olarak isimlendirilmektedir. Ayrıntılı yazımızda nasıl bir bek seçmeliyim?, klarnette bek açıklığı nasıl olmalıdır?, klarnet bekinin açıklığı nedir?, sol klarnet bekleri nasıl olmalıdır? vb. konular hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

  • Kapalı Bek

    Bu bek çeşidinde bek ve kamışın tepe bölümünün aralığında bulunan eğiklik oldukça azdır. Çoğunlukla klasik müzik eserleri seslendiren müzisyenler tarafından kullanılmaktadır. Diğer bekle kıyaslandığında üfleme işlemi daha kolay gerçekleştirilir, ancak açık beke oranla kapalı bekte sesler daha kuvvetsiz çıkmaktadır. Dudak pozisyonları bu bekte daha sınırlı olduğundan dolayı çalıcının pozisyonları azalmakta ve çalım esnasında değişik tekniklerin uygulanmasında problemler ortaya çıkmaktadır. Bu duruma örnek olarak vibrato uygulaması gösterilebilir.

  • Açık Bek

    Açık bekle kapalı bek eğiklik bakımından birbirlerine oranla tamamen zıttır. Açık bekte ağızlık ve kamış tepesinin ortasında mevcut olan mesafede eğiliklik çoktur. Açık bek genellikle Balkan müziği ve Türk müziği parçaları icra eden enstrumanistler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda blues ve caz müzik icracıları da açık bek kullanmaktadır. Üflemesi daha zor olmasına karşın dudak pozisyonlarının daha rahat edinmesinden kaynaklı teknikler daha kolay uygulanabilmektedir. Ancak bekin stilinden boşa nefes çıkış daha çoktur.

    Önemli Tavsiye: İlk kez klarnet icrası gerçekleştirecek olan kişilerin kapalı bek ile çalmaya başlaması önerilmektedir. Bu bek açık beke oranla daha az zahmetlidir. Kapalı bekte doğru bir çalım gerçekleşmesinin ardından bekin açıklığı değiştirilerek farklı bir beke geçiş yapılabilir.

    Klarnetle ilgili bir başka içeriğimiz olan ” Klarnet Nasıl Temizlenir? ” adlı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu