Söz Konusu Sanat Blog

Natürmort Nedir : Kolay Anlatımlı Örnek Çizimli

Natürmort nedir ? İşte bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz.

Bu yazımız içerisinde sizlere önemli resim konularından biri olan natürmort hakkında bilgiler vereceğiz. Bunun yanı sıra bir de natürmort resim çizim aşamalarını içeren görselleri sizlerle paylaşacağız.

natürmort-nasıl-çizilir

Böylelikle “ natürmort çizimi nasıl yapılır ? ” konusunda aklınızda en ufak soru işareti kalmayacak. Aynı zamanda aşağıdaki görselleri sizde evde deneyerek natürmort üzerine güzel bir örnek çalışma yapabileceksiniz.

Yazımızın tamamını okumak değil de merak ettiğiniz konu başlıklarına hızlıca ilerlemek için sol üstte bulunan sayfa içerikleri kısmından bu yazı içeriside natürmortla ilgili bulunan başlıklara hızlıca geçiş yapabilirsiniz.


Natürmort Nedir Uzun Açıklaması Hakkında Bilgi

Natürmort konusu itibari ile en zevkli resim türlerinden biridir. Hareketsiz , cansız varlıkların konu olarak işlendiği bu resim türünde çiçekler, meyveler ya da herhangi bir obje kullanılabilir.

Manzara ve portre resimleri haricindeki hayvan, meyve, eşya, sebze gibi objeler kompozisyon içerisinde kullanılabilir.

natürmort-hakkında-uzun-bilgiler

Açıklamalarımızı daha anlaşılır olması adına toplarsak natürmort, görsel sanat dallarından biri olan resim sanatında oldukça sık kullanılan bir terimdir.

Natürmort nedir uzun ve detaylı şekilde nasıl ifade edilir ?

Hareketsiz, içerisinde aksiyon olmayan çizimlerdir. Dalından kopan meyveler, günlük yaşantımızda kullandığımız objeler, içi doldurulmuş hayvanlar birer natürmort konusudur.


Natürmort Çalışması Ne Demek ?

Natürmort, konusunu cansız varlıklardan almaktadır. Bu çizimler daha çok nesne ( vazo, kitap, masa, meyve, sebze ) ve ölü hayvanları içerir.

Fransızca kökenli bir kelime olan natürmortun dilimizdeki karşılığı ölü doğadır. Çizimin konusu, aslında adının içerisindedir.

natürmortun-konusu-nedir

Ancak natürmort çalışmalarına genellikle tek obje çizimi ile başlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Çizilecek objenin kompozisyon içerisine yerleştirilmesi, ilk aşamada eskizinin alınması ve ardından detaylandırma işlemlerini karmaşık bir kompozisyonda değil de daha kolayda tutmanız sizleri rahatlatacaktır.


Portre, Peyzaj, Natürmort Ne Demek ?

Portre çiziminde kişinin yüzü, mimikleri ve ifadeleri resmedilir. Genellikle yüz çevresi resim konusu olsa da bazen göğüs hizası ve üstü de çizilir.

portre-peyzaj-natürmort-farkları

Peyzaj ise bir görüş açısı içerisinde yer alan bütün çevreyi ( doğal ve kültürel çevre ) ifade eden kompozisyon türüdür.

Karakalem portre çizimi ilgini mi çekiyor ? Bu yazımızı okuyabilir ve nasıl çizilir öğrenebilirsin ; https://sozkonususanat.com/kolay-karakalem-portre-cizimi/


Natürmort çizimine nereden başlamalı ?

natürmort-çizim-adımları

Bu alanda resim çizimi yapmak için en basitten başlayarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Köşeye sahip cisimlerin çizimi başlangıç aşamasında detayları göstermek açısından işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Örneğin natürmort çizimlerine kitap,masa,dolap gibi hatları oldukça keskin objeleri konu edebilirsiniz.

Bu tarz çizim yapmanızın iki önemli nedeni bulunmaktadır. İlki az öncede bahsettiğimiz gibi hatların keskin oluşu ilk aşamada kağıt üzerinde daha rahat ifade edilmektedir. İkinci nokta ise ışık ve gölgelendirmenin daha kolay aktarılmasıdır.

Köşeli cisimler üzerinde natürmort çalışmaları yaptıktan sonra hatları daha oval olan nesneleri kullanabilirsiniz. Örneğin vazo,bardak, sürahi kullanabilirsiniz. Daha oval hatlara sahip objeler diğerlerine nazaran çizim açısından biraz daha zordur.

Son aşamada ise sürekli olarak natürmortta gördüğünüz sebze,meyve gibi nesneleri tercih edebilirsiniz.


Natürmort Anlayışı ve Tarihçesi

Natürmort wikipedia bu konuda en geniş bilgiye ulaşabileceğiniz bir sayfadır. Orada yer alan bilgilerin özet haline buradan ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar natürmort sanatını günlük hayatımızda sürekli olarak görsek de tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bilindiği kadarı ile ilk örnekler 14.yy da karşımıza çıkmaktadır.

natürmort-tarihi-ve-anlayışı

Aradan geçen 300 yıl sonrasında 17.yy da ise gerçek anlamda birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

İlk natürmort örneğine İtalya’da rastlandığını biliyor muydunuz ? İtalyan ressem Caravaggio tarafından yapılan ” Meyve Sepeti ” adlı çalışma ilk gerçek natürmort eser olarak kabul edilmektedir.

Eski çağlarda özellikle Antik Roma döneminde natürmort meyve,meyve tabağı konu olarak defalarca kez işlenmiştir. Bu çalışmaların örnekleri şuanda Napoli Arkeoloji müzesinde yer almaktadır.

Ülkemiz topraklarındaki gerçek anlamda ilk natürmort çalışma örnekleri veren sanatçımız Süleyman Seyyid‘tir.

Günümüzde ise çizimler sadece kağıt kalem kullanılarak değil de dijital ortamda da yapılabilmektedir. Sizlerde bunu isterseniz bir kalem yardımı ile ya da çizim tabletleri ile yapabilirsiniz.


Natürmort Meyve Çizimi Nasıl Yapılır Detaylı Anlatım

Genellikle natürmort meyve tabağı çalışmaları popülerdir ancak işizimi kolaylaştırmak adına daha çok zevk alacağınız bir çalışmadan başlıyoruz.

Aşağıdaki natürmort tablo örneğini çalışmak için ihtiyacınız olan malzemeler ;

– Gri renkli pastel kağıdı, pastel boya seti ( çizim ve renklendirme dahil )

natürmort-meyve-çalışmaları

Öncelikle kaba bir şekilde objenin dış hattı belirlenir. Meyvelerin yerleşime dikkat etmeyi unutmayın.

Siyah pastel boya ile bastırmadan dış hat çalışmasına başlayın. Kısa ve hafif çizgiler kullanmaya özen gösterin.

Keskin hatlar yaratmamaya çalışın, Bu çizgilerin üzerinden birçok renk geçeceği için olabildiğince yumuşak tutmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

 


natürmort-meyve-tabağı

Meyvelere genel bir ton atmaya başlamanın sırası geldi.

Limon sarısı ya da isteğinize göre bir renk seçerek meyveleri genel bir tona boyayın.

Özellikle meyvelerin iç kısımlarını doldururken form ve kontürlere kesinlikle dikkat edin. Gö

lgelendirme için şimdiden hazırlıklara başlamak lazım.

O nedenle en çok ışık alan yerleri boyamayın. Meyvelerin alt kısımlarını ise pastel boyayı daha çok bastırarak koyu bir halde boyamaya çalışın.

 


natürmort-meyve-tabağı-çizimi

Portakala hacim kazandırmaya başlayabiliriz.

Turuncu renkli pastel boya ile meyve içini gölgeleri göz önünde bulundurarak tonlama yapmak koşulu ile boyuyoruz.

Daha fazla ışık gereken yerlere az olacak şekilde sarı pastel boya kullanabilirsiniz.

Renkleri daha doğal göstermek adına pasteli hem yatay hem de dikey kullanabilirsiniz.

 

 


natürmort-çizimi-nasıl-yapılır

Tüm meyveler için aynı işlemleri uygun olan pastel boyalar yardımı ile yapabilirsiniz.

Natürmort çalışmamız için beyaz renkli pastel boya yardımı ile sol tarafta göreceğiniz görselde olduğu gibi arka planı yaratmamız gerekli.

Kompozisyonu tamamen kavrayacak şekilde beyaz pastel yardımı ile çevrelemeye başlayın.

Bu boyama esnasında meyvelere çok yaklaşmadan onların kontürlerine bozmayacak şekilde ilerleyin. Beyaz ile meyvelerin dış hattının karışmamasını sağlayın.

Üzümlerin çevresindeki gölgeyi belirginleştirmek adına siyah pasteli bastırarak kullanın.

İzmir’in en nitelikli sanat merkezinde resim kursu almak kendinizi geliştirmek için hemen bağlantıya tıklayın ve bize ulaşın !

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu