Söz Konusu Sanat Blog

Nasıl Güzel Şarkı Söylenir – 7 Altın Kural

Nasıl güzel şarkı söylenir ? Şarkı söylemek aslında çok kolay bir eylem. Sadece bilinçli bir şekilde yapmaya özen göstermeliyiz çünkü ses tellerimizin sağlığı buna bağlıdır.

Şarkı söylemek birçoğumuz için rahatlatıcı bir aktivite ancak şarkı söyleme kurallarını biliyor muyuz ? Bu kurallara uymazsak ses tellerimize zarar verebileceğimizi aklımızdan çıkarmamamız gerekli.

Çoğu ses sanatçısı sesini geliştirmek için şan eğitimini düzenli olarak alır. Bu sesimizi verimli kullanabilmek için alınması gereken bir eğitimdir.

Ancak eğitim işin içine girdiğinde maddi boyutu da düşünmemiz gerekli. Eğer nasıl şarkı söylenir konusunda eğitim için para harcamak istemiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın. Kendi başınıza yapabileceğiniz çalışmalardan bahsedeceğiz.

Nasıl Güzel Şarkı Söylenir ? – İzlenecek Adımlar

Birçok kişinin severek yaptığı bu eylemin aslında cevabı oldukça basit. Doğru şarkı söylemek tekniklerini öğrenmek, ses sağlığına dikkat etmek ve bolca egzersiz yapmak.

Bunlara uyduğunuz takdirde ” güzel şarkı nasıl söylenir ? ” sorusunu aklınızdan çıkararak sadece keyif alarak bu eylemi gerçekleştireceksiniz.

Güzel Şarkı Söylemenin Püf Noktaları

İşin özü diyaframdan geçer. Hatta diyaframı sadece şarkı söylerken değil, gündelik hayatımızın içinde de aktif olarak kullanmamız gerekli.

Diyafram nefesi akciğer nefesine göre daha fazla havayı içimize çekmemize yardımcı olur. Bu da konuşurken, şarkı söylerken nefesimizi daha idareli kullanmamızı sağlar.

Cümle sonlarına gelmeden nefesiniz mi tükeniyor ? Diyafram nefesini kullanmayı deneyin ve aradaki farkı kendiniz deneyimleyin.

Diyafram nefesi nasıl alınır ? Egzersizleri nelerdir merak ediyorsanız bu yazımızı hemen okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/diyafram-nefesi-nasil-alinir/

Peki nasıl güzel şarkı söylenir ? Diyafram nefesini kullanmak ne katar ?

 • Doğru yerlerde nefes kullanımı alışkanlığı ile performans artışı
 • Zorlanarak okuduğun parçaların tizlerine ve peslerine daha rahat ulaşma imkanı
 • Ses egzersizleri yaparken oktavlara daha iyi inip çıkabilme durumu
 • Her şeyden önemlisi ile vücudumuza aldığımız oksijen miktarını arttırdığı için sağlıklı bir çalışma olması

Diyaframdan Şarkı Nasıl Söylenir ?

Güzel şarkı söylemek için yapılması gerekenler listesinde diyafram bir numaradır. Sesimizi en etkili şekilde kullanmamıza yardımcı olan diyafram kası üzerine bol çalışmalar gerçekleştirmeliyiz.

Diyafram nefesi şarkı söylerken ses kontrolü yapmamıza olanak tanır. Yukarıda paylaştığımız bağlantıyı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Hem diyafram kasının çalışma mantığını öğrenin hem de yazı içerisindeki egzersizler ile bu kasınızı güçlendirin.

Diyaframdan şarkı nasıl söylenir ?

 • Diyafram nefesini yazımızın içerisinde anlatıldığı şekilde aldıktan sonra parça içerisindeki ilgili rezonansa ses taşınır.
 • Rezonans ile anlatılmak istenen şudur ;  şarkı göğüs sesi ile mi yoksa kafa sesi ile mi okunur ? Ya da ara geçişleri nasıl olmalıdır ?
Bu yazımızı okuyarak şan dersi eğitiminin içeriğini öğrenebilir ve rezonansların kullanımına yönelik bilgi alabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/san-dersinde-ne-ogretiliyor/
 • Aslında liste bu kadar. Ardından aldığımız nefesi doğru şan teknikleri ile birleştirerek okumak kalıyor.

Nasıl Güzel Şarkı Söylenir – Doğru Yerlerde Nefes Alıp Vermek

Şarkı söylemek isteyenler nereden başlamalı ? Eğer diyafram nefesinin mantığını çözdüyseniz sıradaki aşama parçada doğru yerlerde es vermek.

Birçok kişi şan eğitimini sadece parça okumak olarak görmekte. Ancak emin olun ki nefes kontrolünü doğru yaparak gündelik konuşmalarınızda da cümle vurgularınızı güçlendirebilirsiniz.

Şan, kendi içerisinde bir diksiyon eğitimi de barındırır. Vurgular, kelimelerin telaffuzları, esler ve onlarca diksiyon eğitimi içeriğini şan içerisinde parça okurken tekrar edersiniz.

Güzel şarkı nasıl söylenir ? Doğru nefes almak için nelere dikkat etmek gerekli ?

 • Öncelikle bir kitap, dergi ya da okuduğunuz parçanın sözlerini düz yazı gibi okuyun
 • Metinlerdeki durma bölgelerini belirleyin ve bunu mutlaka diyafram nefesi alarak yapın
 • Canlı performansları izleyerek şarkı okuyan kişinin nefes aldığı noktalara dikkat edin
 • Bu işi en doğru şekilde kavramak istiyorsanız temel şan eğitimi almak süreci hızlandırmanızı sağlayacaktır
Şarkı söylerken ses sağlığımızı korumamız oldukça önemlidir. Şarkı söylerken nelere dikkat etmek gerekli diyorsanız hemen okuyun ; https://sozkonususanat.com/sarki-soylerken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Nasıl İyi Şarkı Söylenir ? Sesinize Uygun Parçaları Seçin

Doğru tonda şarkı söylemek oldukça önemli bir konu. Nasıl güzel şarkı söylenir diye merak ediyoruz ya, her şeyi doğru yapın tüm teknikleri doğru uygulayın ama doğru tonda okumuyorsanız çok kötü sonuçlar elde edersiniz.

Hepimizin ses tonu birbirinden farklı. Bu da aslında onlarca birbirinden farklı güzel sesi dinlememize olanak veriyor.

Herkesin ses yapısı farklı olduğu için çıkabileceği tizlikler ya da inebileceği pes sesler de birbirinden farklı olmakta. Örneğin siz la tonunda parçalar okuyabiliyorunuz diyelim.

Fa sesi size göre 2 tam ses tam pes bir noktadadır. Burada parça okumakta zorlanabilirsiniz. Ama okumak istediğiniz parçanın tonu fa ise bu sefer bu zor pozisyona geçmek ve orada şarkı okumak için kendinizi zorlamanız gerekecektir.

Sesimizi nasıl kullanmalıyız ? Öncelikle kendi ses tonumuza ait parçaları okumalıyız ya da enstrüman çalmayı biliyorsak akorları kendi sesimize göre transpoze etmeliyiz.

Ses renginiz hakkında bilgi almak ister misiniz ; https://sozkonususanat.com/ses-rengi-nedir/

Kısacası sesin en güzel çıktığı şarkılar, sesi güzel gösteren şarkılar ses aralığınıza uygun olan parçalardır.

Nasıl Güzel Şarkı Söylenir – 7 Altın Öneri

Aşağıda şarkı söylemeden önce ve söyleme sırasında uyguladığınız taktirde performansınızı olumlu etkileyecek önerileri bulabilirsiniz.

Ses tellerinizi mutlaka ısıtın

Şarkı söylemeye başlamadan önce ses tellerinizi ısıtmanız hem tahriş olmasını önler hem de en iyi şekilde sonuç almanıza yardımcı olur.

Eğer bir enstrüman kullanıyorsanız notaların her birine basıp duyduğunuz tınıları mam, mem şeklinde vermeye çalışın. Bunu birkaç dakika boyunca tekrarlayın.

Tiz seslere çıkmak ya da pes seslere inmek için kendinizi zorlamayın

Eğer bir şan öğretmeni ile çalışıyorsanız o kişi sizin sınırlarınızı bilir ve ses açma egzersizlerinde gelişiminiz için bazı noktalarda sizi zorlar.

Ancak evde tek başına yapacağınız şarkı okuma işi sırasında kendi sesinizi gereğinden fazla zorlarsanız nodül oluşabileceğini, ses tellerinize zarar verebileceğinizi unutmayın.

Çalışmalar sırasında yanınıda ılık su bulundurun

Nasıl güzel şarkı söylenir ? Öncelikle ses tellerinize iyi davranmalısınız ve oradaki nem oranını belirli düzeyde tutmalısınız.

Bunun için düzenli olarak ılık su içmeyi unutmayın. Ayrıca şarkı söylerken ya da ses egzersizi yaparken ara ara ılık su içmek ses tellerinizi yumuşatacak ve iyi gelecektir.

Diyafram çalışmalarına ağırlık verin

Az öncede bahsettiğimiz nasıl güzel şarkı söylenir listesinde 1 numara diyafram yer alır. Bu kası yazı içerisinde paylaştımız egzersizlerle destekleyin.

Günde sadece 10 dakikalık çalışmalar gelişiminize yardımcı olacaktır. Bir de gündelik hayatın içinde diyafram nefesini aktif olarak kullanabilirseniz bu işin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Şarkı sözlerini parçalara ayırın

Nefesi doğru yerde kullanmak çok önemli. Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için şarkı sözlerinin çıktısını alıp ve nerede nefes alacağınızı kağıt üzerinde işaretleyin.

Sesinizi kaydedin ve dinleyin

Kendi sesinizdeki gelişmeyi görmek istiyorsanız yaptığınız her çalışmanın kaydını alın. Bu hem kendinizi analiz etmenize yardımcı olacak hem de gelişiminizi izleyebileceksiniz.

Bu da motivasyonunuzu yükseltecek ve çalışma isteğinizi arttıracaktır.

Ayna karşısında çalışın

Nasıl güzel şarkı söylenir konusundaki son madde ise ayna karşısında parça söylemek. Peki neden bunu yapmalıyız.

Müşteri temsilcilerinin sizinle konuşurken ayna karşısında bu işi gerçekleştirdiğini biliyor muydunuz ?

Mimikleriniz sesinize yansır. Bu nedenle ayna karşısında çalışmak ve gerekli mimikleri kullanmak ses tınısını etkileyecek ve istediğiniz etkiyi uyandırmanıza yardımcı olacaktır.

Nasıl güzel şarkı söylenir konusunda sizlere aktaracaklarımız bu kadar. Aşağıda konu ile ilgili sık sorulan sorular yer almaktadır. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Youtube sayfamızı takip ederek paylaşılan son egzersizlerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Nasıl Güzel Şarkı Söylenir Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sesimizi nasıl güzelleştirebiliriz ?

Ses güzelleştirme çalışmalarının temelini şan eğitimi oluşturur.

Temel şan eğitimini alarak sesinizi nasıl verimli kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz ; https://sozkonususanat.com/san-dersi-ile-ses-guzellesir-mi/

Şarkı söylemek istiyorum ama sesim güzel değil ne yapmalıyım ?

“Sesim çok kötü nasıl güzelleşir ? “sorusunu soran, bunu düşünen ilk siz değilsiniz ama emin olun bu düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerekli.

Sesinizin parça okurken güzel duyulmamasının temel nedeni yanlış tonda parça okuyor olmanız olabilir. Kendi ses renginize yönelik parçalarda çalışma yapmalısınız.

Gırtlaktan şarkı söylemek zararlı mı ?

Gırtlaktan parça okumak oldukça popüler bir tarz ancak şan teknikleri açısından incelendiğinde doğru olmadığı kabul edilir.

Parça içerisinde belirli yerlerde kullanabilirsiniz ancak parçanın geneline yaymak ses tellerinize zarar verecektir.

Ses güzelleştirme yöntemleri nelerdir ?

Ses güzelleştirme yöntemlerinden en sağlıklısı şan eğitimi almaktır.

Ancak bunu yapmak istemiyorsanız bu yazımızın içerisinde yer alan maddeleri uygulayabilirsiniz.

Şarkı söylerken detone olmamak için ne yapmalı ?

Şarkı söylerken detone olmak birçok kişinin korkulu rüyası.

Bu durumla karşılaşmamak için kendi ses tonumuza yönelik parça seçimleri yapmalı ya da okuyacağımız parçanın akorlarını sesimize göre transpoze etmemiz gerekli.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu