Söz Konusu Sanat Blog

Nasıl Fotoğrafçı Olunur?

Nasıl Fotoğrafçı Olunur?

Gündelik yaşantımızın ve genel olarak yaşamamızın pek çok yerinde aktif olarak kullandığımız fotoğrafı,çoğunlukla mutlu olduğumuz zamanları unutulmaz kılmak için kullanılırız. Peki her makinesi olan ya da elindeki tablet, telefon vb. cihazlarla güzel birkaç fotoğraf çekmeyi başaran herkes fotoğrafçı mıdır? Tabii ki de hayır. Bir fotoğrafçı alanına özel olan terimleri ve uygulamaları doğru şekilde öğrenmeli ve bu bilgileri çalışmalarına uyarlamalıdır. Bir kişinin ben fotoğrafçıyım diyebilmesi için öncelikle renk, uyum, ışık, kamera, perspektif, objektif vb. konulara hakim olması gerekmektedir. Ayrıca fotoğrafçılıkta photoshop uygulamalarına hakimiyetinde mutlaka gerekli olduğu unutulmamalıdır.

 

Fotoğrafçılıkta En Önemli Konular Nelerdir?

Fotoğrafçı olma yolunda gerçekleşen süreç önceleri ustadan çırağa aktarma bilgilerle yapılsa da artık günümüzde profesyonel fotoğrafçı yetiştiren bir çok kurs ve eğitim merkezi bulunmaktadır. İyi bir fotoğrafçı olarak tanınmak isteyen birey, öncelikle çalışmalarını gerçekleştireceği fotoğraf makinesini yakından incelemeli ve bu makine üzerinde hakimiyet sağlamalıdır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmanın en sağlıklı yolu makinenin tüm özelliklerinin denenmesinden ve açıklamalı videoların izlenmesinden geçmektedir.

Makinenin tanınma sürecinin tamamlamasıyla birlikte fotoğrafçılığın can damarlarından biri olan ışık konusuna girilmelidir. Işığın nasıl ayarlanılacağı, ışık yoksa yapay ışığın kullanımının nasıl olacağı tamamen profesyonellik gerektirmektedir ve bu aşama mutlaka detaylı bilgi ve eğitim gerektirmektedir.

Fotoğrafçılık çok geniş kapsamlı bir hobi ve meslek alanıdır. Bu yüzden her ortamda ve her çeşit fotoğrafçılık deneyimi yaşanmalı, yapılan çalışmalar ufkun genişletilmesi açısından mutlaka çeşitlendirilmelidir. Her çalışmanın size katacağı farklı bir bilgi olduğundan dolayı bu aşama atlanmamalıdır. Çeşitli fotoğrafçılık alanlarına örnek olarak; stüdyo, düğün, sualtı, basın, katalog fotoğrafçılığı gibi alanlar gösterebilir. Hele bir de bu bilgileri profesyonel bir makineyle birlikte harmanlandığınızda ortaya çıkacak fotoğraflara hayran kalacaksınız!

İyi Bir Fotoğrafçının Taşıması Gereken Özellikler

* Fotoğraf çekmeyi sevmelisiniz.

Her kişi sevdiği işte mutlaka başarıya ulaşır. Çünkü sevilen iş iş olarak değil daha çok hobi olarak görülür ve bu alanla ilgili yapılan araştırmalar sıkıcı olmaktan çıkar ve araştıran, uygulan kişiye keyif verir.

* Klişe olmayın, alışılmışın dışına çıkın.

İnternette sürekli olarak benzer fotoğraflar görmekten siz dahil herkes mutlaka sıkılmıştır. Ancak renkli ve farklı olan her zaman dikkat çeker ve tutulur. Sizde başarılı bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız anı yakalamalı ve farklı fırsatları değerlendirmelisiniz. Böylece sürekli adından bahsettiren bir fotoğrafçı olma yolunda ilk adımları atmış olursunuz.

* Işık kullanımı çok önemli!

Işığın kullanımı bir fotoğrafı vezirde eder rezilde! Bu yüzden her çeşit ışığın hangi ortama uyumlu olduğunu ve bu ortamlarda nasıl kullanıldığını deneyimleyerek öğrenin. Genellikle doğal ışıkları kullanmaya özen gösterin.

* Terimlere hakim olun.

Aslında terimler gözünüze gereksiz olarak gözükebilir, ancak detayları yakalayabilmeniz açısından terimlerin bilinmesi çok büyük avantaj sahibi olmanızı sağlar. Unutmayın büyük fotoğraflar detaylarla elde edilir. Bu yüzden işinize yaracak tüm teknikler hakkında bilgi edinip, bu bilgileri hemen makinenizle denemeye koyulun!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu